Şimdi Ara

Web sitesinin çerez dayatmasını kabul etmek tarayıcı çerez ayarlarını baypas eder mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
515
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Web programcılığından çok anlamam ama 26 yıllık sıkı internet kullanıcısı bir mühendisim. Başlıktaki TEKNİK sorunun yanıtını az çok tahmin etmekle beraber emin olmak istedim. Firefox kullanıyorum ve "sıkı izlenme koruması" seçeneğini seçmişim; dolayısıyla takip, üçüncü taraf çerezleri vb. 'biz kullanıcılar tarafından' istenmeyen çerezler tarayıcının engel listesinde bulunuyor. Bazı web siteleri çerezlerini kabul ettiğimi beyan etmemi şart koşarken bazıları da, DH'da da olduğu gibi "siteye girersen izin vermiş sayılırsın" modundalar. Bu dayatmaları kabul ettiğimde / izin verdiğimde (vermiş sayıldığımda) bir şekilde web tarayıcısının, çerezlerle ilgili güvenlik engeli de kaldırılmış olur mu? Yoksa, tarayıcı zaten engellediği için, verdiğim onay işlevsiz mi kalıyor? (Tarayıcının engel hedefinde olmayan çerezlerden bahsetmiyorum.) Siz konunun uzmanları aydınlatırsanız sevinirim.

• Firefox taki "sıkı izlenme koruması" standart seçenektekilerin üstüne bir tek "Tracking content in pivave windows" bir de Fingerprinters 'lara karşı koruma saglıyor. Onun dışında standart koruma ile özdeş. Örneğin bu foruma uğradığında ister standart ister sıkı koruma seceneğini seç, "siteye girersen onaylamış sayılırsın" dediği sırada çerez yerleşmiş oluyor cunku forum sıkı koruma modunun engellediği sitelerden değil. Bunu dogrulamak için foruma giriş yaptıktan sonra cerez listesine bakabilirsin donanimhaber çerezleri görünecektir.

Çerez olayı önemli ancak bence kimliğini sitelerden gizleyebilmek (anonim kalmak) daha önemli. Foruma GSM no'nu onaylattı isen, anonimlik biter. Kimi kişiler Internette anonim kalmanın cok zor olduğunu söylüyor ancak o denli zor degil.

100% güvenli %100 özgür gerektiğinde 100% anonim iletişim sağlayan platformlar var örneğinhttps://forum.donanimhaber.com/p2p-tabanli-guvenli-iletisim-platformu-tox--138319076

Onun dışında örneğin ben artık Youtube'a yorum göndermiyorum cunku anonim değilim. Özgür video sitesi 153news.net 'e yorum gönderiyorum cunku anonim durumdayım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. Dediğim gibi, tarayıcının engelleme hedefinde olmayan çerezlerden değil, engellediğini iddia ettiği, üçüncü taraf takip çerezleri, sosyal medya çerezleri, reklam yönlendiricilerin çerezleri gibi çerezlerle ilgiliydi sorum.

Anonimlik tahmin ettiğiniz gibi hassas olduğum bir konu. Genelde gsm no vermem ama vermek zorunda kaldığım siteler de var. Vermediklerimden bazıları gsm no onayı isterken benim numaramı karşıma çıkarıp hazır ediyor.  

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.