Şimdi Ara

Web'den bilgi çekip işlemek için hangi dil ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: yetersiz75 Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 1 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
546
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, aklımda bir fikir var ama bu fikri hayata geçirebilmek için için web üzerinden belirli verileri çekip kaydedebilen ve yeri geldi mi bu verilerle bir dizi işlemler yapabilen bir tür program gerekiyor.

C dilini biliyorum diyebilirim. Fakat internetle bağlantılı bir şey yazmadım daha önce.

Bana ne önerirsiniz bu tarz bir program yazmak için ?
    C ile yapabilir miyim ?
    Hangi dil daha uygun ?

• javascript oneririm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

javascript oneririm.

Araştırıyorum, javascript dilini.

İlk aşamada yapmak istediğim,
    -Sürekli olarak internetten bilgi çekip bir kaydetmek.

Örneğin döviz, hava durumu, sayısal loto gibi sayıların her daim değişken olduğu konumlardan bu sayıları alıp bir yere kaydedebilmek...

Alakalı örnekler illaki vardır ama ben bulamadım, belki yanlış kelimelerle arıyorum.

Biraz daha yardımcı olursanız süper olur.

Not: yazılımcı değilim.
  • O zaman javascript isinizi cozmez. C# yazilim uzmaniyim baska da bir dil bilmesigim icin c# oneririm. Veya bir yazilimcidan yardim alin ama ben bilgisayar basina oturamiyorum pek vakit olmuyor

• Teşekkürler cevap için. Sanırım forumun bu kısmı biraz ölmüş, fazla sessiz ortalık.

C# ile ilgili bir kaç konu okumuştum, anlaşılan bu dil üzerine yoğunlaşmak gerekecek.
  • C# kullanabilirsin. Bot yapacaksin sanirim? Belli araliklarla belirli sitelerden veri cekecek veritabanina ekleyecek. Timer calisacak arkada mesela hergun saat 12. 00 de bu isi yapacak sekilde ayarlayabilirsin.

• Masaüstü için c# kolaylıkla yapabilirsiniz web içinde php kullanabilirsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • java, c#, python, php, javascript vs hepsiyle yapabilirsin. Hangisini biliyorsan onunla yap. Hic birini bilmiyorsan; hangisini ogrenmek istiyorsan onunla yap. Web'den en iyi data ceken dil diye bir sey yok zira.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • -alpmirza

Bot denilebilir evet. Değerleri günde bir defa güncellemekten çok, sitedeki değişimleri anlık olarak çekip kaydetmek istiyorum.

-Mephalay

Az çok her dille yapılabilir olduğunu biliyorum, benim sorduğum hangi dil bu iş için daha kullanışlı.

Teşekkürler arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için.
  • Javascript ile kullanılan Casper.js web'den veri cekmek için kullanılıyor, headless webkit borwser denilen Phantom.js üstüne kurup veriyi istediğiniz şekilde cekebiliyorsunuz. Yani Javascript ile olur o iş.Youtube gibi video yayınlayan sitelerden videoyu .mp4 gibi dosya olarak indirme işini yapan get-flash-videos uygulaması da Perl ile kullanılan WWW::Mechanize modülünü kullanuıyor. Yani bu işler Perl ile de oluyor. C# veya Java ile de yapan var. Web scraping e özel geliştirilmiş Selenium framework'ün Java API'si de var. Firefox taki Inspect Element seçeneği ile HTML içeriklerini incelemek ve Selenium, Mechanize, Casper.js ile cektikten sonra istenen HTML kısmına gelmek için Xpath bilmek te cok önemli. Xpath konusunda çok baba bir sayfa var:https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms256086(v=vs.110).aspx

• quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

Javascript ile kullanılan Casper.js web'den veri cekmek için kullanılıyor, headless webkit borwser denilen Phantom.js üstüne kurup veriyi istediğiniz şekilde cekebiliyorsunuz. Yani Javascript ile olur o iş.Youtube gibi video yayınlayan sitelerden videoyu .mp4 gibi dosya olarak indirme işini yapan get-flash-videos uygulaması da Perl ile kullanılan WWW::Mechanize modülünü kullanuıyor. Yani bu işler Perl ile de oluyor. C# veya Java ile de yapan var. Web scraping e özel geliştirilmiş Selenium framework'ün Java API'si de var. Firefox taki Inspect Element seçeneği ile HTML içeriklerini incelemek ve Selenium, Mechanize, Casper.js ile cektikten sonra istenen HTML kısmına gelmek için Xpath bilmek te cok önemli. Xpath konusunda çok baba bir sayfa var:https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms256086(v=vs.110).aspx

Nedendir bilmem bir ara üniversitede ders almıştım system testing ile alakalı... Bu sayede selenium kullanmışlğım var, xpath konusunu da hatırlıyorum az çok. Yolladığın sayfayı inceleyeceğim.

Teşekkürler aydınlatıcı bilgiler için.

• Python ile Selenium kullanarak yazılmış bir veri çekme uygulamasından alıntı. üstte belli bir sınıftaki tüm div leri buluyor, altta ise belli sınıftaki butonlar var / yok kontrol ederek buluyor.

Web'den bilgi çekip işlemek için hangi dil ?

• Python ile Beautifulsoup kütüphanesini kullanarak yapabilirsin.

• python ile kolaylıkla yapabilirsin
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.