Şimdi Ara

WD80EDAZ-11TA3A0 8TB Sıcacık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.910
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • WD Essential 3.5" USB3.0 taşınabilir harddisk satın aldım. WD Eskiden Red serisi sorunsuz diskler koyarken yeni versiyonlarda başlıkta yazdığım disklerden koymuş. Disk 256MB cache oldukça performanslı ama sesli olması bir yana boşta 53C'de çalışıyor. insan içine 8TB veri koymaya pek güvenemiyor. Biraz araştırınca diskin Ultrastar serisinin Helyum yerine hava ile doldurulmuş versiyonu olduğu ve bu yüzden ısındığını yazanlar olmuş. Amazona iade mi etsem acaba kutuyu söküp PC'ye taksam fanlar sayesinde daha sorunsuz kullanır mıyım bilemedim.

• Selamlar hocam aynı diskten (aynı model aynı boyutta) bende satın aldım 999tlye amazondan disk SMR değil ve bu fiyata CMR disk alabilmek beni çok mutlu etmişti. Fakat dediğiniz gibi aynı ısınma sorunu bende de mevcut 100-150gb write işleminden sonra 52derece oldu disk,biraz google'ladıktan sonra çok kişide aynı sorunun olduğunu gördüm.Kendim denemedim ama kutusundan çıkarıp düz masanın üstünde kullananlar 3-5 derece daha düşükte çalıştığını söylüyorlar.İade etmenizi kesinlikle önermem çünkü bu fiyat Türkiye için çok uygun. Kasaya takmanız durumunu denemenizi öneririm garanti vb gibi şeyler umrunuzda değilse elbette denemenizi tavsiye ederim.

Ben ısınma durumu için duvara yasladım diski oda 25derece civarı diskin 24dereceden 48 dereceye ulaşması 300gblık işlemlerde ancak oluyor artık daha büyük işlemleri ise diski 48dereceye ulaştıktan sonra bağlantısını kesip soğuduktan sonra işlemime devam ediyorum.

• Hobbba H kullanıcısına yanıt

Aynı diski kullanıyorum. Bu disk çok fazla ısınması nedeniyle maalesef kendi kutusunda kullanılmaya müsait değil. Ben Helium model çıkar diye almıştım. Çıkmayınca başta biraz hayal kırıklığına uğradım, hatta iade etmeyi düşündüm ancak bu paraya CMR disk bulmak şu zamanda imkansız. Helium modellerin en büyük avantajı boştaki güç tüketiminin hava modellere göre çok daha düşük olması. Bu da Helium modellerinin boşta çok daha serin çalışmasına neden oluyor. Ancak yüke girince her iki model de benzer sıcaklıklarda çalışıyorlar. Zaten hava modellerinin boştaki ile yükteki yük tüketim değerleri birbirine çok yakın. Baktım kutusunda kullanılacak gibi değil ben de diski kutusuna zarar vermeden söktüm(oldukça basit), fanın önüne de koydum. Fabrikasyon bir hatası yoksa, elektriksel bir olaya kurban gitmezse uzun yıllar kullanırım artık.

Diski söktüğüm için diskle ilgili birkaç bilgi vereyim:

Diskin R/N kodu US7SAN8T0. Koda göre disk WD Ultrastar DC HC320 8TB. Bizdeki diskten tek farkı 7200rpm dönüş hızına sahip olması. WD Ultrastar DC HC320 yıllık 550TB iş yüküne göre veri merkezleri için üretilmiş model. Bu disk Helium modelleri gibi 3.3v pin modifikasyonuna ihtiyaç duymuyor. Direkt güç kaynağınızdan gelen SATA güç konektörünü bağlayıp kullanabiliyorsunuz.

Diskten belirli aralıklarla gelen vurma sesinin sebebi PWL( Preventive Wear Leveling) teknolojisi. Diskin ömrünü uzatmak için geliştirilmiş bir teknoloji.

Disk şu anda boşta 38 santigrat derecede çalışıyor. Muhtemelen uyku moduna geçmesine izin vermeden birkaç saat daha beklesem 40 dereceyi bulur. Aynı kasada bulunan WD Blue diske göre tam 11 derece daha fazla. Taşınabilirliği sizin için önemli değilse tavsiyem kutusuna zarar vermeden sizde söküp kasanıza monte edin. Dile kolay 8TB veri güvenliğinden bahsediyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -dehşet- -- 2 Aralık 2020; 21:34:3 >

• Disk arşivi kopyalarken 58C'ye kadar çıktı. Garantilik bi durum olursa diye zarar vermeden çıkarıp kasaya taktım. 45C'yi geçmiyor ama yükte sesli çalışıyor açıkçası. Bi program ya da oyun çalıştırmak isterseniz böğürüyor, Acoustic management supoorted ama disabled diyor, HD tune'dan açamadım. Var mı bir yolu? Windows program ve oyunların çoğu Nvme ssd'de olduğundan genel olarak çok sesini duymak zorunda kalmıyorum. Disk eski WD Red disklerden daha performanslı, 5400rpd disk için 200MB/s oldukça iyi.

• tahir40 kullanıcısına yanıt
    mors kullanıcısına yanıt
    quote:

Acoustic management supoorted ama disabled diyor, HD tune'dan açamadım. Var mı bir yolu?

## Otomatik Akustik Yönetimi (AAM) - İnceleme ##

https://forum.donanimhaber.com/otomatik-akustik-yonetimi-aam-inceleme--28838951

WinAAM'nin en son 2.9.3 sürümü çıkmış:
    http://www.withopf.com/tools/aam/

Konudaki @mors'un mesajı da faydalı olabilir:

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/31515161

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• No ATA disk with aqustic management found diyor. AHCI olarak atandığı için mi görmüyor? HD Sentinel diskin Aquistic management desteği var diyor oysa.

• tahir40 kullanıcısına yanıt
    Önceki mesajımda belirttiğim @mors'un yazdıklarını uygulamayı denerseniz olur gibi görünüyor.

Ben artık bilgisayar kullanmadığım için deneme durumum yok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

Aynı diski kullanıyorum. Bu disk çok fazla ısınması nedeniyle maalesef kendi kutusunda kullanılmaya müsait değil. Ben Helium model çıkar diye almıştım. Çıkmayınca başta biraz hayal kırıklığına uğradım, hatta iade etmeyi düşündüm ancak bu paraya CMR disk bulmak şu zamanda imkansız. Helium modellerin en büyük avantajı boştaki güç tüketiminin hava modellere göre çok daha düşük olması. Bu da Helium modellerinin boşta çok daha serin çalışmasına neden oluyor. Ancak yüke girince her iki model de benzer sıcaklıklarda çalışıyorlar. Zaten hava modellerinin boştaki ile yükteki yük tüketim değerleri birbirine çok yakın. Baktım kutusunda kullanılacak gibi değil ben de diski kutusuna zarar vermeden söktüm(oldukça basit), fanın önüne de koydum. Fabrikasyon bir hatası yoksa, elektriksel bir olaya kurban gitmezse uzun yıllar kullanırım artık.

Diskin R/N kodu US7SAN8T0. Koda göre disk WD Ultrastar DC HC320 8TB. Bizdeki diskten tek farkı 7200rpm dönüş hızına sahip olması. WD Ultrastar DC HC320 yıllık 550TB iş yüküne göre veri merkezleri için üretilmiş model. Bu disk Helium modelleri gibi 3.3v pin modifikasyonuna ihtiyaç duymuyor. Direkt güç kaynağınızdan gelen SATA güç konektörünü bağlayıp kullanabiliyorsunuz.

Diskten belirli aralıklarla gelen vurma sesinin sebebi PWL( Preventive Wear Leveling) teknolojisi. Diskin ömrünü uzatmak için geliştirilmiş bir teknoloji.

Disk şu anda boşta 38 santigrat derecede çalışıyor. Muhtemelen uyku moduna geçmesine izin vermeden birkaç saat daha beklesem 40 dereceyi bulur. Aynı kasada bulunan WD Blue diske göre tam 11 derece daha fazla. Taşınabilirliği sizin için önemli değilse tavsiyem kutusuna zarar vermeden sizde söküp kasanıza monte edin. Dile kolay 8TB veri güvenliğinden bahsediyoruz.

Selamlar, bende de bu diskten var ve ısınma sorunundan dolayı pek kullanamıyorum, kasada 2 ssd ye depolama desteği olarak WD20EFRX ve WD40PURZ iki ayrı harddisk var. kartta 4 sata desteği olduğu için bunlardan birini söküp yerine WD80EDAZ ı takmayı düşünüyorum. Tek korkum kendi kutusunda yaptığı o vurma sesini kasada da yapıyor mu? Birde söktüğüm diski bunun kutusuna koyup harici disk olarak kullanabilir miyim?

• ARroWCoLT kullanıcısına yanıt
    Mesajımda belirttiğim gibi bu disk kendi kutusunda kullanılmaya müsait değil. Vurma sesi kasada da gelecektir, sese neden olan PWL teknolojisi, kutusuyla alakası yok. Tabi kasanız masanızın altında ve diski monte ettiğiniz yerde titreşim önleyici kauçuk varsa özellikle duymak istemediğiniz sürece rahatsız olmazsınız. Emin olmamakla beraber diğer diskleri aynı kutuda kullanmamanız için bir sebep yok. Sökmek için eski bir kredi kartını 6- 7 parçaya ayırıp kutunun tırnaklarına gelen kısımlarını kastırarak açabilirsiniz. Bununla ilgili video olması lazım YouTube'da.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • -dehşet- kullanıcısına yanıt

Cevap için teşekkürler. Kasa masanın altında ama yerde değil, masanın kasa için özel rafında duruyor, yani masaya bağlı. Kasanın ayaklarının altında hava boşluklu pedler var, titreşim gelmiyor ancak ses konusunda biraz hassas olduğum için fanlar çok sessiz çalışıyor, sesi büyük ihtimalle duyarım.

• ARroWCoLT kullanıcısına yanıt
    Rafta olması sıcaklıkları epey artırır. Müsait alan varsa ayaklarınızın dibine koymanız tüm bileşenlerin daha serin çalışmasını sağlar. Sesi mutlaka duyarsınız ancak diski depo olarak kullanıyorsanız kullanılmadığı zamanlarda uyku moduna gireceğinden herhangi bir ses çıkmayacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

Hocamlarım merhabalar bugün ben de WD80EDAZ-11TA3A0 sahibi oldum. Helyum model olmadığını araştırmalarım sonucu öğrendim. Ancak WD Ultrastar DC HC320 mi değil mi öyle bir bilgiye ulaşamadım. Daha derinlemesine bilgiye ulaşamadım diskimin SMR olma ihtimali var mı? Bir de bu diskin TBW değerini nerden öğrenebilirim? Acaba yıllık iş yükü olarak nasıl değerlere çıkabilir? Ayrıca Cihazı soğuk depolama için kullanacağım ama yine de alırken dayanıklı olsun diye bu modeli tercih ettim doğru mu yaptım sizce? Cevaplarınız ve vakit ayıran herkese çok teşekkür ederim. Sağlıklı günler dilerim.

Edit: Diskin altına laptop soğutucu koydum, sıcaklık 47 derece boşta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zeytinburnulular -- 14 Nisan 2021; 23:30:7 >

• Zeytinburnulular Z kullanıcısına yanıt
    Önceki mesajlarımda tüm bilgiler var. Diskin SMR olma ihtimali yok. Bu diski kutusunda kullanmak isterseniz yanlış karar derim ama söküp kasada kullanacaksanız doğru karar. Mekanik disklerde SSD'lerde olduğu gibi hata öncesi yazma ömrü(TBW) olmaz. HC320 olduğuna diski söküp üstündeki koda göre değerlendirip karar verdim. HC320 yıllık 550 TB iş yüküne uygun olarak üretilmiş bir disk; en azından WD'in iddiası bu yönde. Bu kullanım senaryosunu hiçbir ev kullanıcısı gerçekleştiremez zaten. Hangi diski kullanırsanız kullanın önemli verilerinizi birden fazla yerde depolayın. Diski serin tuttuğunuz sürece uzun yıllar sorun çıkararmama ihtimali yüksek.

• En azından garanti dolana kadar kutusunda kullanmak istiyorum, olası üretim hataları vesaire varsa mağdur olmamak adına. Disk max değer olarak kaç dereceleri geçmemeli ona göre ben de önlem alıyım hocam ayrıca WD80EDAZ-11TA3A0 modelim sanırım benim disk de sizinkiyle aynı HC320 modeli. Sizin model yerinizde ne yazıyordu EDAZ mıydı acaba. Bu arada SSD'lerdeki TBW yanılgımı düzelttiğiniz için sağolun iş yükü diyince ondan bahsettiniz sandım.

İki ay kadar kutusunda kullandım, boşta 50 derece, yükte 60 65 dereceleri buluyordu, baktım diskte sorun yok kasaya taktım, şu anda boşta 30, yükte 40 42 derece civarı. Kendi kasasında +20 derece farkediyor.

• Sorunlar 50 dereceden sonra mı başlar hocam bir de yüksek sıcaklık bad sector mü oluşturuyor acaba

• böyle external diskleri sürekli pc ye bağlayıp çalıştırmıyacaksınız.

ihtiyaç halinde veri alma yada yüklemede kullanıcaksınız. zaten bunda 5200 yada 53400 donen hdd ler.

cok ısınıyor ise in cok sdatılan usb den cıkıs alan 12 cm lık vantiloterlerden alıp harici hdd nızı sogutacaksınız. yada kasa ogurtması ii hdd sogutrması iyi bir kasada. external diski kutusundan ayırıp o sekıl kullanıcaksınız. ama ben tavsiye etmem.

• Evet ama HB de pahalı fiyatı. MediaMarkt daha uygun veya amazon tercih edilebilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Kısa süreli kullanımlarda 60 dereceye kadar pek bir şey olacağını sanmıyorum. Ben uzun süreli kullanmıyordum ancak evdeki eski parçalardan toparladığım televizyona bağlı bilgisayarın içindeki 2 adet 320 lik, 1 adet 160 lık diskler film müzik vs. dolunca ihtiyaç oldu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.