Şimdi Ara

WD Elements 8TB 3.5' USB 3.0 Taşınabilir Disk - 899 TL (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
140
Cevap
5
Favori
9.089
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: oylesine64

Kabloyu bağlayınca haber eder misiniz?

Alıntıları Göster
    Kablo teslim şubesine ulaştı aras kargo sağolsun getirmedi bugün. Fakat bugün yurtiçi kargo da, mng kargo da evime kargo getirdi. Pazartesi getirirlerse şayet test edebilicem, yazarım buraya.
  • tamda 8tb hdd bakınırken denk geldim, wd black 2100tl 6tb bu 8tb 850tl. Cacheleri aynı, bu disk 5400 rpm sanırım.
    Ne kadar bir fark olur acaba aralarında, ssd olmadıktan sonra performanslar benzer olacaktır zaten heralde.

8 yıl önce bunun 4tb olanı kendi kendine bozulmuştu, masada duruyordu öyle hiçte darbe almamıştı.
    Veri kurtarmaya götürdüm, dosyaları kurtaramamışlardı.
    O günden beri harici disk almadım, napsam bilemedim şimdi :(
  • Şunu yapmak gerekebilir. 3.3 v pin sorunu oluyormuş bu white serisinde. Kodu da aynı..
    https://www.youtube.com/watch?v=9W3-uOl4ruc
  • quote:

Orijinalden alıntı: invadersmustdie

tamda 8tb hdd bakınırken denk geldim, wd black 2100tl 6tb bu 8tb 850tl. Cacheleri aynı, bu disk 5400 rpm sanırım.
    Ne kadar bir fark olur acaba aralarında, ssd olmadıktan sonra performanslar benzer olacaktır zaten heralde.

8 yıl önce bunun 4tb olanı kendi kendine bozulmuştu, masada duruyordu öyle hiçte darbe almamıştı.
    Veri kurtarmaya götürdüm, dosyaları kurtaramamışlardı.
    O günden beri harici disk almadım, napsam bilemedim şimdi :(
    Hangi amaçla kullanacaksınız?

Film, dizi, fotoğraf vs depolamak için alacaksanız ve sürekli doldur boşalt yapmayacaksanız aradaki farka değecek bir hız farkı olmayacaktır. Ssd ile hız farkı kıyas kabul etmez, zaten bu boyutta bir ssd de 10 bin tl civarındadır.

Hdd'nin bozulması malesef şans işi, bu nedenle önemli dosyaların iki farklı yedeğini almanızda fayda var.

• invadersmustdie kullanıcısına yanıt
    WD nin harici disklerinde genelde WD Green diskler kullanılıyordu. En azından benim elimdekiler hep öyle idi. Ancak green serisi birkaç sene önce değişti bildiğim kadarıyla blue serisi ile birleşti.

Nette biraz bakınca bu 8TB disklerin içerisinde farklı etiketli bir model görünüyor. WD80EMAZ kodlu beyaz etiketli ve kasaları Red kasalarına benziyor farklı yazılımları var sanırım ve bu 8tb ve üstü disklerde sesin yüksek olduğunu belirtmişler. Bu diskler depolama için revize edilmiş sanırım spinup süreleri uzun olabilir. Sistem için Blue veya Black modelleri daha uygun olacaktır.

Edit: İçindeki disk US7SAL080 (HC510) modelinin 5400rpm olarak revize edilmiş versiyonuymuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afergan -- 18 Nisan 2020; 23:2:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Suat_

Hangi amaçla kullanacaksınız?

Film, dizi, fotoğraf vs depolamak için alacaksanız ve sürekli doldur boşalt yapmayacaksanız aradaki farka değecek bir hız farkı olmayacaktır. Ssd ile hız farkı kıyas kabul etmez, zaten bu boyutta bir ssd de 10 bin tl civarındadır.

Hdd'nin bozulması malesef şans işi, bu nedenle önemli dosyaların iki farklı yedeğini almanızda fayda var.

Alıntıları Göster
    tasarımcıyım, önemli programları c'de ssd de kullanıyorum geri kalan herşey harici disklerde. (Video,resim,proje dosyaları,3D modeller,programlar)

Cache içinde 2. bir ssd kullanıyorum. Şuan toplamda 4tb wd/seagate iki ayrı diskim var. Tamamı dolu neredeyse disklerin, 6 yıldan fazla oldu kullanalı bunları henüz bir sorunları yok ama bad sectorler var, sağlık durumları da kötü gözüküyor.
    Bunları yenilemek istiyorum.

Asıl endişem performanstan çok bozulması aslında, en güveniliri normal hdd almak sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi invadersmustdie -- 18 Nisan 2020; 23:6:13 >

• Bu mu, seagate backup plus 6tb mı? Boyut önemli değil ancak veri güvenliği önemli. Uzun süreli depolama ve sürekli okuma yapılacak.Sample arşivi için. 1tb seagate backup plus slim kullanıyorum 2015 ten beri memnunum ama yetmiyor artık. bunun fiyatı çok iyiymiş.
  • afergan A kullanıcısına yanıt
    teşekkürler cevap için.

Evet bende 5400rpm olarak görmüştüm, ne kadar fark yaratıyo orası da meçhul.

Bunun eski versiyonuyla yaşadığım sorunları hatırladım direk vazgeçtim şuan zaten,
    bu diskler aktif olarak kullanmak için değilde alıp yedekleyip kaldırmak gereken diskler bana kalırsa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: invadersmustdie

tasarımcıyım, önemli programları c'de ssd de kullanıyorum geri kalan herşey harici disklerde. (Video,resim,proje dosyaları,3D modeller,programlar)

Cache içinde 2. bir ssd kullanıyorum. Şuan toplamda 4tb wd/seagate iki ayrı diskim var. Tamamı dolu neredeyse disklerin, 6 yıldan fazla oldu kullanalı bunları henüz bir sorunları yok ama bad sectorler var, sağlık durumları da kötü gözüküyor.
    Bunları yenilemek istiyorum.

Asıl endişem performanstan çok bozulması aslında, en güveniliri normal hdd almak sanırım.

Alıntıları Göster
    4K videolar için bişey diyemeyeceğim ama diğer proje dosyalarını çok rahat bu harddisk üzerinde tutup programlarla çalışabilirsiniz. En fazla dosyayı kaydet dediğinz anda ufak bir fark olur.

Bu hdd'yi açıp içindekini sisteme dahili olarak ekleyebilirsiniz, konuda nasıl yapılacağına dair bir çok bilgi var. Düşürmedikten, çalışırken hareket ettirmedikten veya voltaj problemi olmadıktan sonra doğrudan alacağınız internal hdd'den farklı bir ömrü olmayacaktır. 8-10 senedir kullandığım harici diskler var, bir problem yaşamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ingrid

Bu mu, seagate backup plus 6tb mı? Boyut önemli değil ancak veri güvenliği önemli. Uzun süreli depolama ve sürekli okuma yapılacak.Sample arşivi için. 1tb seagate backup plus slim kullanıyorum 2015 ten beri memnunum ama yetmiyor artık. bunun fiyatı çok iyiymiş.
    Bunun cevabı net değil ve yorum yapacaklar da kendi tecrübelerinden yola çıkarak yapacaklar. Her iki marka için de onlarca iyi ve kötü yorum okudum. Hadi seagate daha iyi 2 tb az olsun onu alayım deyip araştırdım ama bariz bir üstünlük göremeyip bu diski satın aldım.

Daha önce almış olduğum 3.5inch 3,5tb ve 2tb ile 2.5inch 1.5 tb Seagate harici diskleri sorunsuz kullanmaya devam ettiğimi de belirteyim. Karar size kalmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ingrid

Bu mu, seagate backup plus 6tb mı? Boyut önemli değil ancak veri güvenliği önemli. Uzun süreli depolama ve sürekli okuma yapılacak.Sample arşivi için. 1tb seagate backup plus slim kullanıyorum 2015 ten beri memnunum ama yetmiyor artık. bunun fiyatı çok iyiymiş.
    3tb seagate harici disk almıştım kutudan cıkardım cıkarmadan sanırım 1 sene kutuda kullandım kullanırkende 500gb lık veri transferi yaptım içine. o sırada ısınmış zaten ısınma sorunları var haricilerin 50c lere cıktı. airflow hatası verdi bi daha da iflah olmadı şuan cyrstal diskte performans %100, healty %4 gözüküyor diskte en ufak tıkırtı vs yok düşmedi çarpmadı kimse zaten. ama gel gelelim reallocated sector count 6000 lerde. kırmızıyla işaretlemiş program. disk çalısıyor kafa vurma hiçbirşey yok bad sectorleri düzelttim ama güvenemiyor insan.

diyeceğim şu ki marka model farketmiyor bu işte şans işi bu tamamen.

• TurkishCoder kullanıcısına yanıt
    Benimde başıma benzer birşey gelmişti kasa temizliğinden sonra ssd ile hdd yi anakartta aynı renkteki sata girişlerine taktım normalde farklı renktekiler olmalıydı sata 6 sata 3 meselesimiydi tam hatırlamıyorum neyse sistemi açtım ve hdd den tık tık ses gelmeye başladı windowsa girince hemen kapattım ve doğru yere taktım hdd yi ama smart verisinde Ultra Dma Crc Error Count 8600 küsüre fırladı ve kırmızı olarak kaldı yıllarcada değişmedi ve hdd de hiçbir sorun yok o anlık hatayı smart kaydetti ve o şekilde hafızada kaldı sizinkide böyle bir durum.
  • Bu arada bumu seagate mi denmiş kesinlikle bu derim ama wd nin 6tb yada altı bir modeli olsa bukadar kesin konuşmazdım 8tb lık olanı olması gerektiği gibi bir red hdd.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wey-Yu

Fotoğraftaki gibimi diye özellikle sorun.
    Hocam dediğin gibi oldu, küfür etsem azdır. Şu linkte senin bahsettiğin kablonun görseli var;https://urun.n11.com/kablolar/dark-dk-cb-p101-4-pin-molex-sata-guc-donusturucu-15-cm-kablo-P381754380

Ama gelen ise şu;

WD Elements 8TB 3.5" USB 3.0 Taşınabilir Disk - 899 TL

• Ya da hocam kapton bant alarak 3.dişi mi kapatsam ? Yine kablo sipariş edicem yine yanlış gelir, deli edecekler beni. Veya senin bildiğin bu kablodan gönderen yer/link var mı ?
  • hDundar kullanıcısına yanıt
    Böyle olmalı zaten kablolar ayrı ayrı geçmeli yani plastiğin içinde sabit değil kablo uygun.

Olmaması gereken kablo fotoğrafına dikkat edin erimiş plastik kabloları kaplamış gibi sabit kablolar o şekil uygun değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 20 Nisan 2020; 14:59:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aynen hocam şimdi takıp denedim oldu :) Teşekkürler.

• Kapatma düğmesi basılı tutunca mı yoksa sadece basınca mı çalışıyor arkadaşlar sizde? Ben ancak basılı tutarak kapatabildim.

Oldukça sıcak çalışıyor disk. Boşta bile 45 derece üstü, ben verileri kopyalarken buz aküsü ve minik bir fan ile 30-35 derece aralığında 3-4TB veri yazdım.

Ayrıca kasada m2 SSD(970 Evo) de sürekli 45 derece civarı çalışıyor, bu diskler için normal midir yoksa kasaya operasyon gerekir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilgi@sayar

Kapatma düğmesi basılı tutunca mı yoksa sadece basınca mı çalışıyor arkadaşlar sizde? Ben ancak basılı tutarak kapatabildim.

Oldukça sıcak çalışıyor disk. Boşta bile 45 derece üstü, ben verileri kopyalarken buz aküsü ve minik bir fan ile 30-35 derece aralığında 3-4TB veri yazdım.

Ayrıca kasada m2 SSD(970 Evo) de sürekli 45 derece civarı çalışıyor, bu diskler için normal midir yoksa kasaya operasyon gerekir mi?
    harici olarak mı kullanıyorsunuz eğer öyleyse. 45 ler veri yazarken normal aman diyim fansız bırakmayın 50 yi gördümü 1 seneye mefta oluyor diskler. ben kasa içinde kullanıyorum 30-35 arası veri yazarken 35 lerde geziyor 40 ı görmedim ama önce 2 fan 4 diske sürekli üflüyor. kasada işlemci fanı hariç 6 fan var.

• Geçen ay bunun 10 tb olanı almıştım ve kutudan kullanıyorum. Şimdi de bu 8 tb olanı aldım, kutudan çıkarıp kasada kullanmaya başladım 8 tb olanı. Ve birkaç saattir diskler arası aktarma yapıyorum. Kasaya taktığım 8 tb 32 derecelerde, ama geçen ay aldığım 10 tb kutudan kullandığım 49 derece çıktı. Ve olayın ilginci listede en alt olan disk de harici 2 tb 2.5 luk disk, onun sıcaklığı 39 geçmiyor ki şu anda ondan da veri çekiyorum. Bu normal değil sanırım ? Önereceğiniz bişey var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hDundar -- 20 Nisan 2020; 21:0:31 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.