Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

WD bir HDD fabrikasını kapatıyor: talep yetersiz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
36
Cevap
1
Favori
9.195
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> WD bir HDD fabrikasını kapatıyor: talep yetersiz
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      2132 Mesaj
      21 Temmuz 2018 18:33:25 Konu Sahibi

Son dönemde SSD’lere olan talep gigabyte başına düşen fiyatların da oldukça alınabilir seviyelere inmesiyle bir hayli artmış durumda. Hal böyle olunca da HDD’ye talep azaldı ki bu da kaçınılmaz gelişmeleri beraberinde getirdi.

HDD sektöründe olan başarısıyla tanınan Western Digital son gelen haberlere göre Malezya'nın başkenti yakınlarındaki Petaling Jaya’da 1994’den bu yana HDD ürettiği tesisindeki faaliyetlerini 2019 sonu itibariyle durduracak. Sebebi ise oldukça açık: Son yıllarda SSD’lerin gigabyte başına düşen fiyatlarının giderek alınabilir hale gelmesiyle kullanıcıların artan ilgisi piyasanın HDD’lerden uzaklaşmasına neden oldu. Dolayısıyla da WD uzun vadede gerçekleşecek talep azlığı kaynaklı kapatma kararına gitti.

SSD üretim tesisleri açılıyor

Öte yandan firma Penang’daki SSD üretim faaliyetlerini ise genişletmek istiyor. Öyle ki WD’nin yarım adadaki 2. fabrikasında NAND yongaların üretiminin önümüzdeki aylarda başlayacağı belirtiliyor. Umarız SSD fiyatlarındaki düşüş artarak devam eder.

|
      |

• Yarbay
      3054 Mesaj
      21 Temmuz 2018 18:47:25
      7-8 yıl önce aldığım hdd ler bile herhangi bir sorun olmadan çalışıyor durum böyle iken insanlar yenisini almakta ısrarcı olmayabilirler normaldir.
    • Yarbay
      3082 Mesaj
      21 Temmuz 2018 18:47:31
      PC'nin en zayıf elemanı olan HDD'de disketler gibi tarihe gömülmeli artık. SSD'de ömür artırma vs gibi arge çalışmalarını yapsınlar ya da samsung'u beklesinler. Adamlar her sene bir yenilik çıkarıyor.
      |
      |
    • Yarbay
      3082 Mesaj
      21 Temmuz 2018 19:03:17

Çok yüzeysel düşünüyorsunuz hocam. Öncelikle sizdekilerin bozulmaması HDD'ler çok sağlamdır anlamı çıkarmıyor. Bana göre de çatır çutur bozuluyorlar vallaha. 8 sene önce aldığım Samsung 1 tb spinpoint HDD'm kafa atma sesi bile çıkarmadan çalışıyorken yanına aldığım 1 TB WD ile 2 TB Seagate hakkın rahmetine kavuştu. Aynı şekilde twitterdaki küçük takipçi kitlemde de vardı bu konulardan hayıflanan. Linkini zamanında bookmark eklediğim bir server'ın bozulan hddlerinden grafik çıkardığı bir site vardı ama silmişim sanırım. Baya baya bozuluyor ve yenilerini alıyordu adamlar. Kaldı ki 8 sene öncesine göre kamera çözünürlüklerinden dolayı resim, video boyutları yükseldi. Filmler, diziler daha yüksek boyutlu oldu. Oyunlar için 50 gb'lar normal hale geldi ve şu son 3-5 senedir üretilen internet içeriği(sosyal medya vs yüzünden) daha öncesinden bilmem yüzde kaç artış göstermiştir. Serverlar büyümek, daha çok hdd almak ve daha çok bozulanı yenilemek durumunda kaldılar. Burada küçülmenin nedeni bence tercih edilen laptoplarda, içerik depolanmayan bilgisayarlarda ve üst kesim oyuncularda vs HDD yerine SSD'nin tercih edilmesi olabilir.
      WmGMD kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1251 Mesaj
      21 Temmuz 2018 19:06:03
      Vallahi ta 2014'te 750 gb aldım 150 liraya hala daha kullanıyorum helal olsun adamlara.
    • Yarbay
      9013 Mesaj
      21 Temmuz 2018 19:23:46

Ben 2015de aldım nisanda pert oldu şans işi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      StaatSanWalt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      920 Mesaj
      21 Temmuz 2018 19:25:58
      WD pismanliktir . Kesin ve net söylüyorum.
      |
      |
    • Binbaşı
      1251 Mesaj
      21 Temmuz 2018 19:28:07

Doğru orada da haklısınız hocam geneline bakmak lazım bireysel satışlardan ziyade iyi bir firma izlenimi veriyor.
      |
      |
      dr20mouse kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      3054 Mesaj
      21 Temmuz 2018 19:35:33
      quote:

Orijinalden alıntı: Ridianod

Çok yüzeysel düşünüyorsunuz hocam. Öncelikle sizdekilerin bozulmaması HDD'ler çok sağlamdır anlamı çıkarmıyor. Bana göre de çatır çutur bozuluyorlar vallaha. 8 sene önce aldığım Samsung 1 tb spinpoint HDD'm kafa atma sesi bile çıkarmadan çalışıyorken yanına aldığım 1 TB WD ile 2 TB Seagate hakkın rahmetine kavuştu. Aynı şekilde twitterdaki küçük takipçi kitlemde de vardı bu konulardan hayıflanan. Linkini zamanında bookmark eklediğim bir server'ın bozulan hddlerinden grafik çıkardığı bir site vardı ama silmişim sanırım. Baya baya bozuluyor ve yenilerini alıyordu adamlar. Kaldı ki 8 sene öncesine göre kamera çözünürlüklerinden dolayı resim, video boyutları yükseldi. Filmler, diziler daha yüksek boyutlu oldu. Oyunlar için 50 gb'lar normal hale geldi ve şu son 3-5 senedir üretilen internet içeriği(sosyal medya vs yüzünden) daha öncesinden bilmem yüzde kaç artış göstermiştir. Serverlar büyümek, daha çok hdd almak ve daha çok bozulanı yenilemek durumunda kaldılar. Burada küçülmenin nedeni bence tercih edilen laptoplarda, içerik depolanmayan bilgisayarlarda ve üst kesim oyuncularda vs HDD yerine SSD'nin tercih edilmesi olabilir.
      Hocam katılıyorum hani çok sağlamlar demek de istemedim aslında ama diğer parçalara göre yükseltmeye ( bozulmadıkça ) daha az gereksinim duyuluyor atıyorum bi işlemci bir kaç nesil sonra değiştirmek istiyoruz yada ekran kartı da aynı şekilde. Hdd sini bir kaç nesil topladığı her sistemde kullananlar da var. Bir de şu olabilir en ucuzu tercih edildiği için talep az olabilir sonuçta alternatifleri var. (wd nin piyasa fiyatına göre nasıl konumlandığını takip etmedim bu arada belki ucuz alternatifler arasındadır.)
      |
      |

VODAFONE NET PİŞMANLIKTIR.
      Ryzen 5 2600x Core Frozr L - 1,375V 4.1Ghz/Msi X370 Gaming Plus /Palit Gtx 1080 Dual/2x4 2866 Mhz Corsair 1.328V/256 Gb M2 SSd/ 3 Tb HDD/ Cooler Master Haf 912 Advanced/750W Cooler Master Psu

• Yarbay
      9013 Mesaj
      21 Temmuz 2018 19:59:20

2010 da aldığım 1 tb wd green diskimi hala kullanıyorum ama. Gerçekten şans işi.

|
      |
      StaatSanWalt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      4268 Mesaj
      21 Temmuz 2018 20:04:24
      WD ile veri kaybina ilk adimi atın
      |
      |
    • Yarbay
      5706 Mesaj
      21 Temmuz 2018 20:50:24
      5gb 1 dolara denk geldiğinde ssd işi tamamdır. 1tb ssd 200 dolar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KalemKolik -- 21 Temmuz 2018; 20:51:0 >

Efsane Pentel Smash ve diğer kalemleri satın almak için buraya tıkla
    • Yüzbaşı
      469 Mesaj
      21 Temmuz 2018 21:13:44
      2010 yılı 10. ayda aldığım wd 1 tb diski hala kullanıyorum
      |
      |
    • Yarbay
      2559 Mesaj
      21 Temmuz 2018 21:34:48
      Mayıs ayında aldığım WD hdd'yi halen kullanıyorum

|
      |

Ben bir Ohol Oula idim; kendi halimde.
    • Yarbay
      3028 Mesaj
      21 Temmuz 2018 22:19:09
      zamanı gelmişti.gerçi daha fabrikanın kapanmasına 1.5 yıl var ama buda bir gelişme. mekanik hdd nin çok daha önce piyasadan kalkması lazımdı
      |
      |
    • Yarbay
      4743 Mesaj
      21 Temmuz 2018 22:41:03
      HDD fiyatlarını yükseltmek için güzel bir bahane çıktı anlaşılan.

HDD'lere 2 katı fiyat çekmeye hazır olun.

Dilimizin ucuna asilan tum keskelere inat burdayiz iste...Hayat gg diyene kadar gl hf...Life is a game without save and load.
    • Binbaşı
      1238 Mesaj
      22 Temmuz 2018 00:25:24
      2005 te aldğım 250GB seagate 7200.9 hdd halen çatır çatır çalışıyor
      Ama bayaa bi gürültülü çalışıyor o ayrı. sonrasında bi caviar black 500gb almıştım o da çalışıyor lakin o daha da gürültülü
      Tamamen şans işi. 2005 te 7200.9 dan 2 tane almıştım 4. ayında biri bozulmuştu.
      |
      |

Galaksi es dört
      ayfon dört
      4 çekirdekli vindovzs pc
      bide Yamaha Feyzır 800
    • Binbaşı
      1242 Mesaj
      22 Temmuz 2018 00:43:00
      Bari kapatacaksınız,kapatırken ucuza da versenize ya ellerinde kalmasın diye söyledim(ellerinde kalmaz biliyorum)Yukarıdaki bir arkadaşında dediği gibi zamlara hazırlıklı olalım.

Zam gelmeden bir tane Hdd alsam çok iyi olacak.
      |
      |

• Yarbay
      10764 Mesaj
      22 Temmuz 2018 02:38:54
      Sen kalk, öküz parasına Harddisk sat. Sonra satılmıyor de...
      |
      |
    • Yarbay
      10764 Mesaj
      22 Temmuz 2018 02:48:38
      quote:

Orijinalden alıntı: KalemKolik

5gb 1 dolara denk geldiğinde ssd işi tamamdır. 1tb ssd 200 dolar.
      Bu inmiş fiyat mı?

Yani bir disk için 1000 lira verelim.

4 diskin varsa sadece diskler 4000 lira...

Intel Core i5-4670K Gigabyte Z87X-D3H UD5 8GB GSkill TridentX DDR3 2400 6TB HDD
      Corsair Obsidian 750D Kingston 200V+ 90GB SSD Logitech Z523 2+1 LG 32LB652V 3D LED
      Logitech MK710+ Keyboard & Mice Corsair Hydro Series H110 Liquid Cooling
    Hızlı Cevap

Reklamlar
son dakika
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Ankara Web Tasarım
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,703
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.