Şimdi Ara

WD 20 TB kapasiteli SMR sürücülerini duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
523
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• SanDisk’i bünyesine katmasının ardından NAND Flash tabenlı depolama birimlerini üretmeye başlayan Wester Digital diğer taraftan da HDD piyasasına rekabetçi yeni sürücüler sunmaya devam ediyor.

Kapasite artışının diğer artıları

Firmanın son çözümleri SMR ve CMR tekniği sayesinde kapasite artışı ve uygun fiyat vadediyor. 20 TB kapasiteli Ultrastar DC HC650 SMR tekniği sayesinde daha yüksek veri yoğunluğu sunarken müşterilere %22’ye kadar daha az depolama rafı ve satın alma maliyetinden %11’e kadar tasarruf sağlayacak.

Tabi kurulacak veri merkezlerinin soğutma ve elektrik giderleri de hali hazırda gönderime başlanan OEM üreticileri ve büyük çaplı müşterilerin iyileştirme göreceği bir diğer başlık olacak. Helyum ortamında dönen 9 diske yer verilen disk ayrıca üç aşamalı çalıştırıcı ile performans konusunda da gelişmeyle gelecek.

Ayrıca Bkz.Mühendislik örneği Intel Tiger Lake-U işlemcisi Ice Lake modelinden %26’ya kadar daha hızlı

Geleneksel CMR tekniği ile üretilen Ultrastar DC HC550 ise 18 TB kapasiteye sahip olacak. Son olarak yeni yüksek kapasiteli HDD’lerin gönderimine önümüzdeki yılın ilk yarısında başlanılacak.

• Bunlar gerçekten iyi haber. Hızlar biraz yükselse çok iyi olacak. 400 MB/s bir şey yani. Elimde Seagate BarraCuda Pro 8TB 7200RPM var. Saniyede 250 mb/s max hız var. Bu diskler biraz daha hızlansa dediğim hızlara gelse render işimiz biraz daha kolay hale gelecek. Burada bahsi geçen sunucular için tabi ama gene de sunucularda da hız oldukça işe yarıyor.
  • Bunlar gerçekten iyi haber. Hızlar biraz yükselse çok iyi olacak. 400 MB/s bir şey yani. Elimde Seagate BarraCuda Pro 8TB 7200RPM var. Saniyede 250 mb/s max hız var. Bu diskler biraz daha hızlansa dediğim hızlara gelse render işimiz biraz daha kolay hale gelecek. Burada bahsi geçen sunucular için tabi ama gene de sunucularda da hız oldukça işe yarıyor.

• soğuk depolama için 5.25" diskler ne zaman gelir acaba 50-60tb bu üründen biraz daha pahalıya gelirdi sadece...
  • ShadowWyvern S kullanıcısına yanıt
    Zaten son kullanıcıya yönelik ilk diskler 5.25 idi. O dönemlerde ana depolama ünitesi olduklarından erişimi hızlandırmak ve diski hafifletmek adına 3.5, 2.5 formatlar zamanla

5.25'in yerini aldı ve genel kabul görüp bu formatta kaldılar. Ayrıca 1.8 diskler de vardır (ben en yaygın kamera ve ipodlarda kullanıldığını gördüm) Son kullandığım 5.25

quantum bigfoot oldu, o bile döneminin ucuz diskiydi ben depolama için bilerek almıştım, yavaş dönüyordu ve diskin yüzey alanı çok fazla olduğundan bu ikisi birleşince ortaya

performans yönünden çok kötü bir disk çıkıyordu. Ondan sonra böyle bir ürün çıkardılar mı, zannetmiyorum.

Mekanik disklerin son demlerinde maliyet ve kapasite bakımından manyetik bantın yerini alabilecek seviyeye gelirse, soğuk depolama alanında belki büyük firmalar

için böyle bir yola gidilebilir. yoksa bizim bir daha 5.25 disk görme şansımızın olduğunu sanmıyorum, üstelik her şeyin küçülmek için yarıştığı bir dönemde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 68060 -- 25 Aralık 2019; 19:59:41 >

• sniper23 kullanıcısına yanıt
    Segate server tarafına mach2 diye bir teknoloji çıkardı. Kısaca özetleyeyim, diskte üst üste birden çok plakadan oluşuyor, tek bir kola bağlı birden çok kafa birbirilerine bağlı olduklarından her zaman aynı bölgeye doğru hareket etmek zorundalar, bu da performans kaybı demek, özellikle büyük boyutlarda. Şimdi ise segate disklere birbirinden bağımsız iki kol eklemiş, atıyorum alttaki 3 plakayı biri üstteki 3 plakayı diğeri bağımsız olarak kontrol edebiliyor, yani bir diskte raidli iki disk var gibi, böylece 500mb/s varan sıralı okuma hızı elde etmişler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 68060 -- 25 Aralık 2019; 19:57:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 68060

Segate server tarafına mach2 diye bir teknoloji çıkardı. Kısaca özetleyeyim, diskte üst üste birden çok plakadan oluşuyor, tek bir kola bağlı birden çok kafa birbirilerine bağlı olduklarından her zaman aynı bölgeye doğru hareket etmek zorundalar, bu da performans kaybı demek, özellikle büyük boyutlarda. Şimdi ise segate disklere birbirinden bağımsız iki kol eklemiş, atıyorum alttaki 3 plakayı biri üstteki 3 plakayı diğeri bağımsız olarak kontrol edebiliyor, yani bir diskte raidli iki disk var gibi, böylece 500mb/s varan sıralı okuma hızı elde etmişler.

Şuan EXO olan disklerinde bu sistem var görünüyor. Seagate websitesinde max hız 250 mb/s görünüyor gene.

• sniper23 kullanıcısına yanıt
    Onlarda mach2 yok diye biliyorum, daha kontrolcü tarafı oturmadı. Hal böyleyken yakın zamanda masaüstünde benimseneceğini de zannetmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 68060

Onlarda mach2 yok diye biliyorum, daha kontrolcü tarafı oturmadı. Hal böyleyken yakın zamanda masaüstünde benimseneceğini de zannetmiyorum.
    Olayı anladım. Seagate Exos 2X14 ve Exos 2x16 varmış. Bunları şuanlık sadece büyük şirketler deniyormuş, Microsoft gibi. 2020 civarı bize ulaşır. veya 2021.
  • Bunlara doğru gidecek.

• okuyucu kafayı mekanik olmaktan kurtarmanın bir yolu olmalı.

• serafon kullanıcısına yanıt

Tek noktada sabit durup bütün diski okuyan bir lazer olursa olabilir.

• "NAND Flash tabenlı depolama birimlerini üretmeye başlayan Wester Digital". klavyeyi temizlemekte fayda var

• redoano R kullanıcısına yanıt

20 TB İYİYİMŞ

2 YE BÖLÜM BİR KISMI ARŞİV DİĞERİNİ İŞLER İÇİN KULLANILABİLİR.

• design.code kullanıcısına yanıt
    Lazerle manyetik okuma yapamaz yalnız. Manyetik sabit kafayla değişken bölgeler okunabilmeli.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.