Şimdi Ara

wd 120 gb taşınabilir disk arızası ve veri kurtarma yardım lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
4.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Geçen yıl aldığım Western Digital Passport 120 GB Taşınabilir Sabit Diskimi düşmelere karşı koruma amacıyla aldığım kılıfında taşıyordum. Herzaman dikkat etmeme rağmen bu sefer bir dikkatsizlik sonucu, onu kılıfında olmadığı bir sırada düşürdüm. Düşme sonucu kapağı hafif açıldı ve usb kablo girişi ile kapakta onun için yapılmış açıklığın artık denk gelmediğini gördüm. Kapaklarını çıkartarak çıplak biçimde WD yi laptopuma taktığımda çalıştı ve içindeki bilgileri her olasılığa karşın laptopuma aktarmaya çalıştım fakat laptopumun hafızası o an yetersiz geldi, bunun üzerine sadece küçük boyutlu bir dosyayı bilgisayarıma aktardım ve gerisini nasılsa çalışmakta diyerek daha sonra aktarmak için bıraktım. Fakat usb girişi ve açıklığın denk gelmemesi sorunu için kapağın iç tarafına katladığım ufak bir kağıdı bantladım. Bunu, kapakların arasına yerleştirilmiş diske kapaktaki kağıdın yardımıyla, usb girişinin açıklığa denk gelmesi için baskı yapması amacıyla yaptım ve istediğim gibi oldu. (Bu sırada aletin iç kısmına el temasında bulunup bulunmadığımdan emin değilim) Ertesi gün ve bir kaç gündür yeniden laptopuma bağlamayı denemekteyim, hata veriyor ve açılmıyor.

Laptopumun ve WD' nin özelliklerini yazayım;
    Apple Macbook, Mac os x 10.4.11 işletim sistemi, 2Ghz Intel Core2 Duo, 1Gb 667 MHz DDR2 SDRAM li bir laptop kullanıyorum.
    Pc ve Windows işletim sistemi sahibi değilim yani, bu yüzden de çözüm yolu varsa da başka türlü olacak.

WD yi laptopuma bağladığımda aldığım uyarı ise şöyle;

"The disk you inserted was not readable by this computer.
    (altında tuşlanacak seçenek olarak ise) Initialize - Ignore - Eject"

WD 120 gb ımın özellikleri ise şöyle;

(alıntı yapacağım bilgilerin daha ayrıntılısı;

http://www.pclabs.gen.tr/2007/01/05/western-digital-passport-120-gb-tasinabilir-sabit-disk/

adresinde mevcut.)

Genel Özellikler

* 120GB kapasite
    * 5400 rpm dönüş hızı
    * 2 MB önbellek
    * USB 2.0 bağlantı
    * Windows XP ve MacOS 10.1.5 desteği

Western Digital Passport'un bu modeli 120 GB kapasitede, 2 MB önbellekli ve 5400 rpm dönüş hızına sahip IDE bağlantılı bir diske sahip. USB 2.0, 480 Mbit'lik bant genişliğine sahip (bu da saniyede maksimum 60 MB'lık bir veri transferi imkanı mevcut). "

Aletin tekrar çalışamayacak olmasından daha da öte, içinde ki benim için önemli olan dosyalar için endişeleniyorum. Bu konuda ne yapacağımı bilmiyorum, yanlış bir şey yapıp içindeki bilgileri kurtarma şansımı yoketmek istemiyorum. Bu konuda bilgisi ve deneyimi olan arkadaşlar bana yardım ederlerse çok sevinirim. Okuduğunuz ve ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi betkali -- 8 Mart 2008; 22:51:46 >

• Şu andan itibaren pes edin ve hiçbir şey yapmayın.
    Acilen bu ayki Pc Net dergisini satın almanızı ve 168. sayfasını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
  • Yanıtınız içimi kararttı, verilerimi kurtaramayacak olmak benim için çok üzücü olacak. Bazı bilgilerimin yedeği var ama bazılarının yer darlığından ötürü maalesef yedeği yok. Söylediğiniz yazıyı okuyacağım. Cevabınız için teşekkür ederim.
  • uğraşmasaydınız HDD ile belki garanti alırdı (o da zor biraz) Dave_Bowman arkadaşıma katılıyorum. Maalesef bilgileriniz her an kaybolabilir.
  • World of Wireless sizede yanıtınız için teşekkür ederim. Evet garanti şansım kalmadı, aslında aletin tamirini önemsemiyorum, artık kullanılmaz olacağını kabullenebiliyorum. Tek düşündüğüm içindeki verileri kurtarabilmek, umarım gene de bir yol bulabilirim. :(
  • ayni sey benimde basima geldi suanda kurtarmaya calisiyorum isletim sistemim mac os bunun icin diskwarrior diye bir program var onunla kurtarabiliyormusum ama ben daha basaramadim eger kurtarirsam haber veririrm (western digital 120 gb harddisk)
  • Muhtemelen Veri kurtarma programlarıyla harici HDD nizin içindekileri kurtarabilirsiniz. Bulacağınız veri kurtarma programlarının tam sürüm olmasına dikkat ediniz.

Yapacağınız işlemleri microsof işletim sistemine sahip bilgisyarlarda da deneyiniz (eğer kendi bilgisayarınızda sonuç almaz iseniz)

Önerdirdiğim program:
    EasyRecovery Professional
  • şuan itibariyle aynı sorun bendede var.

usb 120 gb wd taşınabilir harddisk
    - ışık yanıyori usb ye takınca ses geliyor
    - aygıt yüklendi, kullanıma hazır diyor
    - aygt yöneticisinden ismi değişik halde gölüyor (SADIK idi wd olarak görülüyor)
    - kabloları değiştirdim, başka leptoplarda denedim sorun çözülmedi
    - içinde önemli bilgiler var ne yapma gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: msadik

şuan itibariyle aynı sorun bendede var.

usb 120 gb wd taşınabilir harddisk
    - ışık yanıyori usb ye takınca ses geliyor
    - aygıt yüklendi, kullanıma hazır diyor
    - aygt yöneticisinden ismi değişik halde gölüyor (SADIK idi wd olarak görülüyor)
    - kabloları değiştirdim, başka leptoplarda denedim sorun çözülmedi
    - içinde önemli bilgiler var ne yapma gerekir.

bu sorunun aynısı bende var şuanda.Diskin ışığı yanıyor bilgisayar donanım bulundu diyor.Ancak Diskin içini göremiyorum.Bilgisayarımda sürücüler arasında görünmüyor.

Ne yapmam gerekiyor bu durumda.Diskin içerisinde 400 GB verim var.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.