Şimdi Ara

Windows 10 22H2 Rehberi | 12 EYLÜL 19045.3448 | Resimli Anlatımlar | Araçlar [EFSANE KONU] (1918. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41.556
Cevap
622
Favori
1.760.584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
119 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 19161917191819191920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10

Windows 10 22H2 Rehberi | 12 EYLÜL 19045.3448 | Resimli Anlatımlar | Araçlar [EFSANE KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 27 Mayıs 2020; 21:55:36 >

• MühendisMurat kullanıcısına yanıt
    HDD kullananlar bu ayarı(sysmasin ve prefetch) kapatması iyi mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Norain -- 27 Mayıs 2020; 22:8:5 >
  • Norain kullanıcısına yanıt
    İlk sayfada yazıyordu aslında.

HDD için hızlı başlatmasını sağlayan bir özellik bu, zaten yazım ömrü daha fazla olduğu için açık kalsın.

SSDlere gereksiz ömür bitiriyor zaten hızlı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Teşekkürler.
    bu bahsettiğiniz ayarlar pratikte ssd nin ömründen o kadar fazla yemeyecektir diye düşünüyorum. eksileri artılarından fazlaysa microsoft boşu boşuna bu ayarı açık tutmaz herhalde? ayrıca teknoloji çok hızlı gelişiyor ve şu an aldığımız ssdler 4-5 yıl sonra işimizi görse bile yavaş kalacaktır diye düşünüyorum. atıyorum her gün 1 gb veri yazsın, senede 365gb, 3 senede anca 1tb 6 senede 2,2tb civarı veri yapar, hadi 10 tb veri yazılsın kaldı ki en dandik ssd de bile 70tb ömür biçiliyor şu anda en basitinden. o yüzden fazla şey etmeden tüm nimetlerinden faydalanmak lazım bu ayarların, 1-2 milisaniye bile hızlı açılsa, işimi hızlı görsem benim için kardır tabi benim düşüncem bu, eğer sandığımdan çok çok çok daha fazla ssdye veri yazıyorsa ve bunun karşılığında bir işime yaramıyorsa bu ayarları kapatabilirim. sizin bu ayarlar sonrası ssd ömründen bağımsız olarak sistem hızı iyi yönde mi gelişti yoksa çok çok çok az da olsa bi yavaşlık mı oldu?
    edit: bu bahsettiğiniz ayarı kapatınca uyku modunu kullanamaz hale mi geliyoruz? eğer öyleyse ssdmin ömründen ömür alabilir sıkıntı yok. bir de prefetch ve superfetch ayarlarından bahsetmişsiniz, bunları kapatınca aradaki farkı net şekilde göreceksiniz vs. yazmışsınız. daha mı hızlı açılıyor programlar bu 2 ayarı kapatınca?

edit2: yaptığım araştırmalar sonucu gördüklermi yazıyorum buraya;

1- windows search'ü kapatmayın!
    Herhangi bir dosyayı bulması için gereken zamanı kat be kat daha çok arttıracaktır. SSD'nin çok düşük erişim sürelerine sahip olması o dosyanın çat diye bulunacağı anlamına gelmemektedir, erişim süresinin bizim aradığımız olayla alakası yoktur. Ayrıca bu servisi devre dışı bırakman Windows'un temel hizmetleriyle bağlantılı olduğu için ilerleyen dönemde sistemde sıkıntılara ve hatalara yol açacaktır. Ayrıca dizin oluşturma sürekli bir yazma işlemi oluşturmaz, yeni dizin taraması eğer yeni bir dizin bulursa onu kendi veritabanına ekler, bütün veritabanını yeniden yazmaz.

2- superfetch kapatmayın!
    Faydası yoktur. Aksine yine sistem genelinde performans düşüklüğüne sebebiyet verir. Ayrıca SuperFetch'in sistem başlar başlamaz sık kullanılan programları direk okuyup arka planda hazır tutmuyor. Tüm yazılımlar ilk açılışlarına normal olarak başlatılıyor. Fakat hizmetler kapatıldıktan sonra SuperFetch için not alınmış ise Windows o işlemleri sonraki açılışta hızlı açılması için askıya alıyor. Bu da disk ile alakalı değil, RAM ile alakalı. RAM miktarına göre hangi uygulamanın kalması gerektiğine Windows karar veriyor.

edit3: sanırım ben ssd ayarlarını uygulamayacağım. windows ssd için varsayılan ayarların çoğunu yapıyor, geri kalanlar artık sizin insiyatifinizde ancak ben bu şekilde kullanma taraftarıyım. ahci driverı yükleyip frimware güncelleyin başka bir işleme pekte gerek yok gibi gözüküyor yaptığım araştırmalar sonucu. tabi ben elimdeki bu cihazı 10 sene kullanacağım diyorsanız bu ayarları kapatabilirsiniz size kalmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi facepunchS -- 27 Mayıs 2020; 23:29:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: MühendisMurat

İlk sayfada yazıyordu aslında.

HDD için hızlı başlatmasını sağlayan bir özellik bu, zaten yazım ömrü daha fazla olduğu için açık kalsın.

SSDlere gereksiz ömür bitiriyor zaten hızlı.
    Prefetch'i kapatmadan (HDD kullanıyorum) arasıra temizlesek faydası var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mahferer kullanıcısına yanıt
    Hdd ile kullanıyorsanız açık kalması son derece faydalıdır, ssd'ye veri yazmayı azaltmak için kapatılması uygun görülen bir servistir, çünkü ssd'ler bu servise ihtiyaç duymayacak şekilde yeterince hızlıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: zn_volkan

Hdd ile kullanıyorsanız açık kalması son derece faydalıdır, ssd'ye veri yazmayı azaltmak için kapatılması uygun görülen bir servistir, çünkü ssd'ler bu servise ihtiyaç duymayacak şekilde yeterince hızlıdır.
    Teşekkürler ama sormak istediğim arasıra içindekileri silelim mi HDD kullanırken?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahferer -- 27 Mayıs 2020; 23:19:17 >
  • Resmi olarak 2004 sürümü yayınlandı. Media Creation ‘a da geldi. Temiz kurulum yapacak arkadaşlar için güzel bir haber

• mahferer kullanıcısına yanıt
    eğer çok fazla program yükleyip sildiyseniz temizlemenizde fayda var, onun dışında ellememeniz daha iyi olacaktır
  • yeni sürüme güncelleyen arkadaşlar ses kontrol çubuğundan ses seviyesini düşükten yükseğe ya da tam tersi konuma hızlı hızlı getirip seslerde pıt pıt tarzı bi gürültü duyuyor mu test edebilir mi rica etsem
  • facepunchS F kullanıcısına yanıt
    laptopa az önce kurdum 2004 sürümü dediğinizi yaptım herhangi bir ses cıkmadı dediğiniz gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: facepunchS

eğer çok fazla program yükleyip sildiyseniz temizlemenizde fayda var, onun dışında ellememeniz daha iyi olacaktır
    Teşekkürler

• Merhaba bir kaç sorum olacak 2004 Sürümünü beklemek mi lazım yoksa güncelleme kontrolü yapınca gelecek mi? ve bilgilerimi silmeden, Güncelleme yapmak iyimi yoksa temiz kurulum yapmak mı gerekli?

• Bu büyük bir güncelleme. Temiz kurulum yapmanı öneririm. Nasıl yapacağın konusunda bilgin yoksa yardımcı olabilirim. Ayrıca şu anda resmi olarak 2004 güncellemesi yayınlandı.

• W10 2004 (20H1) Resmi olarak çıkmıştır, ilk sayfada güncel linkler kontrol edilmiştir.

Yenilikler tablosuna bakacağım, bir yandan bende indiriyorum, format işi çıktı şimdi.
  • Herşey çok net olmuş ben çok beğendim kullanışlı herşey elinin altında gibi çok iyi
  • Teşekkürler, Yardımın için. Peki USB'den Sıfırdan kurulum şeklindemi yapmam lazım yoksa güncelleme yaptık'dan sonra komple sıfırla desek aynısı olurmu?

• Güncelleme yapıp sıfırla desende olur da o sağlıksız. Önerim USB ‘ye Media Creatioon ile kurman.

• 2004 versiyonunu media creation tool ile iso indirip dvd ye yazdırdım uefi boot olarak kurulmuyor. bu sorunu yasayan var mı?
    önceki versiyonlarda bu sorunu yasamamıstım. dvd den boot uefi olarak seciyorum. dvd den boot ettiği zaman klasik windows logosu geliyor
    ilk kez bu sorunu yasıyorum
  • 
Sayfa: önceki 19161917191819191920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.