Şimdi Ara

VW Polo 2001 6n2 direksiyon titreyerek ve takılarak toplaması, direksiyon hareketlerinde bozukluklar

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
475
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Severek bindigim ve gozum gibi baktigim 2001 model VW Polo hatchback aracimin direksiyonu ile ilgili asagidaki sorunu yasiyorum, 2 aydir cozum bulamadim. Size danismak istedim:

Direksiyon araba dururken cevirirken mis gibi, sorunsuz. Hic titresim falan yok. Ama yola ciktigimda tekerlekler donmeye basladigi zaman direksiyon sadece dönerken kafa salliyor, kesik kesik titreyerek dönüyor. Şerit degistirirken hissediyorum mesela, direksiyon kendini toplarken de saga kesik kesik ve titreyerek dönüyor.
    Düz giderken sorun yok ama direksiyon dönmeye basladiginda ufak ufak titreyerek dönmek istiyor mesela.

Lastikleri ön arka yaptim duzelmedi,
    Balans ayarlarini yaptirdim duzelmedi,
    Ön diskleri tornalattim düzelmedi,
    Direksiyon hidrolik yağını değistirdim düzelmedi,
    3 Ayrı rotcuya kontrol ettirdim sorun bulamadi. (Birisi “belki amortisor ust bilyalari yapiyodur ama bilmiyorum” dedi)

Bi gun arabanin on tekerleklerini kriko ile havaya kaldirdim, direksiyonu test ettim. Arabayi calistirdim; Tekerlekler donmuyorken (bos vitesteyken) direksiyon mis gibi sorunsuz dönüyordu. Vitese takip ön tekerlekleri havada döndürmeye baslayinca direksiyon da kesik kesik ve kademeli titreyerek dönmeye basladi, ama yolda hissettigim kadar fazla bi titreme degildi bu. Ama tekerlekler havada donmeye baslayinca direksiyonu cevirirken de belli bi fark olustu. Bu testin sonucunda ne yorum yapabiliriz bilmiyorum.

Araba dururken ve tekerlekler donmuyorken direksiyon harika. Ama araba yola cikinca ve tekerlekler donmeye baslayinca direksiyon kesik kesik titreyerek dönüyor veya kendini topluyor.

2 aydir cozemedim ve yardimlarinizi bekliyorum. Bu konu canımı cok sıkıyor.

EDIT: Bahsettiğim sorunun videolarını konuya ekledim.

Direksiyon toplarken takılma kesik kesik titreme videosu

Çakıllı ve hafif bozuk yolda direksiyonun kendini sağa sola kuvvetli vurması, takılarak titremesi, kontrol zorluğu

• Direksiyon kutusu demiştik...
  • cormen kullanıcısına yanıt
    Yukarida ekstra yazdigim test sonucu hâlâ direksiyon kutusuna mi isaret ediyor?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • nahege270 kullanıcısına yanıt
    Evet
    Peki hocam tekerlekler donmuyorken sorunun gitmesini nasil aciklayacagiz?
    Direksiyondaki sorun, yalnizca tekerlekler donmeye basladigi andan itibaren ortaya cikiyor diyorum. On tekerlekler havadayken ve donmuyorken sorun yok. Donmeye basladiklarinda direkiyon da takilarak donuyor. Bunu nasil direksiyon kutusuna bagladiniz

Çünkü yük yok?

Bir de eskiden sadece toplarken yapıyor diyordun şimdi havada çevirince de yapıyor demeye başladın.
    Neyse ben derdini anladım hocam. Senin aracı yaptırmaya niyetin yok. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cormen -- 18 Nisan 2020; 18:20:47 >
    Emin olun derdim tam olarak bu :)
    Su an salgından dolayi sanayiye giremedigim icin arabayi saga sola goturemiyorum. Bu sorunu cidden daha once yasamis olan birileri belki vardır diye simdilik buradan deniyorum şansımı.

Siz de sag olun bu arada. Bakalim sorun eger direksiyon kutusundan cikarsa sizi bilgilendiririm sonuç esnasında

Valla diğer konuda her şeye bakıldı sağlam dendi denilmişti zaten geriye başka bir şey kalmıyor :)
    Hic duymadigim, ve daha once bu sorunu cozdugunu beyan edilen bir ihtimal daha duydum orada. Direksiyon pompasi. Belki sorun budur. Bilmiyorum. En azindan bu ihtimali de goz onunde bulunduracagim yani.

Benim kutudan kastım hem kutu hem de pompa. Onlar zaten ayrılmaz ikili.
    O zaman belki siz de hakli cikabilirsiniz, eger sorun pompadan kaynakli cikarsa. Virus salgini bittikten sonra arabayi bi ozel servise birakacagim zaten, onlardan teshis koymalarini isteyecegim o vakit

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.