Şimdi Ara

VW Passat sahipleri ve sevenler kulübü (16. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43.724
Cevap
132
Favori
4.505.066
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  VW Passat sahipleri ve sevenler kulübü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aatabay -- 13 Temmuz 2008; 22:54:24 >

VW Passat sahipleri ve sevenler kulübü

• (BİZİM KULLANDIĞIMIZ) VW MOTORLARININ YAĞI 0W30

Motor yağı konusunda bu gece kafa patlattım. Geleneksel olarak 20W50 veya 20W30 diye biliyordum. Sonra 10W40 veya 10W30 diye bu bilgimi düzelttim. Şimdi de aşağıya indim ve fenerle motor kaputundaki etikete baktım. Bir sürü bilgi yazıyordu. VOLKSWAGEN BİNEK ARAÇLAR 2001 SONRASI 0W30 yazıyordu ama aşırı derecede küçük harflerle. Sonra hızımı alamadım ve kullanma kılavuzuna baktım, orada da motorların tümü ikiye ayrılmış!

a) UZUN ÖMÜRLÜ BAKIM ARALIĞI OLAN MOTORLAR
    b) UZUN ÖMÜRLÜ BAKIM ARALIĞI OLMAYAN MOTORLAR

listede iki farklı VOLKSWAGEN MOTOR YAĞI spesifikasyonu var.

Sevgili Oğuzhann (Dr. Ozi) Adana'da ve 2 Passat'la Samsundan gelmişler. Sanırım 1.6 FSI 85 KW/115 HP olanı yapılan hızdan ötürü motor sıkışmasından yağ eksiltmiş ve bana telefon edip motor yağı türünü öğrenmek istedi. Yanımda motor yağı ticaret yapan kuzenim vardı ve 10W30 önerdi. Forumdan tanıdığım Plantamax ile de tesadüfen Adana M1 Alış Veriş Merkezinde tanıştım ve o da 1 ay önce bana JETTA 1.4 TSI 170 HP TwinCharger için hangi yağı kullanması gerektiğini sormuştu, ben de Alman forumuna sordum, onlar da o motorlar (TSI TwinCharger) için 0W30 kullanılamsının zorunlu olduğunu belirttiler.

VW PASSAT Kullanma Kılavuzunda belirtilen "uzun ömürlü olan" ve "uzun ömürlü olmayan" modellere sahip olup olmadığımızı nasıl anlayacağız. Sanırım en kötü olasılığı düşünüp son seçeneği düşünmekte fayda var diye mütalaa ediyorum...

Resimlerini yarın ekleyeceğim (veya bu akşam da olabilir).

Taner Göde
  • Dostlarim,

Şu son 2 resme dikkat edin.. Amerikali vatandaşın 2/1 fiyata aldigi 2.0T motorlu Passatini sürdügü yollara, arabasini güvenle koydugu garaja, yollarin temizligine, Passat'in da gönül rahatligiyla yapabildigi modifikasyonlara bakin.. İmrenmemek elde degil
  • taner bey saolun cevapladıgınız için

muradovsky hocam ben en iyisi aşagı inip araca bakiyim:)
  • 210 km ye kadar soluksuz hızlanıyor.gerçekten mükemmel bir motor yapmışlar.210 dan sonra uzun düzlüklerde 220 km yi görüyor.
    ayrıca 2.0 tdi la yan yana test yapıyoruz kafa kafaya gidiyor ikiside.2.0 tdi ın en büyük dezavantajı tork bandı çok kısa.2500 devirden sonra tork düşmeye başlıyor.3500 devirden sonra zaten ölü araç.zaten 2.0 tdi da turbo açılan kadar yani 1750 devire kadar kağnı arabası gibi.ama turbo devreye girince canavar oluyo.devamlı doğru viteste kullanmak lazım 2.0 tdi ları.
    bmw nin 2000 cc dizelleri kadar başarılı değil vw nin dizelleri.170 hplik versiyonda bir 320d ile baş edemez.
    1.4 tsi ın 170 hplik versiyonunu(oda 160 hp ye düşürülmüş yeni modellerde sebebini araştırdım ancak bir bilgi bulamadım) passata yerleştirseler,bence satış rekoru kırar ama satış politikası olsa gerek.
    quote:

Orjinalden alıntı: adahan34

quote:

Orjinalden alıntı: diskriminant

valla hocam bende anlamıyorum.fabrika verisi 200 km olarak açıklansa tamam.ama 209 km diye veri var ama bu hıza ulaşamıyor araba.bu hız için 6.viteste 4000 devir çevirmesi lazım ama çeviremiyor maalesef.3800 devir ancak çeviriyor.bende 1.4 tsi da var düz yolda 215 220 görüyor
    quote:

Orjinalden alıntı: drserkarakus

ben 2.0 tdi passatın 200 de takılmasını anlayamıyorum??mantıksız gelıyor bızım aracalar bıle rahatlıkla gecıyor..

nasıl peki zorlanıyor mu abi 215-220 kmye çıkarken(1.4 tsi)
  • Aatabay abi ilgine ve cevabına teşekkürler daha öncede yazmıştım ama herhangi bir yorum olmadı.tsi motorlu bi passatın bagajında en az 250 kg en çokta 400 kg yük taşıdıgımda mutlaka yakıt artacaktır ama çekmeme ve gitmeme gibi bir durum olabilir mi?(her sene mersinden tekirdağa gelirken ortalama 170 ile 200 litre arası şalgam suyu getiriyorum ve bir sene içiyorum.digerleride 2-3 valiz ama ne valiz sanki çimento torbası,bebeğimin eşyaları vs..)bu tarz kullanım için tdi mi yoksa tsi aslında ikisinide araştırıyorum.ve bu taşıdıklarımı ben şu anda megane2 dci ile yapıyorum
  • Sevgili Adahan

Şalgam'ı (Adana dışında "Şalgam Suyu" derler) meşhur edip Adana dışına taşıyan Meşhur Kuruköprü Şalgamcısı ALİ GÖDE'dir. Bu değerli zat babamın kuzenidir (babaları kardeş). Şu anda (13 Temmuz 2008 saat 23:50) satış yerine en yakın da Dr. Ozi'dir çünkü düğünün yapıldığı yerin tam karşısındadır. 1953'ten bu yana aynı işi (vefatından sonra şimdi de evlatları) devam ettirmektedir. Yapılması basit olup şekersiz ve esasen vücuda iyi gelen, böbrekleri temizleyen bir içecektir, ancak midesi fermente içecekleri (bira dahil) kaldırmayan şahıslar (ben) pek tercih etmemeli, zira bu ürün midede parçalanana kadar fermentasyonu devam eden bir yapıya sahiptir. Bol miktarda vitamin içerir ama ne vitamini içerdiğini bilmiyorum. Soğuk içilmezse birşey anlaşılmaz. Geleneksel olarak da yazın Adana'da ŞALGAM İÇİLMEZ! Bu nedenle ben şalgamın doğrudan rakibi olan ve Ali Göde'nin şalgamı gibi Türkiye'de EMSALSİZ olan Meşhur Kuruköprü Vişnecisi Erciyes'ten buzzzzz gibi vişne içerim. Bu yerler hiç kapanmaz. Dükkanlar karşı karşıya, nitekim meşhur olan ALi Göde'nin şalgamı ama içilen de Erciyes'in vişnesi. Her ikisi de işe tablada (!) başlayan bu iki zat zamanla büyümüş, gelişmiş, Erciyes vişnesine sahip çıkmış ve sadece 1 dükkanda satmaya devam ederken Ali Göde şalgamı koruyamamış, başkaları bu içeceği elinden alarak Meşhur Kuruköprü Şalgamı adıyla üretimiş ve Adana dışına, hatta Türkiye dışına satmaya başlamışlardır (etiketlerini de yabancı dile çevirmek için bana getirmişlerdir, bu işte IRONİ'dir...). TURNIP JUICE veya RÜBENSAFT olarak da ben çevirmişimdir.

Sevgili dostlarım, Adana'ya gelip VİŞNE SUYU içmeden gitmeyiniz. Şalgam da içebilirsiniz ama bu VİŞNE SUYU başka bişi. Sanki, sanki, kana doğrudan karışan sulandırılmış Aspirin gibi. İçip de Passat TSI veya TDI gibi "TURBO" moduna geçmek gibi birşey.

Önceki mesajlarımın birisinde mutlaka yazmışımdır ama, hatıralardan vazgeçemiyorum, anne tarafım Adana Karşıyaka'dan ve tatillerde Adana'ya geldiğimizde Yeşilevler'deki evimize dönerken babam çarşıdan geçer, vişnecinin önünde durur, bizi arabadan indirmez (!), dört kocaman bardak soğuk vişne suyunu 25 cm çapında ve yıllarca kullanılmaktan gevremiş madeni tepsi üzerinde arabaya kadar getirir ve bize ikram ederdi, annem de her zaman ki tatlı tavrıyle "ne gerek vardı?" diye sorardı, biz içtikten sonra da babam "bir daha içen var mı?" diye sorar ve biz de her zamanki gibi (!) "hayır" derdik, sonra babam bir bardak da kendisi içer, öder ve eve gitmeye devam ederdik.

Bu yerin hayatımda ayrı bir önemi var. Vişnesi TORTUSUZ. Sebebi bu. Adana'nın istediğiniz yerinde vişne suyu bulabilirsiniz ama tortuludur çünkü güneşte kurutulan vişnelerin öğütülmesi ile elde edilir (daha çok vişne tozu = daha çok içecek) ama Erciyes vişneleri öğütmeden kaynatarak ve süzerek, sonra şekerle karıştırarak ve soğutarak satar. Sır bu (artık sır değil).

Sevgili Adahan, şalgamı şu anda en iyi yapan Eski Adliye Karşısındaki HAYAT BÜFE'dir ve bence ACI karıştırılmaz. Tercih meselesi tabi. HAYAT BÜFE'den önce NATÜREL BÜFE 1 numaraydı ama o da kayboldup gitti...

Selamlar ve sevgiler, okuduğunuz için teşekkürler.

Taner Göde
  • quote:

Aatabay abi ilgine ve cevabına teşekkürler daha öncede yazmıştım ama herhangi bir yorum olmadı.tsi motorlu bi passatın bagajında en az 250 kg en çokta 400 kg yük taşıdıgımda mutlaka yakıt artacaktır ama çekmeme ve gitmeme gibi bir durum olabilir mi?(her sene mersinden tekirdağa gelirken ortalama 170 ile 200 litre arası şalgam suyu getiriyorum ve bir sene içiyorum.digerleride 2-3 valiz ama ne valiz sanki çimento torbası,bebeğimin eşyaları vs..)bu tarz kullanım için tdi mi yoksa tsi aslında ikisinide araştırıyorum.ve bu taşıdıklarımı ben şu anda megane2 dci ile yapıyorum

Böyle bi sorunla karsilasacagini zannetmiyorum, nitekim 5 kişiyi Çesme'ye götürüp getirdim haftaiçi ve çekişle ilgili hiç bir sorunum olmadi.Bence TSi seni üzmez bu konuda.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tanergode

Sevgili Adahan

Şalgam'ı (Adana dışında "Şalgam Suyu" derler) meşhur edip Adana dışına taşıyan Meşhur Kuruköprü Şalgamcısı ALİ GÖDE'dir. Bu değerli zat babamın kuzenidir (babaları kardeş). Şu anda (13 Temmuz 2008 saat 23:50) satış yerine en yakın da Dr. Ozi'dir çünkü düğünün yapıldığı yerin tam karşısındadır. 1953'ten bu yana aynı işi (vefatından sonra şimdi de evlatları) devam ettirmektedir. Yapılması basit olup şekersiz ve esasen vücuda iyi gelen, böbrekleri temizleyen bir içecektir, ancak midesi fermente içecekleri (bira dahil) kaldırmayan şahıslar (ben) pek tercih etmemeli, zira bu ürün midede parçalanana kadar fermentasyonu devam eden bir yapıya sahiptir. Bol miktarda vitamin içerir ama ne vitamini içerdiğini bilmiyorum. Soğuk içilmezse birşey anlaşılmaz. Geleneksel olarak da yazın Adana'da ŞALGAM İÇİLMEZ! Bu nedenle ben şalgamın doğrudan rakibi olan ve Ali Göde'nin şalgamı gibi Türkiye'de EMSALSİZ olan Meşhur Kuruköprü Vişnecisi Erciyes'ten buzzzzz gibi vişne içerim. Bu yerler hiç kapanmaz. Dükkanlar karşı karşıya, nitekim meşhur olan ALi Göde'nin şalgamı ama içilen de Erciyes'in vişnesi. Her ikisi de işe tablada (!) başlayan bu iki zat zamanla büyümüş, gelişmiş, Erciyes vişnesine sahip çıkmış ve sadece 1 dükkanda satmaya devam ederken Ali Göde şalgamı koruyamamış, başkaları bu içeceği elinden alarak Meşhur Kuruköprü Şalgamı adıyla üretimiş ve Adana dışına, hatta Türkiye dışına satmaya başlamışlardır (etiketlerini de yabancı dile çevirmek için bana getirmişlerdir, bu işte IRONİ'dir...). TURNIP JUICE veya RÜBENSAFT olarak da ben çevirmişimdir.

Sevgili dostlarım, Adana'ya gelip VİŞNE SUYU içmeden gitmeyiniz. Şalgam da içebilirsiniz ama bu VİŞNE SUYU başka bişi. Sanki, sanki, kana doğrudan karışan sulandırılmış Aspirin gibi. İçip de Passat TSI veya TDI gibi "TURBO" moduna geçmek gibi birşey.

Önceki mesajlarımın birisinde mutlaka yazmışımdır ama, hatıralardan vazgeçemiyorum, anne tarafım Adana Karşıyaka'dan ve tatillerde Adana'ya geldiğimizde Yeşilevler'deki evimize dönerken babam çarşıdan geçer, vişnecinin önünde durur, bizi arabadan indirmez (!), dört kocaman bardak soğuk vişne suyunu 25 cm çapında ve yıllarca kullanılmaktan gevremiş madeni tepsi üzerinde arabaya kadar getirir ve bize ikram ederdi, annem de her zaman ki tatlı tavrıyle "ne gerek vardı?" diye sorardı, biz içtikten sonra da babam "bir daha içen var mı?" diye sorar ve biz de her zamanki gibi (!) "hayır" derdik, sonra babam bir bardak da kendisi içer, öder ve eve gitmeye devam ederdik.

Bu yerin hayatımda ayrı bir önemi var. Vişnesi TORTUSUZ. Sebebi bu. Adana'nın istediğiniz yerinde vişne suyu bulabilirsiniz ama tortuludur çünkü güneşte kurutulan vişnelerin öğütülmesi ile elde edilir (daha çok vişne tozu = daha çok içecek) ama Erciyes vişneleri öğütmeden kaynatarak ve süzerek, sonra şekerle karıştırarak ve soğutarak satar. Sır bu (artık sır değil).

Sevgili Adahan, şalgamı şu anda en iyi yapan Eski Adliye Karşısındaki HAYAT BÜFE'dir ve bence ACI karıştırılmaz. Tercih meselesi tabi. HAYAT BÜFE'den önce NATÜREL BÜFE 1 numaraydı ama o da kayboldup gitti...

Selamlar ve sevgiler, okuduğunuz için teşekkürler.

Taner Göde

taner abi gecenin bu saatinde üşenmeyipte bizleri bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.ancak eşimle tanışana kadar şalgam suyunu(adanalı tabirle şalgamı) içemezdim sonra bir alıştım.geçen sene 170 litre getirdim.önceki sene o zaman meganım yoktu hyundai starex vardı onunla 200 litre getirdim.getirdiklerimin 30-40 litresi ikram mahiyetinde eşime dostuma dağıtıyorum geri kalanlar benim.hatta geldiğim zaman bir günde 2-3 litre tüketiyorum ki akılllara zarar ben bütün şalgam sularımı tarsustan alıyorum.tat olarak beni fazlasıyla tatmin ediyor ancak bu sene geldigimde(eylül ayının son haftası iyişallah) tarif ettiğin yerlerede zaman bulabilirsem uğrarım.istersen gelirken sana has tekirdağ rakısı getireyim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Aatabay

quote:

Aatabay abi ilgine ve cevabına teşekkürler daha öncede yazmıştım ama herhangi bir yorum olmadı.tsi motorlu bi passatın bagajında en az 250 kg en çokta 400 kg yük taşıdıgımda mutlaka yakıt artacaktır ama çekmeme ve gitmeme gibi bir durum olabilir mi?(her sene mersinden tekirdağa gelirken ortalama 170 ile 200 litre arası şalgam suyu getiriyorum ve bir sene içiyorum.digerleride 2-3 valiz ama ne valiz sanki çimento torbası,bebeğimin eşyaları vs..)bu tarz kullanım için tdi mi yoksa tsi aslında ikisinide araştırıyorum.ve bu taşıdıklarımı ben şu anda megane2 dci ile yapıyorum

Böyle bi sorunla karsilasacagini zannetmiyorum, nitekim 5 kişiyi Çesme'ye götürüp getirdim haftaiçi ve çekişle ilgili hiç bir sorunum olmadi.Bence TSi seni üzmez bu konuda.

teşekkür ederim abi
  • Taner hocam
    Vişne söz konusu olunca hemen bir saplama yapmak zorunda kaldım.
    Şu sıralar üretimdeyim çünkü.
    Benimde yaptığım vişne likörü meşhurdur.
    Yaptığım likör taaa Kazakistana bile gitti.
    Şu an evin balkonunda 16 kg vişne likör olmak üzere demleniyor.
  • Sevgili Adahan,

Hakikaten şapka çıkarmak ve alkışlamak lazım. Tarsus'tan Tekirdağ'a 200 litre şalgam (suyu) götürmek bence cesaret işi. Bir de severek içiyorsan harika! Dediğim gibi fermente ürün olmasından ötürü bilfiil 10 yıl TALCID içen şahsım Nurdağı'lı zevcemle tanıştığımda kaynanam bana "acı pancar" olarak da adlandırılan ve yerel halkın "tırşik" diye tabir ettiği yarım, gıda amacıyla tam ama tedavi amacı ile 3/4 pişirilmiş bir çorba yaptı. "İç, miden düzelecek" dedi, ben de içtim ama sanki bir tas Hasan İki Salak Osman Dört içmişim gibi oldu. Bu çorba ağız içi duvarımdan başlayarak tüm gastrointestinal sistemi Berlin'de film icabı sokakları süpüren Ferdi Tayfur gibi tertemiz yaptı, ve midem (gastrit) düzeldi. Eşimle tanıştım, tedavi oldum. Var mı daha büyük aşk?

Tarsus'ta devlet yolu kenarında ve son durak Pozantı'da E-5 kenarında bidon bidon şalgam satarlar ama naçizhanem oralardan hiç almaz. Bir Adana'lıya yakışmaz, has Hayat Büfe Şalgamı dururken yol kenarı şalgamı içmek.

Tebriklerimi tekrar kabul ediniz. Not: Tekirdağ Rakısı kabulümdür, akabinde bir şişe Has Boğma ikramımdır.

Taner Göde
  • Günaydın arkadaşlar,

Öncelikle yeni topic hayırlı olsun, toparlanması iyi oldu bence...

Bugün 1 haftalık Marmaris-Fethiye-Kaş tatilimden geri dönmüş bulunuyorum... Sırf bu dönüşlerin moral bozukluğu yüzünden bir gün istifa edicem ve hiç dönmeyeceğim heralde....

Neyse, gelelim Passat a...

Yaklaşık 3000 Km. yol yaptım 1 hafta içinde... İstanbul dan önce Yalova sonra Marmaris... Oradan Fethiye, oradan Kalkan ve Kaş... ve tekrar aynı güzergahdan dönüş... Aralarda bol bol gezme...
    Sanıyorum 2,7 depo benzin harcadım (tam hesap yapamadım, çünkü bitmesini beklemeden alıyordum benzini, uzun yola çıkacağım için). Yolculuğun son 3 saati hariç klima full açık (sıcaklık en az 35 derece), araçta 4 kişi ve genelde yüklü... Ancak Cumartesi günü Marmaristen full depo doldurdum, Yalova'ya, 680 km. civarı geldim, Benzin 1/2 ile 1/4 depo arasındaydı... Bu yolun son 3 saati klima kapalı (akşam 9 dan sonra yol aldık), ilk 5 saati açık... Genel ortalamam (araç ilk alındığından bu yana) 7,3 lt/km ye düştü...

Notlar ;

- Aracın uzun yol konforu süper, özellikle güneydeki yolların çoğu mıcır asfalt ve çok fazla yol sesi ve titreşim yapıyor... Bunu engellemek imkansız, ancak buna rağmen araçta bu kadar yolda sonra herhangi bir tıkırtı veya ses bozukluğu oluşmadı...
    - Benzin tüketimi yukarıda verdim, bence harika... şu ana kadar kullandığım en ekonomik araç
    - Bu kadar ekonomi ye rağmen performans olarak yolda yakalayamadığı veya gerisinde kaldığım araç olmadı... Arabada 4 kişi ve 2 bayan olmasından dolayı ne fazla hızlı gidemedim ve performanslı kullanamadım... Ama o dik yokuşlarda birçok büyük araç önümde bayılırken sağ şeride geçip bana yol vermek zorunda kaldılar... Yüksek tork müthiş birşey, üstelik klime full açıkken bile banamısın demiyor motor...
    - Yine yüksek tork sayesinde çok rahat bir kullanım sunuyor araç.. Yani 6.viteste 100 km/s civarı yol alırken, herhangi bir yokuşta vites küçültmek gerekmiyor, araç bayılmadan gaz almaya devam ediyor... çok keyifli...
    - Sadece ilk giderken İzmir-Aydın otobanında hızımı yükseltebildim, 210 km/h e çıktığımda eşime "bak kaçla gidiyoruz" deyince kadrana bakıp çığlık atmasıyla yavaşlamak zorunda kaldım ancak 210 la giderken bile hız hissedilmiyordu... Tahminimce 230 a kadar rahat çıkardı gibiydi...
    - Yolda seken kocaman bir taş zıplaya zıplaya ön kaputa çarptı ve ızgaranın hemen üstünde fındık büyüklüğünde kaportayı birazcık göçertti ve çizdi... Nazarlık olsun diyorum... ancak şu berbat mıcır asfalt yolları kınıyorum... aracın gümüş renkli olmasından dolayı uzaktan farkedilmiyor... araba siyah olsaydı gerçekten çok kötü görünürdü...
    - Marmaris - Fethiye - Ölüdeniz - Kalkan - Kaş cennet gibi yerler ... Gitmeyenlere acil tavsiye ederim... Sakın oralara gidipte 5 yıldızlı otellere sıkışıp kalmayın tekne turları yapın... Offf Offf.... Özellikle Selimiye (Marmaris) , Kalkan ve Kekova koyunu çok ama çok beğendim...
  • Merhaba arkadaşlar,

yeni üyeleri ekledim, renk kodlarını değiştirdim.

• Mocca'nın liderligi söz konusu sanki
  • Selam arkadaşlar,

Henüz KUĞU ile yol yapmadığımdan izlenimlerimi paylaşamıyorum.
    ilk defa 6.vitesli araba kullandığımdan bana garip geldi. Yolda giderken geri vitese atıyormuşum gibi hissediyorum.
    Anlık yakıt çok fazla gibi geliyor, pedala hafif basışta hemen 20 lt/km nin üstüne çıkıyor.
    Eski Amerikan Chevrolet leri gibi salınıyor, çok güzel.
    Değişik bir beyaz, yolda herkes bakıyor.

Resimleri az önce çektim, bakalım beğenecekmisiniz?

Zeki Topçu

• Birden çok resim yüklenemiyor, neden acaba??
    Internal server error????

• Plaka tesadüfen ZeKi ,
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.