Şimdi Ara

vw passat 1.6 fsı triptonic vites (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
28.409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: LagrangePasha

quote:

Orjinalden alıntı: callistor
    1/4 deponun alına neden düşmemesi gerekiyor acaba? kirlilik birikmesinden kaynaklı bir sebebi mi var?

Dizel motorlu arabalarda depoyu bosaltmayin, deponuz bosalirsa motor arizasina kadar gidebilecek nahos olaylar zinciri baslayabilir diye ogrenmistim 1990'da ehliyet alirken.

Ben 12 yildir benzinli araba kullaniyorum. Genel huyum depoda 5-10 km'lik benzin kalincaya kadar yakiti kullanmak ve benzinciye gitmemektir. Bundan dolayi bir sorunla karsilasmadim simdiye dek soforluk hayatimda cok sukur.

1/4 depo uyarisi, benzinli veya dizel olsun, eger arabaniz 3-4 ay veya daha uzun sure yatacaksa durdugu yerde, o zaman depo ici paslanma yapma riskine karsi soylenir. Hatta depoyu fulleyin, oyle gidin gurbete denir. 0 km bir araba icin degil, fakat 5 yasini asmis bir araba yakit deposunun icindeki paslanmaz kaplama asiniyor olabilir.

Binek arabasinin yakit deposunun ic ceperini hic goren oldu mu aranizda? Varsa yazsin, merak ettim simdi.

1990 yılında çok doğru bir bilgiydi bu. depoyu boşaltmak çok çok zararlıydı . fakat son 3-4 yıldır dizelde resmen devrim yapıldı. kalite çok yükseldi . çevreyi korumak ve yakıt kalisini artırmak için çok çalışmalar yapıldı bu nedenden dolayı dizelin fiyatıda uçtu. elbette ışık yanınca hemen yakıt alırsanız sizin için iyi olur ama kendinizi çok kasmayada gerek yok. bence..

• abilerim şimdi anlamadığım bi konu var 1.6 FSI 115hp tiptronik passat sakin kullanımda 1 depo ile kaç km gider bende bu aracın 2.elini almayı düşünüyorum bu kuruş hesabını pek fazla anlamıyorum şehir içinde ve şehir dışında 1 depo ile ortalama kaç km gidilir sakin kullanımda ayrı ayrı yazarsanız minnettar olurum şimdiden çok teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler için saygılar...

birde bu araçlarda duyduğunuz bildiğiniz şikayet ve arızalar var mı??
  • Diğer konunuza yazdığım cevabı kopyalıyorum.

LPG takılabiliyor,2000 devirin altına düşünce benzin tüketiliyormuş.LPG forumuna baktım FSI'ın ECU'su karmaşık olduğu için hassas programlama yapmak gerekiyormuş,bu yüzden dönüşüm kiti de pahalı (2500 TL).

Yanlış hatırlamıyorsam 2000 devire kadar benzin,2000-3500 arası %8benzin+ %92 lpg,3500'den sonra sadece LPG tüketiliyormuş.

Çeyrek depo olayı doğrudur.Benzin,yüksek basınçla püskürtüldüğü için çeyrek depodan fazla olmalıymış,ben çeyrek deponun altına düşürmedim hiç.

Performans beklentiniz fazla yoksa isteklerinizi karşılayabilir.

Fakat over and under arkadaşımız gibi performanslı kullanım istiyorsanız FSI beklentilerinizi tam olarak karşılamayabilir.

Ayrıca FSI'daki tiptronic vitesin DSG olmadığını hatırlatmak isterim.
  • 3-4 ay oldu lpg taktıralı.
    Depo dolu ölçüm yapmaya para bulamadım
    5000 km civarında -karışık- yol yaptım,
    bilgisayar tüketimi 7.4lt/100km gösteriyor.
    uzun yolda 5.5'e düştü,
    ama şehir içerisinde 9-11 arasını bulduğu oldu.
    Genelde sakin ve tasarruflu kullanırım.
  • 2200'e taktırdım bu arada. ama brc'den başka yoktu o zaman piyasada. Şimdi daha da ucuzlamıştır sanırım.
    Millet gaz pompası yanında görünce merakla yanıma gelip FSI'lara takılıyor mu diye soruyor :)
  • peki taktırdıktan sonra performans düşüşü oldu mu? benzine göre ne kadar tasarruf sağladı? arıza lambası yanıp duruyor mu? sorular biraz fazla oldu ama fsı motora lpg takan birini görünce merak ettim.
  • Daha önce meganeII 1.6 2004 model'e taktırmıştım,
    ister istemez biraz performans düşüşü oluyor. Passat da aynı seviyede düştü.
    FSI olmasından dolayı daha fazla performans düşüşü olmadı.
    ancak ben öyle abartı performanslı falan kullanmıyorum, hani çok da ihtiyacım olmuyor. biraz fazla kick down oluyor açıkcası, ama passat ağır, normal diye düşünüyorum.

benzine göre yaklaşık %40 civarında tasaffur sağladı diyebilirim. renault da nerdeyse yarı yarıyaydı.
    hiç bir zaman motor arıza lambası yanmadı, şu an da yanmıyor. aracın hiçbir sistemi etkilenmedi, eskiden neyse aynı şekilde çalışıyor.
    Renault da cruise control'u kullanamıyordum gazla (neden olduğunu bilmiyorum, gazı takan usta beraber çalışmayacağını kontrol ünitesinin beslemenin arkasında bulunduğunu söyledi ama pek inanmadım, araştırmaya da fırsatım olmadı açıkçası), cruise'u açınca benzine geçiyordu.
    Passat'da geçmiyor, ve gazla da cruise'u kullanabiliyorum, ve bence inanılmaz ekonomik oluyor. Bugun yarısı cruise'li, yarısı trafikde yaklaşık 100 km kat ettim ve bilgisayar 6.3lt/100 km gösteriyor. Elbet içerisinde benzin de var, çok kaba bir hesap yaparsak 10-11 tl'ye geliyor.
    birde golf var 2006 fsi değil, onda da BRC takılı, bugün yaptığım yolu dün onunla yaptım, ama çok dikkatli gittim, bilgisayar 4.9 lt/100km gösteriyordu, bende inanamadım :)
    tek derdim, 6 viteste yavaşlarken, vites değişiminde devir aşırı düşüyor, ve bazen stop ediyor, herhalde benzin besleyemiyor o an, bir baktırıcam, aslen ben de bu derdime çare arıyorum :)

Ama passat keyfini asıl şu an sürüyorum, çok memnun oldum taktırdığıma, acaip konforlu, ve ekonomik bir araba oldu. Gariptir, sanki yüksek devirde kullanınca daha az tüketiyor gibi geldi. Ulan şimdi manyak yakmışımdır çok gazladım dediğim zamanlarda bilgisayarı açıp baktığımda abartı olmayan değerler görüyorum.

Bir ara gaz tamamı ile boşadığında, benzini ağzına kadar dolduracağım, 20 tllik gaz alacağım (şu an ki fiyata göre yaklaşık 13 lt) sonra gaz bitene kadar dolaşıp, benzini yine ağzına kadar doldurtacağım. O zaman bakıcaz ne kadar benzin tüketiyor. Hoş okuduğum kadarı ile kimi devirlere göre tüketiyor, kimi ise enjektörleri soğutma ihtiyacı olduğunda diyor ama bakalım. Takanlar enjektörler ısındığında ve rolantideyken bir süre benzin püskürttüğünü söylediler.

Bu ara motor silk'e taktım, FSI'larda zararı falan olmuyor ise ondan alıp bir denicem, 55bin oldu nerdeyse motor, daha da ekonomik yapabilecek miyim bakalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: callistor

Daha önce meganeII 1.6 2004 model'e taktırmıştım,
    ister istemez biraz performans düşüşü oluyor. Passat da aynı seviyede düştü.
    FSI olmasından dolayı daha fazla performans düşüşü olmadı.
    ancak ben öyle abartı performanslı falan kullanmıyorum, hani çok da ihtiyacım olmuyor. biraz fazla kick down oluyor açıkcası, ama passat ağır, normal diye düşünüyorum.

benzine göre yaklaşık %40 civarında tasaffur sağladı diyebilirim. renault da nerdeyse yarı yarıyaydı.
    hiç bir zaman motor arıza lambası yanmadı, şu an da yanmıyor. aracın hiçbir sistemi etkilenmedi, eskiden neyse aynı şekilde çalışıyor.
    Renault da cruise control'u kullanamıyordum gazla (neden olduğunu bilmiyorum, gazı takan usta beraber çalışmayacağını kontrol ünitesinin beslemenin arkasında bulunduğunu söyledi ama pek inanmadım, araştırmaya da fırsatım olmadı açıkçası), cruise'u açınca benzine geçiyordu.
    Passat'da geçmiyor, ve gazla da cruise'u kullanabiliyorum, ve bence inanılmaz ekonomik oluyor. Bugun yarısı cruise'li, yarısı trafikde yaklaşık 100 km kat ettim ve bilgisayar 6.3lt/100 km gösteriyor. Elbet içerisinde benzin de var, çok kaba bir hesap yaparsak 10-11 tl'ye geliyor.
    birde golf var 2006 fsi değil, onda da BRC takılı, bugün yaptığım yolu dün onunla yaptım, ama çok dikkatli gittim, bilgisayar 4.9 lt/100km gösteriyordu, bende inanamadım :)
    tek derdim, 6 viteste yavaşlarken, vites değişiminde devir aşırı düşüyor, ve bazen stop ediyor, herhalde benzin besleyemiyor o an, bir baktırıcam, aslen ben de bu derdime çare arıyorum :)

Ama passat keyfini asıl şu an sürüyorum, çok memnun oldum taktırdığıma, acaip konforlu, ve ekonomik bir araba oldu. Gariptir, sanki yüksek devirde kullanınca daha az tüketiyor gibi geldi. Ulan şimdi manyak yakmışımdır çok gazladım dediğim zamanlarda bilgisayarı açıp baktığımda abartı olmayan değerler görüyorum.

Bir ara gaz tamamı ile boşadığında, benzini ağzına kadar dolduracağım, 20 tllik gaz alacağım (şu an ki fiyata göre yaklaşık 13 lt) sonra gaz bitene kadar dolaşıp, benzini yine ağzına kadar doldurtacağım. O zaman bakıcaz ne kadar benzin tüketiyor. Hoş okuduğum kadarı ile kimi devirlere göre tüketiyor, kimi ise enjektörleri soğutma ihtiyacı olduğunda diyor ama bakalım. Takanlar enjektörler ısındığında ve rolantideyken bir süre benzin püskürttüğünü söylediler.

Bu ara motor silk'e taktım, FSI'larda zararı falan olmuyor ise ondan alıp bir denicem, 55bin oldu nerdeyse motor, daha da ekonomik yapabilecek miyim bakalım.

Bir golf FSİ kullanıcıs olarak yazınızı okudum.Gerçekten tüketim değerlerinizi merak ediyorum.Gerçekten gözle görülen bir ekonomi olduysa bizde düşünüyoruz.Fakat satarken bir sorun çıkarmı diyede düşünmüyor değilim hani.Saygılar

• umut ediyorum lpdi sistemi ile yaza doğru tsi motorlar gibi fsi motorlara da lpg uygulanabilinir
  • çok zaman geçti yazamadım. merak edenlere net bir cevap olsun.
    aşağıdaki şekilde arabayı denedim (passat 1.6 fsi, tiptronik):

gazı pompa akışı kesene kadar doldurttum. (bir ses çıkartıyor ya, o ses kesilipte basınç gaz tankının içerisine daha fazla zorlayamayana kadar).
    benzini pompa atana kadar doldurttum.

şehir içerisinde gaz bitene kadar yol yaptım. (bu arada gaz bitince benzin istasyonuna kadar 8 km benzinle yol yaptım)

aynı benzinlikte yeniden gazı pompa akışı kesene kadar doldurttum. Benzini aynı pompada yeniden fulledim.

Sonuç: Araç 6.5'e 1 oranında gaz/benzin tüketimi yapıyor.

yani 26 lt gaz tükettiğinizde 4 lt'de benzin tüketmiş oluyorsunuz.

Selamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: callistor

çok zaman geçti yazamadım. merak edenlere net bir cevap olsun.
    aşağıdaki şekilde arabayı denedim (passat 1.6 fsi, tiptronik):

gazı pompa akışı kesene kadar doldurttum. (bir ses çıkartıyor ya, o ses kesilipte basınç gaz tankının içerisine daha fazla zorlayamayana kadar).
    benzini pompa atana kadar doldurttum.

şehir içerisinde gaz bitene kadar yol yaptım. (bu arada gaz bitince benzin istasyonuna kadar 8 km benzinle yol yaptım)

aynı benzinlikte yeniden gazı pompa akışı kesene kadar doldurttum. Benzini aynı pompada yeniden fulledim.

Sonuç: Araç 6.5'e 1 oranında gaz/benzin tüketimi yapıyor.

yani 26 lt gaz tükettiğinizde 4 lt'de benzin tüketmiş oluyorsunuz.

Selamlar.

kaç yakıyo lpgde? benzinde kac yakıyo kurus olarak? tskler.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.