Şimdi Ara

Vücut geliştirmede günlük antrenman nekadar sürmeli

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
11.860
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ARkadaşlar ben hem kardiyo hem vücut geliştirme yapıyorum ve yaklaşık olarak 2 saate yakın bir süre salonda kalıyorum. Sizce bukadar salonda kalmak doğrumu yoksa yanlışmı? Yanlış ise dogru antrenman vakti nekadar olmalıdır? İlgililerden cevap bekliyorum

• Değişir o kişiden kişiye kaç dk cardio yaptığına bağlı.

Ben cardio yapmıyorum göğüs 50 dk civarı sürüyor, triceps-biceps birlikte çalışıyorum 1 saat, omuz 45 dk gibi. Bacak ve kanatı birlikte çalıştırırsam uzun sürüyor özellikle bacak, kanat 30-40 dk da bitiyor bacakta ağırlık tak çıkar falan sürekli onlar baya zaman alıyor
  • Anladım hocam. Nette okuyorum kimisi en fazla 45 dakika falan demişte 45 dakikada ne çalışılırki :D benim sürelerde sizinkinle hemen hemen aynı :D Maximum 45 dakika muhabbeti doğrumudur hocam.
  • Peki gereğinden fazla çalışırsak kaslar zarar görürmü? Yoksa yaptığımız antrenman boşamı gider? Yoksa azda olsa faydasını görürmüyüz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ghost5353

Anladım hocam. Nette okuyorum kimisi en fazla 45 dakika falan demişte 45 dakikada ne çalışılırki :D benim sürelerde sizinkinle hemen hemen aynı :D Maximum 45 dakika muhabbeti doğrumudur hocam.

O maksimum 45 dk olayı bazıları var salona gelip 2 saat ağırlık kaldırıyor onlar içi, gidiyor her şeyden yapıyor saçma saçma. Yoksa atıyorum triceps-biceps yapıyorsun ben 3 triceps 3 biceps yapıyorum. Normal 30-45 sn dinlenip yaparsan 1 saati zaten geçmez idmanın. Veya omuz, göğüs çalışırken 5 hareket yapsan gene 1 saat geçmiyor.

Zaten tam 45 dk diye sınırlayamazsın da çift bölge yapıyordur uzun sürer ama şuursuzca gelip her şeyi birbirine karıştıranlar için. Adam geliyor programını bitiriyor ben birazda kol yapayım diyor gidip bb curl yapıyor bir de omuz yapayım diyor gidiyor shoulder press yapıyor
  • noname doğru dedin hocam :D öyleleri var gerçekten :D çoğu kişi aynı şeyi yapıyor her antrenman sonrası biceps çalışıyor bazlılar . Aynı kası peşpeşe günlerde çalışmakta sakıncalı bildiğim kadarıyla dimi hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: ghost5353

noname doğru dedin hocam :D öyleleri var gerçekten :D çoğu kişi aynı şeyi yapıyor her antrenman sonrası biceps çalışıyor bazlılar . Aynı kası peşpeşe günlerde çalışmakta sakıncalı bildiğim kadarıyla dimi hocam

Evet dinlenmesi lazım dinlenirken gelişiyor zaten Küçük kaslar 48, büyük kaslar 72 saat dinlenmeli. Aynı kası peşpeşe çalışırsan boşuna yorarsın yani
  • Hocam bu bilgi baya faydalı oldu benim için :D küçük kas büyük kas ve dinlenme süreleri hakkıında bilgim yoktu :D çok yardımcı oldun hocam saol . Ben bazen büyük kaslarda 48 saate düşüyordum demekki zararmış :D
  • Bu arada forumunuza katılalı 2 gün oldu . Açtığım konularda ve sorduğum sorularda herkez fikrini paylaşıyor sorularım yanıtlanıyor. Çoğu konuda daha fazla bilgi sahibi oldum sayenizde :D
  • benı kırkbes dakıkadan fazla dursam afakan basıyor.

şimdi şöyle bir durum var ki ağırlık çalışması maksimum bir saat surmeli.
    kardiyo ise ayrı bir dunya. şimdi ağırlık çalışmasında şöyle bir durum var.
    bir program düşünün 8 adet egzersiz 3x12 yağıyorsunuz. 8x3x12=> 24 set 288 tekrar 1 dakika mola versen set arası 24 dakika mola her tekrar 3 saniye surse 15 dakika egzersiz etti 40 dakika. e set araları ekipman değiştirsen 8 defa 2 dakikadan da bir 15 dakika bonus ettı 55 dakika.
    şimdi sporcu disipliniyle calışırsanız 40 dakikada 8x3x12 ya da 6x4x12 çok rahat çıkartırsınız. ama salonda muhabbet, yok tv de ne varmış, la akıllı tv'ye bak adam golde kayak yaparken kıç ustu duste heheee, ya da hacı ofsayttı o derseniz bu iş olmaz. ağırlık kaldırmayı ciddiye almalısınız.

şimdi bu antremanda kullandığımız kiloların ortalaması 40 olsun 45 yapın o kiloları aynı sürede antreman %12,5 zorlaşacak. bunu iyi anlayın.

bir de kardiyoyu düşünün. (hit değil şimdilik) şimdi 20 dakika koşuyor/yürüyorsunuz bantta diyelim,hız da 5-6, eğimde 2-3. bir kaç hafta/gun geçti performans arttı. şimdi ne yapacağız. ya süreyi arttıracağız ya da seviyelerle oynayacağız. şimdi durum şöyle oluyor. genellikle amaç yağ yakmak olduğu için nabzı arttırmamak adına, ve de bacaklar güçlenmediği için süre artan boyuna. yani geliştikçe ve daha da gelişmek için antreman süresi artar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Saolasın hocam çok güzel anlattın aslında :D dediklerinide yapmıyor değiliz arada muhabbetmiş televizyonmuş derken 5-10 dk antrenamn süresini etkiliyor :D bu bilgilerde çok faydalı oldu teşekkürler :D ayrıca yukarda fena matematik yaptınız hocam tamı tamına tutturdunuz vallahi @kuros
  • şimdi hit olayı şöyle. hit yani intervalde ne olur bir periyot kasarsınız bir periyot rahatlarsınız. 400m parkur bir tur depar iki tur yuruyus misal. şimdi bunda ne olur ilerledikçe yuksek perşyot artar dusuk perıyot azalır. ancak çoğu kişinin maçası buna yemez ya da kendisini iyi tanımadığı için yukarıda anlattığım kuvvetli kas yapısının olmaması nedeniyle sakatlık baş gösterir. bu nedenle kardiyo çalışmasında da ölçü ağırlıktaki gibi çok önemlidir.

bu nedenle kardiyo çalışması çok daha dikkatli yaklaşılması gerekir.
    bence eğer zayıflama dışındA bir amaç yoksa mevcut yağ oranı artı 15 dakika yeterli olAcaktır. ayrıca bir antrenör ya da yeterli araştırma yapmadan kafanıza göre hit yapmayın faydasından çok zararını görebilirsiniz. yani iyileştikçe kardiyoyu azaltıp ağırlığa önem vermek lazım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Spora yıllarını vermiş, vücudunu bu duruma adapte etmiş değilsen antrenman süren 45-70dk gibi bir aralıkta olmalı. Spor öncesi beslenme de bu duruma etki ediyor. Kabul edersin ki aç karnına ya da yarım yamalak yemek yiyerek antrenmana gelmiş biri ile dengeli bir öğünden uygun süre geçtikten sonra gelen kişinin vücudu aynı direnci gösteremeyecektir.
  • 50 dk.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.