Şimdi Ara

Vücut Çalışan Var mı Aramızda?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
2
Favori
46.846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben 3 gün önce başladım.Amacım sigarayı bırakmama yardımcı olmasıydı.5 gündür sigara içmiyorum.Neyse konumuza dönelim burada buluşsa konuşsak bilgilerimizi paylaşsak diyorum ben nasıl olur?

• Uygundur.
  • Bende basketbolcu oldum için o kadar vücut yapmamıza izin verilmiyor ama her konu'da yardım ederim iyi olmuş sigarayı bırakmanfazla kilo bindirmeden çok tekrar yapıyoruz biz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ATOM ANT -- 15 Kasım 2007; 13:24:48 >
  • ben de vaktim oldukça vücut çalişiyorum burda hep beraber konuşuruz güzel olur
  • Vüvut geliştirirken kardiyo çalışması yapmak, boş günler için söylüyorum, gelişmeyi çok engeller mi?
  • Tek başına body building yapmak kalbi hipertrofiye eder (yani kaslandırır). Bu aşırı olursa kalp kasının beslenmesi bozulur. Bu nedenle amacınız profesyonel body buildingçi olmak değilse boş günlerde ya da antreman sonlarında koşu yapmak aerobik kapasiteyi ve kalbin beslenmesini arttıracaktır. Kesinlikle sağlıklı ve şarttır.
    Gelişmeyi de engellemez.
  • Bunu bildiğim iyi oldu. O zaman bir yandan kaslanırken bir yandan da yağları atmak mümkün oluyor sanırım...
  • Kesinlikle. Bu şekilde çalışırsanız "bulk" bir kas yığını görünümü değil, kaslarının definisyonunun arttığı ve daha güzel görünen bir yapı elde edersiniz.
  • Arkadaşlar bir ara burda programımı paylaşacağım. Yanlışım varsa beni yönlendirirmenizi rica ediyorum. Programım 4 gün ağırlık 3 gün kardiyo şeklinde olacak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: noplaceforchance

Tek başına body building yapmak kalbi hipertrofiye eder (yani kaslandırır). Bu aşırı olursa kalp kasının beslenmesi bozulur. Bu nedenle amacınız profesyonel body buildingçi olmak değilse boş günlerde ya da antreman sonlarında koşu yapmak aerobik kapasiteyi ve kalbin beslenmesini arttıracaktır. Kesinlikle sağlıklı ve şarttır.
    Gelişmeyi de engellemez.

amacımız profesyonel değil sadece fit olmak ama birazda vurunca ses çıksın hani ::)
    ama body salonundaki biraz tecrübeli bi arkadaş şöyle dedi;

zayıflar için önce biraz kilo alıp yağlanmadan bahsediyo yani önce yağlancaksın sonra o yağlar kas olucak,
    mesela zayıfsan bisikletle spor yapma, koşu falan gerek yok önce kilo almak lazım falan filan..
    ama arkadaşa zayıf birinin de vücuttaki yağ oranının o vücuda göre fazla olabileceğini bunun için koşu veya aerobik hareketleri yapmak gerektiğini anlatamadım.
    Bunun aslı nedir?

• quote:

Orjinalden alıntı: extra-ordinary

quote:

Tek başına body building yapmak kalbi hipertrofiye eder (yani kaslandırır). Bu aşırı olursa kalp kasının beslenmesi bozulur. Bu nedenle amacınız profesyonel body buildingçi olmak değilse boş günlerde ya da antreman sonlarında koşu yapmak aerobik kapasiteyi ve kalbin beslenmesini arttıracaktır. Kesinlikle sağlıklı ve şarttır.
    Gelişmeyi de engellemez.

amacımız profesyonel değil sadece fit olmak ama birazda vurunca ses çıksın hani ::)
    ama body salonundaki biraz tecrübeli bi arkadaş şöyle dedi;

zayıflar için önce biraz kilo alıp yağlanmadan bahsediyo yani önce yağlancaksın sonra o yağlar kas olucak,
    mesela zayıfsan bisikletle spor yapma, koşu falan gerek yok önce kilo almak lazım falan filan..
    ama arkadaşa zayıf birinin de vücuttaki yağ oranının o vücuda göre fazla olabileceğini bunun için koşu veya aerobik hareketleri yapmak gerektiğini anlatamadım.
    Bunun aslı nedir?

Anlattığın şey çok büyük bir yanlıştır. Ve ne yazık ki çoğu işin aslını bilimsel yönünü bilmeyen böyle söylüyor. Bir kere biyolojik olarak yağ molekülleri kesinlikle proteine dönüşmezler yani kasa kasta proteindir. O yüzden yağlanmak her zaman kötü birşeydir. Bodycilerin uğraştıkları şey yani işi bilen insanların uğraştığı şey kas kütlesi olarak kilo almaktır. Bunun için Protein hapları alırlar vs. Ve bu kas olarak kilo alma işi gerçekten zordur. Bu yağlan kas yap işinin yanlış anlaşılan yada insanları yanıltan tarafı şu. Bir insan yağlandı diyelim. Üstüne ağırlık yavaşça çalışırşa yağın altındaki kası geliştirmiş olur. Ne oldu kas şişti üstte de yağ vardı. Sanki çok kas yapmış gibi hacimli göründü. Millete bunlara inanıp yağlanın dior. Zayıf olmak daha makbul bu spora başlarken direk yaptığını görüyorsun çünkü yağ yok direk kası görüyorsun....

Birde şunu sölim bisikleti hızlı çevirirsen bacaklar incelir, Ama bisikletin ayarını yükseltip ağır ağır çevirsen bacakların kas yapar ve kalınlaşır.

• Cemfigo haklı. Yağların kasa dönüşmesi mümkün değil.
  • Sağlıklı yaşamak ve fit görünmek için spor yapmak istiyorsan, koşmaktan çekinme.
    Cemfigo'nun dediğine katılıyorum. Sana "önce yağlan, sonra ben onu kasa çevireyim" diyen bir spor hocasından da hızla uzaklaş.
    Sen koşunu ihmal etme. Zararını görmezsin. Faydası ise saymakla bitmez.
  • noplaceforchance, rica etsem kendini biraz tanıtır mısın? Bu sporla ilgili neler biliyorsun, bilgilerin nereden geliyor ve sen ne durumdasın vb...
  • *Bu konularda bilgi edinmek isteyenler mutlaka okusunlar arkadaşlar. Piyasada bir sürü dergi var (Muscle and Fitness, Fitness and Health.. vs) Kulaktan dolma bilgilerle yapılan vücut çalışması er ya da geç mutlaka sakatlığa yol açar.

*Bir de en önemlisi bence birdenbire ağırlığa yüklenmemek Çünkü kaslar başlangıçta hızlı gelişir ama o kasları kemiklere bağlayan tendonlar aynı hızla gelişemez. Kasın kaldırdığı ağırlığı tendon henüz çekecek kadar gelişmiş olmayabilir. Bunun sonu da kaçınılmaz şekilde sakatlıktır.

*Ağırlık arttırmak için acele etmeyin. Sonuçta 6 ay hakkıyla çalışıp vücudu şekillenmeyen adam yoktur.

*Kaldıramadığınız ağırlığı sırf salonda ezik görünmemek için kaldırmaya çalışmayın. Size hiçbir faydası olmaz. Sabırlı olun, nasıl olsa siz de gelişirsiniz. Daha hafif kaldırın ama hareketi uslüne göre yapın, hakkını verin.

*Su için. Kas hücrelerinin büyük çoğunluğu sudur.

*Şunu da unutmayın ki kaslarınız salonda çalışırken değil evde devrilmiş televizyon seyrederken ve horul horul uyurken gelişir. Bu şaşırtıcı ama gerçek. Çünkü büyüme hormonu dinlenme ve uykuda salgılanır.O yüzden uyumayı ve dinlenmeyi ihmal etmeyin. Ağırlık ameleleği yapmanın hiçbir anlamı yok. Salonda 2 saat çalışmaktansa 1 saat çalışıp doğru dürüst dinlenen kişi daha iyi gelişir.

* Doğru dürüst beslenin. Beslenme konusu çok derin. Anlatmakla bitmez. O yüzden en başta dediğim gibi OKUYUN.

Benden söylemesi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noplaceforchance -- 19 Kasım 2007; 23:09:58 >

• 1 ay gitmiştim (bundan 2 sene önce) ..1 yıl bıraktım.. sonra 1 ay yeniden gittim... tam olarak body yaptım denemez ama çok şey öğrendim çünkü araştırdım netten.. disiplin önemli.. ama ben okul kurs yüzünden bıraktım... çünkü okulla beraber gitseydim ders çalışamazdım .. neyse..

çalışmakla beraber beslenme ve dinlenme de çok çok önemli...

*body sorumluluk gerektirir... faydasını görmek istiyosan 3 ay gitmen lazım (gerçi ben 1 ayda bile fayda gördüm ama ) eğer 15 gün gidip bırakadabilirim diyosan hiç başlama.. ciddi mazeretin oladıkça da bırakma

* beslenmesiz bi çalışma hiçbişie yaramaz.... edebiyat yapmaktansa ben şşöle yaziyim... önüne gelen herşeyi yiceksin... ne bulursan ..ama ıvızr zıvır hariç tabi... meyve ,sebze et, özellikle et süt yumurta ayran yoğurt... yani protein içeren şeyler... ayrıca tavuk...

*dinlenme çok önemli... erken yatıp erken kalkarsan çok iyi olur...

*ayrıca bodyden gelip yemek yiyip yatarsan (uyuman şart değil ama uyuyabilirsin de) çok daha iyi olur çünkü.. body den sonra yediğin yemekle kaybettiğin enerjiyi kazanırsın ayrıca .. ve kaslar en iyi dinlenirken gelişir büyür... ve yer yemez yattığın için yediklerini yakmamış olursun ve kilo almana daha doğrusu şekilli bi vücuda sahip olmana yardım eder...

*body yaparken ve de evdeyken yanında su bulunsun... kasların belli bi kısmı sudan oluşuyodu sanırsam .. body yaparken su iç hareketler arasında küçük yudumlarla... evdeyken de su iç bol bol... su kana karışıp yediklerinin kana daha iyi karışmasına ve kanın sulu olmasına faydalı olur.. ayrıca su besinleri kana daha iyi karıştırrarak besinlerin vücuduna daha yararlı olmasını sağlar..

*bodyye 2 gün üst üste gitme ... arada 1 gün olsun

*çok zorlama.. ordaki krolar gözünün içine bakıp ben bu kadar kaldıraıyorum sen ne kalıdıryosun gibisinden bakabilir.. onları sallama asla... sen işine bak..sen spor için gidiyosun yarışmaya artislik yapmaya değil.. .

*eğer kilo alamazsan yada istediğini elde edemezsen 3 ay içnide .. git zararsız olan protein tozları var.. onlardan almayı dene... ama ilk başta doğal yolla yapmayı dene bunu ..en başından toz moz vs.. aliyim deme asla.. sağlıksız olur...

*hareketleri doğru yapmaya gayret et... yanlış yaparsan verim alamayabilrisin...

*günde 3 ana öğün... 2 ara öğün yiceksin... ara öğünlerde fındık fıstık kuru üzüm elma kuru kayısı falan atıştır.. ana öğünleri sağlam yap... ayrıca kahvaltı çok çok önemli... kahvaltıya altın derler biliyosun ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkchild -- 19 Kasım 2007; 23:51:04 >

• quote:

*Bir de en önemlisi bence birdenbire ağırlığa yüklenmemek Çünkü kaslar başlangıçta hızlı gelişir ama o kasları kemiklere bağlayan tendonlar aynı hızla gelişemez. Kasın kaldırdığı ağırlığı tendon henüz çekecek kadar gelişmiş olmayabilir. Bunun sonu da kaçınılmaz şekilde sakatlıktır.

Kesinlikle öyle. Kas gücünün arttığını görerek birden yüklenen ve sakatlanan arkadaşım var. Peki tendonları sağlam tutmak için neler yapmalı, nasıl beslenmeli?

quote:

*Kaldıramadığınız ağırlığı sırf salonda ezik görünmemek için kaldırmaya çalışmayın. Size hiçbir faydası olmaz. Sabırlı olun, nasıl olsa siz de gelişirsiniz. Daha hafif kaldırın ama hareketi uslüne göre yapın, hakkını verin.

Arnold bile yanlış şekilde 150 kg göğüs basacağınıza 50 kg göğüsü doğru basın, daha yararlı olur demiş.

quote:

*Su için. Kas hücrelerinin büyük çoğunluğu sudur.

İlk defa su içmeden spor yaptığım günü hatırlıyorum. Kaldırabildiğim ağırlığı aldığımda yıkılmıştım. Sırrı sonradan çözdüm, o gün hiç su içmemiştim. Performansı çok fazla etkiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 20 Kasım 2007; 16:16:02 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Darkchild

* beslenmesiz bi çalışma hiçbişie yaramaz.... edebiyat yapmaktansa ben şşöle yaziyim... önüne gelen herşeyi yiceksin... ne bulursan ..ama ıvızr zıvır hariç tabi... meyve ,sebze et, özellikle et süt yumurta ayran yoğurt... yani protein içeren şeyler... ayrıca tavuk...

Dostum abur cubur yeme demişsin güzel ama diğerlerinden bulabildiğine yemekte ne kadar doğru? Sonuçta yağ içeriyorlar, maksat en fazla proteini en az yağla almak olmalı, yanılıyor muyum?

quote:

*bodyye 2 gün üst üste gitme ... arada 1 gün olsun

Haftada 3 gün çalışanlar için bu doğru. Haftada 4 gün çalışacaklar için 2 gün arka arkaya denk geliyor. O zaman çalıştırılacak kas gruplarını ayırmak doğrusu.

quote:

*eğer kilo alamazsan yada istediğini elde edemezsen 3 ay içnide .. git zararsız olan protein tozları var.. onlardan almayı dene... ama ilk başta doğal yolla yapmayı dene bunu ..en başından toz moz vs.. aliyim deme asla.. sağlıksız olur...

Bende herşeyi yaptıktan sonra gelişme sağlanamıyorsa protein tozundan önce doktora gidilmeli, çünkü vücutta birşeyler doğru işlemiyor demektir bu...

• Arkadaşlar size danışmak istediğim bazı şeyler var!

Boyum 1.75

Ramazan ayın bu yana haftanın 6 günü yaklaşık 45 dk'lık yağ yağma programı uyguluyorum. Kilom normaldi, 74 kiloydum başlamadan önce. Şu an 67 kiloyum. Amacım hem forma girmek hem de beli inceltmekti. Çokta faydasını gördüm. Karın kaslarımın üstündeki yağlar çekildi, şekilleri belli olmaya başladı. Kas kasbına uğramamak için proteini eksik etmedim yiyeceklerimden.

Günlük 80-90 gram protein almaya dikkat ettim. Evet yağ yakmayı başardım ama bu kadar protein almama rağmen kas kaybı da yaşadım mı bilmiyorum. Gözümle farkedebileceğim bir kaybım yok. Fakat bel yanlarım tam istediğim gibi forma bir türlü girmedi. Karnım güzel, ama bel arka köşeler halâ yağ stokluyor.

Örnekteki fotoğrafta daire içerisine aldığım yerlerde stok var.

Vücut Çalışan Var mı Aramızda?

Vücut bir türlü o stoğu yemiyor. Kollarımda, göğsümde, sırtımda hemen hemen yağ hiç kalmadı. Bu diyete biraz daha devam etmeli mi bilmiyorum. Burdaki stokları nasıl eritmel, yoksa bu diyeti bırakıp ağırlık çalışmalarına geçmeli ve o stoğun zamanla gitmesini mi beklemeli?

Ramazan ayı boyunca 45 dk'lık programım şöyleydi;

20 dk hafif tempolu koşu(7 km/s)
    Diz çökme hareketi
    Kalça hareketi
    Dış bacak
    İç Bacak
    Göğüs, omuz, pazu, arka kol(az ağırlık çok tekrar)
    Bel yanları ve mide.

Ramazan sonrası 45 dk hafif templu koşu, mide ve bel yanları çalıştım.(Bu şekilde daha çok verim aldığımı düşündüm ve

hissettim.)

Beslenmem:

Sabah

50 gr yağsız peynir
    1 bardak yağsız süt ya da 1 yumurta
    2 dilim esmer ekmek
    domates, salatalık
    1 hurma
    birkaç zeytin tanesi
    birkaç fındık ve 2 ceviz içi

Öğlen

işyerinde çıkan çorba ve yemekten yarım porsiyon, salata

Akşam üstü

1-2 armut ya da elma

Akşam

Çorba,
    Yaklaşık 150 gr yağı süzülmüş ton balığı ya da tavuk eti(bazen de bunlar yerine baklagiller).
    Salata ya da sebze yemeği(brokoli, brüksel lahanası, mantar, ıspanak)

Spordan sonra 1 bardak yağsız süt ve 1 meyve.

Aralık ayından itibaren ise şu programa geçiş yapmayı düşünüyorum(kaslanma ağırlıklı)

Çok ağırlıklı az tekrarlı(10-10-8)

Pazartesi: Göğüs, omuz + mide
    Salı: Kol, arka kol, kanat + mide
    Çarşamba: Mmide
    Perşembe: Göğüs, omuz + mide
    Cuma: Kol, arka kol, kanat + mide
    Cumartesi: 45 dk hafif tempolu koşu + mide
    Pazar: 45 dk hafif tempolu koşu + mide

Beslenme:
    Sabah 100 gr yağsız peynir
    1 bardak yağsız süt ya da 1 yumurta
    2 dilim esmer ekmek
    domates, salatalık
    1 hurma
    birkaç zeytin tanesi
    birkaç fındık ve 2 ceviz içi

Öğlen

İşyerinde çıkan yemekler(tatlı ve ekmek yok)

Akşam üstü

1-2 armut, elma ya da yoğurt

Akşam

Çorba,
    Yaklaşık 300 gr yağı süzülmüş ton balığı ya da tavuk eti(bazen de bunlar yerine baklagiller).
    Salata ya da sebze yemeği(brokoli, brüksel lahanası, mantar, ıspanak)

Spordan esnasında yarım litre yağsız süt(İçinde protein değerlerini arttırmak amacıyla 2 adet yumurta akı, 1 adet muz mikslenmiş) + meyve.

Bu program ile günlük proteini 150 grama çıkarıyorum. Yemeyi fazla abartmıyorum çünkü kaslanırken yağlanmak istemiyorum.

Şu ana kadar uyguladığım yağ yakma programımda ve bundan sonra yapmayı düşündüğüm kaslanma programımda bir yanlış, hata var mı? Ya da tavsiye edeceğiniz birşey? Ayrıca Spor esnasında mideyi yormanın yanlış olduğunu biliyorum. Yarım litre muzlu yumurtalı sütümü spordan sonra mı içmeliyim? Spor esnasında içmek istememin nedeni protein ihtiyacını hemen karşılamak.

Şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 20 Kasım 2007; 16:35:36 >

• ayak kası nasıl gelişir?? yardımcı olursanız sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alinick -- 25 Kasım 2007; 13:18:24 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.