Şimdi Ara

VTX Radeon HD 6870 X2 'GTX 580 katili' video inceleme (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
94
Cevap
0
Favori
23.032
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ikinci bir 4850x2 durumu gibi gözüküyor şu anda bakalım kart Türkiye'ye gelsin fiyatını görelim ondan sonra konuşalım gtx 580 den ucuz olursa bir adet alırım hemen ama pahalı olursa çok gereksiz bir kart olduğunu düşünürüm
  • quote:

Orijinalden alıntı: demircibu
    504watt çok az harcıyormuş gtx 480lerin watt harcamasına takılan doğa dostu amdciler nerdesiniz

Tek işlemcili bir kartla çift işlemcili bir kartın aynı harcamasını bekleyemezsin herhalde. Üstelik GTX480 le aynı harcıyor dediğin kart GTX480 e nal toplatır. Tabii ki kimse TEDAŞ a ortak olmak istemez ama kartın harcadığı watt'ın fazlalığı var ama fiyatına göre de çok iyi performansı var.

Tabi bana göre 500 Watt'ın karşılığı olan performansı veriyor mu diye soracak olursan vermiyor derim o da ayrı. Çünkü bundan daha hızlı ve çift işlemcili GTX590 455 Watt iken bunun Watt oranının en fazla 400 Watt falan olması gerekirdi.

• Dx11 performansı düşük, 6800 serisinin genel sorunu devam ediyor.ilerisini için uygun bir kart değil ömrü kısa olacaktır.Ayrıca inlemelerde Crysis 2 dx11 eklentili halindeki performansını görmek isterdim.
  • HD6870 X2'nin DX11 performansları.

http://www.techpowerup.com/reviews/Powercolor/HD_6870_X2/27.html

Şimdi daha rahat karar verebilirsiniz, DX11 performansı düşük mü, yoksa değil mi... Bence gayet iyi bir performans sergiliyor.

VTX Radeon HD 6870 X2 'GTX 580 katili' video inceleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musAKka -- 20 Temmuz 2011; 16:12:52 >

• Sevgili DH,

ekran karlarını incelediğiniz test tablolarında birazcık yenilik gerekiyor diye düşünüyorum.örneğin "crysis 2 nin directx 9 testinde standart hızlarında ki vtx 6870 x2 modeli gtx 580 i geride bırakmayı başarırken,hızaşırtılmış modeli gtx 590 ı geride bırakmayı başarıp,hd 6990 a yaklaşıyor. " gibi cümleleri ben zor anlıyorum kafamda.bunu yerine önce atıyorum 6870 x2 nin standart 6870 ile karşılaştırmasını yapıp,ardından diğer kartlarla karşılaştırmak bence daha kullanışlı olur.Çünkü bir tabloda hepsini anlamak çok uğraştırıyor.

inceleme için teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Ben nVIDIA'nın yerinde olsam, dual 580 ekran kartı çıkartır, hem en hızlı ekran kartı ünvanını elime geçirirdim, hem de 580'le yapılan bu mukayeselerin önüne geçerdim.

Tek GPU'ya karşılık 2 GPU'nun karşılaştırılması ne mantıklı ayrı konu, çekeceği güç ve F/P olarak değerlendirilecektir sadece. Bu kart daha kaliteli malzemelerden yapılmış olsaydı rakip olabilirdi belki ama kullanılan 3. sınıf malzemesiyle GTX 580'i geçse bile kalite yönünden geride kalmaya mahkum olacaktır.

Şimdi yurtdışı fiyatlarına baktım. GTX 580'le hemen hemen aynı fiyat etiketine sahip. Düşük malzeme kalitesinin açığını daha hızlı olmasıyla kapatmışlar.
    Tamamen tercih meselesi ancak şahsen ben bu karta 510 dolar para vermem.

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814131446&Tpk=HD%206870X2

keşke amd ve nvidia haricinde 1 2 köklü firma daha ekran kartı üretse fiyatlar taban yapsa,nvidia kalite ama fiyatı yüksek amd başarılı ama kaliteden araklıyor gibi birde gerçekden yukarıda yazdığım gibi biride ms olayı hakkında yazsa,tamam oyunlarda fps yi kırıp geçiyor x2 ler ama ms olayı çogu oyundaproblem oluyor buda dez avantajı tabiki

• Derler ya "adamlar yapmış". Buna birde sağlam güç kaynağı ister.
  • çoğu kişi de şunu anlamıs değil maalesef.gtx580 ilk cıkıs fiyatı ile 6870 lerin ilk cıkıs fıyatları arasında resmen ucurum vardı..şu an bile 2x6870 i 1000 tl ye alabiliyorsunuz hatta indirimleri yakalarsanız daha da aşşağısı mümkün..fakat halen gtx580 zamanla fiyatında hafif bir indirim olmuş olsa dahı peşin fiyatı 1200tl lerden başlıyor..

şimdi anlaşılmayan nokta şu..

ben kardeşim ister 1250tl verip gtx 580 alırım 3dmark 2011 den extreme skor olarak 2000 alırım
    veya

gider 950 tl ye 2x6870 alıp 3dmark tan 2700 skorunu alırım..

hangisi daha mantıklı?

isterse 3 gpu olsun ne fark eder?gpu sayısına göre mi oyun oynuyorsunuz veya böyle bir kanun mu var?kartlar illa tek gpu olacak veya oyunlar tek gpuda oynanacak diye?millet takılmıs yediremiyor gtx580 in 2x6870 karsısında kı durumuna diyor ki iyi güzel ama biri 2 gpu diğeri tek..ya kardeşim isterse 8 gpu olsun kimi gere yahu?benim cebime daha uygun mu?uygun..bana daha fazla performans getiriyor mu?getiriyor ee neyin gpu hesabını yapıyorsunuz???

bir arkadas da demiş ki kartın malzemesi kötü,daha kaliteli malzeme olsaydı alırdım...buna yorum yapmıyorum...üzerinde elmas taşlar mı olması gerekiyor anlamıs değilim...

tüm markaların aynı gpularda kullandıkları pcb ler %99 aynı bu konuda bazı radikal markalar gigabyte ,asus vs gibi pcb uzerinde ki işciliğe biraz daha önem verip fazladan faz koyup vs kendine göre değişik model yaratıyor fakat bu illa da gerekli mi değil..zaten 1-2 model bu şekilde anca ya cıkıyor ya da cıkmıyor..

elimde asus ve sapphire marka 6870 ler var su soğutma bloğu kullandığım için ikisininde pcb sını yakından inceleme fırsatı buldum..ve hiçbirfarkları yok..

kısaca,takılmayın gpu sayısına cebinize hangısı daha iyi ,elektrık faturanızı hangısı daha az etkılıyor,dolayısı ile hangısı daha az ısınıyor ve en önemlisi hangı secenek daha cok performans getirisi sağlıyor..bunları araştırın görün ona göre karar verin..

ayrıca bu tarz çift 6870 gpusu kullanan kartların fiyatlarını cogu kişi cok düşük bekliyor..yanı gidip 2 adet ayrı ayrı 6870 almaktan daha ucuz olacagını zannediyor ve genelde de böyle olmuyor.. (gecende de clup3d cıkartmıstı yanlıs hatırlamıyorsam)bu noktada şöyle birde detay varki belki de bu tarz çift 6870 gpusu kullanan kartların fiyatına etki ediyordur..normalde 6870 ler ile quadfire yapılması mümkün değil..üzerlerinde gerekli köprü yok çünkü..dolayısı ile böyle bir kart bir yerde quad 6870 in de önünü açıyor..

• bu arada videoda ki metro 2033 testi ve watt değerleri nin normalleri şu şekilde kafa karısıklıgı olmasın,
    http://www.guru3d.com/article/club3d-radeon-hd-6870-x2-review/18
    http://www.guru3d.com/article/club3d-radeon-hd-6870-x2-review/8
  • 6870x2 de niye directx 22 değil?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chromer -- 20 Temmuz 2011; 23:11:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chromer

6870x2 de niye directx 22 değil?

harbiden ya unutmuşlar onu
  • quote:

Ben nVIDIAnın yerinde olsam, dual 580 ekran kartı çıkartır, hem en hızlı ekran kartı ünvanını elime geçirirdim, hem de 580le yapılan bu mukayeselerin önüne geçerdim. Tek GPUya karşılık 2 GPUnun karşılaştırılması ne mantıklı ayrı konu, çekeceği güç ve F/P olarak değerlendirilecektir sadece. Bu kart daha kaliteli malzemelerden yapılmış olsaydı rakip olabilirdi belki ama kullanılan 3. sınıf malzemesiyle GTX 580i geçse bile kalite yönünden geride kalmaya mahkum olacaktır. Şimdi yurtdışı fiyatlarına baktım. GTX 580le hemen hemen aynı fiyat etiketine sahip. Düşük malzeme kalitesinin açığını daha hızlı olmasıyla kapatmışlar. Tamamen tercih meselesi ancak şahsen ben bu karta 510 dolar para vermem. http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814131446&Tpk=HD%206870X2

neyle soğutacaksın onu? elinle yelleyecekmisin.

• quote:

Orijinalden alıntı: alito

quote:

Ben nVIDIAnın yerinde olsam, dual 580 ekran kartı çıkartır, hem en hızlı ekran kartı ünvanını elime geçirirdim, hem de 580le yapılan bu mukayeselerin önüne geçerdim. Tek GPUya karşılık 2 GPUnun karşılaştırılması ne mantıklı ayrı konu, çekeceği güç ve F/P olarak değerlendirilecektir sadece. Bu kart daha kaliteli malzemelerden yapılmış olsaydı rakip olabilirdi belki ama kullanılan 3. sınıf malzemesiyle GTX 580i geçse bile kalite yönünden geride kalmaya mahkum olacaktır. Şimdi yurtdışı fiyatlarına baktım. GTX 580le hemen hemen aynı fiyat etiketine sahip. Düşük malzeme kalitesinin açığını daha hızlı olmasıyla kapatmışlar. Tamamen tercih meselesi ancak şahsen ben bu karta 510 dolar para vermem. http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814131446&Tpk=HD%206870X2

Twin Frozr III ile.

• Ya bu fps çılgınlığı nedir bir türlü anlayamadım.Açıkçası bana şuan için HD68xx ve sonrası bir kart gayet yeterli geliyor.Bir oyunu full çözünürlük ve ultra ayarlarda 100 fps yerine 150 fps de oynamanın getirisi nedir anlayamıyorum.
  • Sevgili Donanım Haber Editörleri!

Sayenizde insanlar donanım satın almadan önce performansları hakkında bilgi ediniyorlar. Donanıma para vermeden önce ihtiyaçlarını görüp görmeyeceği yada eksi ve artı yönlerini görüyorlar.Özellikle çift gpu'lu ekran kartları satın alınmadan önce daha dikkat edilmesi gereken bir konu. Bunun en önemli sebebide "Microstuttering"dir. Günümüzde microstuttering sorun olmadığı söylensede. GÜncel çift gpu'lu kartların microstuttering testlerini yapan bir site ben görmedim. DonanımHaber olarak çift gpulu kartları test ederken microstuttering hakkında da bir test yapabilirseniz gerçekten bir fark yaratmış olursunuz.

Microstuttering testi çok iyi bildiğiniz gibi çok zor bir test değildir.
  • quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik Ben nVIDIAnın yerinde olsam, dual 580 ekran kartı çıkartır, hem en hızlı ekran kartı ünvanını elime geçirirdim, hem de 580le yapılan bu mukayeselerin önüne geçerdim. Tek GPUya karşılık 2 GPUnun karşılaştırılması ne mantıklı ayrı konu, çekeceği güç ve F/P olarak değerlendirilecektir sadece. Bu kart daha kaliteli malzemelerden yapılmış olsaydı rakip olabilirdi belki ama kullanılan 3. sınıf malzemesiyle GTX 580i geçse bile kalite yönünden geride kalmaya mahkum olacaktır. Şimdi yurtdışı fiyatlarına baktım. GTX 580le hemen hemen aynı fiyat etiketine sahip. Düşük malzeme kalitesinin açığını daha hızlı olmasıyla kapatmışlar. Tamamen tercih meselesi ancak şahsen ben bu karta 510 dolar para vermem. http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814131446&Tpk=HD%206870X2
    Twin Frozr III ile.

nvidia da salak olduğu için çıkarmadı zaten gtx 580x2 yi.

twin frozr 3 o kartı soğutamaz alev alev yanar o kart. adamlar daha frekansı kırpılmış gtx590 ı soğutamıyor sen tutmuş 2 tane gtx580 çekirdeğini soğutmaktan bahsediyorsun.

• MS konusunda evet keşke onun hakkında da bilgi verilseydi çok iyi olurdu.

Ama kartın üzerinde Lucid Hydra olduğu için belki o konuda daha başarılı olabilir.

Yalnız bazı arkadaşlar da ben 2 tane 6870 alırdım falan demişler. İyi de hadi alsınlar bakalım 2 tane 6870 ve o ikisini üzerinde 2 tane PCI Express 16X slotu bulunan ve 1 tane slotunda da nVidia bir ekran kartı takılı olan anakarta taksınlar da göreyim.

Bu kartın özelliği Lucid Hydra yongalı olması ve fiyatının farkı da ondan geliyor...
  • Arkadaslar guc tuketimi yazarken Watt (W)yazın, burada yanlis olmus. Enerji birimi ise Watt-saat (Wh) dir.
  • Ben anlamiyorum bu saçmaligi, bukadar ekran karti çikiyor ama oyun çikmiyor...? mesela bir mortal kombat diyelim yada baska oyunlar....dewamli olarak konsola geliyor,peki bu kartlari biz kullanamayacaksak neden bu ekran kartina para verelimki? yani pc kullanicilari her ay uprade belkide yapanlar vardir...ama bu boyle giderse pc sahiplerinden eskisi gibi pazar payi kaldirabileceklerini pek sanmiyorum bende artik extreme sistemimi satip bir xbox 360 yada ps3 alabilirim...artik bu kartlarin reklamlarinida oyunlar çikmadan yapmayalim lütfen...pc oyunlari yok piyasada boşu bosuna ekran karti videolari..saçmalik..!!
  • quote:

nvidia da salak olduğu için çıkarmadı zaten gtx 580x2 yi.
    twin frozr 3 o kartı soğutamaz alev alev yanar o kart. adamlar daha frekansı kırpılmış gtx590 ı soğutamıyor sen tutmuş 2 tane gtx580 çekirdeğini soğutmaktan bahsediyorsun.
    GTX 590'ın gövdesi hem kapalı, hem de tek fan var dikkatini çekerim. Referans model yani.

Bütün referans modellerde de ısınma sorunu vardır. Bunun en bariz örneği de GTX 470 ve GTX 480'dir. Ama aynı kartlara özel soğutma bloğu taktığınızda sıcaklığın direk olarak 20˚C aşağı indiğini görüyorsunuz.

GTX 590'da ise bu sorunu kısmen GPU hızlarını düşürerek aştılar zaten. O kartı referans model değil de 6870x2 gibi özel soğutmalı çıkarsalardı, eminim GPU hızlarını düşürmeye de gerek kalmayacaktı.

Bende şu anda 580 Lightning var. Fabrika çıkışı olarak referans modelden 60 MHz daha hızlı olduğu halde (bellek hızını saymıyorum bile) TFIII'ün farkıyla 26-28˚C daha serin. Diğer soğutucular ortalama 20˚C daha serin yapabiliyorlar. Aynı kartı 832 MHz değil de (sallıyorum) 700 MHz olarak çift GPU'lu çıkarsanız ve soğutma bloğu da her iki GPU'ya birden temas edecek şekilde olsa bence gayet yüksek verim alınabilir. (Resimdeki gibi)

Şu an GTX 590'a uygun bir soğutma bloğu yapılmış olsa (TFII bile uyarlanabilir), eminim ki çok iyi verim alınacaktır. Şu an yazıştığımız konunun da 2 GPU'lu bir kart olduğunu hatırlatırım. Bu 6870x2'nin üzerindeki soğutma bloğu, TFII veya TFIII'ten daha iyi değil herhalde değil mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 21 Temmuz 2011; 9:37:16 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.