Şimdi Ara

VoLTE, VoWiFi ve EVS Nedir? Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom durumları nedir? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
234
Cevap
9
Favori
46.691
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Operatörler telefonun çekmediği, sinyalin az olduğu yerlerde kullanılan bir özelliği reklam yapmaz diye düşünüyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadir1003

Operatörler telefonun çekmediği, sinyalin az olduğu yerlerde kullanılan bir özelliği reklam yapmaz diye düşünüyorum

Neden reklam yapmasın hocam...

Adamlar denizde bile çeker diye reklam yapıyorsa, wowifi gibi bir özelliği de, müşteri çekebilmek için pekala reklam yapar.

Önceki mesajımda değindiğim gibi, volte, wowifi gibi özelliklerin, öncelikle telefonlar tarafından desteklenmesi gerektiği için, operatörler, telefon üreticilerinin desteklediği modeller üzerinden destek vermek durumunda kalıyorlar... Yani piyasadaki en pahalı guruptaki telefonlarda bu özellik var.
  • serkanguzel_ kullanıcısına yanıt
    Turkcell ilk 4.5G çıktığında bi reklamında değinmişti sanırım otopsrkta vs diye yani hocam bence demezler operatörümüz çekmiyor ama vowifi var ama dediğiniz gibi piyasada çoğu telefonda olmadığı için demezler ilerde herkesin cebi destekleyince olabilir

• iphone 6s plus operatör güncellemesi yapıldı. ios 11 yüklü wifi ile arama aktif ama vodafone wifi yazısı bir türlü çıkmıyor uçak moduna alıyorum telefon 1 diş çekiyor yine aktif olmuyor. turkcelle hemen devreye girerdi başka bir ayarı mı var vodafone için acaba?
  • quote:

Turkcell ilk 4.5G çıktığında bi reklamında değinmişti sanırım otopsrkta vs diye yani hocam bence demezler operatörümüz çekmiyor ama vowifi var ama dediğiniz gibi piyasada çoğu telefonda olmadığı için demezler ilerde herkesin cebi destekleyince olabilir

Türkiye'de operatörlerin desteklediği telefonlar dışında, şurada listelenmiş telefonlarda da vowifi özelliği var ;
    https://www.epey.com/akilli-telefonlar/wi-fi-ozellikleri/vowifi-voice-over-wi-fi/

Önceki mesajımda belirttiğim gibi, operatörler telefon üreticileri ile anlaşmalı çalışıyorlar.

İlginç olan ise, bizim yerli operatörler, desteklediği telefonlar arasına, Vestel Venüs ve Casper gibi markaları almamışlar.

Benim anladığım, bu konu telefon üreticileri ile operatörler arasında, şimdilik kulüpleşme olarak devam ediyor sanırım...

4 yıl sonra telefonları nasıl olsa yenileyeceğiz. O zaman kadar bütün telefonlara yaygınlaşır.

Operatörlerin listesinde yazmayan bazı telefonlarda da kullanılıyor VoLTE, VoWiFi altyapı aynı olduğu için

• quote:

Operatörlerin listesinde yazmayan bazı telefonlarda da kullanılıyor VoLTE, VoWiFi altyapı aynı olduğu için

Vodafone ve turkcell için listede olmayan denenmiş telefonlar hangileri? Yukarıdaki listeden gm6 mesela deneyen kullanan varmı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Doğru da... Bir sürü atraksiyon yapmak gerekiyor.

Telefonda volte vowifi özelliği olupta, yurtiçi operatörlerce desteklenmeyen telefonları, volte/vowifi özelliğine açmak için;

Sim kartı, operatör destekli telefona takıp, mesela turkcell için HDSES yazıp, 2222 mesaj göndererek, operatörden sim karta volte/vowifi tanımlaması yaptırmak gerekmektedir. Sonrasında da, telefonda gerekli ayarları yaparak telefon volte/vowifi özelliği açılmış vaziyette kullanılmaya başlanılabiliyor.

Ancak, önce yakın çevrenden resmi destekli telefonu bul, sim karta ruhsat al işi, çoğu kullanıcı tarafından bilinmemekte olup, uğraştırıcıdır. İşte bu nedenle, bir önceki mesajımda değindiğim üzere, telefon üreticileri ile operatörler, volte/vowifi özelliklerinin kullanımı konusunda kulüpleşmiştir.

Ha, şimdiki amiral gemili telefonlar 3 - 4 yıl sonra eskimiş olacak ve 3 - 4 yıl sonra da yeni çıkan telefonların çoğunda volte/vowifi özelliği bulunacağı için, bu özelliklerin "yaygın kullanımı" 3 - 4 yıl sonra başlayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 19 Ocak 2018; 12:31:2 >

• gulnare G kullanıcısına yanıt
    venüs e3 5580 z10 ve gm6 var diye biliyorum.
  • meeb kullanıcısına yanıt
    Bugün gm6 ile denedim. Aradım ve aradım ama ses gelmiyor.

• Bir haftadır bununla uğraşıyorum, ithalatçı garantili Note 5 cihazım vardı, CSC kodu Irak. Telefona önce TWRP ile custom rom atarak cihazı rootladım CSC kodunu TR yaptım, vowifi geldi fakat çalışmadı, volte hiç gelmedi. Rootlu cihazda gerek banka uygulamaları, gerekse Samsung uygulamaları hata verince unroot yapmaya karar verdim. TWRP ile cihazın tüm datasını sildim, fabrika ayarlarında geri çevirdim, sonra Sammobile den indirdiğim tek parça TR - Stock Rom ile cihaza yeni kurulum yaptım.

Cihaz CSC si TR oldu, Note 5 cihazda şuan gerek voWifi gerekse voLTE şıkır şıkır. Benim gibi evinde kablosuz interneti ve çekmeyen Vodafone hattı olanlar için farz olan özellik.
  • gulnare G kullanıcısına yanıt
    GM 5PLUS da sorun yok kullaniyorum ben ama ilk 5 ses boguk diyorlar evdeki modemde upload dusuk geliyor ondan mi acaba

• Uyumlu telefonlar listesi güncellendi, operatörler bir çok telefona daha destek vermeye başlamış.

Turkcell EVS adında yeni bir servis daha başlatmış, ilk mesaja ekledim. Ama sadece bir telefona hizmet veriyor.

Liste operatör sitelerinden alınmıştır. Vodefona da Yalnızca VoLTE yazanlar iki liste (VoWiFi ve VoLTE) karşılaştırılıp yazılmıştır.

Android telefonlar için de video eklendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadir1003 -- 1 Şubat 2018; 16:43:34 >
  • Bu arada vodafone iphone 5s'te wowifi destekliyor, yazın arkadaşta denedik çelıyor. Turkcell'de olmadı.

• Volte ile vowifi neden aynı başlık altında değerlendiriliyor? İkiside birbirinden farklı teknolojiler. Volte tamamen baz istasyonuna bağlı ilen vowifi bağlı olduğunuz wifi üzerinden şebeke olmadığından çalışan bir sitem. Mi6 alma arifesinde iken volte gelmedi iyi ama vowifi bana daha çok lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: gulnare

Volte ile vowifi neden aynı başlık altında değerlendiriliyor? İkiside birbirinden farklı teknolojiler. Volte tamamen baz istasyonuna bağlı ilen vowifi bağlı olduğunuz wifi üzerinden şebeke olmadığından çalışan bir sitem. Mi6 alma arifesinde iken volte gelmedi iyi ama vowifi bana daha çok lazım.

Şaomi'nin bütün modellerinde vowifi yok şimdilik. İleride işlemci desteğine göre, şaomi telefonlara vowifi verilir. Oreo veya Miui 10 sürümü ile gelir diye tahmin etmekteyim.

Özellikle yurtdışında iken, vowifi kullanımı önemli avantaj sağlıyor.

Mesela ben yurtdışındayım, fakat benim irtibatlarım için bana whatsapp yeterli oluyor.
    Vowifi için Servis sağlayıcı operator desteği gerekiyor. Yani yazılım içine paket gömülmesi gerekiyor. Şaomi de bu yüzden gelemiyeceğini bahsetmişlerdi.
  • quote:

Vowifi için Servis sağlayıcı operator desteği gerekiyor. Yani yazılım içine paket gömülmesi gerekiyor. Şaomi de bu yüzden gelemiyeceğini bahsetmişlerdi.

Ovvv... O detayı bilmiyordum.

Bizdeki operatörlerin inisiyatifine kaldı demek ki...

Neyse... vowifi'ye duyulan ihtiyacı, önemli oranda whatsapp sağlıyor diyebiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

quote:

Neyse... vowifi'ye duyulan ihtiyacı, önemli oranda whatsapp sağlıyor diyebiliriz.

volte,vowifi,vilte gibi özellikler için yazılımda operatör bazlı modem desteği olmak zorunda sadece vowifi için gerekli değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: NuKe_MaNia

quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

quote:

volte,vowifi,vilte gibi özellikler için yazılımda operatör bazlı modem desteği olmak zorunda sadece vowifi için gerekli değil

Mi max 'ta volte aktif şu an bende... Telefon yurtdışından alındı.

Yani volte için, operatörün modem desteğini aramaya gerek yok.

Bazı yöntemleri uygulayınca volte aktif edilebiliyor yani,

==========================================

vowifi ise, yurtdışında olmama rağmen, benim kullanımıma katkı sağlamıyor. vowifi kullansam, operatör tarifemden yiyecek. whatsapp kullanınca her durumda bedava...

Ha, akıllı telefon kullanmayanları ararken, vowifi avantaj sağlayabilir. Ama neredeyse akıllı telefon kullanmayan kalmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 3 Şubat 2018; 19:2:21 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.