Şimdi Ara

Volvo, tersine mühendislik amacıyla bir Model Y ithal etmiş olabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
2.537
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Volvo, tersine mühendislik amacıyla bir Model Y ithal etmiş olabilir

Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’nın ürettiği otomobillerde kullanılan teknolojiler ve şirketin elektrikli araç dünyasına getirdiği yenilikler, sektörün diğer oyuncularının fazlasıyla ilgisini çekiyor. Bu kapsamda haber olan araç ise Tesla’nın Model Y SUV’si. Otomobil, henüz Avrupa’da satışa çıkmamış olmasına rağmen İsveçli üretici Volvo tarafından ithal edilmiş.

Ayrıca Bkz.DualSense kontrolcüsünün muhtemel boyutu ortaya çıktı

Tesla’nın Almanya’da inşasına devam ettiği Gigafactory’nin faaliyete geçmesini müteakip Avrupa’da satılacak araç, anlaşıldığı üzere Tesla’nın Kaliforniya’daki fabrikasından İsveç’e ulaşmış. Aşağıda kayıt evraklarının görüldüğü araç, muhtemelen tersine mühendislik amacıyla Volvo fabrikasına getirilmiş. Konuya ilgili duyanların belki de yabancı olmadığı husus ise söz konusu olay Volvo için bir ilk değil. Zira şirket, 2018 yılında da bir adet Model 3’ü İsveç’e ithal etmişti.

İnsan yapımı bir makinenin tasarım sırlarını öğrenmek, bunlarda kullanılan teknolojileri ortaya çıkarmak için parçalarına ayırmak olarak tanımlayabileceğimiz tersine mühendislik, yasal zeminde yürütülen bir endüstiyel casusluk faaliyeti olarak tanımlanabiliyor. Tesla’nın elektrikli otomobil teknolojileri konusundaki uzmanlığı ise bu konuda şirketin bu tür müdahalelere maruz kalmasına sebep oluyor.

Twitter’da oldukça aktif olan Elon Musk, Volvo’nın bu hamlesi sonrası ortaya çıkan tweetlere sessiz kalmadı. CEO, bu konuda yaptığı paylaşımda “Berlin’de üretilecek Model Y’ye dikkat edin. Motorlu araç gövde mühendisliği alanında (nihayet) bir devrime tanıklık edeceksiniz” ifadelerini kullandı.

Volvo’nın Tesla Model Y’de kullanılan kaynak, mega döküm, ısı pompası, pil, oktovalf ve elektrik motor gibi otomotiv sektöründe devrim sayılabilecek teknolojileri inceleyeceği düşünülüyor.

Volvo, tersine mühendislik amacıyla bir Model Y ithal etmiş olabilir

Tesla, mega döküm teknolojisi sayesinde Model 3’ün üretiminde kullanılan 70 ayrı parçayı Model Y’de sadece 2 parça haline (üstte sağda) getirmişti. Anlaşılan şirket Gigafactory Berlin ile bu teknolojiyi bir adım daha öteye taşıyacak.

• Cidden merak ediyorum sevgili Dh editörleri. Yanıtlarsanız çok sevineceğim. Her gün Tesla haberi yapma motivasyonu nerden geliyor ? Ya da amaç nedir ? Yakında Tesla ile ilgili haberler kuş pisledi, cam çatladı seviyesine inecek...

Bu verdiğiniz haber o kadar rutin olan birşey ki, yıllardır pek haberini yapmadığınız içten yanmalı motor üreticileri de bu tarz yöntemlere başvuruyor.
  • Bu adamlar pazarlama reklam uzmanı, lansmanda araç camını kırdıran şirket rahatça bu tiyatrolarıda ayarlayabilir

• Gayet normal bir şey. Teslanın böyle bir kaygısı yok zaten sektörün öncülüğünü yapıyor ama aldığı bir çok patenti de sektörün gelişimi için halka açıyor.

• Ne şişirildi be Apple'dan daha agrasif gizli PR konusunda.

• tesla amerikan elektrikli araba pazarına bile yetecek arabayı üretmesi mümkün görünmüyor. Maliyet, ham madde ihtiyacı ve temini araç teslimini 1 yıla yakın zamana ötelettirmekte. Kağıt üzerinde değeri ford u geçtiği söylense de icraatta üretimi kısıtlı prada bir marka

• Volvoyu çinliler almıştı dimi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Cidden merak ediyorum sevgili Dh editörleri. Yanıtlarsanız çok sevineceğim. Her gün Tesla haberi yapma motivasyonu nerden geliyor ? Ya da amaç nedir ? Yakında Tesla ile ilgili haberler kuş pisledi, cam çatladı seviyesine inecek...

Bu verdiğiniz haber o kadar rutin olan birşey ki, yıllardır pek haberini yapmadığınız içten yanmalı motor üreticileri de bu tarz yöntemlere başvuruyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • musk'in aldigi patentler ucretsiz biliyorum. yanlismi hatirliyorum :/

• Volvo diyince aklıma hep basının önünde tira çarpan s60 geliyor

• Bu bir sır değil, hemen tüm büyük oto üreticileri incelemek için rakip marka araçlardan daha çıktığı gibi satın alır. Tabi prestij kaybı olmaması için bunu el altından, şahıs adına alım şeklinde yaparlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: linqs

Volvo diyince aklıma hep basının önünde tira çarpan s60 geliyor

benim de vw deyince aklıma kapısı kopan arabalar far kumandasında vurulan kafalar geliyor

• yaman06 Y kullanıcısına yanıt
    Sen neden icten ice yaniyorsun 😊. Birak millet ne istiyorsa onu haber yapsin.

• Drummerrrr kullanıcısına yanıt
    Sanane kardeşim bu da benim yorumum. İstediğim gibi eleştirim.Seni ne ilgilendiriyor. Katılırsın katılmazsin. Yanıyorsun falan.. Asker arkadaşım mısın. Üsluba bak.

• quote:

Orijinalden alıntı: en1gma

benim de vw deyince aklıma kapısı kopan arabalar far kumandasında vurulan kafalar geliyor

Alıntıları Göster

Kapı denince aklıma geldi

E sende donanim haber calisanlarini gizli reklam yapmak ile sucluyorsun . Ustelik Diger otomotiv firmalarininda haberlerini yapmalarina ragmen. Senin söylediklerin ne kadar etik ise benim söylediklerimde okadar etiktir!!!!

• quote:

Aşağıda kayıt evraklarının görüldüğü araç

Eklesendiniz görebilirdik evrakları

• Bu arada şu taze Tesla kaza videosunu da eksik etmeyelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi interwap -- 12 Temmuz 2020; 15:27:3 >
    Bu sadece dh ile alakali bir durum degil ki teknoloji dunyasi tesla ile cok yakindan ilgili bir cok haber sitesinde surekli tesla haberi var zaten cunku tesla bir devrimdir tipki hergun dandroid haberi degil de iphone da oldugu gibi

• Başta teslaya karşı antipatim vardı ancak şimdi daha fazla sempati duyuyorum. Beğenirsiniz beğenmezsiniz ancak 84938493 yıldır ufak ufak değişikliklerle gelişen otomotiv piyasasına resmen ayar verdi. Izgara yönlendirmesi olmadan havayı yönlendirebilen kliması, e-sigorta kullanılmasıyla eski tip sigorta attı değiştir derdini bitirmesi v.s. daha bir çok şeyi hızlıca uyguladılar. Vw, toyota, bmw , merso v.s. oturup düşünsünler bence biz senelerdir ne kadar ilerledik adamlar bir kaç senede ne hale geldi diye. Bizim otomobil markaları nasıl maliyeti kısarım derdinde boğulup kaldılar.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.