Şimdi Ara

Volvo Sensus Connected Touch Rootlanması

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
10
Favori
18.329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yaklaşık 1 ay önce aracıma SCT (sensus connected touch) taktırdım. Öncelikle sistemin özelliklerinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Sistem Parrot firması tarafından geliştirilen ve Android 2.3 işletim sistemi kullanan bir sistem ve firmanın Asteroid Smart ve Asteroid Tablet gibi ürünleri ile benzer özelliklere sahip. Normalde Adnroid işletim sistemli telefon vb. kullananların bildiği gibi Google Play Store dan bazı uygulamaları satın alıp, yükleyip kullanabilmek mümkün. Ancak Connected Touch ın mevcut hali ile play store a erişmek mümkün değil. Çünkü Volvo ve Parrot sadece kendi onayladıkları/istedikleri uygulamaları yüklemenize izin veriyor ve bunun içinde Asteroid Market şeklinde bir store ları var. Bu store da ise çok kısıtlı uygulamalar var. (Türkiye için login olduğunuzda 3-4 tane uygulamayı indirmenize izin veriyor.) Uygulamaların bir çoğuda yine volvonun güvenlik politikası gereği sürüş esnasında kapanıyor. (Sistemin diğer özellikleri için youtube dan Volvo Sensus Connected Touch diye arattığınız bir çok video ya ulaşmanız mümkün.)

Şimdi gelelim işin can alıcı kısmına. Android telefon, tablet vs kullananların bildiği gibi cihazın yada işletim sisteminin rootlanması (Apple lardaki jailbreak işlemi ile aynı) şeklinde bir işlem var. Bu işlem yapıldıktan sonra cihazdaki tüm dosya ve klasörlere erişim ve değişiklik yapmak için admin yetkisi almış oluyorsunuz ve donanımın müsade ettiği ölçüde istediğiniz uygulamaları cihaza yükleyebiliyorsunuz.

Volvo SCT içinde bu işlemi yapmak mümkün. Bunun için bir laptop a ve SCT ile laptop un aynı network de bağlı olduğu bir wireless ağa ihtiyacınız var. Root işleminden sonra Google Play ve Google Framework kurulumu yapılıp cihaza navigasyon, media player gibi uygulamaları yükleyebiliyorsunuz.

Ancak daha öncede bahsettiğim gibi bu uygulamalar ilk yüklendiğinde sürüş esnasında çalışmayacak. (Araç 5km/s hızı geçtiği anda otomatik olarak kapatılıyor) Bunun içinde işletim sisteminin içindeki system dosyalarında whitelist.xml şeklinde bir dosya var. SCT bu dosyada yer alan uygulamalara göre hangisinin sürüş esnasında kullanılıp kullanılmayacağına karar veriyor. Root işleminden sonra bu dosyayada müdahale etme imkanımız buluyor. Yüklenen uygulamaları bu dosyaya kaydettiğimizde sürüş esnasında kullanıma açılıyor.

Gelelim bu sistemin maliyetine. Normalde SCT nin fiyatı volvo servislerin 3.060 TL. Ancak bu yılsonuna kadar devam eden aksesuar kampanyası ile ben ön park sensörü, arka park kamerası ve SCT yi 5.000 TL gibi fiyata taktırdım. (Sadece ön park sensörü ve kameranın 4.000 TL gibi bir fiyatı var.)

Volvonun sadece navigasyon için 4000-4500 TL istediğini veya piyasada aftermarket ürünler ile navigasyon ve sürüş esnasında video vs izlemeyi mümkün kılan interface lerin 1000-1100 euro gibi fiyatlara satıldığını düşünürseniz sistemin fiyatı makul. Ayrıca çoğu çin malı olan interfacelerin city safety veya ön park sensörlerini devre dışı bırakması gibi problemlere yol açabiliyor. Ancak bahsettiğim şekilde sadece yazılım ile ilgili değişiklik yapıldığı için aracın güvenlik donanımlarına herhangi bir etkisi bulunmuyor.

Bu işlemlerden sonra aracımda TomTom navigasyon, Digiturk Play, MX Player, Yandex, Facebook vs. birçok uygulama çalışıyor.

Cihazın rootlanması ile ilgili detay bilgilere XDA developers sitesinden ulaşabilirsiniz. Yine sormak istediğiniz birşey olursa dilim döndüğünce buradan cevaplamaya çalışırım.

Not: Sürüş esnasında video, TV izlemek vs. kendi güvenliğiniz ve trafiktekilerin güvenliği için tavsiye edilen bir uygulama değil. Amerika ve Avrupa da çoğu ülkede sürüş esnasında birşey izlemek kanunen yasak olduğu halde ülkemizde henüz bunun için çıkarılan bir kanun yok. (Yada benim haberim yok) Dolayısıyla bunu kullanıp kullanmamak sizin insiyatifinizde olan bir durum.

• Mükemmel bir paylaşım olmuş gerçekten. Satın alırken sanırım bu sistem navigasyonlu ve navigasyonsuz olarak ikiye ayrılıyor hatta yanlış hatırlaıyorsam 2 ay önce satış temsilcisi ayak üstü navigasyonlu için 4000, navigasyonsuz için 3600 tl gibi bir fiyat vermişti. Anladığım kadarı ile sistem android olduğu için navigasyon jailbreak ile sonradan yüklenebilir ama peki satın alırken navigasyonsuz alınan sistemin içinde gps anteni var mı? zira sistemin tam verimli çalışabilmesi için gps anteni şart
  • arabaci_58 kullanıcısına yanıt
    Arabanın donanımında GPS anteni zaten var. GPS alıcısıda SCT içinde standart geliyor. Servisin navigasyonlu olarak sattığında sadece SDcard içinde haritaları veriyor. Söylediğiniz gibi cihaz rootlandıktan sonra igo, tomtom, sygic gibi navigasyonların hepsini yükleme imkanınız var.

Play storeda igo türkiye 20 usd, tomtom 68 usd gibi paralara satılırken servisin aynı program ve haritalar için 1.100 TL istemesi de ayrı bir konu zaten. Ama dediğim gibi cihaz rootlanmazsa bu programların hiçbirini yükleme imkanınız yok. O zaman servisin sattığı haritaları almak durumunda kalıyorsunuz.
  • merterbas M kullanıcısına yanıt
    igo türkiye vs. için 20 dolar bile vermeyiz zaten rootlamışız crackler kullanırız da sanrıım orjinal navigasyon programında sağa dön - sola dön gibi komutlar tft gösterge panelinde görüntü olarakta destekleniyorken kendi yüklediğimiz navigasyonda bu geçerli olmayacaktır.

Sensuz cihaz için ebay gibi sitelere baktım ama ürün bulamadım servis dışında daha ucuza bu cihazı temin etme şansımız var mı acaba bilgisi olan?
  • Ben daha önce bir forumda bir örnekte bulunmuştum . arka park sensörü ve sileceklerde takılma var sanki android telefonların ramleri yada hafızaları yetmeyince olur ya onun gibi diye boş atmış dolu tutmuşum demekki :)

sadece sensus touch taktırsak ne kadar acaba ?

ayrıca rootlama için de uğraşmak lazım bir ara sensus touch alırsam bende yaparım zira volvonun yada saçma sapan gps yazılımcısının gereksiz güncelelleme getiremelerini beklemeden direk güzel bir navigasyon yüklerim

zaten o navigasyon olayı da ayrı bir dalavere güncelleme geldiğinde cd çıkarıyor volvo vay efendim şu kadar dolar para istiyoruz daha dur bitmedi onu alıyorsun bide yazılım firmasına da keyler için para veriyorsun ....

android olduğunu bildiğim iyi oldu bol bol bişeyeler atarım ben yazılıma .....

en dolu paylaşımlardan birisi olmuş çok teşekkürler
  • @merterbas

bu sistemin dahili hafızası ve ram belleği nedir acaba ?
  • arabaci_58 kullanıcısına yanıt
    Benim aracım 2011 model V60. Yani eski tip göstergeleri olduğu için göstergeleri kontrol etme imkanım olmadı.

SCT yi alırken yurtdışı siteleri bende çok araştırdım. Amerika da kullanılan cihazın versyonu ile Avrupa da kullanılan farklı. Dolayısıyla burada çalışıp çalışmayacağı belli değil. Avrupada ise fiyatlar buraya çok yakın. Hatta İngiltere'de ki fiyatları bizden pahalıydı.

Ayrıca sadece cihazı araca takmakla iş bitmiyor. Cihaz takıldıktan sonra servisde VIDA üzerinden yazılım yüklenmesi gerekiyor. Aksi halde SCT çalışmayacaktır.
  • fozix F kullanıcısına yanıt
    Sistemin dahili hafızası 350 mb civarında ama SD Card desteği olduğu için bu sorun yaratmıyor. Şu anda 16GB SD ve 16 GB usb flash benim işimi görüyor. SCT sadece FAT dosya formatını tanıyor. Ancak yurtdışı forumlarda NTFS i tanıması için bazı işlemler yapıp sonrasında 500 GB HDD kullananlar var.

Ram kısmını malesef bende bilmiyorum ama zaten cihazla ilgili şöyle bir sıkıntı var. Üzerindeki Android sürümü 2.3 olduğu için bazı uygulamaları çalıştıramıyorsunuz. Mesela İBB Trafik uygulaması Android 3.0 ve üzeri için kullanılabiliyor. Bende bu sorunu Yandex ile hallettim.

Zaten araç içinde kullanabileceğiniz uygulamaları düşündüğünüzde çokta fazla ram yada işlemci gücü isteyecek uygulamalar olmayacağını düşünüyorum. Zaten aracın ekran çözünürlüğüde 640x360 olduğu için full hd bir filmi işlemci çalıştırsa bile ekrandan bu görüntüyü alamayacaksınız.

Root işleminden sonra araçta kullandığım uygulamalar; Tomtom Türkiye, Digiturk Play, MX Player, Yandex, Youtube, Google maps, TuneIn radio ve Spotfy. Umarım bunlar size fikir vermiştir.

SCT nin işlemci bilgileri:
    Processor : ARMv7 Processor rev 2 (v7l)
    BogoMIPS : 797.35
    Features : swp half thumb fastmult vfp edsp neon vfpv3
    CPU implementer : 0x41
    CPU architecture: 7
    CPU variant : 0x3
    CPU part : 0xc08
    CPU revision : 2

Hardware : Ironbox board
    Revision : 43e8
    Serial : 0000000000000000

• quote:

Orijinalden alıntı: merterbas

Sistemin dahili hafızası 350 mb civarında ama SD Card desteği olduğu için bu sorun yaratmıyor. Şu anda 16GB SD ve 16 GB usb flash benim işimi görüyor. SCT sadece FAT dosya formatını tanıyor. Ancak yurtdışı forumlarda NTFS i tanıması için bazı işlemler yapıp sonrasında 500 GB HDD kullananlar var.

Ram kısmını malesef bende bilmiyorum ama zaten cihazla ilgili şöyle bir sıkıntı var. Üzerindeki Android sürümü 2.3 olduğu için bazı uygulamaları çalıştıramıyorsunuz. Mesela İBB Trafik uygulaması Android 3.0 ve üzeri için kullanılabiliyor. Bende bu sorunu Yandex ile hallettim.

Zaten araç içinde kullanabileceğiniz uygulamaları düşündüğünüzde çokta fazla ram yada işlemci gücü isteyecek uygulamalar olmayacağını düşünüyorum. Zaten aracın ekran çözünürlüğüde 640x360 olduğu için full hd bir filmi işlemci çalıştırsa bile ekrandan bu görüntüyü alamayacaksınız.

Root işleminden sonra araçta kullandığım uygulamalar; Tomtom Türkiye, Digiturk Play, MX Player, Yandex, Youtube, Google maps, TuneIn radio ve Spotfy. Umarım bunlar size fikir vermiştir.

SCT nin işlemci bilgileri:
    Processor : ARMv7 Processor rev 2 (v7l)
    BogoMIPS : 797.35
    Features : swp half thumb fastmult vfp edsp neon vfpv3
    CPU implementer : 0x41
    CPU architecture: 7
    CPU variant : 0x3
    CPU part : 0xc08
    CPU revision : 2

Hardware : Ironbox board
    Revision : 43e8
    Serial : 0000000000000000

benim ramı merakımın sebebi sonuçta bu kurduğunuz programlar arka planda çalıştığı için android in genel problemi donma takılma gibi gecikmeler yaşanıyor .

ilerde bende alırsam kesin root olayına girerim ozaman

• arkadaşlar bende 2011 s80 var ekransız bu uygulamayı almam veya taktırmam mümkün değil gibi gözüküyor doğru mu? resimdeki gibi cevap veren olursa sevinirimteşekürler
     Volvo Sensus Connected Touch Rootlanması
  • fsnn F kullanıcısına yanıt
    Sizin araca olmaz ne yazık ki. Sizin aracın elektronik altyapısı farklı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • fsnn F kullanıcısına yanıt
    bu sistemin küçük ekranlı yeni volvolara bile uygulanamadığını düşünürsek sizin öncelikle araştırmanız gereken 2013 s80'deki multimedya sisteminin aracınıza monte edilip edilemeyeceğidir. Aracınızın aksesuar listesine baktım böyle bir şey görünmüyor, aracınızın 2013 makyaj öncesi versiyon olduğunu da düşündüğümüzde mümkün olduğunu pek sanmıyorum. tabi işin üstadları daha kesin cevaplar vereceklerdir.
  • merterbas M kullanıcısına yanıt
    Selam, sisteminiz hayirli olsun, ben de taktirmayi dusunuyorum. Ancak montaj klavuzunu inceledigimde biraz gozum korktu, orta konsolun sokulmesinden tavanin delinmesine kadar bircok islemi iceriyor. Sizin aracta montajda bir sikinti cikti mi? Surucu tavan kismina delik acilip hoparlor ya da mikrofon yerlestyiriliyor, dosemede herhangi bir sorun oldu mu? Interneti telefonunuzdan mi yoksa usb dongle ile mi kullaniyorsunuz? Ornegin navigasyon uygulamasi aktifken sicakliklar, koltuk isitma, calan muzik falan gibi bilgiler ekranda gozukuyor mu? yoksa tam ekran uygulamami gozukuyor?
    Simdiden tesekkurler cevaplariniz icin.
  • ohbenezor O kullanıcısına yanıt
    Montaj yetkili serviste yapıldığı için herhangi bir sorun çıkmadı. Sonraki kullanımımda da araçtan tıkırtı vb. sesler gelmiyor. Bence daha önce bu montajı yapmış yetkili bir serviste gönül rahatlığı ile taktırabilirsiniz.

Bluetooth telefon, koltuk ısıtma, klima ayarı gibi şeyler ekrana yansıyor.

Müzik içinde SCT yi kullandığınızda navigasyon açıkken müziğin sesi kısılıp navigasyon devreye giriyor. Yönlendirme bittiğinde müzik aynı ses düzeyinde çalmaya devam ediyor. Ancak aracın dahili radyo veya müzik çaları için aynı şey geçerli değil. Navigasyon devreye girdiğinde müziği tamamen kesiyor.

Zaten SCT yi taktırdığımdan beri aracın radyosunu veya müzik çalarını hiç kullanmadım. Youtube üzerinden sevdiğim müziklerin kliplerini indirdim ve sağlam bir arşiv yaptım. (Yaklaşık 1.000 klip falan) Aracı kullanırkende MX player üzerinden bunları dinliyorum yada izliyorum. Radyoya çok ihtiyaç duyulursa da SCT içindeki Tunein radio veya Live Radio programları bu işi çözüyor.

İnternet için USB Turkcell VINN kullanıyorum. İpad imde kullandığım 4 gb lık bir data hattım vardı. Eş simkart çıkartarak VINN içinde aynı sim kartı kullanıyorum. Sadece araca bindiğimde ipad i uçak moduna alıyorum. (Aynı anda 2 sim kart çalışmıyor)

• Teşekkür ederim ilginiz ve cavabonız için sn:
    Arabacı58 ve ssözen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Montaj yetkili serviste yapıldığı için herhangi bir sorun çıkmadı. Sonraki kullanımımda da araçtan tıkırtı vb. sesler gelmiyor. Bence daha önce bu montajı yapmış yetkili bir serviste gönül rahatlığı ile taktırabilirsiniz.

Müzik içinde SCT yi kullandığınızda navigasyon açıkken müziğin sesi kısılıp navigasyon devreye giriyor. Yönlendirme bittiğinde müzik aynı ses düzeyinde çalmaya devam ediyor. Ancak aracın dahili radyo veya müzik çaları için aynı şey geçerli değil. Navigasyon devreye girdiğinde müziği tamamen kesiyor.

Zaten SCT yi taktırdığımdan beri aracın radyosunu veya müzik çalarını hiç kullanmadım. Youtube üzerinden sevdiğim müziklerin kliplerini indirdim ve sağlam bir arşiv yaptım. (Yaklaşık 1.000 klip falan) Aracı kullanırkende MX player üzerinden bunları dinliyorum yada izliyorum. Radyoya çok ihtiyaç duyulursa da SCT içindeki Tunein radio veya Live Radio programları bu işi çözüyor.

İnternet için USB Turkcell VINN kullanıyorum. İpad imde kullandığım 4 gb lık bir data hattım vardı. Eş simkart çıkartarak VINN içinde aynı sim kartı kullanıyorum. Sadece araca bindiğimde ipad i uçak moduna alıyorum. (Aynı anda 2 sim kart çalışmıyor)

Tesekkurler cevaplariniz icin, benim de seneler once aldigim bir 3G ipad 1im var, artik takoz mertebesine yukseldigi icin mutfakta yemek yerken televizyon niyetine kullaniyoruz, data hattini hic kullanmiyoruz nerdeyse ve ayda 30 tl bosuna para oduyoruz. Yani hatsiz sadece dongle alabiliyoruz degil mi? Benim de ikisini ayni anda kullanma durumum pek olmayacak o yuzden bu cozum cok isime yarar.

Montaj icin Volcar Yedek parca muduru Levent Beyle gorustum, 20-30 tane montaj yaptik, hic sorun cikmadi ben kefilim dedi. Herhalde benimkinde de sikinti olmaz.

Muzige biraz merakliyim, Aracimi konfigure ederken premium sound ve subwoofer secmistim, sikistirilmis kaynaklari pek dinlemiyorum. Genelde Ipodumdaki 48khz kayipsiz parcalari ya da DVD-A dinliyorum. Ipodu bagladigimizda sanirim SCT uzerinden dinleyebilyioruz ama DVD-A icin aracin playerina gecmemiz gerecek.

Spotify 1 senelik uyelik de bedavaymis sanirim SCT ile siz aldiniz mi?

Herkese iyi yillar.

• ohbenezor O kullanıcısına yanıt
    Hattınız Turkcell ise eş simkart çıkartarak usb dongle ile kullanabiliyorsunuz. Ben dongle ı sahibinden.com üzerinden aldım.

Müzikle ilgili olarak daha önce bahsettiğim gibi SCT rootlandıktan sonra cep telefonu yada tabletten farkı kalmıyor. SCT nin kendi player ı DVD-A destekliyor mu bilmiyorum ama Google play store dan uygun bir player indirip (winamp vb.) SCT üzerinden müziklerinizi dinleyebilirsiniz.

Spotify için 1 yıllık ücretsiz üyelik olduğunu bilmiyordum. Normal üyeliğim var ancak SCT de kullanabilmek için premium üyelik istiyor. Biraz araştırma yapmak lazım :)

Sizlere ve tüm forum üyelerine iyi yıllar dilerim.
  • quote:

Mert hocam selamlar öncelikle.

Navigasyon devredeyken aracın dahili müzik çaları ve radyosu kesiliyor demişsin. Bende öyle olmuyor, yani cd de çalsa radyo da çalsa navigasyon sesi aktifken kısılıyor sonra tekrar açılıyor. Senin rootlamadan önce de dediğin gibi miydi? Root'dan sonra meydana gelmiş olabilir belki.

• Saın merterbas öncelikle hayırlı olsun SCT. Bende taktırmayı düşünüyorum ancak aklımda hep bazı sorular var. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Benim arabam volvo S80 D3 Advance 2012 makyajlı model. Üzerinde 7'' ekran var. Öncelikle benim aracıma SCT in uyumlu olup olmadığını sormak istiyorum. Kendi araştırmalarıma göre uyumlu.
    Ancak benim asıl merak ettiğim bu SCT takıldığı zaman aracımdaki kendi 7'' ekranı söküp yerine yeni dokunmatik 7'' yeni bir ekranmı monte ediyorlar. Eğer öyleyse eski ekranı atıyormuyuz.
    Modül yada aparatını nereye monte ediyorlar. Gizli bir yermi yoksa sürekli el altında olması gereken bir yeremi monte ediyorlar.
    Birde son olarak acaba kampanya devam ediyormu bu konuda haberiniz varmı?
    Şİmdiden cevapların için teşekkür ederim. İyi yıllar dilerim
  • girayhan1 G kullanıcısına yanıt
    soru bana değil ama bende hızlı cevap alabilmeniz adına yardımcı olayım. aracınız sisteme uyumlu. aşağıdaki montaj talimatından da görebilceğiniz gibi 7'' ekranınız varsa bu ekran sökülmüyor sadece ekrana dokunmatik özelliği kazandırılıyor. sistemin modülü torpido gözünün üst kısmına konumlandırılan küçük bir kututan ibaret. (sistem fotolarını ''matador'' adlı üyemizin konusunda görebilirsiniz.

http://accessories.volvocars.com/AccessoriesWeb/Accessories.mvc/tr-TR/TR/S80%2807-%29/2012/D3/Automatic/L.H.D/ShowDocument/ShowIiDocument/VCC-465303-3/NOTHING

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.