Şimdi Ara

Volvo'nun yakışıklı delikanlısı; C30 / C30 R Design... (103. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.516
Cevap
24
Favori
213.671
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 101102103104105
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: YEY

Hayirli olsun. Korkacak hic bir sey yok. Volvo c30 larin arka tekerleri boyle durur. Lastikciler piyasa arabalarini gore gore standardi o zanneder hale gelmisler.

Volvo servisine gidincede soyleyecekleri sey normal oldugudur. Benimde conti sportlar 63 binde ve ayni sekilde 3.1 mm icten bitmis durumda. Hatta muayeden bile kaldim bu sebepten dolayi

Yalniz soyle bir durum var benim aracta yay var. Yayli olunca tabi daha cok bozuluyor.

Bu arada bir cok aracin arka tekerlerinde negatif kamber icin ayar yoktur. Bunun icin yay takan araclara kamber kiti alinir yani ayarli kollar :) Volvo c30 dada arka tekerleri duz bastirmanin yolu bu ama volvo urettigi aracin boyle basmasini istiyorsa kusura bakmasin lastikcilere ama .... :) :) :)

Son olarak 90 bin km lastik kullanimini abartmislar biraz. Yine yukarda dedigim gibi 195-65-15 gibi standart lastiklerle karistirmamak lazim bizim lastikleri. Ultra performans serisi lastikler genelde 30-40 tan sonra salmaya baslar.50 lere gelince biterler. Ki tabi yol ve kullanim kosuluna bagli. 15-20 binde biten pahali lastiklere cok rastladim. Bizim continentaller icin 60 bin km ve ustu ciddi rakamdir.

Yey ciddi misin :)) ?

Harika bilgiler vermişin açıkcası hem moralim düzeldi hem de bişeyler öğrenerek okuduğum için keyif aldım. Bakalım servis ne diyecek şimdi daha da çok merak ettim.

Bu arada ben yine dayanamaz 50-60 bin civarı değiştiririm zaten hele bi o günleri görelim de inşallah. Eskilerin dediği gibi "üzerinde eskisin" :)

Ayrıca "kamber ayarı" konusunda uygun bir vakitte daha kapsamlı okumalar yapmam gerek :)

• Valla 2010 oncesi icin volvo c30 un arka kamber kolunda bir takim revizyonlar yapmis ama senin araci etklieyecegini dusunmuyorum. Lastikci rot ayariyla duzeltemeyecegini bildigi icin (cunku oyle bi ayar yok) servise paslamis..

Arka ayari yapabilmek icin suna ihtiyacimiz var.http://www.meganracing.com/product.asp?prodid=1235&catid=25

Ki yay ve amortisoru orjinal araclarin icin buna gerek yok..Serviste aynisini soyleyecek..
  • Beyler.

Sonunda Türk televizyonlarında c30 u görme şansına erişebildik. Buradan her depomu gtl ile doldurduğum shell e teşekkürlerimi iletmek isterim Kısa ama görmek sevindirici. Logo iptal ve smoked stoplar dışında extra birşey görmedim. Dün tv reklamlarında karşılaştım, yeni reklammış anlaşılan. (site kurallarında sıkıntı oluyosa kaldırabilirim )

Teşekkürler arkadaşlar, şu sıralar araç bazında talihsizlikler peşimi bırakmıyor. Huyum gereği hatalı da hatasız da olsam airbag açılmadığı sürece olay yerinde durmam. Bu yaşadığımda %20 lik bi payım olabilir, onun dışında tamamiyle karşı tarafın suçuydu. Trafiği kitlemek istemedim, çektim gittim. Park kazası olarak gösterip kaskoya sokabilirim fakat plakamı zedelemek istemedim. Paylaştığım link özel servislerin sipariş geçtiği yer. Yey'in dediği gibi sanırım şase numarasından ilgili kodu öğrenmem gerekecek. Yetkili servisin de muhabbeti hiç çekilmiyor arkadaş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Folie a deux -- 21 Mayıs 2013; 22:46:21 >

• @crash 2 gün önce görmüştüm bu reklamı evet :) ufak bi tebessüm olmuştu
  • quote:

Orijinalden alıntı: YEY

Valla 2010 oncesi icin volvo c30 un arka kamber kolunda bir takim revizyonlar yapmis ama senin araci etklieyecegini dusunmuyorum. Lastikci rot ayariyla duzeltemeyecegini bildigi icin (cunku oyle bi ayar yok) servise paslamis..

Arka ayari yapabilmek icin suna ihtiyacimiz var.http://www.meganracing.com/product.asp?prodid=1235&catid=25

Ki yay ve amortisoru orjinal araclarin icin buna gerek yok..Serviste aynisini soyleyecek..

YEY çok teşekkürler verdiğin faydalı bilgiler için servis tecrübemi de yazarım buraya inşallah bakalım ne diyecekler

• negatif kamber açısı ile baışm dertte bu aralar :) daha doğrusu bu açı doğal mı yoksa normalden sapma mı var anlayabilmiş değilim, yetkili servisler de bir şey söyleyemiyor. konu ile ilgili bulduğum öncden yayınlanmış bir servis bülteni duyrusunda şöyle demiş volvo:

Search Technical Service Bulletins
    The Following 14 Technical Service Bulletins May Apply To Your
    2010 VOLVO C30

90000 TIRES
    Bulletin No: US15309.4.1
    Date of Bulletin: 05/09/2012
    Summary Description:
    VOLVO: EXCESSIVELY NEGATIVE REAR CAMBER MAY CAUSE UNEVEN TIRE WEAR AND THIS MAY BE ACCOMPANIED BY ABNORMAL ROAD NOISE OR RIDE. REFER TO THE CAMBER ANGLE SPECIFICATION IN RTJ 19674. ALSO INCLUDED MODELS S40,C30, AND V50 MODEL YEAR 2012.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NevNiyaz

negatif kamber açısı ile baışm dertte bu aralar :) daha doğrusu bu açı doğal mı yoksa normalden sapma mı var anlayabilmiş değilim, yetkili servisler de bir şey söyleyemiyor. konu ile ilgili bulduğum öncden yayınlanmış bir servis bülteni duyrusunda şöyle demiş volvo:

Search Technical Service Bulletins
    The Following 14 Technical Service Bulletins May Apply To Your
    2010 VOLVO C30

90000 TIRES
    Bulletin No: US15309.4.1
    Date of Bulletin: 05/09/2012
    Summary Description:
    VOLVO: EXCESSIVELY NEGATIVE REAR CAMBER MAY CAUSE UNEVEN TIRE WEAR AND THIS MAY BE ACCOMPANIED BY ABNORMAL ROAD NOISE OR RIDE. REFER TO THE CAMBER ANGLE SPECIFICATION IN RTJ 19674. ALSO INCLUDED MODELS S40,C30, AND V50 MODEL YEAR 2012.

Bu servis bultetinin 2010 a kadar gecerlidir tarzi olanini okumustum ama megersem 2012 lerdede var. Tr deki yetkili servisin haberi bile yoktur :))

• var var tabi evet hatta burdaki yetkili ! servise de gelmiş o makale şaşırdılar bana siz nasıl ulaştınız diye :) adamlardan volvonun kendi aracına önerdiği servis bakımını talep ettim, yapmaktan aciz insanlar gelmişler mesleğimiz var biz de yetkili servisiz diye dolaşıyorlar.

bugün bir yetkili servisde başıma gelenleri anlatsam volvo genel merkezine isveçe desem ki sizin yayınladığınız güncel servis bültenine göre aracımın ayarlarını bakımlarını yalvar yakar bile yaptıramıyorum yetkili servisde acaba sonuç ne olur.

hayır ama kafaya koydum. bir gün üşenmeyip yurt dışındaki genel merkeze volvoya ayrıntılı bir şekilde yazcam bunları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NevNiyaz -- 23 Mayıs 2013; 0:14:11 >
  • dün contintental bayisinden aramışlardı, "lastikleriniz değiştikten sonra fatura ve yol yardımınızı vermeyi unutmuşuz yoğunluktan tekrar gelebilir misiniz ?" demişlerdi. gittim ve bunları verdiler.
    iyi ki continental almışım :) hem kaliteli iyi insanlarla karşılaştım hem de en kaliteli lastiği seçtim (kendime göre)

ah bir de şu volvoların negatif kamber sorunu olmayaydı. yazık olacak mis gibi contisport contact 5 lerime içten yiyecek yine arka lastikler, periferde de volvodan anlayan kaliteli usta yok güvenebileceğim, kime gideceğimi şaşırdım kaldım.

• quote:

Orijinalden alıntı: NevNiyaz

dün contintental bayisinden aramışlardı, "lastikleriniz değiştikten sonra fatura ve yol yardımınızı vermeyi unutmuşuz yoğunluktan tekrar gelebilir misiniz ?" demişlerdi. gittim ve bunları verdiler.
    iyi ki continental almışım :) hem kaliteli iyi insanlarla karşılaştım hem de en kaliteli lastiği seçtim (kendime göre)

ah bir de şu volvoların negatif kamber sorunu olmayaydı. yazık olacak mis gibi contisport contact 5 lerime içten yiyecek yine arka lastikler, periferde de volvodan anlayan kaliteli usta yok güvenebileceğim, kime gideceğimi şaşırdım kaldım.
    Hayirli olsun abi :)

Bu arada yetkili servis madem makaleyi kabul ediyor, parcayi yenilenmis versiyonuysa degistirmeyi kabul etmiyorlar mi ? Ilginc.

Bence kambere takintili isek ilacimiz bu

http://www.meganracing.com/product.asp?prodid=1235&catid=25

Arabamizin sase ve takimlarinin

Application
    Volvo C30 08-12
    Ford Focus 99-06
    Mazda 3 03-08

Ile ayni oldugunu goruyoruz. Eger volvo fiyati yuksek ise focus parcasi alinip denenebilir kamber duzeltmek icin.

Bu arada bahsi gecen parca o kadar genel ki volvo servisi aramanizin hic anlami yok. Yeterki 3 vidayi sokup takacak temiz vicdanli bir usta olsun :)

Kisaca konuyu ozetlersek:

Volvo C30da negatif kamber biraz standartlarin ustunde. Bu hepimizin C30 unda var. Ozellikle yayli olanlarda daha fazla :)

Eksileri
    --------
    -Lastik icten daha cok cabuk asinir. (ornegin benim 63 bindeki lastikler 3.1mm dis olmasina ragmen icten yenmis)
    -Yol sesine sebep olabiliyor denmis

Artilari
    --------
    -Estetik durusu :)
    -Yol tutusu ciddi manada daha iyi olacaktir. Pist araclarinda arka tarafta baya negatif kamber var..

Not: benimde lastikler icten yemis ama km gelmis 64 bine. Aracta yayda var zaten sizinkinden daha yatik :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YEY -- 23 Mayıs 2013; 22:43:18 >

• Negatif kamber tadında oldu mu çok faydalı bi şey bence. c30 ların yol tutuş kalitesinin büyük kısmı da bahsettiğimiz bu kısımdan oluşmakta. Bence 50.000 km de içten yemesi çok dert değil.

Tamamen amatörce soruyorum. Fabrikasyon ayarlarda kullansak, 30.000 km de aracın diğer aşınma oluşmamış lastikleriyle değiştirsek sıkıntı olur mu ?
  • Zaten kamber sorunu olsada olmasa da her 15 binde 1 rotasyon yapmak lazim. On-Arka hep farkli asinir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: crashmania

Negatif kamber tadında oldu mu çok faydalı bi şey bence. c30 ların yol tutuş kalitesinin büyük kısmı da bahsettiğimiz bu kısımdan oluşmakta. Bence 50.000 km de içten yemesi çok dert değil.

Tamamen amatörce soruyorum. Fabrikasyon ayarlarda kullansak, 30.000 km de aracın diğer aşınma oluşmamış lastikleriyle değiştirsek sıkıntı olur mu ?

sizin bu yorumdan sonra ben de negatif kamberle uğraşmayı bıraktım gibi bi şey :)

• herkese meraba arkadaşlar, herşeyi takip ediyorum fakat son konuşulan konular hakkında detaylı bilgim olmadığı için okumakla yetindim.

aracı alalı tam olarak 359 gün oldu. 7 gün sonra kasko ve sigortam doluyor. geçen sene 2500 gibi bir rakam tutmuştu. şimdi teklif almayı düşünüyorum tekrardan. sizce nerelerden teklif alayım.
    bir yerden aldım benim için şöyle bir liste çıkardı.

quote:

Trafık kasko
    -------------- -------------

Anadolu 433,94 1,579

Ak 411,0 1,820

Allıanz 596,64 2,740

Genel 689,47 1,672

Ray 428,60 2,180

Axa 308,45 1,585

sizce uygun mudur fiyatlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erhan850 -- 31 Mayıs 2013; 14:49:49 >

• Erhan hayırlı olsun 1 yılı doldurmuşun ben de önümüzdeki hafta 3 yılımı doldurmuş oluyorum şükürler olsun :) bana da bankadan mesaj geldi kasko için şubeyi arayınız diye açıkcası pek bi fikrim yok nedir piyasası...

Bu arada şu an samsun yetkili iki servisinden biri olan citroen bayi ve servisi oksan otomotivdeyim. bu sefer geliş sebebim klimalar :(

Aabam şu an 84 bin km lerde 82 binde ankara volvo tech özel servisinde bakımlarını yaptırmıştım sanki o zamandan beri klima pek çalışmıyordu (karıştırıyor olabilirim belki onlarla da ilgisi yoktur ama öyle hatırlıyorum sanki) bugün moralim bozuldu kafama biraz daha takınca 30 km iş yerime uzak olmasına rağmen atladım geldim mesaiden çıkarak

Şu anda ustaları inceleyip söylecekmiş bakalım klimanın sorunu ne bekliyorum ben de
    Ankara istanbul dışında volvo kullanmak işkence haline dönüşmeye başladı sanki tek bi tane ustaları var bakalım bulabilecek mi sorunu ümidim az ama hayırlısı artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NevNiyaz -- 31 Mayıs 2013; 15:11:46 >

• çok teşekkür ederim nev.
    valla göz açıp kapayıncaya kadar geçmiş zaman. daha bu sayfalarda milleti nasıl ikna ederimi tartışıyorduk tam 1 sene önce bu zamanlar. güzel anılar vesselam. hesap yaptım tam olarak 21bin km yapmışım c30'umla. az buz değil türkiyeyi dolaşmışım nerdeyse

klimanda üfleme de mi bir sıkıntı var yoksa üfleme ok fakat üflenen hava mı soğuk değil eğer öyleyse klima gazının değişmesi gerekir yok üflemede sıkıntı varsa filtrede ya da klima motorunda bir sıkıntı olabilir. umarım klima motorun arızalanmamıştır çünkü biraz maliyetli onlar.

valla açıkçası bir çok sigorta teklif sitesinden aldım ama tabi malum bu kaskoların farklı paketleri de var içerikleri ve kapsadığı şeyleri değişik olan. ama genel olarak bulduğum en iyi fiyatlar ortalama olarak 1500 kasko 400 sigorta gibi gözüküyor. %30 hasarsızlık indirimi gözüküyor. sizin ödediğiniz meblağlar ne alemde?

• Erhan güzel bir teklif alırsan bana da haber ver :) değiştirebilirim ben de kaskoyu belki.

Evet aynen tahmin ettiğin gibi klima gazı bitmiş doldurdular "yeniden kontrol ettim kaçak görünmüyor ama yine olursa kaçak konyrolü yapmamız gerekecek limyasal bir madde verip arabanızım1-1,5 gün serviste tutmamız gerekecek" dedi usta.
    Yapmaz inşallah ama asıl moralimi bozan Volvo tech (ankarada yeni açılan özel servis) daha 2-3 bin km önce bakım yapmıştı onunla bir ilgisi olabilir mi acaba o takıldı kafama.

Neyse artık bekleyip görcez.

• 2012 nisan 30 bin km de aldim.
    2013 nisan 60 bin idi

Yag ve filtre haric 1 kurusta para harcamadim nasil bi araba yaptiysa volvo :) Sorunsuz araba mi olur yahu. Sanayide ustalar goremez olduk diye sitem ediyorlar artik
  • Herkese merhabalar.. Ben yaklaşık 1 ay önce volvo c30 sahibi oldum yoğunluğum gereği buralara uğrama imkanım bir türlü olmamıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MBEYL -- 9 Haziran 2013; 7:15:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mb3

Herkese merhabalar.. Ben yaklaşık 1 ay önce volvo c30 sahibi oldum yoğunluğum gereği buralara uğrama imkanım bir türlü olmamıştı.

Hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler.
  • 
Sayfa: önceki 101102103104105
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.