Şimdi Ara

Volvo HU serisi teyp’lere bluetooth taktıran veya düşünen arkadaşlar..

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.838
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, bir kaç zamandır araştırıyorum, HU serisi teyp lere Bluetooth aux usb gibi aparatlar var. İnternette izlediğim kadarıyla kolay fakat bizim ülkemizde ne kullanıyorsunuz? Memnunmusunuz? Kullanan arkadaşlar paylaşabilir mi? Bu arada aracımda ki teyp hu-803

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam piyasada satılan aux aparatları çok pahalı. En ucuzu 300'den başlıyor. Biz s40 konusunda bu işi en ucuza nasıl hallederiz diyerek kolları sıvadık ve bunu bulduk:http://gizmosnack.blogspot.com.tr/2015/11/aux-in-volvo-hu-xxxx-radio.html

İşin özeti şu şekilde: (Arkasında cd changer girişi olan bütün volvo hu teyplerinde) Teybin arkasındaki cd changer girişinin (8 pin DIN soketidir) sinyal uçlarına bir tane arduino nano kart bağlıyoruz. Bu kartın içine de verdiğim linkteki arkadaşın yazdığı kodu yüklüyoruz. Böylece arduino nano sanki cd changer'mış gibi teybe sinyal gönderiyor. Teyp de arduino'yu gerçek cd changer sanıyor ve changer girişinden ses girişini aktif hale getiriyor. Siz bu girişe ses verince de bildiğimiz aux girişi oluyor. Daha sonra buraya bluetooth adaptörü, mp3, telefon ne isterseniz takabilirsiniz. Ben orta konsolda sürgülü gözün içine delik açıp 3.5mm dişi jack aux girişini oraya bağladım. Çok temiz oldu:https://forum.donanimhaber.com/store/e7/38/cb/e738cba625c31145fa51f5ad4268a28a.jpeg

İşin en güzel yanı çok ucuza mâl edilebilmesi. Ben aralık ayında kendi arabama yaptım ve her şey dahil maliyeti 60 küsür lira oldu En büyük sorun 8 pinlik din soketini halletmek. Piyasada satılan soketlere kabloyu kendiniz lehimlemeniz lazım fakat çok uyduruk olduklarından lehim tutmuyor. Bu yüzden gidip hazır kablo aldım, yoksa 30-35 liraya halledecektim.

İşlemin nasıl yapılacağı hakkında bilgiyi 145-146. sayfalarda bulabilirsiniz:https://forum.donanimhaber.com/s40-i-1995-2004--20233407-145

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nacker -- 2 Mart 2018; 20:43:36 >

• Teşekkür ederim üstadım :) konuyu bizzat okudum çok eğlendim “müthişsiniz” gerçekten! Fakat ipd volvo dan bir ürün sipariş ettim kuşkuyla, nasıl olacak bekliyorum.

• mustafaksac kullanıcısına yanıt
    IPD gerek Türkiye'deki kullanıcılardan, gerekse yurt dışındaki forumlardan okuduğum kadarıyla gerçekten profesyonel bir firma. Eğer ürün açıklamasında sizin aracın ismi geçiyorsa ve adaptörün 8 pin DIN kablosu varsa sorun çıkacağını sanmıyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Video gönderdiler önce, tanıtım videosu gibi sonrasında araç teyp modelini istediler ve uygun ürün elimizde var deyip gönderdiler. İpd nin bir kaç ürününü daha aldım bu vesile ile, araştırmalarım olumlu.

• üstatlar bu işi naptınız? gördüğüm kadarıyla @nacker reis süper çözmüş, ama ben kendime o kadar güvenemiyorum.

@mustafaksac gelişme var mıdır?
  • takarcan kullanıcısına yanıt
    Aslında kolay bir iş hocam. En zor kısmı DIN kablosu ile Arduino'yu bağlamak. O arada lehim yapmak gerekiyor. Onun dışında kartı USB ile bilgisayara bağlayıp 2 dk'da yazılımı karta yüklüyorsunuz. Sonra doğrudan teybe bağlıyorsunuz.

Bir de AUX jak girişini araç içinde konumlandırma var. İster ön göğüste bir yerde delik açarak, ister torpido içinde veya (oluyor mu denemedim) doğrudan teybin ön yüzünde delik açılıp oraya konabilir. Ben orta konsolda kol dayamanın önündeki sürgülü gözün içine koydum. Hem göz önünde bir yer değil, aracın orijinal görünüşü bozulmamış oldu. Hem de erişimi şoför için çok kolay.(araç S40 bu arada).

Eğer lehim işi zor geliyorsa bir elektrikçi iki dakikada halledebilir o işi. Gerisi kolay.

• nacker kullanıcısına yanıt
    iyi günler usta benim 2004 volvo s40 aracim var sayfadaki paylaşımını gördüm hu 655 cd ve kaset çalar teyp i var bunu usb yada aux girişi nasıl bağlarım yardımcı olabilirmisin

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.