Şimdi Ara

VOLT DÜŞÜREREK FAN YAVAŞLATMAK (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
3
Favori
20.497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: ironblood19

en temizi bu

2 adet 120 mm FANI rahat kontrol ediyor. 3 adette transistör ısınıyor. 4 adet fanı kaldırmıyor

http://www.darkhardware.com/makale/fan_kontrol-01

Aynı devreyi 2 sene kadar 12cm'lik tek fanda kullandım, hiçbir sorun çıkarmadı. Malzemelerin zamanında Ankara Konya sokaktan 10 liraya almıştım el becerisi olan arkadaşar mutlaka denesinler.

• arkadaşlar peki 12v yerine 7v veya 5v devresi yaparsak, psuya verdiğimiz yük de azalıyor mu? yoksa +12 -5 muhabbetinden dolayu harcanan enerji aynı mı oluyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: celalcaner2

arkadaşlar peki 12v yerine 7v veya 5v devresi yaparsak, psuya verdiğimiz yük de azalıyor mu? yoksa +12 -5 muhabbetinden dolayu harcanan enerji aynı mı oluyor?

12 volt kanalından çekilen yük azalır. 5 volt veya 7 voltta çekilecek watt daha az olacağı için de, yük de önemsenmeyecek derecede azalır.
    Normal fanlar 3-4 watt civarı çekerler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • goro1982 kullanıcısına yanıt
    sen yanlis bagladin sanirim bende sorunsuz calisiyor

• merhabalar bişey sormak istiyorum

tek bir molex'e 6 7 tane fan bağlayabilirmiyim sıkıntı olurmu ? böyle bişey mümkünmü yada yinede ayrı ayrımı yapmamı önerirsiniz ?

Cooler Master M2 Silent PRO 720+ Bronz güç kaynağım var tüm sistem imzamda yazmaktadır

bir arkadaşımız yukarda 2 tane psu patlattım demiş ama böyle bişey mümkünmü ben led bile çektim bu yolla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *GameOver* -- 1 Mart 2014; 22:21:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: *GameOver*

merhabalar bişey sormak istiyorum

tek bir molex'e 6 7 tane fan bağlayabilirmiyim sıkıntı olurmu ? böyle bişey mümkünmü yada yinede ayrı ayrımı yapmamı önerirsiniz ?

Cooler Master M2 Silent PRO 720+ Bronz güç kaynağım var tüm sistem imzamda yazmaktadır

bir arkadaşımız yukarda 2 tane psu patlattım demiş ama böyle bişey mümkünmü ben led bile çektim bu yolla

Tek kanala yuklenmeniz sağlıklı olmaz hocam.

• *GameOver* kullanıcısına yanıt
    3-4 tane rahat bağlanabiliyor.6-7 hesaplamak lazım gelebilir fanlar ne kadar amper çekiyor genelde 0.13mA ile 0.25mA arasında olurlar eğer 0.15'lik 7 tane bağlayacaksanız ~1 amper civarı olur.Kaldırır ama yinede bence ikiye bölün garanti olsun.Biryerlerde 3 ampere kadar sorun olmayacağı yönünde bir yazı okumuştum,fakat sizin sisteme uyar mı uymaz mı bilemiyorum.
  • Merhabalar. Ben 6 aydır iki tane 12 cmlik fanları 7.volt ile kullanıyorum. Sizce power için bir sıkıntı yaratır mı ?

Kullandığım power :http://www.hepsiburada.com/high-power-750w-80-bronze-56a-12v-power-supply-hpg-750br-h12s-p-BD303945

Kullandığım fan :http://www.hepsiburada.com/frisby-fcl-f12c-seffaf-kasa-fani-12cm-fan-4xmavi-led-p-BD300001

Şimdiden teşekkürler. Sistem daha 6 aylık sıkıntı çıkmasın ben yanarım yoksa.

• gezer3082 G kullanıcısına yanıt
    bişey olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: shephard16

bişey olmaz.

konu hort hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oggy20 -- 8 Aralık 2015; 23:06:57 >
  • Oggy20 O kullanıcısına yanıt
    Allah belamı vericek
  • quote:

Allah belamı vericek

• Allah bela verince günah yazılmıyor şeytan kardeş sen niye seviniyorsun :D
  • quote:

Allah belamı vericek

Tovbe tovbe

• arkadaşlar konuya yıllar sonra cevap verıyorum ama deep cool dukase v2 yenı kasa aldım sanırım sızın dedıgınız uzere fanda 3 kontrol var 12v 7v ve 5v yapıyor sanırım

fakat kasada geln 1 fan harıc sonradan hangı fanı takarsam takayım 12v harıcınde dıger kademelerde fanlardan cızırtı gelıyor donuyorlar fakat sankı gobeklerınden cızırtı gelıyor sorun nedır ve nasıl cozebılırım acaba
  • Güzel bilgi tşk
  • quote:

Orijinalden alıntı: eren20xxxx

arkadaşlar konuya yıllar sonra cevap verıyorum ama deep cool dukase v2 yenı kasa aldım sanırım sızın dedıgınız uzere fanda 3 kontrol var 12v 7v ve 5v yapıyor sanırım

fakat kasada geln 1 fan harıc sonradan hangı fanı takarsam takayım 12v harıcınde dıger kademelerde fanlardan cızırtı gelıyor donuyorlar fakat sankı gobeklerınden cızırtı gelıyor sorun nedır ve nasıl cozebılırım acaba

Daha iyi tarif ederseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Bu arada SAKIN pc çalışırken fan kontrolcü üzerinde oynama yapmayınız.

Sizin sistem anladığım kadarı ile bu işi sadece switch ile yapıyor, switch de kademeli ve birbiri arası aralıksız ise (5 -7-12 volt switch yerleri) kısa devre yaptırabilirsiniz. Bu da hdd, anakart, ram ve hatta işlemciyi dahi yakmanız anlamına gelebilir.

6-7 sene önce 5 ve 12 volt kanalını benzer şekilde 1 fan kontol ediyordum. Bir gün switch i 12 den 5 e alırken pc kapandı. Geri açmaya çalıştığımda hdd gitmişti. Diğer bileşenler sağlam hdd gidik idi.

4 ay önce, benzerini bir tanıdığım yaşadı. Anakartı, işlemciyi yakmış. Allahtan garanti değiştirdi. Ramlerde de bir dengesizlik var.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.