Şimdi Ara

VİTES ARALIĞININ KISA OLMASIMI UZUN OLMASIMI DAHA FAZLA PERFORMANS SAĞLAR?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
7.928
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • BİLEM ARKDAŞLARDAN CEVAP ALABİLİRSEM SEVİNECEĞİM.

• Arabayı hızlı kullanacaksan vites aralığını kısa tutacaksın..
  • kısa olursa seri olur atak olur çabuk hızlanır..

uzun olursa son hızı yuksek olur...

performans istiyorsan kısa olacak ama otobanda kapışcaksan cacık olmaz o ayrı konu
  • kısa geçişler spor araçlar için ideal ve özel tasarlanır alt devirlerde kısa geçişler aracın çabuk hızlanmasını sağlar

yanlız son süraat için ideal olanı uzun geçiştir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DG00 -- 7 Ekim 2006; 17:31:03 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tacarsoy

kısa olursa seri olur atak olur çabuk hızlanır..

uzun olursa son hızı yuksek olur...

performans istiyorsan kısa olacak ama otobanda kapışcaksan cacık olmaz o ayrı konu

Aynen özeti budur uzun vites aralıkları örneğin ara bir ani hızlanma gerektiğinde 4. vitesten 3. vitese geçeceğinde 3. vitese geçtiğin anda devir kaybı yaşarsın.. hatta bazı süper sporlarda 7 vitese kadar çıkmalarının sebebi budur..

Saygılar,
  • Şehiriçinde kullanıyorsan kısa aralıklı vites daha avantajlı, şehirdışında tam tersi. Sana şöyle örnek veriyim.

Bende hem 307 1,6 110hp hem de vectra 1,6 100bg var.

307'nin vites aralıkları vectraya oranla bayağı kısa. Devir ibresi çok çabuk yükseliyor bir bakmışsın devir kesici devreye girmiş. 4.vitesle 170km/s hıza kadar çıkabiliyorum.

Vectrada ise vites aralığı ekonomi amaçlı oldukça uzundur. Hatta araç 4000devire kadar cansızdır, sonrası ise çıldırır. 4.vitesle vectrayla 185 km/s hıza kadar çıkabiliyorum. Hatta bu hıza ulaşmak vectranın cüssesine bakarak çok uzun sürede olmuyor.

Bi araçla kapıştığımda şehirçinde pejoyla, şehirlerarası yolda vectra ile olmayı istiyorum.Yani, kısa vites aralığı düşük hızlarda(0-150) avantaj, uzun vites aralığı ise yüksek hızlarda(100-200) avantajlıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakkinenk -- 7 Ekim 2006; 17:30:36 >
  • eğer aracın beygir ve tork gücü yüksekse kısa şanzıman oranlarına hiç gerek yok. beygir ve torku düşükse ve bir de araç ağırsa performansı telafi edebilmek için genellikle kısa şanzıman oranları kullanılır. bu da viteslerin kısa sürede bitmesine ve hemen vites büyütme gerekliliğine yol açar. dolayısıyla son hız da düşük olur. bu durum aynı zamanda mekanik gürültüyü ve yakıt tüketimini artırır. şanzıman oranları uzun olan araçları kullanmak bence daha zevklidir. araç gereksiz zıplama ve sarsıntılar yapmaz. üst sınıf araçlar çoğunlukla uzun şanzıman oranlarına sahiptir.
  • ben şehir içinde kapışmaktan çok uzun yolda basmayı tercih ettiğim için vites aralığının uzun olmasını tercih ediyorum kısa olunca son hız beni tatmin etmiyo bu tamamen sürüş stilinizle alakalı yorumlardan yola çıkarak senin için hangisi daha ii buna karar vermelisinn
  • yaa arkadasım adı ustunde kısa tutarsan zamandan kısarsın ve daha performatık bı sekılde uzarsın ama sadece son suratın duser ama bunada care var oda chıp uygulamasıyla onu oranlarsın
  • yaw bnim ikinci mesajıma ne oldu topicte kayboldu yokssa görenmi oldu
  • kısa olursa araç daha seri olur, uzun olursa son hızı fazla olur ve az yakar,

ama en güzeli viteslerinin uzun olup performansının yüksek olmasıdır
  • performasn için kısa
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.