Şimdi Ara

Vista ve XP arasında ağ oluşturma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.202
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar evimde 2 pc var.. Birinde vista diğerinde xp pro. var.. Dosya aktarımı için krmak istiyorum.. Eskiden 2 pc de de xp varken yapıyordum ama birinde vista olunca yapamadım.. Bir sürü film ve aktarılacak dosyalar vardı.. Hepsi kaldı..

Yardımlarınızı bekliyorum..

• Ben de uğraştım geçen hafta XP gibi kolay değil çünkü Vista güvenlik özelliklerini baya abartmış
    Herhalde bağlı bulunduğun ağ bul diyorsun
    Vista bir tarıyor. Eğe ağda başka pc varsa görüyor ancak tabi kullanıcı adı(administrator oluyor genellikle) ve şifresini gireceksin ağdaki diğer bilgisayarın
    Bir de ağda dosya paylaşımına filan ağ yönetiminde izin vermen gerek
    Şu anda XP açık diğe sisteme geçseydim daha net bilgiler verebilirdim.
  • Başlat Çalıştır. Gpedit.mcs yaz enterle

Windows settings->Security Settings Access this computer fom the network add user or group -> Guest (EKLE)

deny access to this computer from the network -> Guest (SIL)

deny log on locally -> Guest (SIL)

SECURITY OPTIONS

Accounts Guest accont status -> ENABLE YAPILACAK

Network Access : Let everyone permis.... -> ENABLE YAPILACAK

en sonunda Başlat Çalıştıra girilecek ve şu yazılıp enterlenecek

GPUPDATE /FORCE

bu komut policy ayarlarımızı güncelliyor.

tüm bunları yaptıktan sonra diğer bilgisayarlar vistayı görebilir.

bununda dışında bir seçenecek daha var.

vistada oturum açma adında kesinlikle parola belirlemelisin.

parala belirlersen diğer bilgisayardan vistaya ulaşırsın.
  • "Gpedit.mcs " komutunu xp de yazdım fakat hata verdi.. Vistada ise yazacak yeri bulamadım :D

Fakat sunduğunuz 2. seçenek daha makul gibi.. Şifryi nereye koyacağım.. Yani windows başlarken karşımıza çıkan kullanıcı hesapları menüsünemi? Yani hesabımı mı şifreleyeyim ? yoksa ağ bağlantılarında falan mı bu şifre ? Birde şifreyi koyduktan sonra ne yapmam gerekiyor extradan? Tekrardan mı ağ kuracağm?
  • gpedit.mcs komutunu vista da çalıştır a yazıyorsunuz. çalıştırı bulamadıysanız CTRL+R tuşuna aynı anda basın karşınıza çıkacaktır.

kullanıcıya şifre koymaya gelince denetim masasında kullanıcı hesapları olacak vistada oradan kullanıcıya şifre koyarsınız.

vista şu an yüklü olmadığından tam yerini söyleyemem ama denetim masasında dır. iki ay önce vista kullandığım için tam yerini söyleyemem.
    bakın göreceksiniz.
  • dostum bu kısmı bulamadım.. Ayrıca benmki türkçe versiyon.. Ultimate, bir farklılık olurmu ?

Access this computer fom the network add user or group -> Guest (EKLE)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Endyru -- 27 Şubat 2007; 17:29:37 >
  • ben ingilizce versiyon kullandım yorum yapamayacam. kullandığın vista lisanslı ise 0212 3336699 numarasını ara microsoftun telefonudur. sana yardımcı olurlar.
  • diğer yöntemi deneyelm o zaman.. Dediğin gibi şifre koydum.. Ne yapmam gerekiyor haricen ?
  • arkadaşlar merhaba bende aynı sorunu yaşıyorum, vista üzerinden ağ haritasından xp kurulu bilgisayarı görmeme rağmen henüz ağda göremedim. İkisininde çalışma grupları WORKGROUP olarak ayarlı. Xp üzerinde kurulması gereken güncelleştirme (kb922120) kurulu. Ancak ne xp üzerinden vistayı nede vista üzerinden xp yi görebilmiş değilim. Yukarıda fcolak in anlatığı şeyleride yaptım ancak buda işe yaramadı. Bunun bir yolu olmalı yardım edebilicek kimse varmı
  • Ben ağda XP olan makinayı görüyorum Vistadan paylaşım açıyorum bir klasöre ama XP deki makinadan o klasöre girmeye çalışınca Erişim engellenidi vırt zırt diyor
  • Ben de sadece ağ haritasında görebiliyorum henüz ulaşamadım bir türlü arkadaşlar hiç kimse bilmiyormu bunun çözümünü
  • bende cozemedım ama yukardakı formullerı denemedım daha
  • bende vista hem görüyo hem de istediği dosyayı alıyo ama xp görüyo ve bağlanmak isteiğinde kullanıcı adı ve şifre soruyo. ben vistadaki hesabıma şifre koymadım belki koyarsam olur.
  • Gpedit.msc olacak yanlız yazılmıs :)
  • abi gpedit.msc Vista da çalışmışyor, xp demi yapacağız odediklerini acaba????
  • Arkadaşlar aynı sorun bende de wardı ama biraz karıştırıp çözdüm olayı...
    Şimdi Vista kurulu 1 pc den herhangi bir klasörü paylaştırdıgımda xp kurulu diğer pc lerden o klasörü görüyor ancak ya içine girmiyordu ya da çalıştır komutuyla örnek "\\server" yazdığımda kul adı ve parola istiyordu..
    Bunun için kendi uyguladığım adımları yazıyorum..

1- Vista kurulu pc nizden Ağ ve Paylaşım Merkezi nden "Ağ bulma" ve "Dosya Paylaşımı" seçenekleri "AÇIK" konuma getirin. (Orjinalde kapalı oluyor.)
    2- Paylaştıracağınız klasöre sağ tıklayıp GÜVENLİK sekmesine ardından DÜZENLE sekmesine (Kullanıcı isimlerinin hemen altında) tıklayın. Ardından EKLE deyip imlecin halihazırda bulunduğu boşluğa "Everyone" yazın. 2 defa TAMAM dedikten sonra pencereyi kaptmadan bir soldaki PAYLAŞIM sekmesine ardından alttaki GELİŞMİŞ PAYLAŞIM a tıklayın. "Bu Klsörü Paylaş" tikleyip aktif ettikten sonra "Açıklamalar" ın altındaki "İzinler" e tıklayın.
    Everyone zaten seçili olması lazım, burdan o klasörün sadece okunabilir veya yazııma açık olup olmayacağını aşağıdaki kutucuklara tik leyerek kendiniz belirleyin.
    Sonra TAMAM TAMAM dedikten sonra artık Xp ler tarafından paylaşıma açtığınız klasör erişilebilir konumda olacaktır..

Sadece 10 dakikalık bir kurcalamayla uğraşıp yazılanların hepsini bizzat test ettim. Zaten bana lazım olduğu için karıştırıp buldum çok işime yaradı takdir ettim kendimi ;) :P

Kolay gelsin...

• Çok Çok teşşekkürler uzundur arıyordum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.