Şimdi Ara

Villa Yapıp Satmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
2.351
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar bulunduğum bölgede villa arsası alıp sene içinde inşaatını yapıp satmayı düşünüyorum ancak vergi konusunda emin olmadığım bı konu var.

Örnek vermek gerekirse 150 bin TL ye aldığım arsa üzerine villa yapıp 600 bin TL ye sattığım zaman aradaki 450 bin TL farkdan dolayı değer artış vergisi ödemek durumunda kalır mıyım

Teşekkür ederim...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba hocam.İnşaat konusuna tam hakim değilim ancak inşaat firmaları genelde çok fazla kredi kullandırmıyor.Gelir vergisi vermeyecek yada en az verecek şekilde rayiç bedelleri gösteriyorlar.Ama toprakdan aldım yaptın sattın nedir nasıldır bilemiyorum.Ama sıkıntı olacağını düşünmüyorum.Burada en önemli husus iyi bir pazarlama olacaktır.İnşaat yapmadan önce emsal yerleri mutlaka canlı olarak görmenizi tavsiye ederim.Sonrasında emlak ofisleri ile görüşerek müşteriler hangi konudan şikayetci,müşterilerin beğendiği beğenmediği hususlar kalem kalem yazarsanız daha başarılı bir proje olacağına inanıyorum.Projeyi çizen mimarlar genelde geri dönüşleri bilmediği için(eve bakan kişilerin geri dönüşleri) sonrasında mülk sahibi uğraşıyor maalesef.

Evi her zaman kadınlar alır parasını erkekler öder bu iş böyledir hocam :)) Özellikle kadınlar ile sohbeti sıkı tut neler bekliyorsunuz nasıl olmalı gibi sorular yönetebilirsin.Benim naçizane fikrim mutfak ve yatak odası geniş olmalı.Balkonda geniş olursa diğer yerler küçük olsada evin hanımdan güzel bir puan alır.Kesinlikle mutfak dolap malzemesinden kaçma kadınlar cok hassastır.Diğer malzemeler düşük kalite olsun çok göze batmaz ama mutfak 1.sınıf olmalı.Ben olsam mutfak dolap rengini evi alacak kişiye bırakırdım.Mutfak yüzünden alınmayan bir çok eve sahit oldum.Birden fazla yapılacaksa 1 örnek daire üzerinden satış yapılarak diğer daireler evi satın alacak kişinin zevkine göre boya,fayans,mutfak dolabı yada extra işlemler ile istediği gibi olabilir.Yada yapılacak masraf kadar indirim yapılarak alıcı kişi kendi zevkine göre yapabilir.

• Hocam değerli mesajınız için teşekkür ederim. Mimar olarak proje çizimlerini kendim yapacagim ve kişiye özel villalar tasarlayıp satışını yopacagim. Hazır bir bitmiş villa üzerinden değilde başından sonuna kadar müşteri isteklerini dikkate alıp o yönde ilerlemeyi düşünüyorum. Dedikleriniz aklımin bir köşesinde yer edinmiş durumda :)

Değer artış vergisi konusunu araştırıp ona göre fiyatımi belirlemem gerekiyor mesela şöyle bi durum olucak hocam bugün arsa rayiç değeri 100 bin lira bı yer var mesela ben buraya villa yaptığım zaman buranın rayici doğal olarak artmış olacak belki 300 400 bin olacak arsayi alis ve satış tarihi arasinda 5 sene geçmediği için değer artış vergisine tabi tutulmuş oluyorum ama buradaki vergi miktarinin ne kadar çıkacağı konusunda kafamda deli sorular 😁

Teşekkür ederim tekrardan değerli görüşleriniz için 😊

• İlgine ben teşekkür ederim hocam.Özellikle pandemi sonrası villa talepleri artmış durumda.Şimdiden bol şanslar diliyorum hocam

• Antalya.Gayrimenkul kullanıcısına yanıt

supersiniz, bu isi bende yapmaya karar verdim, gercekten kar payi yuksesk tabi ben Moskovadayim,

burda acayip bir sehir disi meraki var , herkesin mutlaka bir sehir disi evi var , zengininde fakirinde

150 bin dolara mal ettigin villayi 300-400 bin dolara cok kolay satiyorsun

• kar marjı nedir bu işte hocam. para kaçına katlanır ortalama

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Lasse-Matberg kullanıcısına yanıt

10x vurursun hocam en az

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.