Şimdi Ara

VİDALIYA TAZMİNAT YOK!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
616
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçenlerde birisi aracıma arkadan vurdu bende öncekine dokunurdum haliyle.aracının ön tampon, demirler felan değişti arka tampon boyandı yaklaşık 2400 lira tramere yansıyacak.değer kaybı için başvuracaktım ki şunu öğrendim:vidalı parçaların değişimi onarımı kapsam dışıymış.vidalı parçaya tazminat ödemiyormuş böyle bir saçmalık olabilir mi?elim kolum bağlandı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nirvana333 -- 28 Temmuz 2016; 12:22:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Araba ney bilmiyorum ama 2400 lira tramer bisey degil hele tampon hicbisey degil.Ben alacak olsam gozume gelmez yani.

• Tampon zaten aracın değerini düşürmez

• 2.400 lira hasar kaydı oldu diye karşı tarafa dava açacaksanız bir daha arabayla sokağa çıkmayın bence.
  • tampon orjinal takıldıysa değeri düşmez zaten

• Bence gayet normal bir uygulama. Şu yönden, adam arabasını sürtüyor değer kaybı, boyası atıyor değer kaybı sonra primler tavan. Zaten expertiz merkezlerinin çoğu boyaya bakmıyor. Büyükşehirlerde aktif olarak kullanılan arabaların neredeyse hepsinde boya vardır. Zaten tamponu boyalı aracı da sıkıntı eden bir zahmet araba almasın

• tampon değer düşürmüyor diye böyle bir önlem alınmış demek ki
  • Değer kaybı olayının da tadı kaçtı, araç çizilse bile değer kaybı talep edilecek hale geldi, otomobiller bizden çok saygı görür oldu.

• Benim arabanın neredeyse her tarafı boyalı. Sürttükçe boyatıyorum

Mesele güzel gözüksün.

• vidalı "kim" diye girdim. şimdi gidiyorum.
  • Bu değer kaybı mevzusunun da boku çıktı artık. Alkol, uyuşturucu ve kasıtlı davranışlar hariç bence değer kaybı ücreti ödenmemeli.

• benim aracımın sağ arka kapısı değişti arka çamurluk boyandı.4.500 TL Hasar kaydı var ve değer kaybı davası açamıyorum.
  • Benim şahsi düşünceme göre; kapı sökülür yerine aynısı takılabilir. Kaput, ön çamurluk, tampon ve bagaj kapağı ona keza. Tabii kaputun değişmesi önden büyük kaza olarak algılanıyor ancak hasarlı kaputun sökülüp yerine orijinal aynı fabrikadan çıkmış tertemiz kaput takıldığı zaman araç eskisi gibi olur. Tabii sadece bir kaput ya da kapı değişmesinden bahsediyorum. Sonuç itibarı ile araç değerinden kaybetmemeli. Ancak arka çamurluk, tavan gibi araca bağlı, değişmesi için kesilip biçilmesi gereken yerlerde araç ne olursa olsun eskisi gibi olmayacaktır. Sonuçta aracın gövdesi kesilip biçilmiştir. Evet güvenlik zafiyeti falan oluşturmayabilir. Fakat orijinal bir araba değildir artık (Kapısı değişmiş bir araba hala orijinaldir, işlem sadece sök taktan ibarettir. Yani fabrikada sonradan takılan kapı da takılmış olabilirdi).
    Bu yüzden vidalı parçada tazminat olmaması bence doğru.

• quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

Benim şahsi düşünceme göre; kapı sökülür yerine aynısı takılabilir. Kaput, ön çamurluk, tampon ve bagaj kapağı ona keza. Tabii kaputun değişmesi önden büyük kaza olarak algılanıyor ancak hasarlı kaputun sökülüp yerine orijinal aynı fabrikadan çıkmış tertemiz kaput takıldığı zaman araç eskisi gibi olur. Tabii sadece bir kaput ya da kapı değişmesinden bahsediyorum. Sonuç itibarı ile araç değerinden kaybetmemeli. Ancak arka çamurluk, tavan gibi araca bağlı, değişmesi için kesilip biçilmesi gereken yerlerde araç ne olursa olsun eskisi gibi olmayacaktır. Sonuçta aracın gövdesi kesilip biçilmiştir. Evet güvenlik zafiyeti falan oluşturmayabilir. Fakat orijinal bir araba değildir artık (Kapısı değişmiş bir araba hala orijinaldir, işlem sadece sök taktan ibarettir. Yani fabrikada sonradan takılan kapı da takılmış olabilirdi).

ben kalın olmayan macun ve boya işlemleri için de aynı şeyi düşünüyorum. Millet aracı boyatmadan geziyor satarken sıkıntı çıkacak diye. Her taraf güneş yanıklı araba dolu...

• Araba ile trafiğe çıkıyorsan kaza yapma riskini göze alacaksın.Ota boka değer kaybı davası açmaya çalışıyorsunuz resmen.Karşı tarafın sigortası zararı ödeyip eskisi gibi yapıyormu aracınızı yapıyor.Daha neyin derdi bu anlamak mümkün değil
  • 2.400 TL için çingenelik yapmaya lüzum yok.

• Değer kaybını alabilirsiniz. 500 TL bir değer kaybı ya olur ya olmaz. bunun için 1000 TL dava masrafınız olur. Avukatla takip etmek isterseniz bir de avukat masrafları olur. Üstüne dava 3 sene sonra biter.
  • quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

Benim şahsi düşünceme göre; kapı sökülür yerine aynısı takılabilir. Kaput, ön çamurluk, tampon ve bagaj kapağı ona keza. Tabii kaputun değişmesi önden büyük kaza olarak algılanıyor ancak hasarlı kaputun sökülüp yerine orijinal aynı fabrikadan çıkmış tertemiz kaput takıldığı zaman araç eskisi gibi olur. Tabii sadece bir kaput ya da kapı değişmesinden bahsediyorum. Sonuç itibarı ile araç değerinden kaybetmemeli. Ancak arka çamurluk, tavan gibi araca bağlı, değişmesi için kesilip biçilmesi gereken yerlerde araç ne olursa olsun eskisi gibi olmayacaktır. Sonuçta aracın gövdesi kesilip biçilmiştir. Evet güvenlik zafiyeti falan oluşturmayabilir. Fakat orijinal bir araba değildir artık (Kapısı değişmiş bir araba hala orijinaldir, işlem sadece sök taktan ibarettir. Yani fabrikada sonradan takılan kapı da takılmış olabilirdi).

Biraz şeytanın avukatlığını yapıp kafa karıştıralım...

Plutark'ın aktardığı Yunan efsanesine göre, Girit'ten muzaffer dönen Theseus'un gemisi Atina'da hatıra olarak uzun süre muhafaza edilir. Zamanla geminin tahtaları çürüdükçe yenileriyle değiştirilir. Öyle ki, bir gün geminin değiştirilmedik hiçbir parçası kalmaz. Bu durumda gemi hala Theseus'un gemisi sayılır mı, yoksa başka bir gemi haline mi gelmiştir? Gemi, antik filozoflar için tartışma konusu olur

Theseus'un gemisi, filozofları tarih boyunca uğraştıran bir konudur. Paradoksun çözümü için çeşitli öneriler ortaya atılmıştır.

Aristo'ya göre bir varlığı tanımlayan dört neden vardır. Şekilsel neden veya şekil, bir varlığın görünüşü, tasarımıdır. Maddesel neden, maddesidir. Aristo'ya göre bir şeyin neliğini şekilsel neden tanımlar, dolayısıyla Theseus'un gemisi, aynı gemi olarak kalmıştır, zira şekli değişmemiştir. Aristo'nun diğer bir nedeni nihai neden veya maksattır. Theseus'un gemisinin tahtaları değişse de maksadı (Theseus'u taşımak) değişmemiştir, hala aynı gemidir. Son olarak etkin neden bir şeyin kim tarafından ve nasıl yapıldığıyla ilgilidir. Örneğin, bir geminin hangi tür ustalarla, ne tür aletlerle yapıldığı. Theseus'un gemisini ilk yapan ustalar ve onların aletleri, gemiyi onaranlarla aynı olduğu için, bu neden açısından da gemi aynı kalmıştır.

Geminin hala Theseus'un gemisi olduğunu söyleyenlere karşı ikinci bir soru daha ortaya atılmıştır: Değiştirilen tüm parçalar bir tarafta saklansa ve bunlar kullanılarak ikinci bir gemi yapılsa, bu Theseus'un gemisi olur mu?

• Arabanın hasarının fotoğrafı varsa, gerisi önemsizdir. Arabanın tramerde 2400TL hasar kaydı var. Boya ölçerle ölçüyorsun, bütün kaporta parçaları orjinal boyalı... Bu ne anlama gelir?

Tampon, yan aynalar falan hasar almış demektir. Hiçbir önemi yoktur. Bunu önemseyip, çingenelik edecek adama araba satmayın. Tamponlar belli aralıklarla zaten boyanır. Sonsuza kadar boyasız zaten kalmaz. Kaldı ki, kaporta parçası bile değil.
  • Bazıları dava açacağımı zannetmişler davayla işim olmaz zaten.ben sadece sigortadan tazminat isteme üzerinde durmuştum.ayrıca bazı arkadaşların tampon hasarının satarken pek değer düşürmediğini söylemeleri beni rahatlattı doğrusu .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nirvana333 -- 28 Temmuz 2016; 18:54:59 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.