Şimdi Ara

Victoria II (2010) [ANA KONU] (27. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
577
Cevap
7
Favori
75.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Johnny B. Goode

quote:

Orijinalden alıntı: Michael Wittmann

quote:

quote:

beyler oyunda bug var.

Rusya ile başladım. bir tane bile fabrika yok ülkede ama deli gibi ihracat yapıyor. top tüfek satıyor nasıl oluyor?

bug dimi bu?

Değil, onları zanaatkarlar üretiyor.

nasıl yaa.. yani fabrici zanatkaar mı üretiyor dostum?

o zaman niye fabric fabrikası kuruluyor...

aynı şekilde bardak fabrikası olmamasına rağmen bardak ihraç ediyorum:(

Fabrika kurulunca daha fazla üretim oluyor. Zanaatkarların üretimi çok kısıtlı.

Dünya piyasasında bardak için fazla talep yoktur o yüzden ihraç edemiyor olabilirsin.

şimdi anladım olayı sanırım....

önceden üretim evlerin altında atölyelerde falan oluyordu..benim aklım günümüz mantığıyla çalıştı. doğruya 1800lerde fabrika yoktu genelde:)

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

beyler oyunda bug var.

Rusya ile başladım. bir tane bile fabrika yok ülkede ama deli gibi ihracat yapıyor. top tüfek satıyor nasıl oluyor?

bug dimi bu?

Değil, onları zanaatkarlar üretiyor.

nasıl yaa.. yani fabrici zanatkaar mı üretiyor dostum?

o zaman niye fabric fabrikası kuruluyor...

aynı şekilde bardak fabrikası olmamasına rağmen bardak ihraç ediyorum:(

Fabrika kurulunca daha fazla üretim oluyor. Zanaatkarların üretimi çok kısıtlı.

Dünya piyasasında bardak için fazla talep yoktur o yüzden ihraç edemiyor olabilirsin.

şimdi anladım olayı sanırım....

önceden üretim evlerin altında atölyelerde falan oluyordu..benim aklım günümüz mantığıyla çalıştı. doğruya 1800lerde fabrika yoktu genelde:)

Aynen öyle dostum. :)

• beyler bu oyunda iki dezavantaj var.

ilki 1935te bitiyor. o kadar yırtın edin tak diye bitsin.

diğeri de büyük güç olmak için hükmetmek için paso toprak ele geçirmek zorundasınız.
    Yani mesela CİV5te tüm petrol kaynaklarını ele geçirdimmi siz kral oluyorsunuz.
    adamın teknolojisi olsa bile petrolü olmadığı yüksek teknoloji silah üretemiyor.

Victoriada böyle bir sıkıntı var. haliyle 1800lerde geçiyor ve ülkeler tüfeklerle tehdit edilip işgal ediliyor.
  • Son oyunumdan brazilya ile amaç süper güç olup tüm güney amerikayı almaktı.Fransa savaş açtı oyunun başlarında(asker kaybetmeden hemen verdim ne istediyse) ama ilerki yıllarda geri aldım topraklarımı.

Victoria II (2010) [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi w_wallace -- 3 Temmuz 2013; 14:23:59 >

• w_wallace kullanıcısına yanıt
    hocam bu oyunda toprak almadan süper güç olamıyor muyuz.?

Yani günümüzde petrolü elimizde tuttuğumda güç bizde oluyor. Peki bu oyunda toprak almadan neyi elimizde tutsak güçlü oluruz. Kaynak ya da ne bileyim başka birşey...
  • quote:

hocam bu oyunda toprak almadan süper güç olamıyor muyuz.?

Yani günümüzde petrolü elimizde tuttuğumda güç bizde oluyor. Peki bu oyunda toprak almadan neyi elimizde tutsak güçlü oluruz. Kaynak ya da ne bileyim başka birşey...

Toprak almaktaki asıl amaç nüfüs ve oranın kaynakları(nüfüs kadar önemli değil).

Süper güç olman için her ülkede farklı yollar izlersin.Fransa,ingiltere,almanya,amerika zaten kalıcı süper güç.Avusturya ve rusya zorda olsa g8'den düşer.

Brazilya örneğinde ise nüfüsumu hızla artırdım ve hızla sanayileştim.Orduyuda güçlendirdim süper güç oldum sonuçta.(kazandığım savaş vs ve buluşlarda prestiji artırdı)

İspanya diyelim mesela,toprak kaybetmeden okuryazarlığı artır,sağlam sanayileşirsen g8'de kalırsın.

Osmanlı dersek gene eğitim ve sanayi dışında mısırdan alıdğın topraklar sana avantaj sağlar.G8de kalabilirsin ama ispanya kadar kolay olmaz.

Vsvs...

Petrol tutarsan bunun etksi nerdeyse sıfır olur 1900'den sonra üretilen uçak-gemi vs'de petrol kullanılıyor.Kar elde edebilirsin ama petroller dağınık noktalarda, zaten hepsine hakim olamazsın yani ve boşuna uğraşmış olursun.

Yani bu oyunda süper güç için; Nüfüsun olmalı işçi oranın yüksek olmalı (okuryazarlık yüksek ve bolbol fabrika olmazsa olmaz ztn) buda güçlü bir sanayi puanı verir. E nüfüs ve paran varsa orduyuda basarsın, ordu puanında olur.Prestijide bir şekilde artırsın.

Hocam oyuna yeni başladım 2 gündür oynuyorum etiyopya ve dai nam oldum ama ikisinde de adam akıllı bir yönetim sergileyemiyorum. Benim istediğim unciviziled iken great power a kadar yükselmek fakat 1900 lere kadar geldiği halde civiziled bile olamadım.

NF yi clergymen yapıyorum etrafımdaki küçük birkaç ülkeye saldırıp gelişmeyi bekliyorum aklıma başka yapacak bir şey gelmiyor okuma yazma oranı artmıyor günlük araştırma puanı 2.8 filan en yüksek 6 yaptım onda da Hollanda İspanya Rusya birleşip saldırdı oyun bitti zaten
  • Bu oyunda en önemli şey nüfus.Ben de Peruyla süpergüç olmayı denedim ama 1 milyon nüfus var En çok İran'la oynarken zevk alıyorum nedense.
  • belli bir süre sonra göç sebebiyle mi başka sebepten mi bilmiyorum ancak günlük 8-10k nüfus kaybettiğim için sebebinide bulamadığım için oyunu bırakmak zorunda kaldım....
  • quote:

Orijinalden alıntı: mX-L4S3R

Hocam oyuna yeni başladım 2 gündür oynuyorum etiyopya ve dai nam oldum ama ikisinde de adam akıllı bir yönetim sergileyemiyorum. Benim istediğim unciviziled iken great power a kadar yükselmek fakat 1900 lere kadar geldiği halde civiziled bile olamadım.

NF yi clergymen yapıyorum etrafımdaki küçük birkaç ülkeye saldırıp gelişmeyi bekliyorum aklıma başka yapacak bir şey gelmiyor okuma yazma oranı artmıyor günlük araştırma puanı 2.8 filan en yüksek 6 yaptım onda da Hollanda İspanya Rusya birleşip saldırdı oyun bitti zaten

O iki ülkeyle great power olabileceğini sanmıyorum, ben bile kasmadım. İran'la bile olabilirsin mesela. Hedefleri çok uçuk tutmakta hüsranla sonuçlanır. Ben brezilyayı bıraktım amerika olup tüm kuzey-güney amerikayı almak istedim çoğunu aldım ama zaman yetmedi.

Unciviziled olup great power olma potansiyelde 2 ülke var, çin ve japonya bunlarla great power kolay olursun. Çin ile tam güçlü olucaksın ozamanda oyun biticek. (1935'te bitiyor)

Başka amaçlarda edinebilirsin eğer zorlanmak istiyorsan hindistanı kurmayı mesela dene ordan bir ülke seçip.

Ülke nüfüsü azalıyorsa uzun vadede biryerde sıkıntı var demektir.( örneğin fransa - alıyor nüfüs artışına ama genede artması lazım yavaşçada olsa)

Sıkıntı con veya mil'in çok yüksek olması olabilir.Yüksek Con ile dış göç verirsiniz bu late game denilen kısımlarda birazda kaçınılmazdır azaltabilirsiniz ancak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi w_wallace -- 1 Ağustos 2013; 8:19:03 >

Brezilyayla oynadığın oyuna baktım şimdi population artma hızın ve şu askeri sınır olan brigades sınırın gerçekten çok iyi.

Osmanlı oluyorum ekonomiyi çok çabuk toplayabiliyorum +300 gelir yapıyoru fakat birçok sorun yaşıyorum. İlki fabrika kurma olayı. Odunun bolca çıktığı yere fabrika kuruyorum ve ordaki nf yi craftsmen yapıyorum ama fabrika hep zarar ediyor hep devlet eliyle kontrol etmem gerekiyor. Fabrika mesela günde 100 odun harcıyor ama fabrikayı kurduğum yerde günde 120 odun çıkıyor 10 bin kişi çalıştırıyorum fabrikada yine de zarar ediyor.

Diğer bir sorun ise şu brigades. Nüfusu bol olan bölgelerde nf ile insanları askerliğe yöneltiyorum fakirlerin vergilerini de %60-70 yapıyorum askeri harcamalar ise %100 yapıyorum ama yine de sınır artmıyor. Biraz araştırma yaptım bununla ilgili bulduğum şeyler askeri harcama %100 olunca insanlar officer olmaya yöneliyor bu yüzden %60 civarlarında tutmak. Diğeri ise askerleri en yüksek kültür sayısı olandan çıkarmak. Osmanlıda mesela Türkler çoğunlukta askerleri sürekli Türklerden çıkarmak.

Bir de şu population ı nasıl daha hızlı artırabilirim con seviyesi 0.50 militancy seviyesi ise 1 civarında tutmaya çalışıyorum hep ama hiç artış sağlayamıyorum. Yukarıdaki diğer yazıları da okuduğum kadarıyla halkı lüxe alıştırmak gerek ben trade i hep otomatik şekilde kullanıyorum lüx maddelerin yine ülkeye girmesi gerekiyor ama population hep aynı en iyi ihtimal +1.5 k gördüm. Bu population vergilerle ve tariffs ile alakalı olabilir mi vergileri azaltsam da yükseltsem de bi fark göremediğim için hep %100 de tutuyorum. Tariffs de aynı şekilde 0 a indirdiğim halde bi fark yoktu onu da %100 seviyesinde kullanıyorum.

Baya uzun yazmışım hocam cevaplarsanız sevinirim bu sefer küçük ülkeler yerine Osmanlıyı geliştirip Rusyaya meydan okumayı planlıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: mX-L4S3R

Brezilyayla oynadığın oyuna baktım şimdi population artma hızın ve şu askeri sınır olan brigades sınırın gerçekten çok iyi.

Osmanlı oluyorum ekonomiyi çok çabuk toplayabiliyorum +300 gelir yapıyoru fakat birçok sorun yaşıyorum. İlki fabrika kurma olayı. Odunun bolca çıktığı yere fabrika kuruyorum ve ordaki nf yi craftsmen yapıyorum ama fabrika hep zarar ediyor hep devlet eliyle kontrol etmem gerekiyor. Fabrika mesela günde 100 odun harcıyor ama fabrikayı kurduğum yerde günde 120 odun çıkıyor 10 bin kişi çalıştırıyorum fabrikada yine de zarar ediyor.

Diğer bir sorun ise şu brigades. Nüfusu bol olan bölgelerde nf ile insanları askerliğe yöneltiyorum fakirlerin vergilerini de %60-70 yapıyorum askeri harcamalar ise %100 yapıyorum ama yine de sınır artmıyor. Biraz araştırma yaptım bununla ilgili bulduğum şeyler askeri harcama %100 olunca insanlar officer olmaya yöneliyor bu yüzden %60 civarlarında tutmak. Diğeri ise askerleri en yüksek kültür sayısı olandan çıkarmak. Osmanlıda mesela Türkler çoğunlukta askerleri sürekli Türklerden çıkarmak.

Bir de şu population ı nasıl daha hızlı artırabilirim con seviyesi 0.50 militancy seviyesi ise 1 civarında tutmaya çalışıyorum hep ama hiç artış sağlayamıyorum. Yukarıdaki diğer yazıları da okuduğum kadarıyla halkı lüxe alıştırmak gerek ben trade i hep otomatik şekilde kullanıyorum lüx maddelerin yine ülkeye girmesi gerekiyor ama population hep aynı en iyi ihtimal +1.5 k gördüm. Bu population vergilerle ve tariffs ile alakalı olabilir mi vergileri azaltsam da yükseltsem de bi fark göremediğim için hep %100 de tutuyorum. Tariffs de aynı şekilde 0 a indirdiğim halde bi fark yoktu onu da %100 seviyesinde kullanıyorum.

Baya uzun yazmışım hocam cevaplarsanız sevinirim bu sefer küçük ülkeler yerine Osmanlıyı geliştirip Rusyaya meydan okumayı planlıyorum

1.Odun fabrikan zarar etmesi satış yapamasından çünkü talep yok.Kısacası yanlış bir fabrika seçimi oluş (o zamanda o şartlarda). Daha kar geitiricek ürünler üret,bu ürünler zamanla değişir.

Kar-zarar'ı etkileyen şeyleri oyuna genel etkisine göre şöyle.(tahmini).

Kar:
    Ürüne talebin olması +++++
    Clerklerin fabrikada yeterince olması +++
    İlgili Üretim teknolojin+++
    Tren yolunun orda olması ++
    Ham maddelere sahip olmak ++
    Ham maddelere ulaşım kolay olması +

Zarar:
    Talep yok -----
    Hammaddelerin eksik alıyorsun (input'ta eksik var) ----
    İlgili Teknolojin zayıf ---

2. Lüxe neden alıştırmak istiyorsun?
    Bu sadece sınıf atlattırmak için işe yarar köylüyse toplumun mil'i düşürmek dışında gereksiz.

Lüx Con'u yükseltir,Mil'i düşürür.

Halkın lüxe ulaşıyorsa parası var demektir.Bu yolla bir üst sınıfa atlayabilirler. Craftsman->Clerk>Capitalist

3.Askeri harcamanı %100'e tut eğer asker istiyorsan, %2 asker oranı standarttır.Fazla maaş onları officer yapıyor olabilir ama bu kısıtlıdır (ben hiç sorun çekmedim %100'de).Eğer bunun etkisi rahatsız edicek boyuttaysa sende %2'ye ulaşana kadar %100de tut sonra %70'e falan çekersin. Ayrıca lüxe ulaşamadan zaten officer olamazlar.

4.Tariff ek vergi veya süspansiyon koymak. Çok paraya sıkıştığında veya halk gereksiz zenginse artırırsın veya halk açsa indirirsin. (düşürdüğünde lüxe ulaşım olur con çıkar,mil'de düşer)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi w_wallace -- 8 Ağustos 2013; 13:55:59 >

• arkadaşlar biriniz bana Victoria II Hearts of Darkness 3.03 patch ve c.r.a.c.k ını atabilir mi?
  • Beyler bir sorum olacaktı. Ben osmanlıyla başlayıp mısıra savaş açtım. Bahanesi olarak filistin bölgesini gösterdim. Şu anda bütün mısırı işgal ettim ufak bi kısmınıda etiyopya.

-Barış tekliflerinde sadece filistin bölgesini alabiliyorum.

-Benim bütün bölgeyi alma gibi bi lüxüm bulunmuyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gamebos

Beyler bir sorum olacaktı. Ben osmanlıyla başlayıp mısıra savaş açtım. Bahanesi olarak filistin bölgesini gösterdim. Şu anda bütün mısırı işgal ettim ufak bi kısmınıda etiyopya.

-Barış tekliflerinde sadece filistin bölgesini alabiliyorum.

-Benim bütün bölgeyi alma gibi bi lüxüm bulunmuyor mu?

Tüm ülkeyi ihlak edebilmen için öncelikle savaş nedeni olarak bunu göstermen lazım, gerekli desteği alman lazım ki gerekli savaş puanına ulaşasın, ayrıca ülkedeki tüm bölgeleri işgal altına alman gerek.
  • 1905 yılına ait bir resim, amaç hindistanı kurmak.1871'de medeni oldum.

(ingiltere hindistanı içindeki pembe yerlerde bana ait resimdeki)

1910 gibi hindistanı kurdum şuan ingilterede kalan topraklarımın peşindeyim ve oldukça zorladı bu oyun.En basiti limanım pek olmadığı için sınırlı gemi çıkarabiliyorum, ingilizleri karada yensemde denizde yenemiyorum ve çıkartma yapamıyorum asya ve afrika dışına.Başka bir durumda portekizin ve fransanında toprağı var 2siylede savaşmanız lazım, portekizden aldım ama fransakinki duruyor.

(yeni SS'i atıcam yakında 1927'deyim şuan, 1800 puanla 6.sıradayım.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi w_wallace -- 11 Ağustos 2013; 14:33:08 >

• Evet oyun sona erdi.Sonunda ingiltereden topraklarımı aldım.2 ufak ülke kaldı içerde birde fransanın ufak bi bölgesi.Onları almaya fırsat olmadı ingilizlerle savaşmaktan.

Bi 15 sene daha devam etseydi oyun birinciydim, ama yetişemedik bölgeleri almaktan.

Sezonu kapattım ,uzun bisüre oynamam artık,baydı zaten.

Eu4'e bakalım birde,yarın çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi w_wallace -- 12 Ağustos 2013; 19:46:02 >

• Ya beyler bir sorun yaşıyorum yardımcı olur musunuz?

Arkadaşla birlikte hamachi üzerinden oyun atacağız ama sürekli sürümlerimiz değişiyor , hiç sabit kalmıyor. Çok nadiren oyunu tekrar kurduğumuzda aynı oluyor onun dışında yine farklı oluyor hep. Single oyuna girip çıkınca tekrar tekrar değişiyor ama kodlar yine uyuşmuyor.
  • Oyunda krizler tam bir baş belası. Yanlış bilmiyorsam ülkenizin etki alanında bulunan devletler aracılığıyla kriz çıkartabiliyorsunuz. İngiltere; Yunanistan'la birlikte çok başımı ağrıttı. Bir kere kriz çıkartsın anlarım; ama durmadan kriz çıkartıyor. Bıktım bir süre sonra.

Osmanlı'yla oynarken bence en önemli şey askeriye. Çünkü başında Rusya belası var. İlk olarak askeri teknolojiler geliştirilmeli; daha sonra Manastır'a ve Güney Sırbistan'a kereste fabrikası açılmalı. ( ticaretten arz-talep e bakmayı unutmayın) Ekonomiyi de ayakta tutmayı başarırsanız zaten sizi kimse durduramaz.
  • Victoria gold edition steamda indirimde.Vicky 1-2 ve paketleri dahil 9 dolar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.