Şimdi Ara

VGA - Genel PnP Olmayan Monitör Sorunu (Çözüldü)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
2.200
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba donanım haber ailesi. Uzun zamandır forumda değildim lakin elimde birkaç proje birikti ve onları paylaşmak için yeniden ziyarete geldim.

Genel PnP Olmayan Monitör sorununu çoğu kişi yazılımsal olarak çözmeye çalışmıştır. İşte driver yükleyip ya da eski versiyon driverler yükleyerek vs.
    Bazı kişiler de direkt monitör kablosunu değiştirerek bu sorunu aşıyorlar.

İşte o can sıkıcı problemin görüntüsü ve saçma çözünürlükler:

Kabloyu değiştirmeyelim, kabloyu düzeltelim!
    Uzun bir vakit harcadım, pinlerin her birini tek tek sağlam bir kablo ile ölçümlerini yaptım.
    Bayağı eksik pinler vardı ki bunlar şaseye bağlı pinlerdi. Hepsini şaseye bağladım; sorun çözülmedi.
    Dikkatimi çeken 2 pin vardı ki bu pinler, çalışmayan iki VGA kablomda da iletimi sağlamıyordu. (Aynı model değiller.)
    Kablolar bozuk değil, sadece üretimden dolayı bir adilik diyelim.

Hemen görselleri ekleyelim. Öncelikle aklınızı biraz karıştırayım.
    Bir buna bakın:

Bir de buna:

Dikkat ederseniz pin sıralamaları farklı.
    Bunun sebebi ilk attığım görsel VGA kablomuz, ikinci attığım görsel VGA soketimiz.

Benim takip ettiğim tek şey, araştırmalarım kadarıyla monitörün bilgilerinin bilgisayara iletilmemesinden kaynaklanması ve bu pinlerin tespitiydi.
    Önce bu çizgi üzerinde izledim fakat sonuca ulaşamayınca tek tek bütün pinleri inceledim.

İşte o iki pin şunlardı:

"İyi güzel anlattın da, biz bu VGA kablosuna zarar vermeden nasıl o pinlere ulaşıp bağlantıyı sağlayacağız?" diye soracaksınız.
    Hay hay, hemen resimleri iletiyorum:
    VGA kabloların bağlantı uçlarında iki kat metal plaka olmalı. Bu plakayı dikkatlice bir bıçak yardımıyla kabloların gireceği kadar ayırıyoruz.

Ayırma işlemi de tamam.

Kablolar belirttiğim pinlere lehimlendi.

Sonuç:

Monitör başarıyla tanındı ve çözünürlükler orijinal halinde listelendi.
    Not: Bu işlemlerden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanıza gerek yok, "Algıla" butonuna bir defa basmanız yeterli.

Bu denemelerden önce kendime bir kablo yaptım. Bütün pinleri birbirleriyle eşleştirerek. (Kablo çok özel bir kablo, şaka şaka sadece iki parça ethernet kablosu. )

Pinlerini karşılıklı birleştirdiğim iki adet farklı model VGA kabloları.

Pinlere bağlantıyı sağladığınız kablonuzu eğer VGA kablosunun etrafına dolarsanız daha rahat bir kullanım elde edersiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 55electronicdesign -- 12 Temmuz 2018; 18:16:9 >

• emeğinize sağlık tecrübelerinizi paylaştığınız için tşkler
  • kprm K kullanıcısına yanıt
    Rica ederim, yorumunuz için teşekkürler!
  • Hocam haftalardır bana kafayı yedirten sorunu senin sayende çözdüm. Ellerin dert görmesin...
  • VGA kablosunda 15 pin vardır. Bunlardan onu görüntü taşır. RGBHV ve bunların geri dönüşleri(gnd) bir pin 5v standby voltajı, bir pin boş, bir pin display data channel(ddc), bir pin ddc senkronizasyon(clock) bir pin de bunların dönüşleri(gnd).

Şimdi DDC veya DDC clock bu pinler monitörün sistemle konuşmasını sağlar. Bu pinler kırılırsa monitör sistemle konuşamaz. En basitinden monitörü bilgisayara bağlayınca çözünürlük özelliklerinin otomatik olarak yapılması bu pinler sayesinde olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 13 Temmuz 2018; 16:18:35 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • @FurDieFreiheit rica ederim.
    @ipli jeton değerli bilginizi buraya eklediğiniz için teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.