Şimdi Ara

Vestel UA9300 Serisi 4K TV İncelemesi (111. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
2.805
Cevap
72
Favori
207.403
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 109110111112113
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sevgili hocam, IPS VA konusunda kesin iddiam yok ancak, panel üreticisi LG firmasının, yine kendi adı ile ürettiği LG marka televizyonda panel olarak CHIMEİ kullanılıyorsa, gerisini varın düşünün artık :)

Hocam bir şeyin kesinlikle anlaşılması lazım ki bu kulvarda her şey pazarlama stratejisidir, Eğer bu strateji tüm serinin IPS olduğunu lanse etmekten geçiyorsa planlama departmanı bunu rahatlıkla ayarlayabilir ve bu uygulamanın yerli yabancı ayırımı olmaz, bizde de bir model tv için eğitim tanıtımlarında ''Bu modeller renk vurgusunu ön plana çıkartma gereği IPS olarak üretilecek'' denmişti ve dedikleri gibi de ürettiler, sahaya da aynı şekilde verdiler. Peki arıza yaptı ve panel değişmesi gerek ancak stokta IPS değil de VA panel var, yerli veya yabancı hangi firma olursa olsun, sizce ne yapar? Hiç gözünün yaşına bakmıyorlar hocam elde ne var ise onu takıyorlar. (LG servisi arkadaşım var bizzat şahit olduğum uygulamalardır bu anlattıklarım)

• Ado kullanıcısına yanıt
    Selamlar hocam.

Dediğinize katılmakla beraber, en azından 3D TV'lerde IPS-VA geçişi biraz zor gibi. Zira gözlükler de değişecek, buna bağlı olarak kullanma kılavuzları (Vestel buna pek iplemese de), broşürler, ilanlar vs değişecek falan filan. 3D olmayanlar için farklı dönemlerde farklı panellerin kullanılması daha mümkün görünüyor.

Kaldı ki sadece TV'lerde başvurulan bir yöntem değil bu. Buzdolabından, mp3 player'a kadar; kompresördür, chipset'tir, dac'tir farklı dönemlerde farklı donanımların kullanıldığı ve aynı model numarasını taşıyan pek çok ürüne rastlamak mümkün.
  • EXcom_Zkko kullanıcısına yanıt
    Merhaba Hocam uzun oldu yazışmayalı :)

Hocam bu yöntem 3D tv lerde de kullanıldığı için bize tablo formatında liste yolladılar ki ürün kodu bazında hangi üründe aktif hangi üründe pasif gözlük kullanıldığı belli olsun diye, e zaten sizin de bildiğiniz üzere aktif olanda hangi panel, pasif olanda hangi panel olduğu belli. Halbuki tv modeli aynı :)

Bahsettiğiniz olayı bilgisayar müdahalelerinde de yıllarca yaptık, 478 pin işlemcili anakart arıza yapıp da stoklarda 478 pin anakrt bulunamayınca ne yaptık? 771-775 destekli anakart, üzerinde işlemci ve ram donanımı ile geldi taktık gitti. bahsettiğiniz kullanım kılavuzu vs gibi unsurlar satışa kadar önem arz eden durumlar.

Koşullar neyi gerektiriyorsa o doğrultuda hareket ediliyor.

Zaten yıllar önce bu durumlara istinaden bir departman kuruldu ve expertiz durumu çıktı ortaya, bu tarz büyük değişikliklerde ortaya çıkacak onarım maliyeti, değişim, değişimde aynı model yok ise çıkılabilecek maksimum üst seviye, üst seviyenin kuruma maliyeti ile onarımın kuruma maliyeti çarpraz karşılaştırmaları ile tüketici diyaloğu sonrası karar veriliyor nasıl hareket edileceğine. Nice televizyonlar biliyorum 1 model ve hatta duruma göre 2 model üst seviye ile değiştirilen :)

Yani bahsettiğiniz 'panel değişikliğinde gözlükte değişir, kullanma kılavuzu ne olacak?'' durumu inan ki üstadım devede kulak

Evet hocam, son zamanlarda buralara pek uğramıyorsunuz. :)

İlginçmiş. Gerçi dediğiniz gibi şöyle bi' düşününce koca firmalar bu durumun artı eksilerini bizden çok daha detaylı şekilde analiz ediyorlardır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Aslında hep buradayım da, konulara elimden geldiğince dahil olmamaya çalışıyorum, Böyle bilgi aktarmam gereken mevzular olursa dayanamıyorum

Sizi de görünce yazayım dedim işte

Hocam olay tehlikeli boyutlara gelmiş durumda, firmalar rekabet/pazardan pay kapma/en önce sahaya sürme/en az yakanı yapma/en çok verim vereni üretme/en ucuza mal etme/eskiden olduğu kadar olmasa da mümkün olduğunca çok kazanıp arge yatırımlarını geliştirme vb gibi sarmal döngü içerisinde çıkışıp kalmış durumdalar.

Satış kanallarının çoğalması, alım gücünün artması, maliyetlerin azalması, ürünlerin onarımlarının pahalı ama yenilerinin ucuz olması gibi etkenler ise artık alışveriş alışkanlıklarını oldukça değiştirmiş durumda.

Tüm bunlara ise, çok çabuk model eskimesi/bu günün en iyisinin 6 ay sonra 4 üncü nesil kadar eski duruma düşmesi/bu kadar hızlı model değişikliği nedeniyle yedek parça depolama veya bulundurma maliyetlerinin artması gibi durumları da eklersek, dışarıdan baktığımızda piyasayı elinde tutuyormuş gibi görünen bir çok sanayi devinin aslında ne kadar çaresiz bir sarmal içerisinde olduklarını anlayacaksınız.

Ben Ahmet Nazif Zorlu dan ENDÜSTRİ 4.0 ı duyduysam, tehlike çanları çalmaya başlamıştır diye düşünürüm.

çok çok önceki sohbetlerimde teknolojinin bu derece hızlı ilerlemesinden duyduğum rahatsızlığı dile getirmiştim. Dost sohbetlerinde de bu fikrimi genelde hep yinelerim. Şimdi sanayi devleri kalkıp da 4.0 dan bahsediyorlarsa konu gerçekten ciddi rahatsızlık verici boyutlara gelmiş demektir.

Diyeceğim o ki sayın hocam, artık 10.000 lerce ürün üretip depolara sevk edip sonra satmaya çalışmak için bin takla atmak yerine, ENDÜSTRİ 4.0 a geçip teknolojiden GERÇEK anlamda faydalanıp üretim zincirini gerçek TALEP doğrultusunda ARZ dengesi ile sahaya sunmak gerekecektir.

Eski taktik, piyasayı koklayıp talep oranını TAHMİN usulüne yakın seviyede tespit edip ARZ durumunu ona göre dengelemekti. Yeni sistem ise, tüm taleplerin sisteme akması ile sağlam bir otorizasyon oluşturulup arzın buna göre dengelenmesini sağlayacak.

Özetlemek gerekirse eğer, donanımhaber üyeleri VA panel istiyorsa, üretim kanadına ''Kardeşim bu adamlar VA panel istiyor, o zaman VA panel üretin'' bilgisi gidecek. ama mümkün olduğunca birebir ölçülerde ne kadar isteniyorsa o kadar üretim olacak bu şekilde üretimden çıkan direkt satışa gidecek, zaten müşterisi hazır olan ürün şak diye tüketiciye resmi satışı yapılıp sevk edilecek, gereksiz depolama maliyetlerine son verilecek vs vs.

Bu verdiğim örnek çok çok çok basit bir örnek hocam, işin uzmanları anlatmaya başladığında inan ağzım açık kaldı. vakit bulup endüstri 4.0 ı araştırdığınızda tüm bunların hayal gibi geldiğini ama çok yakın gelecekte gerçeğe döneceğini, dönülmek zorunda olduğunu anlarsınız üstadım. Hele bir de benim gibi, henüz satışı yapılmamış, ambalajınca duran 2008 yapımı LCD tv leri depolarda görünce buna ne kadar mecbur olduğumuzu çok daha iyi anlarsınız sayın hocam.

Vestel UA9300 Serisi 4K TV İncelemesi

Anlıyorum hocam. siz yine dahil olun arada böyle.

Endüstri 4.0 hakkında bir şeyler okumuştum, evet. Burada beni şaşırtan, Zorlu'nun bu olayı hikaye gibi dinleyip kulak arkası yapmamış olması oldu. (Tabi Vestel'in bu olayı ıskalarsa rekabette zor duruma düşebileceğinin farkında olduğunu da anlıyoruz) Vay be... Malum bizde genelde bu tip devrimleri ıskalama/kaçırma eğilimi vardır. Tebrik ettim.

Yalnız yine bilime yatırım yapan Batı, ucuz işçi avantajıyla ortalığı şu an için kasıp kavuran Çin'e uzun vadede avantaj sağlayacak gibi görünüyor. Umarım biz bu dönemi "sakız çiğnemek orucu bozar mı" gibi tartışmalarla geçirmeyiz.

İşin biraz goygoyu olmakla beraber, seri sonu indirimleri, kalan malların ucuza piyasaya verilmesi gibi olgular tarih olabilir. Tabi üretimin daha esnek ayarlanabilmesi bunları tarih etmekle beraber; genel olarak verimin artması, maliyetleri ve doğal olarak fiyatları aşağı çekecektir.

• Teknoloji marketlerde Vestel ile diğer marka tvlerin görüntüsünü karşılaştırdım ki herkes bunu yapmıştır muhtemelen. KEsinlikle hiçbir marka fanı değilim, tam tersi Türk firmalarının çk daha satış yapmasını isteyen biriyimdir kişisel olarak da. Fakat Vestel beyaz rengi tam beyaz olarak vermiyor, hafif saman kağıt sarısına çalan bir beyaz veriyor, sanırım rengin soluk görünmesinin sebebi bu. Huawei G7 telefonum var, aynı sorun ondada vardı, üretimde iki farklı ekran kullanılmış bu telefonda, birisi beyazı tam beyaz olarak verirken, diğer marka ekran saman kağıda çalan bir beyaz veriyordu. Aynı muhabbet Vestel'de de mevcut.
    Ha sadece Vestel izlerken fark edilmez ama başka tvlerle yan yana koyunca fark etmemek için renk körü falan olmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi high speed dirt -- 14 Kasım 2016; 22:21:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam bizler yonetim şekillerimizi bile "Türk usulü demokrasi" gibi isimlendirip şekillendiren bir ulusuz bu nedenle size de katilmamak elde degil. Düşünebiliyormusun hocam Türk usulü endüstri devrimi nasil bir sey olabilir

• high speed dirt kullanıcısına yanıt
    LG paneldir o

• quote:

Orijinalden alıntı: Ado

LG paneldir o

Hocam bir kaç teknomarkette karşılaştırdım, hepsinde Vestel beyaz rengi tam beyaz vermiyordu. Vestel'in bu modelinin hepsi mi Lg panel?

Genel konusmayayim, ancak lg paneller samsung panellere gore biraz daha warm tarzi beyazdir. Kullanilan chip kaynakli bu. Daha once de bilgi verdigim gibi uretimler binler veya onbinler ile ifade edildiginden, bolgesel olarak nereye hangi parti hangi uretim gitmistir bilemeyiz elbette, bilen vardir belki ama o kisi ben degilim onu soyleyeyim

Sirf bu nedenle ben genel tavsiye olarak kagit uzeri veriler yerine hep sizin gibi gorerek alisverisi tavsiye etmisimdir zira bu isin maalesef ki bir standarti yok.

• quote:

Genel konusmayayim, ancak lg paneller samsung panellere gore biraz daha warm tarzi beyazdir. Kullanilan chip kaynakli bu. Daha once de bilgi verdigim gibi uretimler binler veya onbinler ile ifade edildiginden, bolgesel olarak nereye hangi parti hangi uretim gitmistir bilemeyiz elbette, bilen vardir belki ama o kisi ben degilim onu soyleyeyim

Sirf bu nedenle ben genel tavsiye olarak kagit uzeri veriler yerine hep sizin gibi gorerek alisverisi tavsiye etmisimdir zira bu isin maalesef ki bir standarti yok.

Dostum Lg tvlerle karşılaştırınca da Vestel'in beyazı sarımsı duruyor. Sanırım Vestel 2.sınıf Lg panel kullanıyor ki bir satıcı böyle birşey demişti, satıcılara güvenmem ama bu konuda doğru söylemiş olabilir. Bu tv özellikleri bakımında f/p olarak çok uygun ama görüntüsüne takılıyorum, beyazı tam anlamı ile veremeyince doğal olarak diğer renklerde sorunlu oluyor. Bazıları buna "doğal görüntü" diyor ama bana göre doğal değil "ayıplı görüntü". Huawei telefonumu bu yüzden beyaz rengi tam veren ekranı olanından seçmiştim, sonra ekran arıza yaptı, servise gittim gittiler sarımsı olan ekrandan taktılar. İtiraz ettim, bu ayıplı mal dedim ve firma bunun ayıplı ürün olduğunu kabul edip bana beyaz rengi tam veren panelli sıfır telefon verdi. Vestel burayı okuyorsa düzeltsin diye yazıyorum bunları, Vestel yetkilileri gitsin teknomarketlere görüntüyü görsün ve bu panelleri düzeltsin kaç milyon dolarlık firma, devletten vergi ayrıcalığı vs alıyor bize böyle ekranlarla gelmesin diye söylüyorum.

Ok

• Merhaba arkadaşlar.
    Vestel 43UA9400 siparişimi verdim.
    Servis kuruluma gelince nelere dikkat etmek lazım.
    Ölü piksel veya ışık sızması gibi sorunları varsa nasıl tespit ederim.
    Bide apartmanda ortak uydu kullanıyorum ve Digitürkte bazı kanalları seyredemiyorum bu tvde digitürk kartını takıp kendi uydusundan lig tv maçlarını seyretme imkanı olur mu?
    Endüstri 4.0'la Türkiye ismini bir arada görünce bir gülme gelmiyor değil.

Ancak "Alın bu Endüstri 4.0, kullanın bunu" diye önümüze konursa, internete nasıl adapte olduysak buna da olabiliriz belki.
  • örümcek10 Ö kullanıcısına yanıt
    Televizyonun donanımsal desteği olsa da, digiturk yanlış bilmiyor isem CI modüllerinden artık destek vermiyor.

Servis gelmeden önce youtube veya forumda verilen linkler üzerinden flash belleğinize aktaracağınız test videoları ile servis yanınızda iken gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz. siz talep etmezseniz gelen arkadaşların bu testleri yapacağını pek sanmıyorum.

Kurulum esnasında zaten sorarlar ama merkezi sistem kullandığınızı siz yine de belirtin lütfen arkadaşlara.

Şimdiden iyi günlerde kullanınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: EXcom_Zkko

Ancak "Alın bu Endüstri 4.0, kullanın bunu" diye önümüze konursa, internete nasıl adapte olduysak buna da olabiliriz belki.

Hocam ben inanıyorum olacak, ancak inanmakla birlikte korkuyorum ki Türk Tipi olacak zira eleştiri anlamında söylemesem de geleneksel yaklaşımlarından hemen vazgeçebilen bir toplum değiliz. Pazarlık alışverişin şanındandır diyerek sigara paketine pazarlık yapmaya kalkan bir toplumun, bu sisteme adapte olması muhtemelen önce önündeki sisteme sövmeye başlamasıyla start alacaktır

• DIKKAT ONEMLI

Daha onceki mesajimda tv (40ua9300) nin HDMI dan 4k60hz de sadece ybrcr 4:2:0 verebildigini yazmistim benim bu tv ile ilgili en buyuk sorunumda bu konuydu.

Az once oylesine menuyu kurcalarken kaynaklar isimli bir menu dikkatimi cekti, ben sadece slotlari acip kapadigini saniyordum ama pcnin bagli oldugu HDMI 1 slotunu duzenli den gelismis e getirdikten sonra nvidia oanelindeki butun secenekler acildi (rgp full, ybrcr 4:4:4 vs)

HDMI slotlari fabrika ayarlarinda default olarak kisitlanmis ayarlardan.

Eger en cok kullandiginiz cihazin oldugu hdmi slotunu gelismise getirirseniz bant genisligi arttiriliyor ve butun renk secenekleri aciliyor.

Vestele bu fiyata bu tvyi gercekten iyi yapmis.. Cogu 4k tv hdmi 2.0 dan sadece ybrcr 4:2:0 verebiliyor..

Edit: Full range rgb ye ayarlayinca ten renklerinde sararma yada kirmizilik kayboldu..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JakX -- 15 Kasım 2016; 21:31:58 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: EXcom_Zkko

Hocam ben inanıyorum olacak, ancak inanmakla birlikte korkuyorum ki Türk Tipi olacak zira eleştiri anlamında söylemesem de geleneksel yaklaşımlarından hemen vazgeçebilen bir toplum değiliz. Pazarlık alışverişin şanındandır diyerek sigara paketine pazarlık yapmaya kalkan bir toplumun, bu sisteme adapte olması muhtemelen önce önündeki sisteme sövmeye başlamasıyla start alacaktır

Sosyolojik bir durum.
    Yavaş adapte oluyoruz. Baktık tren kaçıyor, bu sefer o işi "Türk tipi" ismiyle genelde güdük hale evirip onun peşinden koşma eğilimine giriyoruz.

Artısıyla eksisiyle değişik bir toplumuz vesselam.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Cevap için teşekkür ederim.

Benim sıkıntım hd uydu alıcımda tüm hd kanalları seyredebilmeme rağmen, Digitürkten bazı hd kanalları seyredemiyorum. Müşteri hizmetleri sorunun merkezi uydudan (sinyal seviyesinden) kaynaklanacağını söylüyor.
    Bu olayıda anlamış değilim gerçi diğer uydu cihazım neden hepsini gösteriyor o zaman.

İkide bir anten kablosunuda sök tak işinden kurtaracak çözüm lazım bana.
    CI modül üzerinden olmuyorsa başka bir çözüm var mı?
  • 
Sayfa: önceki 109110111112113
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.