Şimdi Ara

vergi kaçıranı şikayet ettim. Güncelledim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
206
Cevap
2
Favori
17.164
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
119 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    geçen cumartesi oturduğum yere yakın bir yerde çocuklar için eğitici oyunlar yapan bir atölyeye tavsiye üzerine gittim.
    ödeme yapacağım kart geçiyormusunuz diye sorduğumda hayır cevabını aldım.
    25 tl nakit verdim.
    sekreter tahsilat makbuzu yazan bir kağıt doldurdu verdi.
    makbuzda ne firma adı var? ne maliye bakanlığı logosu var? nede kdv tahsilatı var?
    anlayacağınız kartlı ödeme yaptırmıyorlar yazarkasa fişide yok
    vergi kaçıralım diye
    fiş fatura vermemek içinde böyle bir şey icat etmişler gelenin eline tutuşturuyorlar.
    ücret ödemek içinde sıra bekledim o derece müşteri var içeride. belki 100 çocuk geliyordur günlük
    ücretli çalışan vatandaşların eline vergisi kesilerek verilirken bu düzenbazlığa kayıtsız kalamadım.
    4440189 vergi ihbar hattını aradım.
    firmanın adresini verdim. konuyu ilettim.
    ismimin gizli kalacağını
    gerekli araştırmayı yapacaklarını doğruluğu durumunda cezai işlem uygulanacağını söylediler.
    vergi kaçakçılarına ben kendi adıma bir darbe vurdum.
    vatandaş olarak ben görevimi yaptım diye düşünüyorum arkadaşlar.
    sizde gördüğünüz bu gibi usülsüzlükleri ihbar edebilirsiniz
    bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uykuadam -- 25 Şubat 2018; 0:6:45 >

• siyasete bağlayın diye yapmadım yazmadım.
    parti tercihlerimizi sandıkta yaparız.
    ülkelerde toplumun %100 ünün seveceği benimseyeceği bir parti olamaz zaten
    her zaman bir azılı muhalefet olacak muhalefet olmakla namussuzluğa göz yumamam alkışlayamam çanak tutamam.
    benim oy vermediğim pari iktidarda diye ülkeyi namussuzlukların cirit attığı bir ülke haline gelmesine razı olamam
    bu ülke bizim hepimizin
    bu ülke hepimizin
    Davanızda haklı olabilirsiniz fakat şöyle bir problem var;

Vergiler çok yüksek ve küçük ölçekli işletmeler bu vergileri tam ödemeye kalktığı zaman iflas etmeleri veya batmaları kaçınılmaz derecededir.

Muhakkak her insan kafeye gidiyor ve sadece çaya 4 5 TL para veriliyor. Nakit ödeme yapıldığı zaman bu kafelerin veya restoranların %90 ı yazarkasa fişi vermiyor. Bu kafelerin aylık veya yıllık cirolarını da herkes tahmin edebilir. Bence şikayet edilmeye cirosal anlamda büyük şirketlerden başlasanız daha mantıklı bir hareket olurdu.
    Cesur yürekli arkadaşım benim afferin sana. Bu vergi kaçıran namussuzları iyi şikayet etmişsin. Şimdi senin kesin ticaret yapan bir yakının veya tanıdığın vardır. Emin ol onlarda vergi kaçırıyordur bir şekilde. Bana inanmıyorsan git kendilerine sor, söylerler. Şimdi git onları da şikayet et Tabi birazcık onurun varsa. Buraya yazmak kolay aslanım.
  • eline sağlık çok veya az vergi varsa verilicek tabi
  • Hocam o kdv en büyük namusların cebine gidiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Stokholm sendromu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eline sağlık
    Konunun takibini yapıp paylaşırsan sevinirim.
  • siyasete bağlayın diye yapmadım yazmadım.
    parti tercihlerimizi sandıkta yaparız.
    ülkelerde toplumun %100 ünün seveceği benimseyeceği bir parti olamaz zaten
    her zaman bir azılı muhalefet olacak muhalefet olmakla namussuzluğa göz yumamam alkışlayamam çanak tutamam.
    benim oy vermediğim pari iktidarda diye ülkeyi namussuzlukların cirit attığı bir ülke haline gelmesine razı olamam
    bu ülke bizim hepimizin
    bu ülke hepimizin
  • Esnafların neredeyse hiçbirisi vermiyor. Aynı hareketi bunlarada bekleriz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • dh nin vergi levhasını merak ettim şimdi
  • Poff mesajlara bak duyar kasma komik oluyor, madem bu kadar duyarlısın gerçek hırsızlara karşı neler yapıyorsun biraz bahseder misin ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mianfei

Poff mesajlara bak duyar kasma komik oluyor, madem bu kadar duyarlısın gerçek hırsızlara karşı neler yapıyorsun biraz bahseder misin ?

oralara girme
  • quote:

Poff mesajlara bak duyar kasma komik oluyor, madem bu kadar duyarlısın gerçek hırsızlara karşı neler yapıyorsun biraz bahseder misin ?

Ne kadar sacma sapan insanlarsiniz yahu ? Her yapilan iyilige o zaman bi kulp bulalim. Yasli birine otobuste yer verirken desinler off show yapma afrikada olen cocuklara niye yardim etmiyosun ? Adam guzel bir sey yapmis iste sade vatandas haliyle trilyonluk vergi kacirana ne yapsin simdi ? Ayrica sen ne yaptin buna karsi biraz bahseder misin ?
  • Yaptığım hareket için bir ödül veya takdir beklentim yok.

İhbar ederken soruluyor

tazminat istiyormusunuz diye?

Hayır cevabını verdim.

Toplumsal bir farkındalık için yaptım. Ve yayınladım.

• Davanızda haklı olabilirsiniz fakat şöyle bir problem var;

Vergiler çok yüksek ve küçük ölçekli işletmeler bu vergileri tam ödemeye kalktığı zaman iflas etmeleri veya batmaları kaçınılmaz derecededir.

Muhakkak her insan kafeye gidiyor ve sadece çaya 4 5 TL para veriliyor. Nakit ödeme yapıldığı zaman bu kafelerin veya restoranların %90 ı yazarkasa fişi vermiyor. Bu kafelerin aylık veya yıllık cirolarını da herkes tahmin edebilir. Bence şikayet edilmeye cirosal anlamda büyük şirketlerden başlasanız daha mantıklı bir hareket olurdu.
  • Tebrikler

Her konuya alakasiz alakasiz siyaset yorumu yapan gevşeklere aldirma. Sonucu ilk mesaja eklersin ornek alsinlar

• bence maliye şöyle sistem yapmalı.
    Fiş kesmek her yerde zorunlu olmalı ( Zaten öyle demeyin) öyle ama kesmiyorlar işte. Ne yapmak lazım. Koçtaş gibi fiş kesme zorunluluğu getiren sistem getirmek gerekiyor.

Her ürün 1 kuruş olsa bile fiş kesme zorunluluğunu getirmiş olmalı. Her bakkala, markate bu yazar kasalar getirilmeli ve stok ile kesilen tutarın karşılığı tam tutmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Outsider

Opsiyonlarin ikiside birbirinden berbat. Vergi kacirmasina goz yumsan hiyar esnaf iyice tepene binecek, goz yummasan adamin verdigi vergiyle bakanlara maybach, cocuklara gemicikler alinacak. 2 ucu b.klu degnek

Böhühühüühüh..
  • quote:

Orijinalden alıntı: inonu88

quote:

Ne kadar sacma sapan insanlarsiniz yahu ? Her yapilan iyilige o zaman bi kulp bulalim. Yasli birine otobuste yer verirken desinler off show yapma afrikada olen cocuklara niye yardim etmiyosun ? Adam guzel bir sey yapmis iste sade vatandas haliyle trilyonluk vergi kacirana ne yapsin simdi ? Ayrica sen ne yaptin buna karsi biraz bahseder misin ?

Bunlar boş insan hocam cevap vermeye tenezzül bile etmene gerek yok.

• Şu vergi işini çözse çözse sanal paralar çözer ancak çözeceğinden dolayı da ülkelerin sanal paraya geçmeleri imkansız, çok büyük delikanlı olmak gerek çünkü bütün harcamaları (25 kuruşu bile) devletin denetiminden geçirmiş olacaksın. Özellikle ABD buna yanaşmaz, o kadar silah kaçakçısı vs buna izin vermez.

Ek olarak;

Kazanca göre vergilendirme sistemi gelse artık abi ya, denetimi sıkı tutsunlar ona göre kdv alsınlar.

Taban ve tavan KDV'ler olsa küçük esnaf da rahatlar halk da.

KDV'yi yıllık cirosu 250 bini geçmeyen adama %12 1 milyonu geçene %15 5 milyonu geçene %18 yap herkes yolunu bulsun.

Küçük esnaf zaten büyük firmalar gibi sürümden kazanıp da düşük karlı işler yapamaz, aradaki %6'lık fark küçük esnafı da kurtarır, toplanamayan vergi toplanır bütün halkı da kurtarır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlancpaiN -- 15 Şubat 2018; 2:1:21 >

• Eline sağlık hocam.Sisteme sövmek kolay ama bireyler olarak böyle mücadele etmemiz gerekiyor ben de bundan sonra dikkatli olacağım bu konularda.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eğer çok kazanan çok kdv öderse küçük işletmelere dağıtılır karlar. Şuanda yapı denetim sisteminde olduğu gibi 8-10 firma tek bir sahibe iş yapar. Küçük esnafın %30 ı vergi sistemini bilmiyor. O yüzden vergi vermiyor. Ceza yedimi anca sitem ediyor.

3-4 çay kahve içtiğiniz yerlerin gıda giriş-çıkış fişleri var. Onlar kontrol ediliyor. Mesela 2bin bardak şeklinde çay satın alınmış.Fakat satış 100 adet ise ay sonu gelmeden onu kendileri elden keserek hallediyorlar. Diğer türlü banklara kredi alamıyorlar ve denetimlerde baya büyük ceza yiyorlar. Zaten en büyük fatura kaçakçılığı gıda sektöründe. Etrafta gördüğünüz yemekçilerin çoğu düşük kdv den fatura satar. Bu sayede içeriye aldığı nakit paraları aklamış olur.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.