Şimdi Ara

Vega 56 Voltaj düşürme ile 1080'i yakalıyor mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
4.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/grafikkarten/44084-amd-radeon-rx-vega-56-und-vega-64-im-undervolting-test.html

hardwareluxx.de sitesinde vega 56 ve 64e verilen voltajı düşürerek daha az ısınmasını ve güç tüketmesini (Vega 56 için 73watt gibi büyük bir değerde) sağlamışlar. Birçok oyunda vega 56 undervolting ile 1080 i geçmeyi başarıyor

Vega 56 Voltaj düşürme  ile 1080'i yakalıyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KumKekliği -- 27 Mart 2020; 17:14:22 >

• AMD yapamamış mı bu uv olayını acaba? Güvenli voltaj ve çekirdek hızını belirleyip sunmuştur herhalde mühendisler, şimdi uv yapıp daha yüksek frekanslarda sorun çıkmasın? Yani kartın ömründen ömür yerse ne anladım ben bu işten?

Şaşırtıcı doğrusu.
  • bir yaşıma daha girdim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • KumKekliği K kullanıcısına yanıt
    AMD'nin daha çok arge yapması gerekiyor demek o zaman bu durum.

Gerçi ne Nvidia ne de Intel kadar arge yapabiliyor. Para sıkıntısı olmasa belki dediklerimi yapabilirler ama demek ki ellerindeki imkanlarla bu kadar oluyor.
  • yolyordam35 kullanıcısına yanıt
    Gerçekten şaşırtıcı olmuş sonuçlar. 56 baya cazip olur bu durumda. 1070 in elektrik tüketimi ve 1080 in performansı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CrossoverKing -- 31 Ağustos 2017; 5:42:14 >
  • bu UV isini anlamadim ben voltaj dusurup isi dusuyor kart da aha serin diye daha hizli mi calisiyor turboyla yoksa bu adamlar mi oc yapiyor?
  • Sanırım voltajı düşürüp oc yapıyorlar. Isı miktarı düştüğü için tolerans gösteriyor kart da buna bağlı olarak yüksek çekirdek hızlarına. Teorideki işi pratiğe dökmüşler resmen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wilson Fisk

bu UV isini anlamadim ben voltaj dusurup isi dusuyor kart da aha serin diye daha hizli mi calisiyor turboyla yoksa bu adamlar mi oc yapiyor?

Olayın özeti voltajı düşürerek sıcaklığı düşürdükleri için boost değeri artıyor.Boost değerini kart kendi ayarlıyor.
  • ikinize de tesekkur etmekle birlikte kartin saat hizini sicakliga gore ayarlamasi mantikli geldi bu ryzenlerdeki x muhabbeti gibi degil mi?adamlar oc yapsa yazmalari lazimdi bu kadar yaptik diye.demek ki o turbonun max bu kadar kardesim sen 56'sin gibi bir limiti yok ortami buldukca yapistiriyor.balkon mod yapmak lazim buna oyle agustosta olacak is degil.forumda bir arkadas yapiyordu sivasta miydi neydi ama konya ayazinda ben de iddialiyim.eheue madencilerden kalmayacagi icin kalsa da kol gibi fiyat olacak iste egleniyoruz alacagimizdan degil ama ilgi cekici voltaji indir ustune oc hala calisiyor alet.takoz cipler filan mi oluyor ki cok vermisler demek ki voltaji cunku ben 380'de voltaj guc limiti vs indirdigimde stok hizda bile calismiyor saat dusurmek gerekiyor.
  • quote:

ikinize de tesekkur etmekle birlikte kartin saat hizini sicakliga gore ayarlamasi mantikli geldi bu ryzenlerdeki x muhabbeti gibi degil mi?adamlar oc yapsa yazmalari lazimdi bu kadar yaptik diye.demek ki o turbonun max bu kadar kardesim sen 56'sin gibi bir limiti yok ortami buldukca yapistiriyor.balkon mod yapmak lazim buna oyle agustosta olacak is degil.forumda bir arkadas yapiyordu sivasta miydi neydi ama konya ayazinda ben de iddialiyim.eheue madencilerden kalmayacagi icin kalsa da kol gibi fiyat olacak iste egleniyoruz alacagimizdan degil ama ilgi cekici voltaji indir ustune oc hala calisiyor alet.takoz cipler filan mi oluyor ki cok vermisler demek ki voltaji cunku ben 380'de voltaj guc limiti vs indirdigimde stok hizda bile calismiyor saat dusurmek gerekiyor.

Nvidia da olan aynı muhabbet.Gpu boost ile nvidia nasıl ayarlama yapıyorsa amd de boost değerini ayarlıyor.Amd tabiki her gpu aynı voltajla aynı değere gelmediği için tavan voltaj değerini uygulamış.Dediğim gibi bu uv olayı kesinlikle tüm kartlarda olmayacak.Çok kısıtlı sayıda kartlarda artık kişinin şansına yapabilecek.Kendi adıma hem cpu hemde gpu konusunda aşırı bahtsız bedeviyim

• 1080'i 2100mhz ye oc ledin mi 64 ünde 56nında anası ağlar.
  • wolwes kullanıcısına yanıt
    Atide şikayet ettiğimiz konu: ısı+ elektrik tüketimi de ciddi artıyor o zaman. 1070 den 1080ti ye geçiş yüzde 60 artış istiyor performansta. Burada verilen vega 56 voltaj düşürülmüş versiyon hem 1070 kadar elektrik tüketiyor hem de 1080ti ile arasında sadece %20 fark kalıyor. Fiyatıda düşününce bu müthiş bir olanak. Hepsi bu kadar ileri gidemez belki (belki bazıları daha da iyi undervolt olur) ama çok takoz bir çip denk gelmemişse vega 56 fiyatıyla da baya avantajlı olur. Uygun fiyat+uygun elektirik tüketimi ve 1080ti ye %20 kadar yaklaşan harika performans
  • Evet evet gökten fps yağmaya başlar az sonra

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Faydali bir video atayım size bu da Rx Vega 64 stock ve U.v hali,güzel çalışma.
    Totalde kazanım %6 civarında 10 oyun test edilmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: -MoDeStUs-

quote:

ikinize de tesekkur etmekle birlikte kartin saat hizini sicakliga gore ayarlamasi mantikli geldi bu ryzenlerdeki x muhabbeti gibi degil mi?adamlar oc yapsa yazmalari lazimdi bu kadar yaptik diye.demek ki o turbonun max bu kadar kardesim sen 56'sin gibi bir limiti yok ortami buldukca yapistiriyor.balkon mod yapmak lazim buna oyle agustosta olacak is degil.forumda bir arkadas yapiyordu sivasta miydi neydi ama konya ayazinda ben de iddialiyim.eheue madencilerden kalmayacagi icin kalsa da kol gibi fiyat olacak iste egleniyoruz alacagimizdan degil ama ilgi cekici voltaji indir ustune oc hala calisiyor alet.takoz cipler filan mi oluyor ki cok vermisler demek ki voltaji cunku ben 380'de voltaj guc limiti vs indirdigimde stok hizda bile calismiyor saat dusurmek gerekiyor.

Nvidia da olan aynı muhabbet.Gpu boost ile nvidia nasıl ayarlama yapıyorsa amd de boost değerini ayarlıyor.Amd tabiki her gpu aynı voltajla aynı değere gelmediği için tavan voltaj değerini uygulamış.Dediğim gibi bu uv olayı kesinlikle tüm kartlarda olmayacak.Çok kısıtlı sayıda kartlarda artık kişinin şansına yapabilecek.Kendi adıma hem cpu hemde gpu konusunda aşırı bahtsız bedeviyim

anladim silikon piyangosu ayri bir boyut kazanacak diyorsun.zaten kac kisi alacak ki?bu fiyatlarla bu stok sorunuyla anca madencilere calisirlar.

• Sonunda AMD ekran kartı cephesinde iyi haberler mi gelmeye başladı yoksa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lorenzo__ -- 22 Nisan 2020; 19:35:45 >
  • Muhtemelen bu olay %100 bütün chiplerde aynı stabilitede çalışmıyacaktır, kartı alan kullanıcı deneyipde hüsranla karşılaşırsa, satıcıya gidip bu kart iyi çıkmadı yenisini deniyebilirmiyimmi diyecek.

Hem oc yeteneğinden bahsedilmişken kimse 1070, 1080 lerin oc yeteneğinden bahsetmemiş, özel soğutmalı 1080 yada 1080ti çok rahat 2 ghzleri görüyor, üstelik hepsi, zotac gtx1080 amp ext. kullanıyordum, satıp asus strix 1080ti ye geçtim, iki kartta 2100 mhzleri görüyor, gerek olmadığından dahada zorlamadım.

Testlerin geçerliliği için, iki firmanında kartlarının overclocklu performanslarına bakmak gerekir, birini oc yapıp, bakın geçiyor demek pek doğru değil.
  • Geç olsun güç olmasın.
    Bir hafta kadar önce MSI vega 56 AB aldım. UV ve ayrıva UV/OC testleri gerçekleştirdim.
    Olayın özeti şu şekilde:
    Kartın stok değerlerine 180W gibi ulaşmak mümkün.(Değişken)
    Kartın şansınıza bağlı olarak ulaşabileceği en verimli noktasını bulmanız gerekiyor.
    Bunun için biraz zaman ve sistemli testler yapmak gerekli.
    Örneğin kartı P6 ve P7 (stock) değerlerini aynı tutarak voltajı hata verene kadar düşürmeniz lazım.
    Kartınız örneğin 1590Mhz çalışıyor ise gerçekte bu değeri vermeyecektir. Bu noktada "Güç Seviyesini" artırmaya başlayacaksınız.
    Denemeler yaparak kartın en düşük güç seviyesinde en fazla Mhz verdiği noktaya ulaşmalısınız.
    Bunları yaptıktan sonra iş OC yapmaya geliyor.
    İşin bu kısmı bildiğinizi gibi en az gücü harcayarak yüzde olarak en fazla FPS/Puanı aldığınız noktaya ulaşmalısınız.
    Ayrıca HBM bellek hızlarını da deneyebilirsiniz.

Sonuç olarak ben iyi ki aldım diyorum. Sıvı soğutma bir sistemim olduğundan fan sesi sıkıntısı yaşamadım.
    Referans tasarımı olan kartlarda fan sesinin rahatsız edici olduğunu belirtmişler. Dikkat etmenizde fayda var.

Performans olarak iki oyun oynadığımdan BF1 2K ultra ortalama 95-110FPS - Star Wars BF2 2K ultra 90-95FPS

Olur da merak eden olursa elimden gelen yardımı yaparım.

• soqo kullanıcısına yanıt
    airboost modelini mi aldınız indirimde 1070ti aldıkdan sonra vatanda baya uygun fiyata vardı bu kart keşke bunu alsaydım diyorum ama şu soruyu sormak isterim kart tek fanlı olduğundan gürültülü mü çalışıyor ? ve sıcaklıklar nedir ?
  • MogoLKhan kullanıcısına yanıt
    Evet AirBoost modeli aldım 3000 TL. Sıvı soğutma yaptığım için ses sıkıntısı olmadı. Sıcaklık tam yükte 51°-54° arası.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.