Şimdi Ara

Vectra C 1.9CDTI Otomatik aşırı yakıt tüketimi!!!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
11.793
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2007 model Vectra C 1.9CDTI Otomatik sahibiyim. Aracım 165000KM'de tüm bakımları yapılmış durumda. Fakat malesef şehir içinde 13-14lt yakıt tüketmekte. Bu yakıt tüketimi nedeniyle son 1 ayda yaptırdıklarıma gelirsek şöyle sıralayabilirim.

Zamanı gelmemiş olmasına rağmen ağır bakım:

Triger set değişimi
    V Kayış set değişimi
    Yağ, hava, polen, mazot filtre değişimi
    Yağ 5w-30GM değişimi
    Egr temizliği, EGR boğazı ve boğaz kelebeği temizliği
    Maf sensörü temizliği
    Enjektör bakımı ve enjektör memeleri değişimi
    Akü değişimi

bunlar yapıldı ve hava debimetresi kontrol edildi. Bir problem görülmedi.

Tüm bunlara rağmen malesef yakıtım düşmedi. Yakıt düşmeyince yazılım + DPF iptali + EGR iptaline başvurdum. Yazılımı ekonomi odaklı yaptırmış olamam rağmen yakıt yinede istenilen seviyeye düşmedi. 12-12,5lt civarına düştü.

İşin bir başka ilginç tarafı aracın yol bilgisayarında her depoda sıfırlama yapıyorum. Yol bilgisayarına göre 9,5-10,5lt arasında ortalamam görünüyor. Fakat ölçüm yapmak için tekrar fulleyince 12-13lt/100km çıkıyor.

Ölçümü ise pompa atana kadar depoyu dolduruyorum. Sonra duruma göre 100-200 km yapıp tekrar aynı pompada pompa atana kadar dolduruyorum. Alınan yakıt miktarını yapılan km'ye bölüp yapıyorum. Mazotuda hep aynı saatlerde almaya gayret gösteriyorum. 4-5 depoda yarım depo olunca enjektör temizleyide ekliyorum. Fakat durum değişmiyor.

Aynı güzergahta aynı hava şartları ve aynı kullanımla 2.0 CDTI otomatik insignia kullanıyorum fabrika verisi 9.2lt olmasına rağmen 8.8-9.0lt gibi değerler görüyorum ve yol bilgisayarı ile pompada değerler 0.1-0.2lt oynamalar ile tutuyor.

Arkadaşlar bu durumda benim yapmam gereken başka neler var? Aracın performansı falan 10 numara hiç sıkıntı yok. Bir başka vectra 1.9CDTI denediğimde benim aracımın performansı ile arasında fark yok. Hatta şu anda yazılım olduğu için benim aracım çok daha seri. Kafayı yemek üzereyim daha ne yapmam gerek?

• Arkadaşlar yok mu fikri olan?
  • arkadaşım yapılması gereken nevarsa hepsini yapmışsın zaten bunun ötesi artık motoru sıfarlatmaktır ama oda en son çaredir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: özgür_67

arkadaşım yapılması gereken nevarsa hepsini yapmışsın zaten bunun ötesi artık motoru sıfarlatmaktır ama oda en son çaredir.

Banada öyle gelmeye başladı ama. Motor yenilemek için yakıttan başka sebebim yok ki?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hi_cazz

quote:

arkadaşım yapılması gereken nevarsa hepsini yapmışsın zaten bunun ötesi artık motoru sıfarlatmaktır ama oda en son çaredir.

Banada öyle gelmeye başladı ama. Motor yenilemek için yakıttan başka sebebim yok ki?

eğer denemediysen birde petrol ofisinin mazotundan koy olumlu geri dönüşler aldım bu şirketin mazotu konusunda.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hi_cazz

quote:

eğer denemediysen birde petrol ofisinin mazotundan koy olumlu geri dönüşler aldım bu şirketin mazotu konusunda.

denemedim ama demeyi düşünüyorum. Opet ve shell'den aldım şimdiye kadar fark etmedi. Birde petrol ofisi deneyelim bir kaç depo.

• sonucu bende merak ediyorum arkadasım !!!
  • quote:

sonucu bende merak ediyorum arkadasım !!!

Şuan deneme aşamasındayım. Fakat farklı birşey keşfettim. Aracı çok sakin kullanmaya çalışırsam araç sanki daha fazla yakıt tüketiyor. Biraz seri kullanmaya başladım ve ibre daha geç inmeye başladı. Bakalım PO nekadar fark edecek?
  • 150 ps nin hakkını vermen lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi özgür_67 -- 20 Mart 2014; 15:22:38 >
  • araba uçak ama o yakıtta valla çok fazla bunlarda mazot pompası yok demi ayar filan yapılmaz bi çip filan soraydınız ecu program kontorlü yapsaydılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: rahimavci

araba uçak ama o yakıtta valla çok fazla bunlarda mazot pompası yok demi ayar filan yapılmaz bi çip filan soraydınız ecu program kontorlü yapsaydılar

Araçta şuan zaten yazılım var. Pompa varmı yok mu bilmiyorum malesef.
  • xoder X kullanıcısına yanıt
    valla o zaman stock yazılım yükletilmeli bence ecu tekrar programlanmalı
  • Arkadaşlar PO'dan almış olduğum mazot fark etti. Fakat bu fark öyle ahım şahım değil. Örneğin 60km gideceğine aynı mazotla 70km gitti. bir depoda yaklaşık 80km fark yapar. Shelden mazotu indirimli aldığım için aşağı yukarı aynı hesaba geliyor.
  • Egr iptali performansının artmasına aynı zamanda da yakıtının artmasına sebeb olacaktır..Modifiye yapılan araçalara katalizör iptali ile başlanır..Egr yi söktürmeseydin keşke ve yakıt hesaplaması yaparken aynı petrolden ve aynı pompadan almaya özen göster çünkü pompadan pompaya bariz farklar çıkabiliyor..
  • Arkadaşlar 2007 veya 2008 model 1.9cdti makyajlı vektra almak istiyorum fakat bu araç için donanım bilgilerine ulaşamadım internette comfort diye satılan arabalar kimisi kumaş döşeme koltuklu kimisi yarım deri döşeme kimisi de deri döşemesi fazla kumaş döşemesi az ama hepsine comfort yazmışlar bir arkadaş bu aracın donanım versiyonlarını ve hangi versiyonda neler olduğunu yazabilirmi ?
  • turusan kullanıcısına yanıt
    opel forumlarınıda araştırabilirsiniz ayrıntılı olarak yazar
  • http://forum.donanimhaber.com/m_91746785/tm.htm linkinden alıntıdır..

hakan genc arkadaşımızın paylaşımıdır. belki sorununuza yardımcı olur....

150 km den sonraki bir vectranin çıkarabileceği sorunlardan biraz bahsetmek isrersek..Benim vectram 166 da ve 150 den sonra katalitik Konvektör kesinlikle ömrünü doldurmuş oluyor yetkili servis 2.000 lira fiyat veriyor herhngibir egzoscu dan euoru 4 takip devam edebilirsini ariza lambasi kesinlikle yakmaz..katalitik ömrünü tamamlamissa eger vectraniz yiğilma yapar gaz yemez yakit artar bobin yada atesleme arizasi sanarsiz ama değil...Benzin pompasi yanar fakar lpg liler için geçerli çeyrek deponun altinda tutmamak gerek benzini..pompa yanarsa yolda kalmaniz kaçınılmaz olur..arka denge kollariniz bozulur opelden anlamayan ustalar amortisör der z rotu der sakin inanmayin bozuk yollarda cok can sıkıcı uzun yolda ses cikarmaz ama kesinlikle denge koludur çünkü amortisör ü patlayan vectra daha görmedim kullanıcı hatasi hariç..usta amortisör dese bile siz inatla denge kolunu değismesi gerektiğini söyleyin yan sanayi de hic sıkıntı yasamadim bir senedir tık yok...Bagaj kilidiz dijjjj eder yenisi pahali fakat usta bir kilitci işi çozebiliyor bursada kilitci ali....Kapi kollariniz soyulur...z rotlariniz bozulur...yağ yakmaniz çoğalir 5.30 dan 10.40 a geçme vekti gelmiş geçiyodur..:) Aklima gelenler bunlar dostlar...Ama bunları tamamladiktan sonra trigeri unutmayalim onun zamani çok önemli bunlari yaptirdikdan sonra uzun seneler keyfini çıkarabilirsiniz ben bu arabayi mercedese bmw ye wolvoya degişmem dostlar...Akliniza takilan birşey ler varsa özelden yazin telefonlaşalim..

• 80.000 km de 2008 model 1.9 elegance var. Makam aracı olarak kullanılmış. Kaza boya yok 33 e veriyor iyi mi sizce vergi 540 lira otomatik vites hafızalı koltuklar herşey var alayım mı acil . Servis iyi dedi araca motor cok iyi dedi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kullananlar ve bilgi sahibi olanlar bilgi verecektir..
  • o paraya bedava bence bir sıkıntısı vardır
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.