Şimdi Ara

vdsl2'ye geçen oldu mu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
4.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: nuMETALxx

Adam gibi upload hızı vermezlerse geçmeyi düşünmem. Düşünmüyorum.

adam gibi upload hızı için ATM ve ya metro ethernet alabilirsin...
  • quote:

Orjinalden alıntı: mechanar

quote:

Orjinalden alıntı: ocularis

Birşey merak ediyorum rapidden 2mb/sn hıza kavuşulsada ne farkeder ki? Adamlar günlük kota ile ve aylık 81 gb kota ile zaten sizi frenlerlerken ? Açıkcası her vdsl ile alakalı konuda da dediğim gibi usenet ile ne sonuç edilir acaib meark ediyorum. Ya bana aldıracaksınız en sonunda şu vdsl'i :)

Ben eskiden üyeliğimi yenilediğim için 2 ay daha 10gb kotam var günlük. Ayrıca ne kadar olursa olsun o hızlarda download yapabilmek güzel bir şey.
    VDSL2 konusuna dönecek olursak bugün Telekoma gittim ve ön başvuruyu yaptım. Telefon edip randevu alacaklarını ve kendi modemleriyle evime gelerek hattı test edeceklerini söylediler. Teknik bir aksaklık çıkmazsa haftaya VDSL2 hattım açılmış olur ve izlenimlerimi burdan paylaşırım.

Elbette o hızlarda hatta bırakın 16 mbps'i 4 mbps hızını baz aldığınızda çok az bir fiyat farkı ile yurt dışı çıkışı kısıtlı olduğundan 2-4 mb/s hızlarda yurt dışı çıkışı bile şu şartlarda oldukça iyi.Hatta bende kısa süre sonra vdsl'e geçeceğim.
    Benim sadece mantıklı bulmadığım şey çok az fiyat farkı verip vdsl2 alabiliyorken aylık rapidden 80 gb'a kadar sınır koyması.
    Yani bırakın vdsl'i adsl ile bile 80 gb bir kaç günde doldurulacak bir kota ve dile getirdiğim gibi düşük hızlarda ki adsl hizmeti ile bile bu kota rahatlıkla aşılabilmekte.
    Ben şahsen vdsl alıp download yapmayı öncelikleri öncesinde tutacak arkadaşlara rapid yerine farklı bir yol seçmeleri olacak.
    Ben hep dile getiriyorum ama usenet kullanmak öğrenilebilinirse şiddetle tavsiye ederim.
    Aylık 15.00 tl civarı bir maliyeti olsada tek bir yerde bir kaç sn süresince kaynağınıza ulaşır ve hemen o an ki kapaisteniz ne ise hızınızda kesinti yaşamadan bu downloadları yapabilirdiniz.

Bu arada bugüne kadar hayatımda taahhüt ile bağlantı sağlamadım ama vdsl'de bunu yapacağım.
    Çünkü taahhüt bozulsa bile sadece modem ücreti aboneden tahsil ediliyormuş.
    E gelin görün ki piyasada zaten 2-3 adet modem seçeneği varken ve bunları rakamları bile 240.00 TL'den başlıyorken aslında bir zararıda olmayacak taahhüt olunmasının.
    Sonuçta adamlar aboneliğinizden önce gelip bu hizmeti alıp alamadığınızı test edecekler ve mümkünse abonelik başlatılacak ve modem verilecek.
    Öbür türlü belki 240.00 TL'e modem alabilirsiniz ama modemin elinizde patlama ihtimalide sözkonusu.

• quote:

Aslında şu var Türkiye değilde diğer bazı ülkelerde vdsl2 hizmeti sağlanan yerlerde bile benim bildiğim kadarıyla download hızınız ne kadar yüksek olsada upload hızı gene 1 mbps hızda sabitleniyor.
    Bunun sebebide Ttnet'in açıkladığı gibi bağlantı ile host hizmetinin bireysel yapılmaması için.
    "ThisisaNightmare" dediği gibi upload sözkonusu abone ve sizin için önemli ise farklı seçenekleriniz mevcut.
  • quote:

quote:

quote:

Birşey merak ediyorum rapidden 2mb/sn hıza kavuşulsada ne farkeder ki? Adamlar günlük kota ile ve aylık 81 gb kota ile zaten sizi frenlerlerken ? Açıkcası her vdsl ile alakalı konuda da dediğim gibi usenet ile ne sonuç edilir acaib meark ediyorum. Ya bana aldıracaksınız en sonunda şu vdsl'i :)

Ben eskiden üyeliğimi yenilediğim için 2 ay daha 10gb kotam var günlük. Ayrıca ne kadar olursa olsun o hızlarda download yapabilmek güzel bir şey.
    VDSL2 konusuna dönecek olursak bugün Telekoma gittim ve ön başvuruyu yaptım. Telefon edip randevu alacaklarını ve kendi modemleriyle evime gelerek hattı test edeceklerini söylediler. Teknik bir aksaklık çıkmazsa haftaya VDSL2 hattım açılmış olur ve izlenimlerimi burdan paylaşırım.

Elbette o hızlarda hatta bırakın 16 mbps'i 4 mbps hızını baz aldığınızda çok az bir fiyat farkı ile yurt dışı çıkışı kısıtlı olduğundan 2-4 mb/s hızlarda yurt dışı çıkışı bile şu şartlarda oldukça iyi.Hatta bende kısa süre sonra vdsl'e geçeceğim.
    Benim sadece mantıklı bulmadığım şey çok az fiyat farkı verip vdsl2 alabiliyorken aylık rapidden 80 gb'a kadar sınır koyması.
    Yani bırakın vdsl'i adsl ile bile 80 gb bir kaç günde doldurulacak bir kota ve dile getirdiğim gibi düşük hızlarda ki adsl hizmeti ile bile bu kota rahatlıkla aşılabilmekte.
    Ben şahsen vdsl alıp download yapmayı öncelikleri öncesinde tutacak arkadaşlara rapid yerine farklı bir yol seçmeleri olacak.
    Ben hep dile getiriyorum ama usenet kullanmak öğrenilebilinirse şiddetle tavsiye ederim.
    Aylık 15.00 tl civarı bir maliyeti olsada tek bir yerde bir kaç sn süresince kaynağınıza ulaşır ve hemen o an ki kapaisteniz ne ise hızınızda kesinti yaşamadan bu downloadları yapabilirdiniz.

Bu arada bugüne kadar hayatımda taahhüt ile bağlantı sağlamadım ama vdsl'de bunu yapacağım.
    E gelin görün ki piyasada zaten 2-3 adet modem seçeneği varken ve bunları rakamları bile 240.00 TL'den başlıyorken aslında bir zararıda olmayacak taahhüt olunmasının.
    Sonuçta adamlar aboneliğinizden önce gelip bu hizmeti alıp alamadığınızı test edecekler ve mümkünse abonelik başlatılacak ve modem verilecek.
    Öbür türlü belki 240.00 TL'e modem alabilirsiniz ama modemin elinizde patlama ihtimalide sözkonusu.

Ben Rapid kotam 80gba düşünce onu hemen indirmek istediğim dosyalar için kullanacam. Onun dışında torrent, usenet ve dc++ gibi alternatifler her zaman mevcut. Bunun yaninda megashares da kullanilabilir ama kalitesi nasıldır bilemiyorum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ben Rapid kotam 80gba düşünce onu hemen indirmek istediğim dosyalar için kullanacam. Onun dışında torrent, usenet ve dc++ gibi alternatifler her zaman mevcut. Bunun yaninda megashares da kullanilabilir ama kalitesi nasıldır bilemiyorum.

Yani alternatiflere sözüm elbette yok ha şu dar var torrent türü p2p programlardan ne kadar verim alınabilinir,hele ki 1 mb upload ile orasıda ayrı konu ama söylemek istediklerim rapid ile alakalı idi.

• pingleri ne alemde acaba? dsl le aynı mı yurtdışı çıkışlar?
    not: thisisnightmare sana sormuyorum, kullanıp da test eden varsa ona soruyorum. sen daha önce bir fark olacağını düşünmediğini söylemiştin zaten. ama dediğim gibi, kullanıp test eden varsa ben ona soruyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare

quote:

Uygun olsa alırız da. Biz de öğrenciyiz be.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare

quote:

Uygun olsa alırız da. Biz de öğrenciyiz be.

şunu merak ediyorum:
    upload büyük ihtimalle torrent için istiyorsunuz. Bunun yerine torrent kadar kaynağı bol olan aylık 20$ ödeyip indireceğiniz bazı yollar var. Bunları seçerseniz upload derdi de kalmaz. Yoksa sırf torrente upload harcamak, sizi hostçu kısmına sokacağı için telekom bunu istemiyor. Bilmem farkındamısınız ama zamanında quiknet'e 5 mbit abone olanın upload hızı da 5 mbit oluyordu, türk telekomun metro ethernet hattı var 5/5 mbit ve fiyatı 1700 lira.
    Tellcom'un da kurumsal bağlantısı var ve 5/5 mbit onda da yaklaşık 1000 Ytl civarında.
    Şimdi mantıklı yaklaşırsak
    Ben giderim mavişehir gibi yerden aylık 700-800 liraya ev kiralarım, üstüne de 50 liraya 5 mbit internet alırım.
    Hem kalıcağım/ve ya işyeri olcak bir yerim olur hem de metro ethernetle hemen hemen aynı paraya internet alırım.
    İşte bu mantığı yoketmek istiyorlar.

bu arada siriusb bana inanmıyordun bi ara, forumda 1-2 kişi sahibiydi. Ping sonuçlarını da yollamıştı birinin pingi 40 ms öbürünün 20 ms civarı idi. Dediğim gibi adsl ile yakın olcak, ne çok düşük ne çok yüksek iki bağlantı arasında 3-4 ms oynayabilir. Eğer DSLAM yeni ise...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThisisaNightmare -- 10 Şubat 2009; 22:03:09 >

• quote:

Orjinalden alıntı: golge_s

quote:

Orjinalden alıntı: _FaCeS_

VDSL2'de evinize gelip ölçüm yapılacak diye duydum.Görevli kontrolünü yapacak eğer musait değilse başvuru iptal edilecek veya size maximum şu hız verilebilir diyecek müşteri onaylarsa bağlancak diye duydum.İşi sıkı tutacaklar gibime geliyor.

Evet, bu şekilde yapacaklarmış. Telekom'a gittiğimde ben de VDSL2 için konuşmuştum. Bana da böyle dediler. Güzel bir uygulama.

böyle bir şey olursa yine 16mbps parasımı alacaklar? mesela 8mbps için yarı fiyatmı olacak?
  • @ThisisaNightmare
    Dostum haklısın belki ama ben torrent ile uğraşmayı seviyorum. Şimdiye kadar bana büyük bir arşiv yapmamı sağladı ve devam ediyor. Kısacası bir dosyayı indirip paylaşımda tutmak hoşuma gidiyor. O nedenle alternatiflerine yanaşmayı düşünmüyorum. Kendi bildiğim yolda yürürüm. Telekom bana adam gibi bir net sunmazsa ben de 49 Lira'ya 4 Mbit internet kullanırım. (Bir tanıdık sayesinde)
  • quote:

Orjinalden alıntı: engink

quote:

quote:

VDSL2'de evinize gelip ölçüm yapılacak diye duydum.Görevli kontrolünü yapacak eğer musait değilse başvuru iptal edilecek veya size maximum şu hız verilebilir diyecek müşteri onaylarsa bağlancak diye duydum.İşi sıkı tutacaklar gibime geliyor.

Evet, bu şekilde yapacaklarmış. Telekom'a gittiğimde ben de VDSL2 için konuşmuştum. Bana da böyle dediler. Güzel bir uygulama.

böyle bir şey olursa yine 16mbps parasımı alacaklar? mesela 8mbps için yarı fiyatmı olacak?

16 parası alcaklar.
    Mesela 1 mbit adsl standart, ama 512 kbps alanlar(mesafe yüzünden)
    aynı parayı ödemek zorunda...

• quote:

Orjinalden alıntı: engink

quote:

quote:

Zaten diyecekler size örnek olarak 16 mb ulaşmıyor maximum 12 mb diyecekler ister kabul edersin ister etmezsin :) Sonuçta tarife üzerinden para ödenecek :)

• Son gelişme : Bugün telekom yetkilisi kendi modemiyle geldi. Hattın üst sınırının 25 mbit olduğunu söylediler. Speedtest sitesinden yaptığım testte 13.400kbit (1675 kbyte) sonuç çıktı. Yarın sözleşmeyi imzalayıp kendi modemimi alacam. Rapidshare testimi de burdan paylaşacam. Bu arada bağlı olduğum santralin ilk vdsl2 müşterisi de ben olduğum için bir an önce aktif hale getirmek istiyorlar. Sanırsam benim hattım üzerinden test edilecek müşteri bazında.
  • quote:

Son gelişme : Bugün telekom yetkilisi kendi modemiyle geldi. Hattın üst sınırının 25 mbit olduğunu söylediler. Speedtest sitesinden yaptığım testte 13.400kbit (1675 kbyte) sonuç çıktı. Yarın sözleşmeyi imzalayıp kendi modemimi alacam.**** testimi de burdan paylaşacam. Bu arada bağlı olduğum santralin ilk vdsl2 müşterisi de ben olduğum için bir an önce aktif hale getirmek istiyorlar. Sanırsam benim hattım üzerinden test edilecek müşteri bazında.

Acaba siz ne kadar sürede başvurdunuz ve size ne kadar süre sonra randevu almak için aradılar ve geldiler?
    Bende geçeceğim vdsl'e ama şimdi yarın gittiğimde,tutupta haftasonuna gelirlerse şehir dışında olacağımdan sıkıntı olur.

Ve unutmadan eviniz santrale ne kadar uzakta?
    Yoksa santrale uzaksınız ve arada ki dslam sayesinde mi bağlatabiliyorsunuz?
    Oturduğunuz şehir ve semt neresi?

Sağolsun "nevras" yanlış hatırlıyabilirim nickli arkadaşa özelden sormuştum ama zahmet edip yanıt bile vermedi.

Teşekkür ederim.

• Bu arada "menhacar" istanbulda oturuyorsanız ve sorunda olmazsa hani gelip usenet'de nasıl performans alındığını görmeyi çok isterim. :)
    Hem tanışmış olur hem de bakarsınız sizide usenet'e transfer ederiz. :)
  • quote:

Bu arada "menhacar" istanbulda oturuyorsanız ve sorunda olmazsa hani gelip usenet'de nasıl performans alındığını görmeyi çok isterim. :)
    Hem tanışmış olur hem de bakarsınız sizide usenet'e transfer ederiz. :)

O hızda habergrupları coşar valla çok canım çekiyor ama kriz ortamında açılamıyoruz daha fazla
  • quote:

quote:

Son gelişme : Bugün telekom yetkilisi kendi modemiyle geldi. Hattın üst sınırının 25 mbit olduğunu söylediler. Speedtest sitesinden yaptığım testte 13.400kbit (1675 kbyte) sonuç çıktı. Yarın sözleşmeyi imzalayıp kendi modemimi alacam.**** testimi de burdan paylaşacam. Bu arada bağlı olduğum santralin ilk vdsl2 müşterisi de ben olduğum için bir an önce aktif hale getirmek istiyorlar. Sanırsam benim hattım üzerinden test edilecek müşteri bazında.

Acaba siz ne kadar sürede başvurdunuz ve size ne kadar süre sonra randevu almak için aradılar ve geldiler?
    Bende geçeceğim vdsl'e ama şimdi yarın gittiğimde,tutupta haftasonuna gelirlerse şehir dışında olacağımdan sıkıntı olur.

Sağolsun "nevras" yanlış hatırlıyabilirim nickli arkadaşa özelden sormuştum ama zahmet edip yanıt bile vermedi.

Teşekkür ederim.

Ankara'da Çiğdem Mahallesi'nde oturuyorum. Normalde evim santrale çok uzaktı ve internet çok problemliydi ancak bir süre önce eve yaklaşık 800-900 metre mesafede bir yere DSLAM kurdular. Sanırsam en yeni modellerden biri. Şöyle örnek vereyim downstream hat zayıflamam 63tü DSLAM açıldıktan sonra 21e kadar düştü. Hattımı hemen 1 mbitten 4 mbite çıkardım ve o günden beri kesintisiz kullanıyorum. Başvuruyu dün saat 15:45 gibi yaptım ve bugün saat 12:00 telekom görevlisi evime gelip hattı test etti. Az önce tekrar aradılar ve bu akşam DSLAM üstündeki portla ilgili bir sorunu çözmeye çalıştıklarını ve yarın sabah erkenden sözleşme imzalamak için beklediklerini söylediler. Tahminimce yarın tam olarak VDSL2'ye geçebilecem bir aksilik olmazsa. Gelişmeleri her zamanki gibi burdan paylaşacam.

• ben beklıyorum hala aradılar hat cekılecekmıs 15 gun ıcınde bagalancak bnımkıde
  • quote:

quote:

quote:

Teşekkür ederim.

Ankara'da Çiğdem Mahallesi'nde oturuyorum. Normalde evim santrale çok uzaktı ve internet çok problemliydi ancak bir süre önce eve yaklaşık 800-900 metre mesafede bir yere DSLAM kurdular. Sanırsam en yeni modellerden biri. Şöyle örnek vereyim downstream hat zayıflamam 63tü DSLAM açıldıktan sonra 21e kadar düştü. Hattımı hemen 1 mbitten 4 mbite çıkardım ve o günden beri kesintisiz kullanıyorum. Başvuruyu dün saat 15:45 gibi yaptım ve bugün saat 12:00 telekom görevlisi evime gelip hattı test etti. Az önce tekrar aradılar ve bu akşam DSLAM üstündeki portla ilgili bir sorunu çözmeye çalıştıklarını ve yarın sabah erkenden sözleşme imzalamak için beklediklerini söylediler. Tahminimce yarın tam olarak VDSL2'ye geçebilecem bir aksilik olmazsa. Gelişmeleri her zamanki gibi burdan paylaşacam.

Ah neyse o zaman birlikte deneyemeyecek olmak üzücü.Neyse. :)
    Açıkcası yanıtınız beni sevindirdi çünkü bende İst/Erenköy santraline bağlıyım ve oturduğum bölge 200 m. sonrası santralin bitiş noktası olduğundan bundan bir sene öncesinde bende 4 mbps adsl alamamıştım.
    Arada bir süre geçtikten sonra bizim burayada ve neredeyse her sokak başına o büyük dslam kutularından kurdular.
    O kurulduktan sonra ise rahatlıkla 4 mbps erişim sağladım ve neredeyse santrale 1 km uzaklıkta farklı bir bölgede oturan arkadaşımla aynı download değerlerini elde ettim.
    Geçenlerde forumda da belirttiğim gibi o büyük kutuda 12 saat süren bir çalışma yaptılar ve gidip konuştuğumda bana doğabilecek mesafe sorunlarını santralden kutuya kadar çektikleri fiber optik kablo ile hallettiklerini,santrale uzaklığımın artık o kutudan itibaren olduğunu düşünebileceğimi söylemişti görevli.
    Madem sizin örneğinizde benimki gibi o zaman bende sorun yaşamayacağım düşüncesindeyim artık.

Sizden haberleri bekliyor olacağız. :)
    Modemi vermediler değil mi daha ?
    Peki adsl ne oldu ?
    Aynı hat üzerinden ikisi olmuyormuş çünkü ama port yönlendirmesini sanırım kendileri yapıyor?
    Sizin gidip önceden adsl'i iptal etmenize gerek kalmadı sanırım ?
    Ve unutmadan yarın bağlayabileceklermiymiş vdsl'i?

• Arkadaşlar pek fazla bu değer bilgilerinden anlamadığımdan merak ediyorum.
    Aşağıda ki "Hattımın Değerleri" sizce nasıl ?
    Santralin neredeyse bitiş noktasındayım ama evimin 50m. uzağında dslam kutusu mevcut.
    Sizce değerlerimin değerlendirmesi nedir?
    Ona göre vdsl'e başvuracağım.
    Kötü ise eğer boşu boşuna onunla uğraşmayayım.

vdsl2'ye geçen oldu mu
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.