Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

VDSL Routerlı Modem mi yoksa harici Router mı?

8
Cevap
1
Favori
148
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Modem >> VDSL Routerlı Modem mi yoksa harici Router mı?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      123 Mesaj
      03 Ekim 2018 15:55:12 Konu Sahibi
      Selamlar,

Netspeed 75 mbit VDSL internet'im bugün kullanıma açıldı.
      Ve şimdilik iade etmeden önce Türk Telekom 'un verdiği Zyxel modem (router özellikli) ile kullanıyorum.

Başlıktaki soruyu doğru mu sordum, sistem bu şekilde mi kurgulanıyor emin değilim ama mevcut ihtiyaçları ve beklentimi aşağıda özetleyeyim isterseniz.

LAN ile TV ve Hue Bridge bağlı. TV'den IPTV ile maç izlediğim üzere yüksek hızlı data almam önemli.

Wifi bağlantısı ile de,
      - 2 adet telefon, 2 adet tablet, 1 adet TV Receiver, 1 adet Bilgisayar ve olası 1-2 cihaz daha bağlarım gibi.

Hazır internet hızı yükselmişken, bundan tam verim alabilmek için nasıl bir sistem alsam diye düşünüyorum.
      İyi bir Asus (55U, 68U, vb) ya da TP-Link (VR400, VR600 vb.) modem alsam, günü kurtarma amaçlı, ileriye dönük yatırım olmaz; elden çıkarmak zor olur, elimde patlar diye korkuyorum. Zira ikinci el olarak da pek uygun bulamadım - bulsam alırdım.

Asus modem alıp da torrent desteği ile bilgisayarı açmaya gerek kalmadan download yapabilme önemli bir özellik ama okuduğum kadarıyla çok da stabil çalışmıyor.

Dolayısıyla iyi internet aktarımı yapabilecek TP Link 9970 gibi yaygın (2. el uyguna bulunabilen) bir modem alıp,
      - 802.11ac : destekleyen cihazlarla wifi den yüksek hız alabilmek için
      - 5 GHz : yine yüksek data aktarımı için
      - Torrent destekli : bilgisayar kullanım gereğini ortadan kaldıracak
      - FTP (uzaktan erişim imkanı olacak) : server olarak dahi kullanabileceğim, tüm dosyalarıma erişebileceğim
      bir Router ile desteklesem, daha sonra bu Router ı her türlü elden çıkarma imkanım daha yüksek olur diye düşünüyorum. Zira bu özellikleri ile uzun vadede de kullanılacaktır.

Bu bağlamda hem bu ikisi arasındaki tereddütüm,
      hem de belirttiğim ihtiyaçlarımı karşılayabilecek çözüm önerisi için görüşlerinizi ve yardımlarınızı rica ediyorum.

Teşekkürler.

|
      |

• Yüzbaşı
      620 Mesaj
      03 Ekim 2018 16:26:51
      Mode+Router combosu senin için daha iyi olacaktır router olarak Xiaomi Mi Router proya bakabılırsın alıexpress ve gearbest üzerinden

• Teğmen
      123 Mesaj
      03 Ekim 2018 16:51:08 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: AirJET

Mode+Router combosu senin için daha iyi olacaktır router olarak Xiaomi Mi Router proya bakabılırsın alıexpress ve gearbest üzerinden
      Xiaomi Mi Router pro cihazında torrent desteği göremedim.

Ve ayrıca fiyatı 110 $ = 660 tl seviyelerinde. Üzerine bir de modem maliyeti gelecek.
      O fiyatlara çıkınca Asus AC55U alınabiliyor, torrent destekli - stabil olmadığı söylense de.

Yani daha yüsek meblağa daha az özellik geliyor diye gördüm Xiaomi Mi Router pro cihazıyla.

• Yüzbaşı
      620 Mesaj
      03 Ekim 2018 16:51:34
      |
      |

• Yüzbaşı
      620 Mesaj
      03 Ekim 2018 16:55:34

Xiaominin Usb girişi olan her cihazında torrent desteği mevcuttur ve bu modelde routerın içine hard disk takabiliyorsunuz
      |
      |
      savatager kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      123 Mesaj
      03 Ekim 2018 20:37:30 Konu Sahibi
      Peki modemin kalitesinin ne kadar önemi var bu durumda?

Tp Link 9970 gibi telekom tarafından dağıtılan modem (300 mbps desteklediği belirtiliyor) yeterli mi mesela? Daha iyi olması ne ifade edecek? Hatta snr değeri dahi değiştirilebilen modem varmış sanırım.

Sanki besleme ne kdar kaliteli olursa router dan o kadar faydalanılabilir gibi. Ama fiyatı arttıkça mevcut hız/kapasite de artmaz ki.

Dolayısıyla mevcut kapasiteyi en iyi değerlendirebileceğim en ekonomik modem 9970 veya muadili diyebilir miyiz?

Ya da kablolu bağlantıyı wan ile aktarmak görevi olduğu üzere 300 mbps olan herhangi bir modem yeterli olur mu ki?

Ek: Bir de malum Ethernet bağlantılı tv var. Modemden direkt bağlanmalı heralde, daha efektif bağlantı için. Router dan ethernet ile bağlanmak dolaylı olacağından daha iyisi olmaz diye düşünüyorum. Doğru mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi savatager -- 3 Ekim 2018; 20:53:4 >

• Yüzbaşı
      620 Mesaj
      03 Ekim 2018 20:54:06

söyle söyliyim sizin için chipseti broadcom ve snr değeri ayarlanabilen benim bilgidim kadarıyla airties modemleridir ve telnet üzerinden bu snr ayarlamasını yapabılıyorsunuz airties 5650 gibi bir modem alırsanız hertürlü yeticektir ihtiyaçlarınıza
      |
      |

• Yüzbaşı
      620 Mesaj
      03 Ekim 2018 21:25:10

Ethernet bağlantılı tv yide routera bağlamanız sizin için daha iyi olur çünkü bütün internet akısının kontrolu router üstünde olucak modem sadece interneti getirecek bir araç olucak
      |
      |

• Yarbay
      3504 Mesaj
      04 Ekim 2018 13:13:41
      |
      |
      AirJET kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Dünya sevgisi bütün hataların başıdır.
      İşler yolunda gittiği zaman mutlaka bir terslik vardır.
      Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur.
      Yakınınızda herkesin çok sevdiği bir kişi var ise dikkat edin, belki de en tehlikeli kişi yakınınızda olabilir..(Kelebek gibi uçar arı gibi sokar.)
      Canınız mı sıkıldı? | | Foruma tekrar giriş yapmak için tıklayınız..
Reklamlar
paykasa
paykasa
nice türkiye
Paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,203
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.