Şimdi Ara

Vdsl/2 fiber modem kurulumu hakkında.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
2.658
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, evime geçen hafta ttnet üzerinden fiber bağlattım. Bağlantıyla beraber tp-link archer C5v diye bi modem taktılar kiralık olarak. Benim de elimde eskiden kullandığım zyxel wmg1312-b10d model vdsl modem var. Bağlantıyı yapan personel bu modemi fiber hatta kullanamazsın dedi ama kesin bilgi almak için buraya yazıyorum. Bu zyxel modemle fiber internet kullanabilir miyim? İlerde belki operatör değişikliğine gidebilirim, modem masrafı çıkmasın diye merak ettiğim için soruyorum.

• Elma ile armut
  • Biraz karıştırıp zyxeldeki ethernet 4 portunu wana çevirdim ve Ethernet kablosu ile bağladım. Ardından yeni bir genisbant bağlantısı ekledim Ethernet üzerinden. İnternet ışığı yandı fakat henüz bağlantıyı yapamadım. 🙂
  • Ayarlarda hata yapmışım şimdi duzeldi bağlantıyı da sağladım. Elma ile armut farklı da olsa ikisinde de fiber internet kullanılabiliyormuş 🙂
  • Kolay gelsin ustam, detaylı bilgi verir misin? bende td w9970 v3. Vdsl Modem var binada fiber altyapı var evime ethernet kablosu geliyor bu kabloyu modemin wan girişine takıp gerekli ayarları yaptığımda internete bağlanırmıyım yoksa operatörlerin kiralamakta direttiği modemi kullanmak zorundamıyım?
  • Konu hortlamış, ilk mesajı açıklayayım bende.
    "LAN4/WAN" ibaresini görmediğimden modemi sadece DSL kabul edip Elma-Armut benzetmesi yapmıştım. İki modemde aynı bağlantı özellikleri olduğundan Elma-Elma diyebiliriz
  • Bu konu en başından yanlış, çünkü siz fiber internet kullanmıyorsunuz. Fiber internet fiber kılı ile gelir. Ethernet üzerinden gelen internet gerçek fiber değildir

• miskindvd kullanıcısına yanıt

Selam eve kadar fiber kablo ile geliyor sonra modeme girebilmesi için Ethernet kabloya dönüşüyor. Doğrudan fiber kabloların takilabildigi modem olduğunu bilmiyordum

• capoeirista C kullanıcısına yanıt
    konu hortlatmaya devam ozmn:) sizinki gerçek fiber sadece arada gpon var birde bunun binanın altına kadar fiber getirilip ordan ethernet kablosuyla dairelere çıkarılan versiyonu var hocamız ondan olduğunu düşünmüş sanırım ayrıca iss değiştirdiğinizde size yine modem kiralıyolar istemesenizde kira ücretini ödetiyolar evinizdeki modemi ayarlarını yapmanız halinde sıkıntı çıkarmadan kullanabileceğinizi düşünüyorum
  • bende hortlatacağım ama, gpon cihazı ile ont modem aynı şey mi ? Ayrıca dışardan satın alınamıyor sanırım satan yer görmedim çinli abiler dışında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orerhusam -- 10 Ocak 2023; 19:6:58 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.