Şimdi Ara

Vatan Partili Ethem Sancak: Türkiye, 5-6 ay sonra NATO'dan ayrılacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum dün
 • Cevaplayan Üyeler 11
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 2
 • Ortalama Mesaj Aralığı 35 dakika
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • raunk (4 mesaj) M3lank0lik (3 mesaj) Vanished Man (3 mesaj) hitokiri_johndoesai (2 mesaj) hamza5806 (2 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (15 mesaj) Mobil (4 mesaj) Mini (2 mesaj)
 • @
1 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • t24
  Vatan Partili Ethem Sancak: Türkiye, 5-6 ay sonra NATO'dan ayrılacak
  https://t24.com.tr/haber/vatan-partili-ethem-sancak-turkiye-5-6-ay-sonra-nato-dan-ayrilacak,1087584

  Bu Vatan Partililer Çin ve Rusya'yı nasıl yalayacaklarını şaşırdılar. Perinçek'in kafadan gitsek bugün NATO'nun askeri işgali altında olurduk; işgale uğramamak için de Suriye'de olduğu gibi ülkemizi Rusya ve Çin'e peşkeş çekmemiz gerekirdi.
 • TSK NATO'ya entegre bir ordu olduğu ve Türk askeri altyapısı NATO tabanlı ve uyumlu olduğu için NATO'dan ayrılmak, alternatif bir askeriye altyapısıyla NATO tabanını değiştirmek Türkiye'nin - hele ki şu anki ekonomik durumuyla - altından kalkabileceği bir maliyet değil. Diğer bir deyişle Türkiye NATO'dan ayrılırsa ya ekonomisi aynı ayarda bir askeri altyapıyı kurup sürdürmeye çalışırken iflas eder ya da mevcut askeri gücü ihmalden ötürü eriyip gider. Zaten ABD Türkiye'nin NATO'dan ayrılmasına ne yapıp eder izin vermez. Türkiye kadar önemli bir jeopolitik varlığı Çin ve Rusya'ya kaptırmak NATO'nun hegemon demirbaşı ABD'nin de, bir uluslararası örgüt olarak NATO'nun da işine gelmez. Belirttiğimiz üzere Türkiye'nin de işine gelmiyor.
 • TSK NATO'ya entegre bir ordu olduğu ve Türk askeri altyapısı NATO tabanlı ve uyumlu olduğu için NATO'dan ayrılmak, alternatif bir askeriye altyapısıyla NATO tabanını değiştirmek Türkiye'nin - hele ki şu anki ekonomik durumuyla - altından kalkabileceği bir maliyet değil. Diğer bir deyişle Türkiye NATO'dan ayrılırsa ya ekonomisi aynı ayarda bir askeri altyapıyı kurup sürdürmeye çalışırken iflas eder ya da mevcut askeri gücü ihmalden ötürü eriyip gider. Zaten ABD Türkiye'nin NATO'dan ayrılmasına ne yapıp eder izin vermez. Türkiye kadar önemli bir jeopolitik varlığı Çin ve Rusya'ya kaptırmak NATO'nun hegemon demirbaşı ABD'nin de, bir uluslararası örgüt olarak NATO'nun da işine gelmez. Belirttiğimiz üzere Türkiye'nin de işine gelmiyor.
 • Bu ekonomi ile bu imkansız yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi abd tamam çıkın demez.
 • raunk kullanıcısına yanıt

  ABD'nin bir ihtiyacı kalmadı Türkiye'ye bildiğin ayak bağı.ABD Ortadoğu'yu dağıttı malumunuz.Rus ve Çin'le çatışıyor artık.


  Ben daha sıkıntılı planları olduğunu düşünüyorum.Türkiye'nin geleceği de pek iyi değil.

 • M3lank0lik kullanıcısına yanıt

  Türkiye natodan çıkarsa akdanizde karadenizde rus gemileri cirit atar ihtiyacı kalmadı demek komik bence.Avrupanın ile orta doğu arasında bir bakıma ileri karakol gibi bişeyiz.

 • raunk kullanıcısına yanıt

  Cirit atmıyor mu şuan sanki.Karakoldan ziyade bir ayak bağısın istenmeyen bir arkadaş gibi.Tıpkı hatırlarsın diyelim muhattap olmadığın ama sınav sorularını aldığın işin düştüğünde aradığın bir kişi gibi.Yoksa dediğin tarzda uzak karakol denilen yer daha tehlikelidir.En fazla kontrol yatırım buraya olur.Denetler ve desteklersin.Ama şuan sözde birlik içinde en umursanmaz kişisin doğru değil mi.Bak sen şuan çıksan durumun nice olur.


  Ha bir anda kurt sürüsünün içine düşmüş koyun gibi parçalarlar.Almanya'yı iki taraftan biçtikleri gibi azılı düşmanlar dost olur yine.Suriye gibi olursun.


  Genel manda ihtiyacı yok ABD'nin sana yığınakları kaydırıyor zaten.Sen yönetimsel ve günümüz konjüktüründe artık stratejik bir ortak da değilsin.


  Olaylara bir bakmak lazım.Siyaset malzemesi yapılıyor bu konu çok ama bununda üstünü çok deşiyorlar.


  Sen Nato üyesisin ama Rusya ile bazı yerlerde ortak iş yürütüyorsun.Sence bu saçma değil mi.Bak Adamlara Nükleer santral açtırdın.Suriye'de volta atıyorsun.Ukrayna'da değişik olaylar var.Sen birliktesin ama aslında değilsin.


  Biraz düşün tart böyle bir kişi olsa buda senin bir tanıdığın olsa bu kişiye dışardan nasıl bakardın.

 • Akdenizde ve karadenizde rus gemilerinin gezmesine engel olacak Türkiye mi? Nasıl olacak o? Adamların suriyede deniz üssü var. Karadeniz desen karadenize asırlardır sınırı var.

  Gemiler baltıktan, karadenizden gelip akdenize gidiyor. Sonra tekrar karadenize geçiyor boğazlardan geçerken engel olamazsın. 2-3 sene önce elinde roketle bile geçmişlerdi boğazlardan.

 • Baltıktan güneye inen Yunanistan'dan geçen hattı sınır olarak koydular. . Ege denizine ve Dedeağaca yığınak yapmasının sebebi de bu.

 • M3lank0lik kullanıcısına yanıt

  Atamıyor bak istersen boğazdan gemi geçiremiyor adamlar.amerika seni istemediği an başka birlik kurar seni kapı dışarı bırakır.

  Bu ülke karıştığı zaman yanı başımızda ki avrupa ya sıçrar onun ateşi amerika bizi sevdiği için tutmuyor işine geldiği için tutuyor.

  Kapatsın incirliği açsın ırak yada suriyede görür hanyayı konyayı.

  Ki iran var daha onu söylemedim bile her ne kadar iran karışık olsa da orta doğuda büyük bir güç.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi raunk -- 25 Ocak 2023; 17:2:16 >
 • Amerika istedikten sonra körfez savaşında olduğu gibi suudi arabistan, ürdün gibi ülkelerdeki üsleri kullanır. Gider ingiltere gibi güney kıbrısı kullanır. Irak zaten eski ırak değil oradaki üsleri canlandırır. Yunanistan desen oradaki üsleri genişlettiler.

  Sonra polonya, romanya gibi ülkeler nato üyesi ve rusyanın dibi. Boğazdan gemi geçecek olsa karadenize kıyısı olan romanya, bulgaristan gibi ülkeler çok rahat kullanılır. Romanya, polonya, bulgaristan gibi ellerinde sovyet eski silahlardan kurtulup ucuza veya bedelsiz amerika silahı isteyen devletleri kullanmak çok daha mantıklı. Ayrıca bütçeleri zaten zayıf bu ülkelerin savunma masrafından kurtulmak işlerine gelir. Bu devletlere ver mig29u ukraynaya ver t-72 tanklarını al f-16 ve abrahams tankını deseler hemen kabul edilir.

 • Vanished Man V kullanıcısına yanıt

  O roket dediğin muhtemelen IGLA model bir MANPADSdi; PKK'nın eline verilip Irak'ta bir Kobra helikopterimiz düşürüldü. Yani adamlar göstere göstere boğazdan geçti ve bunu yaptı. Tabii bu bir intikamdı, Rus uçağını düşürdükten sonra oldu bu olay.

 • raunk kullanıcısına yanıt

  Boğazdan ABD'de geçiremiyor.O 100 yıl önce yapılmış Montrö boşuna yapılmadı.Antlaşmaya tabilik önemli husus bu.Karadeniz'de cirit atar.Ama Ege'ye geçemez.


  ABD'de Ege'de volta atar ama Karadeniz'de bir halt edemez yüksek tonajlı savaş gemileri babında diyorum.


  ABD adına senin Nato'dan çıkman daha kabul edilebilir olur.Çünkü elinde çok koz var.Rusya 'ya direk müdahale için deniz şart.Bunda da sen birlik üyesi olduğun için güya bunu direk seni göstererek yapamaz.Zaten ABD planı şu düşmanı üstüne çekmekten se uydular yaratıp bu uydu üsler tarafından onu sarmalamak izlemektir.Rusya'nın rahatsız olduğu durumda bu.


  Ama kendi açından bakarsan seni kalkan yapmasına sen müsaade eder misin hayır.Avrupa özellikle doğu avrupa ABD'nin umurunda bile değil.Ukrayna'da buna dahil.Türkiye'de umrunda değil.Zaten biraz araştırma yaparsan.ABD planları çerçevesinde görüş alanını aşağı kaydırdı.Irak yok artık.Irak yeni üs.Körfezde yeni üslkeri var.Avrupa kanadındaki üsler genişletiliyor.


  İran,Rus ve Çin bazında zaten hedef bölgesi de değişti.Ortadoğu zaten yıkıldı.Hanyayı konyayı görebileceği bir hususta yok.Görsen görsen sen görürsün hanyayı konyayı.Bölgede sıkıntı içinde kalacak olan sensin.Okyanus ötesindekine birşey olmaz.Parasıda giriştiği operasyonunda maliyetini dünyaya ödetiyor zaten.


  Üsleri ABD kafasına göre kapatamaz.Sen ayrılırsın.Üsler kapanır.İran üzerine hamleyi Türkiye üzerinden yapamaz zaten.Irak üssü var halihazırda.Körfez ülkelerinde de zaten bir ton üssü var.


  Türkiye son 7 yılı düşünürsek arapsaçı olmuş yumakta güven duyulmayacak bir sarmala girdi.Ne oldu ise.Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağı sonrası oldu.Türkiye zaten kullanabileceği bir konumda değil artık ABD için.Böylesi durumda Türkiye açık hedef oluyor.Bunada Türkiye izin vermez.Dolayısı ile işine yaramaz konumdasın.İran içinde aynısı geçerli.

 • NATO'dan çıkalım da Türk askerinin Kuzey Kıbrıs'tan çıkarılması için bütün Avrupa seferber olsun. Cidden kafasız bunlar...

 • seçimde ülkenin içine etme planınız varsa oda gerçekleşebilir tabii...

 • Zoruma gidiyor arkadaşlar . Gerçekten soruma gidiyor çünkü Türklerin geleceğini belirleyen tüm konularda Türkler değil Arap kırması ne udugu belli olmayan kuteybe artığı tipler konuşuyor.

  Bu tiplerini seyettiklerim ülkeyi savaşa sokarlar sonrada bı yerlerine kına yakarlar.
  Tüm zorlari çabaları bu.
 • Nat Alianovna kullanıcısına yanıt
  Sen bu devleti 5000 yıllık aksakalli cemiyeti mi yonetiyorsun saniyorsun hocam?

  F35 ureticisiyken f16 dilencisi olan bir hukumet var basta bunlardan her sey beklenir
 • hamza5806 kullanıcısına yanıt

  NATO'dan çıkmaktan çok daha hafif bir karar olan ve genel anlamda sıradan halkı vuran enflasyonist bir ekonomik büyüme politikası izlendi; iktidar için eldeki sonuç, anketlerde seçim kaybediliyor. Türk ordusundaki ihtiyaçları yöneten teknokratların ve bağlantılı milli güvenlikçi çevrelerin (ve dışarıda da ABD'nin) desteğini yitirmenin ve karşıtlığını kazanmanın zaten mazlum bir halkı küstürmekten çok daha marjinal, hem Türkiye devletinin içinde hem de uluslararası düzlemde implikasyonları olur. Erdoğan'ın - bu çevrelerle ideolojik uyumdan dolayı etkin bağlara sahip - MHP ile ittifakı boşuna değildi. Bahçeli eğer engellemezse NATO'dan çıkmak zaten eriyip gitmiş MHP'nin - Cumhur İttifakı'nı bitirecek şekilde - gerçekten sonunu getirebilir veya Bahçeli'nin bu işe MHP'nin çöküşünü engellemek için tavır almasıyla Cumhur İttifakı'nı yine göçertebilir. AKP şu an MHP'yle bile kazanamıyor ama zararı asla telafi edilemeyecek biçimde NATO'dan çıkmaktan söz ediliyor. Her şey beklenir diyorsanız analoji veya benzetme manasında "camdan atlayan birisi bunun sonuçlarına katlanır" denir. Enflasyonist gayri ortodoks ekonomi politikasıyla zaten birinci kattan atladılar ve sakatlandılar. Ama gökdelenden atlayan (NATO'dan çıkan) birisi basitçe tamamen dibe vurmuş düşüncesizliğiyle hayatını hiçe sayar. F-35 NATO'dan çıkmanın yanında hiçbir şey. Ki dediğiniz gibi S-400 alımı nedeniyle F-35'ten atılma dahi Türkiye için pahalıya patladı.

  < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
 • Nat Alianovna kullanıcısına yanıt

  hocam bu ülkede asgari ücretin son 2 yılda 250 doların altına indiği oldu


  ve halk gık demedi abi önümüzde seçim var beceriksiz muhalefet gene kaybedecek gibi görünüyor şu halde halkı 2013 2016 gibi yıllardaki 400 dolardan 230 240 dolarlık asgari ücrete mahkum eden adamlar 200ü hatta 200ün altını da göze alır


  çünkü bizim halk korku ile dolu kimse sesini çıkaramıyor


  nato ile inatlaşma giderek büyüyecek bundan eminim bunlar otokrat bir yönetim istiyor nato ve ab buna tamamen karşı


  seçimi bi alsınlar 2024e kalmaz nato dışıyız şuanda abd yunanistan ve güney kıbrısı boşa hazırlamıyor abd trnin başındakilerin rusya-iran çakması diktatörlük istediğinin farkında


  2024te asgari ücret 150 dolar olunca gene göreceksin bu halk gık demeyecek


  yahu gezi olaylarında bir topçu kışlası (avm) yapacam diyen adamın inadı neredeyse iç savaşa dönüyordu onu göze alan her şeyi göze alır bu memlekette

 • quote:

  Orijinalden alıntı: M3lank0lik

  Boğazdan ABD'de geçiremiyor.O 100 yıl önce yapılmış Montrö boşuna yapılmadı.Antlaşmaya tabilik önemli husus bu.Karadeniz'de cirit atar.Ama Ege'ye geçemez.


  ABD'de Ege'de volta atar ama Karadeniz'de bir halt edemez yüksek tonajlı savaş gemileri babında diyorum.


  ABD adına senin Nato'dan çıkman daha kabul edilebilir olur.Çünkü elinde çok koz var.Rusya 'ya direk müdahale için deniz şart.Bunda da sen birlik üyesi olduğun için güya bunu direk seni göstererek yapamaz.Zaten ABD planı şu düşmanı üstüne çekmekten se uydular yaratıp bu uydu üsler tarafından onu sarmalamak izlemektir.Rusya'nın rahatsız olduğu durumda bu.


  Ama kendi açından bakarsan seni kalkan yapmasına sen müsaade eder misin hayır.Avrupa özellikle doğu avrupa ABD'nin umurunda bile değil.Ukrayna'da buna dahil.Türkiye'de umrunda değil.Zaten biraz araştırma yaparsan.ABD planları çerçevesinde görüş alanını aşağı kaydırdı.Irak yok artık.Irak yeni üs.Körfezde yeni üslkeri var.Avrupa kanadındaki üsler genişletiliyor.


  İran,Rus ve Çin bazında zaten hedef bölgesi de değişti.Ortadoğu zaten yıkıldı.Hanyayı konyayı görebileceği bir hususta yok.Görsen görsen sen görürsün hanyayı konyayı.Bölgede sıkıntı içinde kalacak olan sensin.Okyanus ötesindekine birşey olmaz.Parasıda giriştiği operasyonunda maliyetini dünyaya ödetiyor zaten.


  Üsleri ABD kafasına göre kapatamaz.Sen ayrılırsın.Üsler kapanır.İran üzerine hamleyi Türkiye üzerinden yapamaz zaten.Irak üssü var halihazırda.Körfez ülkelerinde de zaten bir ton üssü var.


  Türkiye son 7 yılı düşünürsek arapsaçı olmuş yumakta güven duyulmayacak bir sarmala girdi.Ne oldu ise.Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağı sonrası oldu.Türkiye zaten kullanabileceği bir konumda değil artık ABD için.Böylesi durumda Türkiye açık hedef oluyor.Bunada Türkiye izin vermez.Dolayısı ile işine yaramaz konumdasın.İran içinde aynısı geçerli.

  O kadar şey yazmışsın ki biz artık amerikanın sırtında kambur olmuşuz ama ne hikmetse amerika bizi birlikte tutuyor.Hedef bölgesi değişti falan demişsin de iran dünyanın başka bir yerine taşındı da haberimiz mi yok.

  Orta doğuda petrol bitti biz mi bilmiyoruz amerika niye orta doğuda petrol yüzünden. Zaten bizim nato olma sebebimiz çıkar ilişkisi yüzünden zamanında sovyet tehlikesi vardı ,eğer biz nato da olmasaydık bu ülkenin ordusu bu şekilde modern bir ordu olmazdı.

  Yine tekrar ediyorum ekonomi kendi kendini idare edene kadar çıkamazsın ne zaman kendine yeten bir ülke olursan ben kendi yoluma dersin.

 • hitokiri_johndoesai h kullanıcısına yanıt

  Rus askeri boğazlardan geçerken elinde o silahla geçmişti ama senin dediğin olayı biliyorum belki mesaj vermek istemişlerdir.

  O helikopter meselesinde genelkurmaya olan tüm güvenim bitmişti. Helikopter kaza kırıma uğradı demişlerdi pkk vururken videosunu yayınlamıştı. Rusya roketi verirde satarda paradan bahsedilsin yeter. Satmam demez müttefikim dostum demez. Babasını tanımaz.

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.