Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Varoluşun insanları şaşırtmaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: an agony Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 1 Mobil Kullanıcı  ( 1 Mobil Cihaz  )
71
Cevap
1
Favori
1.090
Tıklama
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Felsefe >> Varoluşun insanları şaşırtmaması
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      1214 Mesaj
      12 Mart 2019 01:15:48 Konu Sahibi
      Tamam Tanrı inancınız olabilir veya olmayabilir ama yaşama sıradan bir olay muamelesi yapmak ne demektir?

En basit ve sığ açıklamada bile olan şey şu: Milyarlarca galaksi ve gezegenden, bilinen bir tanesinde bir sürecin sonunda insan denen bir varlık ortaya çıkıyor ve siz de onun bir üyesisiniz. Milletin sanki her gün böyle bir olaya tanık oluyormuş gibi, varoluşa bu denli alakasız ve meraksız yaklaşması aşırı garip bir şey. Bir insan nihilizme düşse bile yaşama sıradan muamelesi çekemez. Bence bu hayreti kaybetmek hastalık sınıfına sokulmalıdır. İnsanlık olarak hepimiz sadece oturup ömrümüzü bu hayretle geçirsek absürt bir şey yapmış olmayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IntelligentDesign -- 12 Mart 2019; 1:17:24 >

|
      |

"Tanrı'yı arayarak yaşadın mı, bir daha tanrısız yaşayamazsın."-Tolstoy
    • Binbaşı
      1045 Mesaj
      12 Mart 2019 12:19:26
      Neden hayrete düşelim bilim tüm evrenin sırrını çözmüş.
      Darwin tek hücreden çok hücreliye tüm yaşamın sırrını koymuş.
      Albert Einstein enerjini yok edilemeyeceğini delillendirmiş.
      Yaratıcının varlığına dair insanlık tarihi boyunca ortaya tek bir delil konamamış.

Herkez işini yapsın bizde işimizi yapalım. Bu konular sıktı gari

Babam 68 yaşında rahmetli oldu. Bana bu username miras kaldı.:-)))

Ben tekne kazıntısıyım.:-))
    • Binbaşı
      1214 Mesaj
      12 Mart 2019 12:58:16 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: fauconni Neden hayrete düşelim bilim tüm evrenin sırrını çözmüş.
      Darwin tek hücreden çok hücreliye tüm yaşamın sırrını koymuş.
      Albert Einstein enerjini yok edilemeyeceğini delillendirmiş.
      Yaratıcının varlığına dair insanlık tarihi boyunca ortaya tek bir delil konamamış.

Herkez işini yapsın bizde işimizi yapalım. Bu konular sıktı gari
      Varlığa ilişkin birtakım sebepleri ortaya koydukca onun biricikliğine zeval gelir mi? Evren, şuan bilimin ortaya koyduğu açıklamalardan mı ibârettir?
      Ben diyorum ki, tüm evreni ve ihtivâ ettiği sebepleri detaylıca görüp, açıklasak bile bu evreni gözümüzde -normal şartlarda- basitleştiremez. Çünkü bizzât varlık, başlı başına ilgi ve alakayı hak eden bir kavramdır. Konu sadece 'ilk neden'e ilişkin 'Neden hiçbir şey yerine bir şeyler var?' sorusuyla alakalı değil. Varoluş hiçbir zaman tümüyle bilinmezlik ve buğulu bir şey değildi, ama onu bir köşeye atma kibri bu devrin insanına has bir tutumdur.

Kısacası, hayret için bilinmemezlik ve sıra inanmak gerekmez. Eğer bir insan varoluş üzerine hayret göstermeyip, günlük yaşamında başka en ufak bir şeye hayret gösterebiliyorsa ciddi bir akıl tutulması yaşıyordur.

Ayrıca indirgemeci yaklaşım insanı varoluş hakkında 3-5 basit cümleciğe hapsedip hayretini söküp atıyorsa, bunun doğal olarak hayatın her alanında olması gerekir. Ve bunun neticesi, yaşamının devamı hakkında da bir merak veya beklenti içinde olmamasıdır. Bu yüzden varoluşu indirgeyip, hâlâ basit nesnelere tamah edenler, hiçbir şey anlayamamış ikiyüzlülerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IntelligentDesign -- 12 Mart 2019; 13:1:55 >

• Binbaşı
      1045 Mesaj
      12 Mart 2019 13:05:44

İndirgeme yükselgeme bunları geçiniz. insanların kafasını karıştırmaya gerek yok.
      Yeni teoremmi bulacaksın.Senin kafan bilim ışığında bunları almıyorsa senin sorunun.
      Benim açımdan konu kapanmıştır.
      Kapanmadığını düşünüyorsan senin gideceğin yer yüce yaratıcıdır.
      |
      |
      IntelligentDesign kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1214 Mesaj
      12 Mart 2019 13:13:39 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: fauconni İndirgeme yükselgeme bunları geçiniz. insanların kafasını karıştırmaya gerek yok.
      Yeni teoremmi bulacaksın.Senin kafan bilim ışığında bunları almıyorsa senin sorunun.
      Benim açımdan konu kapanmıştır.
      Kapanmadığını düşünüyorsan senin gideceğin yer yüce yaratıcıdır. Alıntıları Göster
      Devir değişti, eskiden materyalistler dindarları her şeyi çözmüş gibi davranıp sorgulamamakla eleştirirdi, şimdiki müthiş aydın Türk ateistleri de insanlara merak ve hayretin gereksiz olduğunu anlatmaya çalışıyor. Ve bilim ışığıyla aydınlanmış biri olarak burada işiniz nedir onu da merak etmedim değil.

Her neyse size iyi günler diliyorum. Sohbet için teşekkürler.

• Yüzbaşı
      622 Mesaj
      12 Mart 2019 13:14:30
      sadece milyarlarca galaksi gezegenden hayat çıkması değil, o milyarlarca galaksi ve gezegenin nasıl yaratıldığı da ayrı bir muazzamlık.

bu muazzamlığın bir şekilde bilimle açıklanması o muazzamlığın büyüklüğünü örtemez.

• Binbaşı
      1045 Mesaj
      12 Mart 2019 13:15:08

Güle güle araştırmacı yazar.
      |
      |
      IntelligentDesign kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1045 Mesaj
      12 Mart 2019 13:17:23

anlat anlat heyecanlı oluyor. Ne muazzammışsın be. Bide onca melek cin vs nin gül cemalini görsek CIA ajanı mübarekler.
      |
      |
      mr.jk kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      622 Mesaj
      12 Mart 2019 13:19:55
      quote:

Orijinalden alıntı: fauconni anlat anlat heyecanlı oluyor. Ne muazzammışsın be. Bide onca melek cin vs nin gül cemalini görsek CIA ajanı mübarekler. Alıntıları Göster
      melek cin vs nin evrenle gezegenle ne ilgisi var arkadaş..adama ne desem darmadağın oluyor

• Binbaşı
      1214 Mesaj
      12 Mart 2019 13:21:46 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: mr.jk melek cin vs nin evrenle gezegenle ne ilgisi var arkadaş..adama ne desem darmadağın oluyor Alıntıları Göster
      Konuyu uzatmamak ve kalp kırmamakta fayda var. Ben de kendisindeki 'bir şeyler desede hemen konuyu İslam'a Tanrı'ya çeksem' tutumunu farkettim. Yapacak bir şey yok. Konuyu dağıtmayalım.
      |
      |

• Yarbay
      6083 Mesaj
      12 Mart 2019 13:29:07
      Varoluş bir şekilde mevcut olsa da bu seninki olamaz. Sen denen özne en nihayetinde zerre boyutuna evrileceksin. Bu açıdan sen denen öznen in değil geride mevcut kalan kısmın varoluşa verdiği anlam önemli.

Kainat bir şeyi var oluş sayfasına getirir ve okur. Okuması bitince ilim denizine bi damla daha katar. Sonra başka bir var oldum iddialısını da tarihin tozlu yapraklarına gömmeden okur ve sonra.....

Bu durum Dinolar dan beri var ve şimdi insanız diyoruz.

Sonuçta varoluş armoni heyecan oluşturduğunu söyleyen bizlerin karşısında segar misali amelleri yalayıp yutan bi kainat varken varoluş seyircisi ve beşikçisi bakımından(an ne, yüzey sorunu) sıradanlığın adiyatı gibi.

......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 12 Mart 2019; 13:34:5 >
      |
      |

Başkalarının kafasında yaradan arayan kimse, bulutun gölgesine benzer. Yağmur yağıp bittiğinde o da yok olur gider.
    • Binbaşı
      1045 Mesaj
      12 Mart 2019 13:35:58
      quote:

Orijinalden alıntı: mr.jk melek cin vs nin evrenle gezegenle ne ilgisi var arkadaş..adama ne desem darmadağın oluyor Alıntıları Göster
      Onlar evrenin senin iddiana göre parçası değilmi ??
      Haa bide paralel evreniniz vardı demi.
      Şimdide darman dağın olmaya başladık saç sakal karışık ya ondandır
      |
      |

• Teğmen
      212 Mesaj
      12 Mart 2019 14:38:58
      insanın varoloşunu mu evrenin varoluşunu mu diyorsun
      insanı diyorsan kendi kopyalarını üretebilen kimyasal bir bileşik yüzünden var oldu
      evreni diyorsan bilmiyoruz nasıl varolduğunu

• Yüzbaşı
      622 Mesaj
      12 Mart 2019 15:02:36
      quote:

Orijinalden alıntı: Su Aygırı insanın varoloşunu mu evrenin varoluşunu mu diyorsun
      insanı diyorsan kendi kopyalarını üretebilen kimyasal bir bileşik yüzünden var oldu
      evreni diyorsan bilmiyoruz nasıl varolduğunu
      evrenin nasl varolduğunu nasıl bilmiyorsun ya sene 2019 işine gelmiyor herhalde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.jk -- 12 Mart 2019; 15:3:10 >

• Teğmen
      212 Mesaj
      12 Mart 2019 15:08:50
      big bang evrenin tekillikten genişlediğini söyler
      o tekilliğin nasıl var olduğunu açıklamaz

bilmiyoruz yani

• Teğmen
      212 Mesaj
      12 Mart 2019 15:10:13
      |
      |

• Yüzbaşı
      622 Mesaj
      12 Mart 2019 15:13:19
      quote:

Orijinalden alıntı: Su Aygırı big bang evrenin tekillikten genişlediğini söyler
      o tekilliğin nasıl var olduğunu açıklamaz

bilmiyoruz yani
      sen bilmiyorsun ama dünya alem biliyor,
      teklikten genişledi değil, hiçlikten yani fizik kurallarla ile açıklanamayan hiçlik denilebilen ortamdan yani yokluktan başladı, patlama oldu ve evren hala genişliyor, bu genişleme de bigbang'i doğruluyor.

kendi kafandaki uydurmalarla bilim olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.jk -- 12 Mart 2019; 15:14:20 >

• Teğmen
      212 Mesaj
      12 Mart 2019 15:23:17

hayır hiçlik veya yokluk değil, şu anda fizikçiler tarafından evrenin oluşumunun sebebi sicim teorisinin bahsettiği membranların çarpışması olarak görülüyor
      |
      |

• Yüzbaşı
      622 Mesaj
      12 Mart 2019 15:26:19
      quote:

Orijinalden alıntı: Su Aygırı hayır hiçlik veya yokluk değil, şu anda fizikçiler tarafından evrenin oluşumunun sebebi sicim teorisinin bahsettiği membranların çarpışması olarak görülüyor Alıntıları Göster
      Evren, HİÇLİK’ten kendiliğinden doğdu’
      Hawking: Böylece başlangıç koşullarını arama gerekliliği ortadan kalkar. Normal zamana dönerek, hiçlikten kendiliğinden doğan bir evren bulunur.
      http://www.hurriyet.com.tr/gundem/evren-hiclik-ten-kendiliginden-dogdu-4258238

• Teğmen
      212 Mesaj
      12 Mart 2019 15:32:34

Newton: Zaman evrenin her yerinde aynıdır

Einstein:

Hawking: Böylece başlangıç koşullarını arama gerekliliği ortadan kalkar. Normal zamana dönerek, hiçlikten kendiliğinden doğan bir evren bulunur.

Witten:
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
SEO
web tasarım
nice türkiye
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,250
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.