Şimdi Ara

Vantilatör hızı daha çok düşürülebilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
2
Favori
9.683
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Slm arkdaşlar.Benim geçen sene30 tl ye almış olduğum bir vantilatör var evimde.Ancak şöyle bir durum var.1.kademede bile çok devrili dönüyor.1.kademede devri biraz daha düşük tutmamız için ne yapabiliriz.Mesela bir dimer anahtar ile olabilirmi?yada içini açıp düşük kapasitörlü kondansatör yada yüksek omajlı direnç taksam olabilirmi.Bununla iilgili her türlü öneriye açığım.Elektrikçi arkdaşlar konuya hakimdir diye düşünüyorum ve saygılarımı sunuyorum...

Yardımcı olursanız sevinirim..

• quote:

Orijinalden alıntı: baybozkurt

Devre şemasını çıkarmadım daha hocam.Olay cihazın 1.kademede biraz hızlı dönmesi.Buda hem fazla hava ve ses'e neden oluyor.Ben gece yatarken rahatsızlık vermesinden dolayı devrini ağırlaştırmak istiyorum.Birçok yolu vardemişsiniz.Maliyeti en düşük ve basit olanlardan bi kaç örnek verirseniz sevinirim..

Alıntıları Göster
    Eveeeeeeeeeeeeeettttt...Sonunda yaptım arkadaşlar;

Genellikle biraz araştırdım herkes bu vantilatörlerin 1. kademede bile çok sesli çalıştığından şikayetçiler.Bende şeması iç yapısı derken olayı buldum.Vantilatörün kafa kısmındaki plastik korumasnı çıkartttığımızda karşımıza ac motor ve hemen yanında siyah dikdörtgen şeklinde 400v 1.2 yada 1.5 mf bir kondansatör çıkıyor.Bunu çıkartıp yerine 2.5 ile 3.5mf arası bir kondansatör taktığımızda.Vantilatörümüzün 1. kademedeki gereksiz yere kendini yırtması son buluyor.Yatağınıza yattığınız zaman daha sessiz ve geleneksel boyun sırt tutulmaları ile kalktığımız sabahların yerine serin bir uyanış ile sabahı yapıyorsunu..:)))
  • Devre şemasını çıkardınız mı aletin? Kademe komütatörü normalde nasıl işliyor?
    Çünkü bunu yapmanın birçok yolu var. Sizinki hangi yolu kullanmış?
  • Devre şemasını çıkarmadım daha hocam.Olay cihazın 1.kademede biraz hızlı dönmesi.Buda hem fazla hava ve ses'e neden oluyor.Ben gece yatarken rahatsızlık vermesinden dolayı devrini ağırlaştırmak istiyorum.Birçok yolu vardemişsiniz.Maliyeti en düşük ve basit olanlardan bi kaç örnek verirseniz sevinirim..
  • Eveeeeeeeeeeeeeettttt...Sonunda yaptım arkadaşlar;

Genellikle biraz araştırdım herkes bu vantilatörlerin 1. kademede bile çok sesli çalıştığından şikayetçiler.Bende şeması iç yapısı derken olayı buldum.Vantilatörün kafa kısmındaki plastik korumasnı çıkartttığımızda karşımıza ac motor ve hemen yanında siyah dikdörtgen şeklinde 400v 1.2 yada 1.5 mf bir kondansatör çıkıyor.Bunu çıkartıp yerine 2.5 ile 3.5mf arası bir kondansatör taktığımızda.Vantilatörümüzün 1. kademedeki gereksiz yere kendini yırtması son buluyor.Yatağınıza yattığınız zaman daha sessiz ve geleneksel boyun sırt tutulmaları ile kalktığımız sabahların yerine serin bir uyanış ile sabahı yapıyorsunu..:)))
  • quote:

Eveeeeeeeeeeeeeettttt...Sonunda yaptım arkadaşlar;

Tam ben de tavan vantilatörü için benzer soruyu elektronik bölümünde sormuştum arkadaşım.
    http://resim.donanimhaber.com/m_50643267/tm.htm

Yazdığın ilaç gibi geldi...
    Gerçi bendeki kondansatör biraz alengirli gibi ama biraz daha büyük değerlisini bulacağız artık.

• Valla sevindim ilaç gibi gelmesine bobito kardeş...Bizim izmir balçovada media markt,kipa,koçtaş,bustbuy,migros ve özdilek gibi biarada bulunan tüm merkezleri dolaştım.hepsindede vantilatörler var çeşit çeşit ve marka marka ama hiçbiride sessizliği ön plana almak değilde motroru 3. kademede max devirde nasıl çalıştırabilirizin hesabını yapmış.Bende 1.2mf 400 voltluk kondansatörüme bozuk olan vantilatörümden çıkarmış olduğum 1.5mf lık kondansatörü seri olacak şekilde bağladım ve 2.7mf çıkan kapasite ile 1.kademede sessizlik ile tanıştım tabi dahada yavaşlatmak isteyen arkdaşlar olursa kapasiteyi çıkaracak artık.
  • quote:

Valla sevindim ilaç gibi gelmesine bobito kardeş...Bizim izmir balçovada media markt,kipa,koçtaş,bustbuy,migros ve özdilek gibi biarada bulunan tüm merkezleri dolaştım.hepsindede vantilatörler var çeşit çeşit ve marka marka ama hiçbiride sessizliği ön plana almak değilde motroru 3. kademede max devirde nasıl çalıştırabilirizin hesabını yapmış.Bende 1.2mf 400 voltluk kondansatörüme bozuk olan vantilatörümden çıkarmış olduğum 1.5mf lık kondansatörü seri olacak şekilde bağladım ve 2.7mf çıkan kapasite ile 1.kademede sessizlik ile tanıştım tabi dahada yavaşlatmak isteyen arkdaşlar olursa kapasiteyi çıkaracak artık.

Hımm, bir bilgi daha...
    O zaman mevcut kondansatöre dokunmadan değer artacak şekilde başka bir kondansatörü seri ek yaparak hızı azaltmam mümkün, doğru mu anlamışım?

• evet aynen öyle hocam.Yanlız 400v olmasına dikkat edin.parelel bağlandığında ise 1. kademe 2. kademe gibi çalışıyor.3. kademe ise full sınırları zorluyor.Tabi bu 1 dk lık deneme idi.Yoksa uzun süreli çalıştırmada motor zarar görebilir.Seri bağlantı yapıp işlemi gerçekleştirebilirsiniz..
  • quote:

Valla sevindim ilaç gibi gelmesine bobito kardeş...Bizim izmir balçovada media markt,kipa,koçtaş,bustbuy,migros ve özdilek gibi biarada bulunan tüm merkezleri dolaştım.hepsindede vantilatörler var çeşit çeşit ve marka marka ama hiçbiride sessizliği ön plana almak değilde motroru 3. kademede max devirde nasıl çalıştırabilirizin hesabını yapmış.Bende 1.2mf 400 voltluk kondansatörüme bozuk olan vantilatörümden çıkarmış olduğum 1.5mf lık kondansatörü seri olacak şekilde bağladım ve 2.7mf çıkan kapasite ile 1.kademede sessizlik ile tanıştım tabi dahada yavaşlatmak isteyen arkdaşlar olursa kapasiteyi çıkaracak artık.

Kondasatörler seri bağlanırsa Toplam değer düşer arkadaşım

• İmdat....
    Ankara Konya sokakta ancak resmini koyduğum kondansatörü bulabildim ve bağlayınca vantilatör hiç çalışmadı.

• slmlar;

Hocam resimde verdiğin kondansatörün 250v oluğu görülüyor ancak bu nanofarat yada microfarat seviyelerinde ise çalıştırmaz.Aşağıda benim taktığım kondansatörün linki var.1 haftadır evimde çalışşıyor bu arada sessizce sorun oluşmadı sabaha kadar çalışmasına rağmen.Tavsiyem linktekinden bulmaya çalışman.Elektronikçiler çarşısında 1-2tl ye bulabilirsin..

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-devre-montaj-1-2uf-400wv-ac-50-60hz-motor-kondansatoru-50176297/pasif-ilan/#classifiedTitle

• Sağol arkadaşım, yardımını eksik etmiyorsun.Bir şekilde bu linkini verdiğin kondansatörü bulacağım artık.
    Teşekkür ederim.
  • hızını artırmak için ne gerekli acaba
  • arkadaşlar kondansatörleri seri baglantı yaptıgınızda uf degeri düşer örnegin 1 adet 400 v 3 uf 1 adet 400v 2 uf kondansatör seri baglantı yaptıgınızda uf degeri 1 uf ye düşer paralel baglantı yaptıgınızda 5 uf ye çıkar yani yükselir. bu tip kondaksatörleri ankarada oturan arkadaşlar için yazıyorum konya sokakta bulamazlar posta caddesi veya ulus postanesinin arkasında sanayi han var orada bulabilirler.. vantilatörlerin içinden genellikle baybozkurt arkadaşın dedigi gibi 450v 1.5uf 450v 2uf kondansatör çıkıyor 1 adet alıp seri baglantı yaptıgınızda işlem tamam veya 1uf yada biraz daha düşük alıp tek olarakda baglantı yapılabilir.
  • uzil kardeşim hızını artırmak için mf degeri yüksek kondansatör takman gerekli veya iki adet paralel baglaman gerek..
  • kondansatör örneginin fotografını ekledim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.