Şimdi Ara

Van araçlar hakkında? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
49.369
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yasal mıdır değil midir bilemem ama cam açtırmak başlı başına en büyük sorun, ne kdr düzgün yerde yaptırırsanız yaptırın illa ki zamanla sızdırma olacaktır korozyon olacaktır, yapılan masrafa değmeyen bir yatırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Soylukan

yasal mıdır değil midir bilemem ama cam açtırmak başlı başına en büyük sorun, ne kdr düzgün yerde yaptırırsanız yaptırın illa ki zamanla sızdırma olacaktır korozyon olacaktır, yapılan masrafa değmeyen bir yatırım

DEDİĞİNİZ PASLANMA BAZI ARAÇLAR İÇİN OLABİLİR EVET KABUL EDİYORUM LAKİN BENİM ARACIM PALİO VAN.. ORJİNAL HALİ ZATEN FİTİL+ METAL KAPAK ŞEKLİNDE GELİYOR .. 5 DK LIK BİR İŞLE SADECE CAMI TAKIYORSUNUZ.. ŞU ANA KADAR GÜNLERCE YAĞMUR KAR VS YAĞMASINA RAĞMEN HERHANGİ BİR SIZINTI OLMADI.. PAYLAŞMANIZ GÜZEL ŞEY AMA SÖYLEDİĞİNZ ŞEY BÜTÜN ARAÇLAR İÇİN GEÇERLİ DEĞİL. YAPILAN MASRAF ORJİNAL HALİNDE ALMAYLA YARI YARIYA UCUZA GELİYOR.. HERŞEY YASAL .. SADECE 2003 YILINDA HÜKÜMETİN UYGULAMALARI YÜZÜNDEN VAN ARAÇLAR HUSUSİ OTOMOBİLE DÖNDÜREBİLİYORDU. 2004 YILINDA YASAKLANDI AMA YAPILAN İŞ SADECE ARACA TADİLAT OLDUĞU İÇİN TSE VE TÜV DEN SIKINTI ÇIKMAZSA YAPAMAYACAĞINIZ ŞEY YOK ARACINIZA...

• Merhabalar;
    Bende 8 - 10 binlik arabalara bakıyordum aklımda twingo vardı. Adamlar abartmıslar 99 model 100 bin km altı düşünüyorum adamlar 9 binden asagı satmıyorlar. Bende palio van düşünüyorum artık inşallah alacagım 2005 model 100 bin km altı 10 bine cok rahat ve ucuza bulalbiliyoruz saygılar.

Benim ayrıca bir sorum olacaktı. bu araçlar genelde şirketler tarafından satın alınmakta km si cok yüksek olmakta. Gecen gün taksiciyle muhabbete koyulduk adam 250 bin km yi yarın sana 10 bin km yapayım dedi sanayide halledebiliyorlarmıs digital gösterge olsa bile. bu arabaların gercek kmsini nasıl anlayabiliriz.
  • kardeş vites kolundan pedallarından ve boyasından . döşemelerinden . motorunun temizliğinden arabanın altından her şeyden belli olur..arabanın duruşundan anlaşılır zaten. komple baktıracaksın alıcaksanda.. bu konuda expertiz raporuyla satılanları tavsiye ederim. şayet ben paliomu o şekilde almıştım. ve aldığımdan beri yağ değişmimi hariç daha 1 lira para harcamadım..değişen yoksa boya yoksa arac görünürde temizze zaten kendini belli eder. adam taksiden veya ticariden çıkartır 4 amrtsör pedal plastikleri vites topuzunu değiştir km yi düşürür gene satar :=) ama ne yaparsan yap uzun km yapmış araç kendini gösterir..
  • tabi birde 50 bindeki araç vardır 150 bindeki araç vardır.. bakımsız hor kullanılmış 50 bindeki aracı almaktansa bakımlı temiz 150 b indeki aracı almayı yeğlerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: husam74

quote:

Orijinalden alıntı: şekocan

merhaba bir sorum olacak cevaplandırabilirseniz çok sevinirim
    2001 hyundai h100 panelvan ikinci el olarak satın alsam sonradan orta kısım camı açtırma şansım yasalmı yada ne yapmam gerekir nekadara mal olur?
    masrafı ne tutar?
    teşekkürler..

bu şekilde yapan çok.. cam açtırırsın koltuk taktırırsın TÜV den geçersin.. sonra trafikten işletirsin.. herşey tamamen yasal.. masraf ne olur?? valla bunu bana değilde camı kultuğu yapacak kişiye sorman lazım :=) fiyatı o verir sana.. + tüm bu yaptığın işlerin , malzemlerin ve işçiliğin faturası .. daha sonra bu işleri yapan bir mühendise proje çizdireceksin mühendis o projeyi TSE den onaylatacak.. bunun fiyatına ben 180 tl verdim.. sonra muyaneden 125 tl.. sonra tarafik şubeden yeni ruhsatını yaptırıyorsun.. hepsi bu kadar.. aracın panelvan/ kamyonetse .. artık yandan camlı çift sıra koltuklu kamyonet oluyor... herkes herşeyi çok biliyor .. yok yasakmış yok vergi artarmış.. yok k1 şartmış.. neler neler.. en iyi bu işi yapan birine soracaksın kısa zmaanda ben yaptırdım.. K1 belgesi saedece ticari amaçlı yük taşıyanlar için gereklidir... soru dışı ama soranda olur... vergi ise değişmiyor.. benim 2010 ilk taksit yine aynı çünki maliye ile bir derdin yok.. araaç kamyonetti hala kamyonet sadece ruhsata cam koltuk işletiyorsun bu kadar...

hangi muhendis ciziyor bu projeyi. makina muhendisi mi? herhangi bir makina muhendisi cizebilir mi??

• evet .. herhangi bir makine mühendisi çizer projeyi.. siz sadece aldığınız camın koltuğun ve taktırdığınız yerin faturasını hazır bulundurun
  • quote:

Orijinalden alıntı: husam74

quote:

Orijinalden alıntı: chains

merhaba,
    bende benzer konuda sorun yasiyorum. aramalarda surekli panelvan tipi cazip araclar cikiyor.
    Ne kadar bulasmak istemesem de fiyat ve km nin cazipligi insani meraklandiriyor.
    Ornegin soyle bir ilan gordum, arac satilmis ama sadece bilgilenmek acisindan soruyorum:
    http://www.sahibinden.com/devlet_memuru_sahibinden_ford_fiesta_1_4_full_full_hatasiz-47WQQaXQQ19171084WQQpXQQdisplayitem
    Aracin 3 Kapı Van modeli oldugunu ve orijinal kapi ve camlarinin oldugunu soyluyor.
    Bu durumda bu arac cift sira koltuklu ticariler sinifinda midir, ruhsatinda "Çift sıra koltuklu Kapalı kasa kamyonet / Kombi" mi yazilidir?
    Bu tur bir aracla sehir ici trafikte, merkezi yerlerde sorun yasanir mi?
    Daha genel sormak gerekirse, araci tamamen hususi olarak kullanacagim, ve trafik polisinden kacmak istemiyorum,
    bu tur panelvan araclara hic bulasmamak daha mi dogru olur acaba?
    Goruslerinizi bekliyorum, tesekkurler..

BENDEDE 2007 MODEL PALİO VAN ARAÇ VAR
    YAZ BAŞINDA 10 MİLYARA ALMIŞTIM

ÖNCE CAM TAKTIRDIM SONRA ORJİNAL PALİO KOLTUK.. BUNLARIN FATURALARIYLA BERABER BİR MÜHENDİSE PROJE ÇİZDİRDİM DAHA SONRA TÜV DE MUAYENE YAPTIRDIM VE TRAFİK DE RUHSATA İŞLETTİM.. ŞU ANDA ARACIM YANDAN CAMLI ÇİFT SIRA KOLTUKLU KAMYONET OLARAK GEÇİYOR. TOPLAM YAPTIĞIM MASRAF CAM KOLTUK DAHİL 700 TL. YILLIK VERGİSİ İSE 215 + 215 = 430 TL. BU 2 YAŞINDAKİ 1.3 MOTORLU ARAÇLARLA HEMEN HEMEN AYNI. TEK FARK İSE NORMAL OTOMOBİLLERİN 3 YILDAN SONRA BİR ALT SINIFA GEÇMESİ VE VERGİSİNİN DÜŞMESİ BENİM İSE 6 YIL SONRA BİR ALT SINIFA GEÇMEM. Kİ AÇIKÇASI KOYMUYOR BANA. EMSALLERİNDEN 6-7 MİLYAR UCUZA ALMIŞIM OLSUN 300-600 FAZLA ÖDİYİM . BİRDE HER YIL MUAYENE ZORUNLULUĞU VAR TABİKİ... TRAFİKLE FALAN SORUNUMN HİÇ OLMADI. HERŞEY RUHSATA İŞLİ.

ARACIMDA BURDA BAKAN BİR DAHA DÖNÜP BAKAR. BENCE VAN ARAÇTAN KORKMAYIN..

Van araçlar hakkında?

Van araçlar hakkında?

Araci nerede ve kime proje cizdirdiginizi ogrenebilir miyim?

Bildigim kadariyla bu tadilati yapmak kanunen yasak.TSE nin boyle bir projeyi onayliyabilecegini zannetmiyorum. Kim yapmissa kanunen suc islemis bulunuyor.Bilgilerinize

• Kardeş eğer suç olsaydı :
    Mühendis proje çizmezdi
    TSE onay vermezdi..
    TUVTURK onay vermezdi
    TRAFİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ onay vermezdi.
    .isterseniz ruhsat fotokopisini taratarak resminide koyabilirim buraya...
  • makne muhendisi nasil bi proje ciziyor? vermediyseniz koyabilirmisiniz buraya. tse de nasil onaylaniyor? nereye basvuruyoruz?

tesekkurler.
  • kardeş onu trafik şube müdürlüğü aldı benden faturalarla birlikte.. içinde aracın genel bilgileri + aracın grafiği bağlantı yerleri şema üzerinde gösterilmişti.. aracın kaç kişilik olacağı falan yazıyordu.. googlede aratsan bile araç proje çizimi diye binlerce mühendis bulursun. TSE den onaylatma işini ben yapmadım .. projeyi çizdikten sonra dosyayı Tse ye yolluyorum bir hafta içinde dosyan gelir dedi.ve 4 günde geldi. ben dosyayı ordan aldım araçla muyaneye gittim.. ordan çıktım trafiğe gittim hepsi bu..
    örnek bunun gibi bir projeydi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi husam74 -- 16 Şubat 2010; 19:26:49 >

• tamamdir cok tesekkurler..
  • Dostum o muhendisin telefonunu bana pm atar misin.Ben de Antalya da ciziyorum arac projelerinin ama burada isletemiyoruz.Mumukun degil TSE onaylamiyor.Ben de buradan toplayip projeleri gondericem o arkadasa.Arada yolumu bulucam
  • mühendisle görüştüm.. artık projeler onlardada onaylanmıyormuş.. geçen yıl yaptırmştım ben.. boşuna uğraşmayın
    quote:

Orijinalden alıntı: D-Assault

Dostum o muhendisin telefonunu bana pm atar misin.Ben de Antalya da ciziyorum arac projelerinin ama burada isletemiyoruz.Mumukun degil TSE onaylamiyor.Ben de buradan toplayip projeleri gondericem o arkadasa.Arada yolumu bulucam

• bende arkası koltuklu camlı palio van var.
    arka koltukta emniyet kemeri yok.
    montajı nasıl kime yaptırabilirim.
  • Herkese selamlar.

Yakında 206 van satın alıcam. Araç sıfır alınırken camlar koltuklar bayi tarafından takılmış(Ankara göral) ve ruhsata işletilmiş. sanırım ruhsatta ÇİFT SIRA KOLTUKLU TİCARİ şeklide geçiyor. Vergi farkı önemli ama yıllık benzinden yapılacak avantaj ve fiyat farkından genede avanatajlı gözüküyor. Tabi aracı 2-3 yıl içinde elden çıkarmak düşünülüyorsa.

Benim asıl cevabını bulamadığım soru aracın nerelerde kullanılıp nerelerde kullanılamadığı.

Boğaz köprüsünden geçilemez denmiş. Başka ne gibi kısıtlamaları var? Aracı kullannan kişi bile tam bilemedi. Ankarada ikmet ediyoruz 3 senedir kızılaya girip çıkmakta sorun yaşamadım dedi. Acaba şehir merkezlerine giriş çıkışlarda problem teşkil ediyor mu?

Boğaz köprüsü çok önemli değil kırk yılın başında istanbula gidersek 2. köprüden geçiviririz ama şehir içinde şu noktaya giremezsin gibi problemleri varsa o zaman problem çıkarabilir. Açıkçası polisle saklambaç oynamakta istemem.

Aracın camlarını ve koltuklarının ruhsata işlenmesi kullanım alanlarında değişikliğe yol açıyormu. Sonuçta kullanım amacı hususi oluyor.

• ben daha öyle bir problem yaşamadım... istanbulada 2 gün önce gittim FSM den geçmedim oldu bitti ... doğu hariç türkiyeyi dolaştım ama kimse bu araçla şuraya giremezsin demedi.. ya kardeş öyle bir bahsetmişsinki sanki van araç mikropmuş gibi.. küçücük araba.. ruhsatta kamyonet yazıyor diye o kadarda değil..hatta ve hatta senin artıların var çoğu otomobilin giremediği yerlerde cirit atarsın çoğu aracın bir depoyla yapamadığı km leri yaparsın...sadece ticari yük taşırsan k1 belgesi gerekiyor.. onun haricinde aracınla istediğin yere git kimse sana bişi demez merak etme

aracınız hayırlı olsun bu arada.. akzasız belasız inş..
  • genelde hor kullanılmış olur van araçlar
  • İnşallah teşekkür ederim

Umarı sevecez bu mikrobu :)
  • Şimdi bende 206 hdi van bir araç var. biraz tufaya geldik aracı alırken ve an itibariyle arka koltuk ve camların ruhsata işlenmediğini öğrenmiş bulunuyorum. ayrıca o da yetmezmiş gibi aracın 32. maddeden yani uygunsuz tadilattan trafikten meni varmış, benim haberim yokmuş. (izmirden bursaya arife günü 5-6 tane çevirmenin içinden geçtim, durdursalar otobüsle devam edecekmişin yolculuğa) 2009 yılının Temmuz ayında sanırım bu ticari araçlarla ilgili yeni bir düzenleme gelmiş. buna göre ruhsatta aracı beş kişilik yaptıramıyorum artık. Bayram öncesi aracın muayenesini yaptıramadım çünkü ruhsatta koltuk sayısı 3 olarak yazılmış. Tüvtürkteki yetkiliye arkaya o zaman bir tane tekli koltuk koyup öyle gelsem dedim ama yemedi. Bu arabanın orjinalinde fabrika çıkışında üç koltuklu olmadığı için proje olmalıymış. Şimdi an itibariyle ulaşamadığım aracımın değerli eski sahibi buraya koltuk sayısını 3 olarak yazdırırken trafik tescilde acaba bir proje vermiş midir? Eğer bu projeye araç sahibi ile ulaşamazsam başka bir ildeki trafik şube müdürlüğü'nden araç dosyasında proje var mıdır yok mudur bakabilir miyim acaba?

Ya da hiç uğraşmadan koltuk sayısını ikiye düşürtip trafikten tescil mi ettirsem. Bunun için ek1 belgesi ile işlemi kendi kendime başlatıp muayeneden sonra tescil yapabilirim sanırım değil mi? arka koltuktan olucaz herhalde.

Konuyla ilgili bilginiz ya da bir tecrübeniz var ise yeni yönetmeliğe göre lütfen paylaşınız.

Not: Adıma düzenlenmiş vekaletim var.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.