Şimdi Ara

///\\\ VAIO F SERİSİ FAN CLUB- 2010 ///\\\ (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.265
Cevap
13
Favori
226.795
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şahsen oyunla alakam olmadığı için Alienware ilgimi çekmiyor... İzmir liler şanslı.. Oyun canavarı sağlam dizüstü isteyenlere Alienware en iyisidir... Ama fiyatı da epey tuzludur...

F serisi için kapsamlı objektif test için şu adresi dikkatlice bakmanızı tavsiye ederim... Birçok testler de yapılmıştır... Her türlü soruya cevap verecektir...

http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.notebookcheck.com%2FTest-Sony-Vaio-VPC-F11Z1-E-Notebook.25324.0.html&sl=de&tl=en&hl=&ie=UTF-8

• quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

Orijinalden alıntı: aslanemre58

quote:

Orijinalden alıntı: xfacts

quote:

Orijinalden alıntı: AX6

@xfacts, Amerika'daki FHD ekranlar Premium Display değil demişsin, pre-configured ürünler için özel bir durum mu var bilmiyorum ama benim custom olarak sipariş ettiğimde Premium Display var. Hatta ürün özelliklerinden kopyala/yapıştır yapıyorum; "16.4" VAIO Premium Display (1920x1080) with NVIDIA® GeForce® GT 330M GPU (1GB VRAM)".

Bir de şu mesajım gözünden kaçtı sanırım. Cevaplarsan sevinirim.

quote:

Orijinalden alıntı: AX6

@xfact, öncelikle iyi günlerde kullanmanı dilerim.
    Yabancı forumlarda ve inceleme sitelerinde genel olarak hoparlör sesinin zayıf olduğu söylenmiş. Sen nasıl buldun? Bir de cihazın üretim yerini merak ediyorum. Bilgilendirirsen sevinirim.

Yabancı forum sitelerinde Premium Display olmadığı anlaşılmaktadır... Eğer Amerikan sitesinde özelleştirilmiş konfigrasyonda seçen olarak Premium Display (mate) olarak varsa sorun yok diye düşünmekteyim ...

Sesin zayıf olduğu aşikardır.. Subwoofer yok... Ama bence ses yine de yüksek gibi... Sonuçta iyi değil ama ses çıkış watt değeri ortada... Hem dizüstünde ses sisteminin bangır bangır çalmasını beklemek hayal olur...

Oyun performnası sorulmuştu:
    Oyunla aram pek yok ama Crisis gibi oyunları yüksek çözünürlükte (1920x1080) akıcı oynatılmadığını bilinmektedir.. . Sonuçta Geforce 330M oyun için pek uygun değil... Nvidia sitesine göre 330M çözünürlük olarak 1280x720 ye kada akıcı sorunsuz oynatabildiğidir... İlla oyun oynamak isteyen varsa Alienware satın alır... Gerçi biraz pahalılar... Hem Türkiye'de de satılmıyorlar da...

Alienware Türkiye'de satılıyor
    http://www.bestbuy.com.tr/temp_page.aspx?c=16&sc=0&ssc=57&p=199
    6800 TL idi fiyatı

10 kilo vardır kesin bu.

En üst donanımlı olanı 5.75 kg
    Intel Core 2 Extreme QX9300
    NVIDIA GeForce GTX 280M SLI
    1.28 TB HDD(640 GBx2)
    8 GB DDR3 Ram
    Türkiye'ye getiren kişilerde var
    http://www.sahibinden.com/alienware_m17x_modeli_8gb_ram_640gb_hdd_2gb_ekran_karti_simart-24WQQaXQQ20444034WQQpXQQdisplayitem?
    Bu arada bilgisayar çok iyi zaten Sony alan kişiler genellikle film izlemek için alır

• Film dışında profesyonel fotoğrafçılarda almakta...

Fotoğrafla işi olan yani gerçek renklerle işi olan her iştekiler de F serisi uygundur...
  • Ben daha şık ve gösterişli bir tasarım bekliyordum SONY den açıkcası.
    Laptopun üzerindeki SONY yazısını silin Arçelik yazın 1500TL bile vermem ben buna
    Ama tasarımı o kadarda ön planda tutmayanlar için özellikleri ve marka değeriyle bilgisayar budur dedirtiyor cidden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SYSOP -- 12 Şubat 2010; 12:19:31 >
  • ekran boyutu kötü, 16,4" yerine 17" yapsalar daha güzel olur bence..
  • enteresan bir pazarlama tekniği izliyor sony...
    yeni EB serisi notebook özelliklerinde i5 işlemci ve 1366 çözünürlüklü ekran ile birlikte 5650 grafik kartı kullanılmış...
    halbuki F serisi üst düzey notebook konfigürasyonunda, 17 işlemci ve 1920 full hd ekran ile, 330M ekran kartı hiç uymamış...
    330M hem dx10.1, hem de özellik olarak 4650 seviyesinden biraz daha geri...
    halbuki 5650 dx11 ile F serisinde olsaymış tadından yenmezmiş

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

http://www.morfare.com.tr/asp/product/3843/Sony-VPC-EB1S1E-BJ-15-5-Vaio-Notebook

http://www.morfare.com.tr/asp/product/3836/Sony-VPC-F11S1E-B-16-4-Vaio-Notebook

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crower74 -- 12 Şubat 2010; 18:05:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SYSOP

Ben daha şık ve gösterişli bir tasarım bekliyordum SONY den açıkcası.
    Laptopun üzerindeki SONY yazısını silin Arçelik yazın 1500TL bile vermem ben buna
    Ama tasarımı o kadarda ön planda tutmayanlar için özellikleri ve marka değeriyle bilgisayar budur dedirtiyor cidden.

Senin kaç para vereceğine bakarak SONY ürün tasarlıyor değilmi.

Ürün ülkemizde satılmaya başlamış bu arada;

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=5938

• Kısa ve öz F serisi oyun için değildir.. Directx 10.1 ile 11 arasındaki fark özellikle oyunla arası olmayanlar için birşey ifade etmeyecektir ( örneğin ben ..)

Türkiye'de notebook denilince ekran kartına göre iyi yada vasat-kötü vs.. denilmektedir...

Arçelik Sony kadar kaliteli malzeme ve işçilik, ekran kalitesi vs.. kullansa tabiki Sony ile Türkiye'de kalite olarak baş edebilir..

Vestel gibi diğer yerli markalar da notebook ta kalite eşittir sadece iyi ekran kartı ve işlemci olarak ele almaktalar... Ekran kalitesi kendi LCD fabrikamız var olmasına rağmen hala vasat üreten yerli marka dizüstüleri de anlamış değilim...

Lenovo, Asus ve Sony hatta Acer'ın ekran kalitesi bakın ne demek istediğim anlaşılacaktır (yüksek çözünürlük, yüksek oranda gamut, yükjsek kontrast ..)

Arçelik 1500 liraya özellikle kalitesiz, düşük çözünürlükte ürünleri ucuz olması normaldir...

Türkiye'de kaliteli notebook ne hikmetse sadece ekran kartı olarak algılanmakta ... Ekran kartı iyi ise ekranı 15,4" 1280x800 VASAT düşük çözünürülük nedense hiç yadırganmaz!...
    Keşke Sony yeni seri oyun serisi adıyla full HD daha büyük ekranda çıkarsa.... Ama sanırım fiyat biraz daha artacak... Ama fiyatı Alienware kadar da çıkmaz ...

Toshiba 6 GB lık ekran kartı Nvidia olan biraz daha güçlü olanı var... Full HD 18,4" ekran kalitesi ( renk doğruluğu nedir, kontrast nedir, tepki süresi ne kadardır merak eden öğrenir...)

Valla oyun oynanca 100 Hz ve tepki süreci düşük notebook olmalı... Bu da olmadığına göre ... Çift Ekran kartı olsa dahi oyun kalitesi çok iyi olmayacaktır...

F serisini beğenmeyenlere tavs,yem Toshiba Full HD li 18,4" lik yeni modeli var... Sony VPCF11Z1E deki gibi i7 işlemciye sahip...

• quote:

Orijinalden alıntı: serpantin

quote:

Sanane benim vereceğim paradan :)
    Hayırdır Sony de hissedarlığın mı var benim tasarım eleştirim seni niye ırgalıyor ki beğenirsin beğenmezsin bu benim düşüncem devam et..;)

• Gerçekten bu dizüstünün çok güzel bir tasarımı ve albenisi var. Son derece hızlı olduğu ve her türlü uygulamaya anında yanıt verdiği kullanıcı yorumlarından anlaşılıyor. Ben de almayı düşünen arkadaşlar için herkesin güzel yanlarını anlattığı bu modelin hangi yönlerden zayıf olduğunu ABD'li kullanıcıların yorumlarından derledim.

1) İlk sırada bir Sony klasiği olmak üzere dizüstünün üzerindeki hoparlörler ses kalitesi vasatın altında.
    2) Birçok kullanıcı bilgisayarın gerektiğinden fazla sesli çalıştığından şikayetçi olmuş. Hatta bazıları bu sesin sinir bozacak kadar yüksek olduğunu söylüyor.
    3) Ağırlığından şikayetçi olan birkaç kullanıcı var 16.4" bir dizüstü için doğal bir durum gibi görünüyor.
    4) Bu modellerin bir de Full Hd olmayan 1600*900 çözünürlüklü olanları var. Bu çözünürlüğe sahip bir modeli kullananların hepsi görüntü kalitesinin son derece berbat olduğunu söylüyor. Bir kullanıcı, Photoshop benzeri program kullananların bu modelden kesinlikle uzak durması gerektiğini belirtiyor. (Aslında bu durum da Sony dizüstü bilgisayarlar için klasik bir durum. Hi-Color yani çift lamba teknolojisi kullanmayan Sony dizüstü bilgisayarların görüntü kalitesi, yarı fiyatına satılan başka marka bir bilgisayardan daha kötü. Notebookcheck ya da Notebookjournal'daki Sony testlerine bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.)
    5) 4 çekirdekli modellerin pil ömrü çok az.

Benden bu kadar arkadaşlar. Ama sırf ekran kalitesi için almayı düşünüyorsanız çift lamba teknolojisine sahip olan Son modelleri dışındakilerden uzak durun. SR41M serisi çift lambalı olmamasına rağmen bu kapsamın dışındadır. Daha önce de yazdım yine tekrarlayayım: Çift lambalı olmayan her Sony görüntü kalitesinde sınıfta kalıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veleciraptor -- 13 Şubat 2010; 6:57:36 >

• Fan sesi malesef i7 işlemcili her markada aynı şikayetler var... Yabancı forum sitelerinde bu şikayetler bolca da var... Yani sadece Sony'i ilgilendirmiyor...

Çift Lambalı olmayan özellikle Full HD olmayan yani 1600x900 olan ekranlar gerçekten de berbat şahsen gördüm... Türkiye'de resmi sitesinde tüm F serisi şimdilik 3 tane modeli var ve ekranı da Full HD sadece en düşük modelin ekranı Premium değil ... Onu da satın almadan önce görmek istemiştim ama ne hikmetse bulamadım...

İstanbul Bilişim gibi yerlerde F serisi ekran kalitesi ve çözünürlüğü düşük hatta ekran kartı 330M değil 310M olanlı birsürü F serisi de vardır.. Düşük kalite ve konfigrasyonlar İstanbul Bilişim'de tabiki ucuz olacaktır ... Ama bu düşük modellerin çok daha uygun fiyatlarda olması gerktiğini de hatırlanmalıdır...

Sizlere tavsiyem dikkatli olun... İstanbul Bilişim'de 1600x900 ekranlı F ve FW serisindekilerin hepsine çift lambalı olduğunu ciddi ciddi iddia etmekte hatta çocuklar gibi amatörce iddiaya girmeye açılşamkta ... Böyle profesyonel satış taktiklerini! de bolca şahit olmuştum ... Örnek olarak özellikle İstanbul Mecidiyeköy'deki uzun sayıf sarışın çocuktan bahsediyorum... Adam kendinden o kadar eminki beni epey güldürmüştü... İstanbul Bilişim' de tam bilgi sahibi olmadan gideyim demeyin

F serisindeki Vaio Premium Display çift lambalı diye epey araştırdım ama kesin bir bilgi bulamadım... Ama çift lambalı diğer FW serisi Full HD lerle kıyas yapılırsa bence F serisi çift lambalıdır... F serisi FW serisine göre farkı yansıma engelleyici ve çizilme karşı dayanıklı kaplamadan ötürü farklıdır.. Onun dışında bir fark görmedim...

16,4 " ekranı büyük yani kafede vs.. bataryası ile kullanmak zaten zor ... Magnezyum alaşım olmasaydı daha ağır olacağını hatırlanmalı... Tabiki sonuçta 3,2 kilo ile ağır gelebilir ama unutulmamalıdır ki ekran 16,4 inç ... Bu ebatta bu hafiflik başarı olarak görmekteyim... Sony FW ve F serisinde hahf olması için çaba sarfettiği ortada...

İlla tam mobilite cebimde bile taşımak istiyoru m diyen varsa başka model veya markalar da var... Yani dev ekranlı olupta ağırlığından şikayetçi olmak pek mantıklı değil...

Sony i Sony yapan kalitesidir... Ekran kalitesi, malzeme kalitesi... Diğer özellikler artısı veya eksisi ile her markada zaten ortaktır...

Sony i seçmeme vesile olan en baskın kriter ekran kalitesidir... Sonra hızıdır, malzeme kalitesidir...

X-Black Çift Lambalı ekran sıradan LED teknolojisine hatta RGBLED e göre daha başarılı olduğunu belirtilmektedir. Ekran kalitesi ve çözünürlüğü iyi olmayan herhangi bir Sony F serisi veya FW serisini şahsen tavsiye etmiyorum...

• Ben de geçtiğimiz sene aslında Sony FW41 serisi bir model almak için İstanbul Bilişim'in yolunu tutmuştum. İlk olarak daha ucuz olduğu 1600*900 çözünürlüğü olan bir modeli incelemeye başladım. Satıcı çocuk bana ısrarla Sony'nin ekran kalitesinim mükemmel olduğunu anlatıp duruyordu. Duruyordu durmasına da nedense görüntü hemen yanıbaşındaki Gateway 17" dizüstünden daha kötüydü. Açıkca söylemek gerekirse Sony'nin o çok methedilen ekranı bu mu diye kendi kendime sordum. Sonra çift lambalı ama çok daha pahalı modeli görünce bahsedilen ekran kalitesini anladım. Fakat şu var ki kullanıcıların büyük çoğunluğu çift lambalı modellerin büyüsüne kapılıp bütün Vaio'ların görüntü kalitesini aynı sanma hatasına düşüyor. Eğer aranılan şey gerçekten ekran kalitesi ise pil süresinin azalmasını ve verilecek fazladan dolarları sineye çekip çift lambalı modellerden alacaklar. Bana 16.4" 1600*900 tam uyuyor. Ne var ki 1600*900 olanların görüntü kalitesi dediğin gibi berbat. 1920*1080 ise benim için fazla. DPI ile oynamak çözüm değil. Aşağıda bazı dizüstü bilgisayarların ekran kalitesi hakkında yabancı donanım sitelerinde yayınlanan bilimsel rakamları veriyorum. Gerçi ekran kalitesini belirleyen gamut, bakış açısı vb. gibi ek ögeler olsa da sıradan kullanıcılar için en önemli iki şey parlaklık ve zıtlık değerleri.

///\\\ VAIO F SERİSİ FAN CLUB- 2010 ///\\\

• tanbul'a da gelmiş F'ler;http://tanbul.com/p/Sony-VAIO-F-Serisi-VPCF11Z1E-BI-Core-i7-i7-720QM-1-6GHz-8GB-500GB-16-4-Notebook-PC--64620.aspx

Edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scorpio9 -- 13 Şubat 2010; 11:31:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: veleciraptor

Ben de geçtiğimiz sene aslında Sony FW41 serisi bir model almak için İstanbul Bilişim'in yolunu tutmuştum. İlk olarak daha ucuz olduğu 1600*900 çözünürlüğü olan bir modeli incelemeye başladım. Satıcı çocuk bana ısrarla Sony'nin ekran kalitesinim mükemmel olduğunu anlatıp duruyordu. Duruyordu durmasına da nedense görüntü hemen yanıbaşındaki Gateway 17" dizüstünden daha kötüydü. Açıkca söylemek gerekirse Sony'nin o çok methedilen ekranı bu mu diye kendi kendime sordum. Sonra çift lambalı ama çok daha pahalı modeli görünce bahsedilen ekran kalitesini anladım. Fakat şu var ki kullanıcıların büyük çoğunluğu çift lambalı modellerin büyüsüne kapılıp bütün Vaio'ların görüntü kalitesini aynı sanma hatasına düşüyor. Eğer aranılan şey gerçekten ekran kalitesi ise pil süresinin azalmasını ve verilecek fazladan dolarları sineye çekip çift lambalı modellerden alacaklar. Bana 16.4" 1600*900 tam uyuyor. Ne var ki 1600*900 olanların görüntü kalitesi dediğin gibi berbat. 1920*1080 ise benim için fazla. DPI ile oynamak çözüm değil. Aşağıda bazı dizüstü bilgisayarların ekran kalitesi hakkında yabancı donanım sitelerinde yayınlanan bilimsel rakamları veriyorum. Gerçi ekran kalitesini belirleyen gamut, bakış açısı vb. gibi ek ögeler olsa da sıradan kullanıcılar için en önemli iki şey parlaklık ve zıtlık değerleri.

Paylaşım için teşekkürler... Önemli düşündüğüm bir ayrıntıdan bahsetmek istiyorum: Dell XPS 16 lar iki tip ekran var WLED (aslında bildiğimiz LED white led beyaz led !) ile RGB LED var... Vermiş olduğunuz tabloda bu belirtilmemiş... Verdiğiniz tablodaki sanırım WLED yani bildiğimiz LED li ...

Ayrıca, parlaklık bir yere kadar önemli... Çok parlak olması pratikte pek birşey ifade etmiyor aksine olumsuz tarafı da var : aşırı parlaklık gözü rahatsız bile etmekte F serisinin parlaklığı otomatikte bile çok iyi... Parlaklık maksimum iken rahatsız etmekte bile o yüzden otomatikte olması çok iyi. Ortam ışığı sensörü olması F serisi için önemli bir artı ...

Tabiki vasat parlaklık olmayacak ayrıca yüksek kontrast ( herne kadar bunu test eden farklı ölçme teknikleri olsa da..) , yüksek yüzdeli gamut yhani renk doğruluğu ve hkaç inçte ne kadar çözünürlükte olduğu önemli olduğunu düşünmekteyim... Şimdi 18,4" deki Full HD ile 16,4" epey fark var diye düşünmekteyim..

İstanbul Bilişim pazarlama tekniği olsa gerek ekran kalitesi düşük ve diğer donanım özellikleri kötü modelleri getirmeleri ve bunu kaliteli diye iddia etmeleri miğdemi bulandırmıştı... Sizin bahsettiğiniz olay geçen hafta başıma da gelmişti.. Adam utanmadan çift lamba diye elinde kalan Fw serisini met etmekteydi...

1600x900 anca 13" lerde hoş gider tabiki ekran kalitesi yüksekse.

• xfacts arkadaşım ben sonystyle den almak istiyorum ama nasıl olcak bir bilgim yok.
    mesela aşağıdaki linkten kendim özellikleri belirleyip almak istiyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores/servlet/SYCTOProcess?catalogId=10551&storeId=10151&langId=-1&LBomId=8198552921666069165&categoryId=8198552921644692000
  • arkadaşlar ürünü bende yani aldım,
    1 - kasa gerçekten inanılmaz, inceliği zarifliği ve kalite kokusuna bayılacaksınız
    2 - tam 8 adet işlemciyle geliyor, 1 çekirdekli arkadaş vardı yanımda düşüp bayıldı:) hız konusunda şüpheniz olmasın deli deli mübarek:)
    3 - valla odamda soba cayır cayır yanıyor oda çok sıcak, üstüne fifa 2010 kuruyorum, wmp çalışıyor, msn çalışıyor fan ses veriyor ama o kadarda çok değil sıkıntı etmeyin yani
    4 - orjinal sony mouseda aldım yanında gerçekten çok hoş oldu süper ikili:)
    5 -www.hepsisony.com dan aldım güvenerek alabilirsiniz, siparişten 3 gün sonra elimde oldu makina
    6 - fifa 2010 ve pes 2010 da full+full ayarlarda gayet güzel oynatıyor, hatta elektrik gitti pilde oynadım ona rağmen bile fan çalışmıyordu doğru düzgün
    7 - oyunda sadece fandan ısı veriyor elinizin altında veya baska yerde ısınma yok
    8 - şunu anladım sonye atıp tutanlar hakkaten kıskanıyorlarmış:)
    biraz daha inceleyeim makinayı ayrıntılı bi açıklama yaparım ama şu 8 çekirdeği buraya koymazsam çatlarım:)

• bu arada söylemeyi unutmuşum, sesine kötü diyenleri anlayamadım, çok net bi sesi var
  • öncelikle hayırlı olsun.güzel günlerde kullanın inşallah...Bilgisayarın hangi modelini kaç paraya aldınız.F serisi yeni modellerde ekran kalitesinin bir önceki FW modellerine göre daha kötü olduğu söyleniyordu.Bu görüş doğru mu ? Yani film izlediğinizde veya internet gündelik işler yaparken yanlardan bakınca ( 178 derece bakış açısı vs.) ekranda kararma oluyor mu ? Ben de eski bir sony vaio kullanıcısıyım. Vaio da açıkçası ekran kalitesi ve işçiliği için daha fazla para veriliyor. Ben bu modellerde Nvidia GT 330M ekran kartının kullanılmasını yadırgadım. Ama maalesef sony satış stratejisi için PS 3 ü satılsın diye bir oyun bilgisayarı yapmıyor. Yorumlarınızı ve Nfs Shift Ve Call of Duty Modern Warfare 2 gibi son çıkan oyun performanslarındaki görüşlerinizi de duymak isterim.
  • Ekran yataydan yani sağdan ve soldan 180 dereceye kadar yandan bakıldığında renk değişmesi bariz değildir...

Ama yukarı ve aşağıdan bakıldığında renklerde biraz artmakta... Unutulmamalıdır ki bakış açısı genelde yanlardan önemlidir.. İmzamdak, F serisi yani Vaio Premium ekranlı olanlarda görüş açısı gerçekten iyi... Pratik olarak sağınızda solunuzda 4 kişi bile olsa renk değişimi çok az olmakta... Pratikte dizüstünde birden fazla kişiyle izlemek pek mantıklı değil... Onun yerine HDMI çıkışıyla LCD veya Plazma ya görüntüyü aktrarmak en mantıklısı

Ekran kalitesi başta olmak üzere herşeyiyle objektif test eden güvenilir bir adres veriyorum:

Almanca olarak testi:

http://www.notebookcheck.com/Test-Sony-Vaio-VPC-F11Z1-E-Notebook.25324.0.html

İngilizce çevirili testi :
    http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.notebookcheck.com%2FTest-Sony-Vaio-VPC-F11Z1-E-Notebook.25324.0.html&sl=de&tl=en&hl=&ie=UTF-8

Ayrıca yüksek frekanstaki ses sorununa karşı çözümü yeni driver (sürücü) güncellemesi de var ( Audio Driver (Realtek) - 6.0.1.5992 VAIO Update üzerinden de mevcuttur...) :

Direk indirme sayfasını veriyorum işte:
    http://support.vaio.sony.eu/computing/vaio/downloads/updates/index.aspx?l=tr_TR&m=VPCF11Z1E_BI

Sadece oyun performansı için almayı düşünenlere bu modeli tavsiye etmem... Onlara tek tavsiyem Alienware marka dizüstü...

Oyun performansı haricinde Dell XPS 1647 ile kıyas yapılsa her açıdan üstündür... Gerçi Türkiye'deki Dell XPS Studio serisi olsa olsa 1640 ve 1645 serisi var... Ekran kalitesi olarak sadece sradan WLED aslında pazarlama tekniği bildiğimiz LED teknolojisidir... Ekran boyutu da 15,6" ağırlık olarak da bu ekran boyutuna göre epey ağır o yüzden Sony Magnezyum hafif kasası ile hem dayanıklı hem de hafif... Ayrıca Dell XPS serisin ekran çerçevesindne toz girmekte.. Dell'in siyah çerçevesi de çok alitesi yapışkanla sabitlenmiş.. Zamanla açılabilmektedir... Kalitesizdir.. Sony de böyle birşey karşılasamazsınız..

Ekran kalitesi son çıkan FW serisinden daha iyi... Özellikle yansıma önleyicili ve çizilmelere dayanıklı ekranın RENK ve KONTRAST olarak çok iyidir... Sonuçta Sony ekran kalitesinde yılların tecrübesiyle kendi kalitesini yine göstermeştir.. RGBLED ile kıyas yapılsa da RGBLED çok yeni teknolojidir... Zaten RGBLED li Dell Türkiye'de satılmayacak...

Renk doğruluğu Gamut %100 Dell in Türkiye'de satılmayacak RGBLED li modellerinde ise kırmızı renk tonunda sorun yaşanmaktadır ve RGBLED ekran daha fazla güç tükettiğini de hatırlatırım... Kontrast 564:1 bu oran çoğundan epey yüksek.. RGBLED li Dell de b,le kontrast değeri bu kadar yüksek değil...

Tekrarlıyorum oyun için performans isteyenler düşük çözünürlükteki örneğin çok yaygın olan 1280x800 veya 1366x768 çözünürlükteki dizüstülerinde yüksek hızda oynanır...

Okuma yazma hızı yüksek SSD veya yüksek performanslı 7200 RPM hardisk ile oyun performansında artış olacağını düşünmekteyim...

Sony Nvidia 330M modeli kullanmasındaki sebeplerinden biri de Windows 7 ye has performans artıcı özellikleri desteklemesi ve birde Cuda teknolojisi ile Ekran kartının gücünden faydalanmasıdır... Sony PS3 gerçeği varken Alienware tarzında oyun serisi çıkarması gerçekten abes olur... Öyle olsaydı herkes HDMI ile FULL HD oyun oynarlardı ve PS3 satışları da ciddi düşerdi...

Genel olarak F serisi çok sesiz.. Özellikle büyük dosya kopyalama taşıma işlemleri esnasında SES hiç gelmiyor... Hardisk i 5400 RPM olsa da 7200 RPM performansı vermektedir hem de 7200 RPM ler gibi sesli de değil... Hardisk in güç sarfıyatı da daha az olmakta...

Yanlış bilgilendirmeler olmasın Intel i7 serisi işlemcileri hakkında: İşlemci fiziksel olarak gerçek 4 çekirdekli her çekirdek çift işlem kabiliyeti ile 8 çekirdek performansı vermektedir...

Tüm bu akıllı seçeneklerle performansta dar boğaz şuana kadar karşılaşmadım...

F Serisinin Premium ekranlı Full HD ekran kalitesi FW serisimnden çok daha iyidir...
    FW serisinde ekran malesef yansımalı parlak yüzey kaplamalıdır.. Resmen ayna vazivesi yapması birçok kullanıcıyı rahatsız etmektedir... Tecrübe sahibi olanla ne demek istediğimi anlar... e-sata, yeni üstün chipseti, yüksek hızlı RAM i ve işlemcisi, ergonomik klavye kullanımı ile çok üstündür... Sadece ekran kartı bazı oyunlarda FW serisi 1 GB Ati den geri kalmaktadır.. Ama çok büyük bir fark yok... Zaten oyun amaçlı alacaklar FW serisini bile almaz... O yüzden eski FW serisinin oyunda vasatlar arası üstün olması pek bir anlamı yok...

F serisinin güç adaptörü 120 Watt ... Diğer markalardaki gibi performansı darboğazı oluşturmayacağı anlaşılıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smart1978 -- 14 Şubat 2010; 14:55:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: serpantin

quote:

Harika fiyat..

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.