Şimdi Ara

VAG ECU Değişimi ve İmmobilizer

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
378
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yaklaşık 2 sene önce motor beyni su aldığı için değiştirmek zorunda kaldım. Aldığım beyin daha önce açıktı bu yüzden çalıştırmada ve kullanmada problem yaşamadım. Elimde 2 adet orijinal anahtar var. Bu anahtarlar hiç problem olmadan beyin değişimi sonrasında çalıştı. İmmobilizer ışığı vs yanma olmadı.

Aliexpres üzerinden orjinal anahtar koduna uygun sustalı anahtar aldım (TR maliyeti 250+ TL, Vergi, kupon, çektirme vs 50TL ye aldım). Metal kısmı anahtarcıda çektirdim.

Kapıları açıyor. Kapıları açtıktan sonra kontak üzerinden orjinal anahtarı takarak bu anahtarı araca tanıttım.

Düğmeler açıp kapatıyor. Buraya kadarda problem yok.

Kontağa takınca İmmobilizer lambası yanı sönmeye başlıyor. Biraz araştırdım yabancı videolarda bu İmmobilizer olayını anlatmışlar fakat durum şu şekilde.

ECU üzerinden İmmobilizer pini okunuyor. Elimde VAG K Can kablo var. Pini okurum burda da sıkıntı yok. Pini okudum diyelim.

VCDS üzerindne kodlama yaparken araçtaki kayıtlı anahtarlar silinip pin kodu ile tekrardan tanıtım yapılıyor.

En fazla da 3 anahtar tanıtılıyor sanırım.

Şimdi ECU üzerinden okuduğum pin kodu yeni takılan ECU'ya ait olacak. Diyelim sildik 2 anahtarı. Tanıtma kanalına girip tanıttıktan sonra ya olmazsa kısmındayım 

Bu sefer elimdeki 3 anahtarda olmayacak.

Daha önce anahtar aktivasyon işlemi yapan varmıdır? Yada konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

• İmmobilizer tanıtma işlem adımlarını tek tek sıralayalım.

VAG K Can Commander ile immoblizer PİN kodunu öğreniyoruz.

1. Program açılıp SCOMMSET kısmından kablo portu seçilecek.

2. Target kısmından 07 Kombi seçilecek

3. Connection type > K-Line seçilecek

4. Special Functions > Instrument/Immobilizer seçilecek.

Açılan ekrandan

5. Read yapılacak

6. Login kısmında yazan PIN kodu sizin araca ait IMMOBLIZER şifresidir.

Bu okuma işlemini yapınca Save To File seçeneğinden mevcut ayarlarınızı kaydedin.

VAG K Can Commander programı ile işimiz bu kadar.

VCDS

Vcds programına giriyoruz

17 İnstrument

11 Login (kodu buraya yazıyoruz do it kısmını tıklıyoruz)

10 Adaptation

Channel 21

READ

Okuma işleminden sonra araçta kayıtlı anahtar sayısı ekrana gelecektir.

2 eski, 1 yeni anahtar olduğunu varsayalım. Yani toplamda 3 anahtar.

Öncelikle 00 yapıp tüm anahtarları silelim.

Ardından araca tanıtılacak olan toplam anahtar sayısını (Yani 3) girip SAVE yapalım.

Ekranda sadece save yapılacak ve arkasından bu anahtarlar kontağa takıp sırayla start konumuna getirilecek.

Start yapınca yanan immobilizer ışığının söndüğünü göreceksiniz. Diğer 2 anahtara da aynı işlem uygulanacak ve Done Go Back ile ekrandan çıkılacaktır.

İşlem bu kadar.

RossTech sitesinin videosuda yardımcı olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi by_bozkurt -- 11 Nisan 2021; 17:55:36 >

• by_bozkurt kullanıcısına yanıt

Hocam merhabalar. Ben aracin beynini degistirmeyi dusunuyorum. Immobilizeri aktarabilir miyim ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.