Şimdi Ara

Vadeli Mevduat Yerine Banka Bonosu Kullanımı Yaygınlaşır mı? (Örnek : N Kolay Bono) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
4
Favori
5.981
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Faiz oranı en büyük etken risk arttıkça getiri artıyor.Devlet bono/tahvil faizi tırt bank tan daha makul seviyede olması normal

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Non_Stop-

Teşekkür ederim peki madem devlet bonolarinda güvence var neden tercih edilmiyorlar?

Benim bildiğim. Devlet bonolarına erişim çok kolay değil. Ya uğraşacaksın takip edeceksin ya da Bir aracı kurum mesela banka ile ulaşabiliniyor sanırım. Aracı kurum komisyonu veya saklama ücretileri var mı bilmiyorum. Bir de bonolarında çeşitleri var. Basit faizli, bileşik faizli, kupolu gibi. Hepsinin farklı kazandırma oranları var, hesabı biraz karışık. Sizin anlayacağınız al sat işler biraz karışık.

Bir de devlet bonolarının faizleri çok düşük. Mevduat faiz oranları ona göre yüksek kalıyor.

Başka bir forumda bono aldıktan sonra istediğimiz zaman satıp faziyle birlikte hiç zarar ermeden paramızı geri alabiliyoruz değil mi diye sorduğum da şu cevabı aldım. Faiz oranı arttığında bono fiyatı düşer yani elinizdeki bonoyu satmak sorunda kalırsanız zarar edersiniz. Faiz oranları düştüğünde de bono fiyatı artar bu sefer de olumlu etkilenirsiniz cevabını almıştım.

Yani her nekadar devlet bonosu da olsa bilmediğimiz o kadar çok şey var ki bu bizim bonoya yatırım yapmamızı engelliyor.

Bence tüm bankaların Aktifbank N Kolay Bono benzeri ürünler çıkartması lazım. Parasını Kısa dönemler halinde değerlendirmeyi seçen yatırımcının ilgisini çekebilmeleri lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• puntoyel kullanıcısına yanıt
    Siz kullanıyorsunuz sanırsam memnun musunuz genel olarak aktifbankin hizmetlerinden?

• Bende yaklaşık 1,5 yıldır aktifbank n kolay bono ürününü kullanmaktayım.Şu ana kadar bana bir sorun çıkarmadılar.Gerek internet bankacılığı,gerek eft,bono alış-satışı olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bty06 -- 24 Eylül 2017; 20:21:51 >
  • quote:

Siz kullanıyorsunuz sanırsam memnun musunuz genel olarak aktifbankin hizmetlerinden?

Evet. N kolay bonoyu denemek için Aktifbank müşterisi oldum. Diğer hizmetlerini hiç denemedim. N kolay bono yatırımınız olduğu sürece havale , eft ücretsiz ve vadesiz hesaba hesap işletim ücreti yok. Sadece N kolay bono için yorum yapacak olursam ING e-turncu hesabın aynısıdır diyebilirim. Faiz kazancı günlük işliyor. Tek fark devlet güvencesi yok.

Aslında benim masrafı olmayan tüm bankalar da hesabım var. Kampanyaları takip ediyorum. Nerede iyi kampanya varsa oradayım.

Güvenilir bir banka mı sizce? E-Turuncudan buna mı geçsem diye düşünüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: bty06

Bende yaklaşık 1,5 yıldır aktifbank n kolay bono ürününü kullanmaktayım.Şu ana kadar bana bir sorun çıkarmadılar.Gerek internet bankacılığı,gerek eft,bono alış-satışı olsun.

N kolay bono ürünü bu yıl çıktı diye biliyorum. En fazla 8 aydır kullanıyor olabilirsiniz. nasıl 1,5 yıl oldu?

• quote:

Güvenilir bir banka mı sizce? E-Turuncudan buna mı geçsem diye düşünüyorum

O sizin kararınız olur. Size fikir vermesi için şöyle söyleyeyim. Her 100.000TL için aylık 90TL fazla kazanç sağlarsınız e turuncuya göre. Yani Yıllık 100.000TL için 1100TL fazla kazanırsınız e turuncudan. Paranız 100.000TL üzeriyse ve hepsi e- turuncudaysa zaten 100.000 TL nin üzerindeki miktar devlet güvencesinde değil mesela o kısım ile N kolay bonoya yatırım yapabilirsiniz.

İsterseniz bankayı internetten araştırın. Faiz getiri farklarına bakın. Haklınıza yatıyorsa yatırımınızı yapın. Yani attığınız taş, ürküttüğünüz kuşa değiyorsa bu işe girişin.

• Aldığım bir bilgiye göre Aktifbank N kolay bonosu tükenmiş. Yani şu an yatırım yapmak isteseniz de yatırım yapamıyorsunuz. N kolay için 2 farklı vade tarihli bono söz konusu. Toplamda 500 milyon TL' lik bir borçlanma aracı diye biliyorum. Tükenmesi talep gördüğünü gösteriyor. Tekrardan yatırım yapabilmek için birilerinin elindeki bonoları satmasını beklememiz gerekecek. Ama bu şekilde mevduat benzeri bono ürününün bir yatırım kotası olması da ayrı bir dezavantaj olmuş oldu.

Yarın Aktifbank' a bir miktar para aktarıp kontrol yapacağım. Bakalım N Kolay bono alımı yapabilecek miyim, yapamayacak mıyım? Ardından bilgi vereceğim.
    Tüh tam da alacaktım

• quote:

Orijinalden alıntı: Camino Del Rio

Tüh tam da alacaktım

Sadece bana gelen bilgi bu yönde teyit etmedim alınıp alınamadığını. Yarın kontrol edeceğim. Tabi küçük bir miktarla teyit edeceğim. Belki 100k - 500k gibi alımlar için yeterli limit kalmamışta olabilir. En fazla yatırdığınız parayı geri eft yaparsınız veya çekersiniz. Tabi Aktifbank' a yeni müşteri kaydı yapanların dikkat etmesi lazım. Yeni müşteriler hesaplarına para yatırabiliyor ama kurye gelip sözleşmeye imza atmadan eft yapamıyor. Yeni müşterilerin parasının aktifbank' ın hesabında kilitli kalma riski var. Bu nedenle ilk olarak ufak bir miktar aktarılıp denenebilir.

Bugün Aktifbank N kolay bonoya yatırım yapabilen veya yatırım yapacakken bonolar tükenmiştir uyarısı alan arkadaşlar bilgi verebilir mi?

Konu nedense çok dikkat çekmedi millet vadeliden vazgeçmiyor

Aynen 13 şubatta n kolay bonoya yatırım yapmaya başladım,öncesindede aktifbank özel bankacılık üzerinden yine bono yatırımı yapıyordum.Aktifbank uzun süredir bono arzı yapmakta.paramın önceleri bir kısmını aktifbank üzerinde değerlendirirken,şimdi tamamını burada değerlendirmekteyim.

Evet stoklar tükenmiştir uyarısı veriyor,MH leri ile görüştüm,onlarda onayladı..

• 1.4 milyar dolar ile Ahmet Çalık (Çalık Holding) 2017 yılında Türkiyenin en zengin 20.iş adamı seçildi.Enerji,inşaat,madencilik,tekstil,telekom,finans alanlarında faaliyet gösteriyor ve hükümete çok yakın bir holding.Yani kolay kolay batmaz.(Yatırım Önerisi Değildir).

Ha tabiki bu en zengin iş adamları listesinde Fiba Holding (Fibabanka) 3 milyar dolar ile ikinci sırada.Bu zenginlikler bankaların batmaması ile ilgili tam bir gösterge olmasada,belirleyici bir faktör.

Türkiye'nin ekonomisi Finans/bankacılık ve İnşaat sektörü üzerine kurulu olduğu için,kolay kolay hiçbir finans kuruluşu/banka batmaz.

Ne yazık ki ülkemizde,hepimizin bildiği gibi şöyle bir gerçek var.Hükümetle dalaşmassan sana hiçbirşey olmaz.Cem Uzan-İmar Bankası ve Fettullah Gulen-Bank Asya hükümet ile yollarını kesiştirdiler ve olan banka zedelere oldu,Hepimizin derdi enflasyon karşısında eriyen birikimlerimizi en iyi nasıl değerlendiririz.Umarım böyle sıkıntılı olaylar,tekrar yaşanmaz ve kimse maddi,manevi kayba uğramaz ;)

• quote:

Orijinalden alıntı: Camino Del Rio

Konu nedense çok dikkat çekmedi millet vadeliden vazgeçmiyor

Konuya çok yorum gelmedi ama N kolay bono tükenmiş. Bu demek oluyor ki diğer bankalar da vadeli benzeri bono ürünleri çıkarsa talep görecek.

• quote:

Aynen 13 şubatta n kolay bonoya yatırım yapmaya başladım,öncesindede aktifbank özel bankacılık üzerinden yine bono yatırımı yapıyordum.Aktifbank uzun süredir bono arzı yapmakta.paramın önceleri bir kısmını aktifbank üzerinde değerlendirirken,şimdi tamamını burada değerlendirmekteyim.

Evet aktifbank' ın bir de aktif bonosu var değil mi? Ama benim internet bankacılığında aktif değil sanırım sözleşme imzalamam gerekiyor aktif hale gelmesi için. N kolay bono kadar kullanımı, alımı satımı kolay, günlük işleyen bir bono mu bu aktif bono? Bir de faizi ne seviyeler de ki.

Bir de aktifhesap diye bir hesabı var denemedim. Nasıl bir hesaptır biliyorsanız anlatırmısınız.

Ayrıca repo kısmı da var internet bankacılığında hiç denemedim ama geyet kullanışlı gibi. Faizi %13,5 miydi neydi ben kontrol ederken gayet iyi ama hiç denemedim.

• quote:

Evet stoklar tükenmiştir uyarısı veriyor,MH leri ile görüştüm,onlarda onayladı..

Bugün forumda birbaşka arkadaş daha denedi. N kolay bono alamıyormuş. Tükenmiş.

• quote:

1.4 milyar dolar ile Ahmet Çalık (Çalık Holding) 2017 yılında Türkiyenin en zengin 20.iş adamı seçildi.Enerji,inşaat,madencilik,tekstil,telekom,finans alanlarında faaliyet gösteriyor ve hükümete çok yakın bir holding.Yani kolay kolay batmaz.(Yatırım Önerisi Değildir).

Ha tabiki bu en zengin iş adamları listesinde Fiba Holding (Fibabanka) 3 milyar dolar ile ikinci sırada.Bu zenginlikler bankaların batmaması ile ilgili tam bir gösterge olmasada,belirleyici bir faktör.

Türkiye'nin ekonomisi Finans/bankacılık ve İnşaat sektörü üzerine kurulu olduğu için,kolay kolay hiçbir finans kuruluşu/banka batmaz.

Ne yazık ki ülkemizde,hepimizin bildiği gibi şöyle bir gerçek var.Hükümetle dalaşmassan sana hiçbirşey olmaz.Cem Uzan-İmar Bankası ve Fettullah Gulen-Bank Asya hükümet ile yollarını kesiştirdiler ve olan banka zedelere oldu,Hepimizin derdi enflasyon karşısında eriyen birikimlerimizi en iyi nasıl değerlendiririz.Umarım böyle sıkıntılı olaylar,tekrar yaşanmaz ve kimse maddi,manevi kayba uğramaz ;)

Ben de öyle hemen yatırım yapan biri değilim. Bankayı ben de araştırdım. Dediğiniz gibi arkası sağlam. (Yatırım tavsiyesi değildir.) Ama çok tanınmış birbanka değil. Passolig ile işiniz olmadıysa kolay kolay aktifbank ismini duymuyorsunuz. Ben N kolay bono sayesinde araştırma imkanı buldum. Diğer bankalardan da aynı ürünleri bekliyorum ama diğer bankalar çok ağır kaldılar. Acaba neden? Yani vergi avantajı var ve ürün ilgi gördü.

Aynen,aktif bonoyu kullanıyordum.şubattan beridir n kolay bonodayım.en son sorguladığımda en iyi oran en kolay bonoda old.için aktif bonoyu bıraktım.güncel oranını şu an bende bilmiyorum(aktif bononun).aktif hesapta ise hesaptaki para otomatik gecelik repoya giriyor,Hergün gecelik repo faizi işliyor.repo faizide en kolay bonodan düşük olduğu için,bu yatırım ürünüde pek kullanmıyorum ..

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.