Şimdi Ara

V for Vendetta Sevenler - Bireysel dönüşümden toplumsal devrime!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
2
Favori
3.566
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1507 yılında İngiltere’de Fawkes ailesinin bir erkek çocuğu dünyaya gelir. Adını Guido koyarlar. Daha sonra Guy olarak anılacaktır. Guy Fawkes büyüyünce asker olur. Katoliktir. İngilizler ile İspanyollar birbirlerini çok fazla sevmeseler de Katolik kardeşliğinden dolayı İspanyol ordusunun Hollanda’daki birliklerine katılır. Savaşta büyük yaralılıklar sağlayan Fawkes özellikle mühimmat konusunda kendini geliştirir. İngiltere’ye döner. Muhafazakâr Protestan Kral I. James tahtta oturmaktadır. Kral Katoliklere büyük zulümler yapmaktadır. İngiltere devlet yönetiminde ve Katolik monarşik rejimde kökten bir devrime gitmek amacıyla toplanan on iki komplocu, Westminister Sarayı’ndaki İngiliz Parlamento Binasını, o yılki -her sene ekim ya da kasım ayında tekrarlanan- aristokrasi zirvesinde havaya uçurmaya karar verir. Guy Fawkes mühimmat bilgisinden dolayı baruttan sorumludur. Parlamentonun mahzenine barutları istiflerken içerden birinin bilgi sızdırmasından dolayı enselenir. Bu olay daha sonra Barut Komplosu adıyla anılacaktır. Fawkes türlü işkencelerden geçtikten sonra konuşur ve arkadaşlarının da ismini verir. Asılarak idam edilir. Cesedi parçalanarak teşhir edilir. Kral I. James 5 Kasımı bayram ilan eder. Her yıl 5 Kasımda Guy Fawkes maskesi takılmış ve samandan yapılmış Guy Fawkes kuklaları şenlik ateşi eşliğinde yakılır.

Barut Komplosundan 320 yıl sonra İngiltere’de Roberts ailesinin bir kız çocuğu ve yine aynı olaydan 348 yıl sonra da Moore ailesinin bir erkek çocuğu dünyaya gelir. Kıza Margaret Hilda, oğlana da Alan ismini verirler. Margaret Sir Denis Thatcher ile evlenerek Margaret Thatcher olur. 1979 yılında da İngiltere’ye başbakan seçilir. Alan Moore ise hiçbir işte dikiş tutturamaz. Önce karikatüristlik yapar, bu işte yeterli olmadığını görünce de yazarlığa ve özellikle de çizgi roman yazarlığına yönelir. Thatcher muhafazakâr, Moore anarşisttir. Thatcher muhafazakâr politikalardan dolayı özgürlükleri kısıtlamaktadır. Moore bu politikaları eleştiren ürünler vermektedir.

Alan Moore ve çizer David Llyod Thatcher’ın baskıcı politikalarını eleştirmek amacıyla V for Vendetta isimli çizgi roman üzerinde çalışmaya başlarlar. Lloyd’un aklına Guy Fawkes gelir ve V’nin yüzüne bir Guy Fawkes maskesi kondururlar. Çünkü devamlı sırıtan bir adamın ölümcüllüğü müthiş bir etki yaratmaktadır. Ama her şeyden önce Guy Fawkes anarşinin öncülerindendir. Bu İngiltere tarihinin en büyük haini kabul edilen Fawkes’a bir nevi iade-i itibar anlamı da taşımaktadır.
    Moore yazar, Lloyd çizer. Çizgi roman 1982 yılında çıkmaya başlar ve büyük bir hayran kitlesi yaratır. Çizgi romanın piyasaya çıkışından yıllar sonra (kaç yıl bilmiyorum) Amerikalı yönetmenler Larry Wachovski ve Andy Wachowski (Wachowski Biraderler) romanın film haklarını satın alırlar. 2005 yılında film çekilir. Yönetmen daha önce Matrix üçlemesinde yardımcı yönetmenlik yapan James McTeigue’dur. Filmin başrollerini Natalie Portman, Hugo Weaving ve John Hurt paylaşır. V’yi Weaving, Evey’yi Portman canlandırır. George Orwell’in 1984 isimli distopik romanının film uyarlamasında baskıcı rejim altında inim inim inleyen başkarakteri canlandıran John Hurt, bu filmde baskıcı rejimin başındaki başbakanı canlandırmaktadır.

Filmi izlemiş olmalısınız. İzlemediyseniz de mutlaka izleyin. Film hikâyesi, atmosferi, oyuncuları, müzikleri ile tabiri caizse “gaza gelmeyi” garanti edecek türden. E tabi bu filmin bir Holywood yapımı ve yapımcı firmasının Warner Bros olmasını aklınızdan çıkartmayarak. Çünkü sistem eleştirisi yapar gözüken bir filmin sistemin en büyük besleyicilerinden biri olan Holywood tarafından sunuluyor olması kafalarda soru işareti bırakmıyor değil. Nitekim Alan Moore filmden ve filmin afişinden kendi isminin çıkarılmasını istemiştir. Bunun sebebi filmin çizgi romana göre biraz daha yumuşatılması olsa gerektir. Çizgi romanın hayranları “çizgi romanda faşizme karşı anarşizm çatışması vurgulanırken, filmde faşizme karşı alternatif öne sürülmemiştir” demektedirler. O halde bulabilirseniz çizgi romanı da okuyun.

Çizgi romanı kesinlikle daha ayrıntılı. Okumayanlar varsa spoiler vermeyeyim ama V'nin neden V adında olduğunu bilen var mı içimizde? Dünya'ya o zamanlarda ne olmuş bu gibi soruların yanıtları çizgi romanın içerisinde mevcut. İnternetten bulup sipariş edebilirsiniz tavsiye ederim. Çizimleri iyi değil önce onu söyleyeyim ama verilmek istenen mesaj olsun replikler olsun gerçekten çok güzel

Kitabın kapağı

Örnekler

Ana karakter herkesin malumu

V

Toplanalım bakalım V sevenler, çizgi romanını daha çok kişiye duyuralım.

1-Elasmosaurus diyerek başlıyorum
    2-Gabriel Van Helsing
    3-urazs
    4-kiaoss
    5-kızıl_mendiL
    6-OlympoSSSSS1
    7--Mitokondri-
    8-tugceccc
    9-EdmondDantes
    10-Schizophrenia
    11-sacrifise
    12-dbalci
    13-Carnage86
    14-Heudérbaix

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elasmosaurus -- 15 Temmuz 2013; 0:50:42 >

• beni de ekleyin lütfen
  • v for vandetta'nın çizgi roman uyarlaması olduğunu bilmiyordum okumak istiyorum kaç sayıdır nerden bulabiliriz?
    ayrıca yazıyı çok beğendim sen mi yazdın yoksa bir yerden alıntı mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soranger -- 9 Ağustos 2012; 23:37:21 >
  • Beni de ekleyebilirsin kardeşim.

V ile ilgili bazı düşüncelerimin olduğu yazılarımı taşıyabilirim, bir şeyler de ekleyebilirim daha sonra.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gabriel Van Helsing

beni de ekleyin lütfen

Ekledim

quote:

Orijinalden alıntı: soranger

v for vandetta'nın çizgi roman uyarlaması olduğunu bilmiyordum okumak istiyorum kaç sayıdır nerden bulabiliriz?
    ayrıca yazıyı çok beğendim sen mi yazdın yoksa bir yerden alıntı mı?

Tek sayı ama kalın maalesef. Bu da çizgi romanın kopmasına vs. yol açabiliyor. Yani kapak tutmuyor. Ben bir kere aldım sonra değiştirdim yenisini aldım ve tekrar aynı sorunla karşılaştım - ki ben kitaplarıma vs. çok iyi bakarım, okurken sayfalarını asla tam açmam vs. gibi -. Kitabın kalınlığıyla alakalı genel bir sorun olabilir yani.

İnternetten siparişle temin edebileceğini düşünüyorum. DR'da 25.99, İdefixte 28 lira civarıydı sanırım.

Yazı aslında filmi için yazılmış bir yazı. Kesip biçtim düzenledim, genel hatları alıntı tabii.

Çizgi romanını okumanı tavsiye ederim. İçinde V'den önce tasarladıkları karakter falan mevcut

quote:

Orijinalden alıntı: urazs

Beni de ekleyebilirsin kardeşim.

V ile ilgili bazı düşüncelerimin olduğu yazılarımı taşıyabilirim, bir şeyler de ekleyebilirim daha sonra.

Ekledim

İleride replikleri falanda koyarız. Resimler ekleyebiliriz çizgi romanlarımızla çekilmiş

• beni de ekleyebilirsiniz. Hayatımda okuduğum ilk çizgi roman v for vendetta oluyor. Filmini de çizgi romanını da tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kiaoss

beni de ekleyebilirsiniz. Hayatımda okuduğum ilk çizgi roman v for vendetta oluyor. Filmini de çizgi romanını da tavsiye ederim.

Eklendiniz
  • v nin olduğu yerde bende olmalıyım, filmine hayran kalmıştım, şimdilerdede ingilizcemi geliştirmek için cizgi roman, anime, sesli kitap takılıyorum, lütfen benide ekleyin :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kızıl_mendiL

v nin olduğu yerde bende olmalıyım, filmine hayran kalmıştım, şimdilerdede ingilizcemi geliştirmek için cizgi roman, anime, sesli kitap takılıyorum, lütfen benide ekleyin :)

V'nin olduğu yerde artık sende oldun

Evey'den bir alıntı;

O Monte Cristo kontuydu, babamdı, annemdi, kardeşimdi, arkadaşımdı, o sizdiniz ve bendim. O hepimizdi.
  • dr de normalden biraz pahalı diye biliyorum başka nerede bulabilirim bunu

• quote:

Orijinalden alıntı: jdmorrison

dr de normalden biraz pahalı diye biliyorum başka nerede bulabilirim bunu

Çizgi roman + maske hediyeli ( 35 lira ):http://www.kahramanlarburada.com/?urun-281-V-for-Vendetta-cizgi-romani--Maske-HEDiYELi--.html

Çizgi roman ( 26 lira ):http://www.dr.com.tr/Kitap/V-for-Vendetta/Alan-Moore/Cizgi-Roman/urunno=0000000201682

Çizgi roman ( 29,75 lira ):http://www.idefix.com/kitap/v-for-vendetta-alan-moore/tanim.asp?sid=E69UXSHJ8F7VK47B81JT

Çizgi roman ( 29,40 lira ):http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=103562

• Ekleyin

• Ekleyin lütfen V iyidir iyi
  • Eklendiniz arkadaşlar, hoşgeldiniz
  • Ekleyin lütfen ^.^
  • Hocam ekleyin beni de. Daha okumadim fakat siparis verecegim yakinda. Filmini izlemistim cok iyiydi. Goruntuden cok edebi replikleri beni bitiren bir filmdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: tugceccc

Ekleyin lütfen ^.^

quote:

Orijinalden alıntı: EdmondDantes

Hocam ekleyin beni de. Daha okumadim fakat siparis verecegim yakinda. Filmini izlemistim cok iyiydi. Goruntuden cok edebi replikleri beni bitiren bir filmdi.

Eklendiniz arkadaşlar.

Bu arada nickine kurban Edmond Dantes, büyüksün kont, hayranınız
  • Benide ekleyiniz lütfen
  • V candır ekle benide kardeş.
  • Beni de ekleyebilirsiniz, bu Alan Moore ne yazsa çığır açıyor arkadaş.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.