Şimdi Ara

UZUN YOLDA UYUMAMAK İÇİN NE YAPMALI? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
266
Cevap
3
Favori
82.370
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: derememo

bu tuhaf tavsiyeyi, şehirler arası otobüs süren bir söförlüğü yapan birisi istese kıyameti kopartırız.
    "--vay efendim 8 saatden fazla araç sürmemeliyiz, bunlar insanmı taşıyor?1 cinayetten farkı yok!...vs"
    ve yukardaki tepkilerimizde yerinde olur.
    ama gel görki, böyle (tuhaf, psikopatca, cinayet önerisi gibi...vs) tavsiyeler almak ve uygulamak isteyen kişiler var aramızda.
    ve böyle bir durumda şahsın vicdanından başka yapılabilecek hiç bir şey yok.
    yazık bizlere.
    daha yavaş gitse, bir yerde 1 gece mola verse, aracıda, kendinide yormasa, daha az yakıt harcasa, herşeyin önemlisdi, başta kendisine ve diğerlerine zarar vermese olmazmı?
    konuyu açan arkadaşa tavsiyemi istemedende olsa vermiş oldum. bir de dileğim olsun onun için.
    inşallah kaza yapmazsın, (bu şekilde yaparsanda haketmişsin demektir), inşallah başkalarına zarar vermezsin.

Ben şahsen gereksiz yere 90 km/s hız sınırına riayet edenlerden değilim. Tamam araçlar 90'dan sonra her 1 km/s hızda %1 fazla yakıyor olabilir fakat 90 ile gitmeyle bu yol bitmez cidden. Ayrıca alkollü yada aşırı hızla gidecekmişim gibi konuşmuşsunuz. Uykum gelirse tabiki çeker uyurum arabayı şarampole yuvarlama gibi bir niyetim yok. Maksadım uykumu getirmemek. Gelirse tabiki yapacak birşey yok. Uykuya direnecek halim yok...

• arkadaşlar ülkemizde hız sınırı otobanda 140 km iken heryer otoban olsa sana verilen hak 8 saat ortalama 100 km süratin altına düşmezsen günde 800 km yaparsın
    trafik yasalarına göre en az 4 saat uyuduktan sonra 8 saat daha kullanırsın o zaman istediğin yere gidersin ama mutlaka kurallara uy
  • Konuyu özetlersek hocam güzel bir uykunu alıp yola çık. Hafif ve sulu yiyecekler yedikten sonra yolculuk süresince Kahve yada Redbull gibi enerji içeceksin. Ama Enerji içeceğini fazla abartma fazlası zararlı.

Uykunun gelmeye başladığı vakit ise asla kendini zorlamıyorsun hemen uygun bir yere arabayı çekiyorsun, Telefonunu çıkartıp 2 saat sonrasına Alarmı kuruyorsun ve koltuğu yatırıp uyuyorsun.

Yarın öğlen İstanbul-Kayseri-Adana yapacağım. Tahmini 1300 km yol. Aracı tek ben süreceğim ve yukarıdaki yazdığım şeylerin aynısını kendim uygulayacağım.
  • Zamanında 1000-1200 km durmadan giderdim.Yaş ilerledikçe insan akıllanıyor şimdi 500-600km gidiyor mola veriyorum, hem yeni yerler görüyorum,hem de geze geze, sarı tabelaları (tarihi,turistik vs.) atlamadan gidiyorum.Yolculuktan daha çok zevk alıyorum.Tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: the engine

Zamanında 1000-1200 km durmadan giderdim.Yaş ilerledikçe insan akıllanıyor şimdi 500-600km gidiyor mola veriyorum, hem yeni yerler görüyorum,hem de geze geze, sarı tabelaları (tarihi,turistik vs.) atlamadan gidiyorum.Yolculuktan daha çok zevk alıyorum.Tavsiye ederim.

Tabiki aslında dediğiniz gibi seyahat etmek gerek. Fakat yanınızda birisi olmazsa o da pek zevkli olmaz gibi geliyor...
  • Benim uyku konusunda eğer mola verme şansı yoksa bulduğum en etkili çözüm naneli sakız çiğnemek. Jarmaşık olmayan baya işe yarayan bi yöntem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hunter06
    benim için en büyük doping eşlik edebildiğim hareketli müzikler

+986526952366

hareketli muzik olunca soyle gaza getiren cin gibi oluyorum havaya giriyorum bırden.

kahve + muzik = uzun yol formulu
  • uykusuzluğa dayanıklılık kişiye göre değişir.
    eğer şüpheniz varsa yolu mola verip uyuyacak şekilde planlayın derim.
    sonuçta gideceğiniz yere 1 gün önce varmanız sizin ya da bir başkasının hayatından daha önemli değil.
    kaldı ki eğer o yolu dinlenmeden tamamlamaya kalkarsanız ertesi günü uyuyarak geçirirsiniz ve erken gitmenizin hiç bir anlamı kalmaz

not : tabi bu kadar uzun yolu gitmeye alışık olanlar da vardır. ben yazdıklarına bakarak, arkadaşın alışık olmadığını varsaydım ve yorumumu ona göre belirttim

şimdiden kazasız belasız, hayırlı yolculuklar dilerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wurtz

Aracımda tesisat da var müzik dinlemek keyifli oluyor fakat bir yerden sonra da gerçekten sıkılıyor insan. Ayrıca en büyük handikapım da yalnız gidicek olmam. İnsanın ağzından tek kelime bile çıkmayınca iyice robota bağlıyor...

tek başınıza gitmeyin.önermem.
  • Her sene Araba ile Gurbet yolculugu yapiyoruz, yani Almanya´dan - Türkiye´ye Memlekete yolculuk yapiyoruz toplam 2.700km Yol Kat ediyoruz ve Almanya olmak üzere toplam 4 degisik Ülkeden geciyoruz Türkiye ye varana kadar. Uyumadan toplam 1.400km yol yapiyorum, baktiniz Uykunuz geldi cekin saga biraz uyuyun. Uyandiktan sonra disari cikin elinizi yüzünüzü yikayin Soguk su ile daha sonra Spor hareket yapin disarida (cok yarari oluyor bunlarin). Daha sonra dinc olursun ama yinede arada uykun gelirse ayni seyleri tekrarla. Yemek yemeyin, onun yerine bol bol su icin. Yemek yedinizmi agirlik basiyor yani daha kötü olursunuz. Red Bull cok tehlikeli, ilk basta uykunuzu getirmiyor dogrudur ama daha sonra bir yattinizmi Ölü gibi uyuyorsunuz. Müzik her zaman acik olsun veya yaninizdaki kisi sizinle devamli konusup basinizda dir dir etsin :). 2.700km yolun kahrini böyle cekiyoruz, Türkiye´ye gidip Memleketimizi görecegiz diye heyecandan fazla uyku gelmiyor ama dönüste Kümese geri dönüyoruz diye insanin cani sikiliyor

Arkadaslar 2 saat sonra varin ama Tez varin. Allah hepimizin tüm Gurbetci ve uzun yolculuk yapacak olanlarin yaninda olsun.

Saygilar

• quote:

Orijinalden alıntı: victor

uykusuzluğa dayanıklılık kişiye göre değişir.
    eğer şüpheniz varsa yolu mola verip uyuyacak şekilde planlayın derim.
    sonuçta gideceğiniz yere 1 gün önce varmanız sizin ya da bir başkasının hayatından daha önemli değil.
    kaldı ki eğer o yolu dinlenmeden tamamlamaya kalkarsanız ertesi günü uyuyarak geçirirsiniz ve erken gitmenizin hiç bir anlamı kalmaz

not : tabi bu kadar uzun yolu gitmeye alışık olanlar da vardır. ben yazdıklarına bakarak, arkadaşın alışık olmadığını varsaydım ve yorumumu ona göre belirttim

şimdiden kazasız belasız, hayırlı yolculuklar dilerim.

Uyumadan gidilen 1000 km den sonra insan gerçekten yoruluyor. Belki ondan sonra uyuyacağınız 2 saat çok iyi gelecektir yada uykusuzluğa bir çözüm vardır şeklinde araştırıyorum. Bir çözüm bulmaya çalışıcam fakat bakalım artık...

• @wurtz

Yolcu yolunda gerek, çıkamadınızmı daha?
  • Birşey sormak istiyorum.Millet direksiyon başında nasıl uyuyor ya. :D Ben otobüste yolculuk sırasında bile uyuyamıyorum. 1200 küsür KM yol hem de.Bir de araba kullanınca hiç olmaz diye tahmin ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ex-Diesel

@wurtz

Yolcu yolunda gerek, çıkamadınızmı daha?

Pazar günü sabah 05.00 çıkış saatim olacak inşallah. Belki bir yol arkadaşı denk gelir de biraz o kullanır. (100 km de olsa 1 saat uyku iyi gelir)

Zaten bu başlık altında yol maceralarımı cepten paylaşıcam. Sağolsun bir çok arkadaş ciddi olarak yardımcı olmaya çalıştı.

Şunu kesinlikle söylemek isterim ki bu konu açılmadan önce can korkusunu bu kadar çok hissetmiyordum...

• quote:

Orijinalden alıntı: Juan Pablo Montoya

Birşey sormak istiyorum.Millet direksiyon başında nasıl uyuyor ya. :D Ben otobüste yolculuk sırasında bile uyuyamıyorum. 1200 küsür KM yol hem de.Bir de araba kullanınca hiç olmaz diye tahmin ediyorum.

Öyle düşünmeyin insan bir anda dalıyor uyuyor hiç de farketmiyor...
  • Uyku bastırınca ne yaparsam yapayım fayda etmez bana. Ve o yol da herhangi bir insan için dinlenmeden gidilecek yol değil. Gidilecek olsa 8 saatlik yolda şoförler yedekli gitmezler..
  • yoruldummu çek kenara yat dinlen daha uzatmanın anlamı yok bence herkes aynı şeyi yazmış zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: BERK*

yoruldummu çek kenara yat dinlen daha uzatmanın anlamı yok bence herkes aynı şeyi yazmış zaten

Berk hocam hiç görünmüyorsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Selçuk ALAGÖZ

quote:

Orijinalden alıntı: BERK*

yoruldummu çek kenara yat dinlen daha uzatmanın anlamı yok bence herkes aynı şeyi yazmış zaten

Berk hocam hiç görünmüyorsun

fazla takılmıyorum forumda abi k.dışından 4 ay uzaklaştırma aldım

• quote:

Orijinalden alıntı: Selçuk ALAGÖZ
    Konuyu özetlersek hocam güzel bir uykunu alıp yola çık. Hafif ve sulu yiyecekler yedikten sonra yolculuk süresince Kahve yada Redbull gibi enerji içeceksin. Ama Enerji içeceğini fazla abartma fazlası zararlı.

Uykunun gelmeye başladığı vakit ise asla kendini zorlamıyorsun hemen uygun bir yere arabayı çekiyorsun, Telefonunu çıkartıp 2 saat sonrasına Alarmı kuruyorsun ve koltuğu yatırıp uyuyorsun.

Yarın öğlen İstanbul-Kayseri-Adana yapacağım. Tahmini 1300 km yol. Aracı tek ben süreceğim ve yukarıdaki yazdığım şeylerin aynısını kendim uygulayacağım.

Bende cumartesi ist-kayseri gideceğim ailecek yol durumu hakkında bilgi verirsen memnun olurum.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.