Şimdi Ara

UZUN YOLDA UYUMAMAK İÇİN NE YAPMALI? (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
266
Cevap
3
Favori
82.384
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 6buçuk saat normal şartta.İstanbul içi trafik varsa süre daha da artıyor.5saat olsa keşke.
  • Birkaç yüz bin km araba kullanma tecrübesi olan biri olarak şunları söyleyeyim:

1600-1700 km'lik yol tek şoförle bir seferde gidilecek bir yol değildir. Kimseye tavsiye etmem. Yapmayınız.
  • Gece 03:30 da çıkıyorum. İstanbul2dan Konya2ya gidiyorum. 730 km yolda en az 2 saat uyuyorum. İster istemez uyku geliyor. Fakat son seyahatimde gündüz 12:15 de yola çıktım. Gece 23:30 da vardım. Zerre kadar uykum gelmedi.

Yola çıktığınız saatte önemli burda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Gece 03:30 da çıkıyorum. İstanbul2dan Konya2ya gidiyorum. 730 km yolda en az 2 saat uyuyorum. İster istemez uyku geliyor. Fakat son seyahatimde gündüz 12:15 de yola çıktım. Gece 23:30 da vardım. Zerre kadar uykum gelmedi.

Evet yola çıkılan saat çok önemli. Aynı yolu bir kere daha gidicem 2 hafta sonra. Bakalım bu sefer nasıl olucak yolculuk. Ama cidden 1700km yol çekilicek dava değil...
  • varsa yine uzun yolculuk geçerseniz buralardan kasmayın gelin msaifir ederiz. araba koltuğunda harap olmayın en azından. çayımız kahvemiz çalışır :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: Evomania

varsa yine uzun yolculuk geçerseniz buralardan kasmayın gelin msaifir ederiz. araba koltuğunda harap olmayın en azından. çayımız kahvemiz çalışır :))

Teşekkür ederim Isparta üzerinden geçseydim bi çay içmeye kesin uğrardım. Düşünmeniz yeter...
  • quote:

Orijinalden alıntı: wurtz

quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Gece 03:30 da çıkıyorum. İstanbul2dan Konya2ya gidiyorum. 730 km yolda en az 2 saat uyuyorum. İster istemez uyku geliyor. Fakat son seyahatimde gündüz 12:15 de yola çıktım. Gece 23:30 da vardım. Zerre kadar uykum gelmedi.

Evet yola çıkılan saat çok önemli. Aynı yolu bir kere daha gidicem 2 hafta sonra. Bakalım bu sefer nasıl olucak yolculuk. Ama cidden 1700km yol çekilicek dava değil...

1700 km yol az değil. Hangi saat çıkarsanız çıkın, uykuya yakalanırsınız. Benim gittiğim yolun 2 buçuk katını gidiyorsunuz. Dikkatli gidin. Hayırlı yolculuklar.

• quote:

Orijinalden alıntı: wurtz

quote:

Orijinalden alıntı: Evomania

varsa yine uzun yolculuk geçerseniz buralardan kasmayın gelin msaifir ederiz. araba koltuğunda harap olmayın en azından. çayımız kahvemiz çalışır :))

Teşekkür ederim Isparta üzerinden geçseydim bi çay içmeye kesin uğrardım. Düşünmeniz yeter...

hatta yolu uzatın bi balık yedirelim olmadı kebap yedirelim millet forumdaşlık görsün. ne zaman yolunuz düşerse bir seslenseniz yeter.herşeyden önce sevaptır zordaki insana yardımcı olmak(zorluk sadece maddi olmaz bunu bilmez insanlar)

• erzurum- aydın arası tam(ilçe erzuruma 200km) 1800km yol yaptım...giderken şereflikoçhisarda ve burdurda olmak üzere iki kez mola verdim...dönüşte ise aydın'dan sivasa kadar geldim ve sivasta bi gece geçirdikten sonra erzuruma vardım...uzun yolun en büyük handikapı yorulduğunuzda şu km ilerde bir yer var oraya ulaşayım,oraya varınca il merkezine az kalmış orda mola veririm derken dinlenmeyi geciktirmek...
  • quote:

Orijinalden alıntı: governor92

erzurum- aydın arası tam(ilçe erzuruma 200km) 1800km yol yaptım...giderken şereflikoçhisarda ve burdurda olmak üzere iki kez mola verdim...dönüşte ise aydın'dan sivasa kadar geldim ve sivasta bi gece geçirdikten sonra erzuruma vardım...uzun yolun en büyük handikapı yorulduğunuzda şu km ilerde bir yer var oraya ulaşayım,oraya varınca il merkezine az kalmış orda mola veririm derken dinlenmeyi geciktirmek...

Molayı geciktirmek yapılabilinecek en tehlikeli hareket olur. Mola ihtiyacı geldiyse 50km den fazla yol gitmemek gerek diye düşünüyorum.
  • Neden uyumak zorunda olsun adamın uykusu yoksa. Ama ara sıra durup bi hava alması daha iyi olur tabi
  • Yok öyle bir dünya kardeş. Uykun varsa çekip uyuyacaksın yarım saat bile olsa kralı gelse uyku ile soğuğa yigitlik yapmamalı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Uyku gelirse bayiden 1 tane bira kap iç ve uyu.

• Arabanın buzdolabına Nescafé Xpress den atın. Orijinal olanı tavsiyem. 2 tane için uyku falan kalmaz. Sıcak havada iy gelir soğuk soğuk.
    Bu mesaja eklenen görseller:

UZUN YOLDA UYUMAMAK İÇİN NE YAPMALI?

• zx6r kullanıcısına yanıt
    Yola her çıktığımda, her mola verişimde kesinlikle içerim.

Saatlik kurtaracak şekildede limon veya birisinin sizi cimciklemesini isteyebilirsiniz. İşe yarıyor.

Başka şeylerde işe yarıyorda nese

• Uyku varsa dip gaz gideceksin uyku muyku kalmaz.

• Ufak bir araştırma sonucu yabancı bir sitede bulduklarım. Sürüş esnasında uygulanabilecek geçici tedbirler. Bir kısmı çılgınca gelebilir ama hayatta kalmak için değer:

1- sakız çiğnemek
    2- klima - ısı normalin biraz altında ama çok değil
    3- ıslak mendil - yüzünüze boynunuza sürün
    4- bazen camı arala
    5- hoşlanmadığın müzikler dinle, ne kadar sevmezsen uyanık tutma ihtimali o kadar yüksek - dinlendirici müziklerden uzak dur
    6- çalan şarkıya eşlik etmek
    7- ara sıra başınızı sağa sola sallayıp derin bir nefes almak
    8- bir eli havada tutmak
    9- yüksek sesle toplama çıkarma yap
    10- hiçbiri işe yaramazsa arabada çığlık atmak
    11- hız sabitleyici kapat
    12- gece sürüşünde tavan lambasını açık tut, bunu uykun gelmeden yap
    13- ara sıra koltuğun yüksekliğini değiştirmek. bunu yaparken hava yastığına uygun bir konum ayarlanmalı
    14- varsa koltuk ısıtıcıyı kapatın
    15- arabayı kenara çekip uyku molası verecekseniz sürücü koltuğunda değil başka koltukta uyuyun

umarım faydası olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanoca -- 31 Ekim 2016; 22:09:35 >

• Sol elimde yanık ile bir gece uyuduktan sonra (ne kadar uyunabilirse tabi) Ankara'dan Trabzon'a yola çıktım. Varışa 200 km kala darbe oldu. Saat 23 civarlarında trabzon akçaabata vardım. O gece 5 de yatıp sabah 10 da kalktıktan sonra akşam arkadaşın düğününü yapıp geri saat 23:30 civarında Ankara'ya yola çıktım.. Merzifondan sonra ızdırap oldu yol. Saat 10 gibi çukurambarda evime girdim.
    Bir duş alıp tuvalet ve su gibi yaşam ihtiyaçlarını bolca giderdikten sonra öğlen 11 gibi uyumaya başladım. Gözümü açtığımda ertesi gün saat 07:30 idi.

Benim sınırım 30 saat araç kullanmak. Askerde (asayiş jandarma) 29 saat geceli gündüzlü araç çektikten sonra orgeneral gelse beni kimse kaldıramaz deyip yatıp uyudum. 98 model transiti gidip vursan badem gözlü olur 5 bin tl etmeyecek araba (bize 25 binden zimmetlemişlerdi düşünün.). Açılacak davalar, cezalar derken... Orada da 1 gün aralıksız uyumuştum

• Bak biladerim şimdi napıyosun biliyosun mu ?

1 - 8 saat uyuyorsun az veya çok değil.

2 - Sabah hafif bir kahvaltıyla beraber yola çıkıyorsun.

3 - Yolda cam açık gidiyorsun, sevdiğin müzikleri orta ses seviyesinde açıyorsun.

4 - Sevdiğin içecekleri yanına alıyorsun elma falan da al susuzluğunu giderir.

5 - En önemlisi su içme su içersen mayışırsın.

6 - 4 saatten uzun yolculuklarda 3.5 saatte bir mola vemreye çalış.

7 - Yolda acıkırsan sadece meyve sebze ye.

Denenmiştir.

• Bence yola çıktıktan sonra redbull vs. Bir şey içmeyin. Arada mola verip kahve içebilir bir şeyler yiyebilirsiniz. Yorulduğunuzu hissetiğinizde çekin parka yatın. Eğer uykusuz uzun süre gittiğinizde (şayet dalmazsanız) beyniniz sizi uyumanız için uyarıyor. Mesela otobanın ortasında bisiklet süren bir kız, bir apartman, veya stop lambaları yanan bir araba görebilirsiniz.

Dedem tır şöförüdür, onun anlattığı hikayeye göre; gece bir vakitte Polonya civarında bir yolda gidiyormuş. Tek şeritli dümdüz bir yol, sabit hızla giderken önünde duran bir araba görmüş, ani bir refleksle sağ-sol yapmış ama tek şeritli yolun kenarı mıcır, tırı yan yatırmış. Çok şükür bir şey olmamış kendisine (tırın sadece aynası kırılmış ilginç) ancak ondan sonra uykusuz araç sürmemiş.

Yine roman yazdım
    Özet olarak uykun geldiğinde sağa çek hocam, yat dinlen devam et.

İyi forumlar.

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.