Şimdi Ara

Uzun menzilli hava savunma füzesinde yeni teklif (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
765
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: hollowman_

yine cahillerden saçma yorumlar gelmiş, meads ortaklığıyla yapılacak ortak proje ve teknoloji transferini saddam'ın fransızlardan yaptığı hazır alımla karıştıranlar olmuş. cahil cesareti ezber yorumlar. ortak üretim ve teknoloji transferinin ilk olmazsa oluru şudur, MİLLİ YAZILIM. geriye kalan vidasına kadar yabancı olsa yine dert değil, ki adamlar Aselsan'ın radar sistemlerinden, Havelsan'ın yazılımlarından, roketsan'ın üretim altyapısından bahsediyor. Yazılım tarafını artık yerli olacak mı diye bahseden bile yok, çünkü pazarlık konusu dahi edilmiyor artık.
    bu forumlar eskiden bu kadar aleni cehalet ve siyaset dolu olmazdı. sanki bilerek trolleniyor. her haberin altında istisnasız saçma sapan progapanda yorumlar görüyorum. az buçuk teknolojiyle ilgili insanların yazamayacağı yorumlar...

Yazilim elbette cok onemli bir konu ama donanimi da tek kalemde es gecmek imkansiz. Gecen aylarda Intel islemcilerde bir arka kapidan bahsediliyordu. Isletim sistemi ve firewall a takilmadan sisteme sizilabildigi ve engel olunamadigi soylendi. Yani donanim uretimine katkin yoksa %100 yerli yazilim da kullansan adam isterse yine de uzaktan kilitleyebilir sistemini. Saddam ornegi tam yerinde olmus. Oyle vidasina kadar yabanci kullanilsin bir sey olmaz diyerek geccistirmemek lazim konuyu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tensi

quote:

yine cahillerden saçma yorumlar gelmiş, meads ortaklığıyla yapılacak ortak proje ve teknoloji transferini saddam'ın fransızlardan yaptığı hazır alımla karıştıranlar olmuş. cahil cesareti ezber yorumlar. ortak üretim ve teknoloji transferinin ilk olmazsa oluru şudur, MİLLİ YAZILIM. geriye kalan vidasına kadar yabancı olsa yine dert değil, ki adamlar Aselsan'ın radar sistemlerinden, Havelsan'ın yazılımlarından, roketsan'ın üretim altyapısından bahsediyor. Yazılım tarafını artık yerli olacak mı diye bahseden bile yok, çünkü pazarlık konusu dahi edilmiyor artık.
    bu forumlar eskiden bu kadar aleni cehalet ve siyaset dolu olmazdı. sanki bilerek trolleniyor. her haberin altında istisnasız saçma sapan progapanda yorumlar görüyorum. az buçuk teknolojiyle ilgili insanların yazamayacağı yorumlar...

Yazilim elbette cok onemli bir konu ama donanimi da tek kalemde es gecmek imkansiz. Gecen aylarda Intel islemcilerde bir arka kapidan bahsediliyordu. Isletim sistemi ve firewall a takilmadan sisteme sizilabildigi ve engel olunamadigi soylendi. Yani donanim uretimine katkin yoksa %100 yerli yazilim da kullansan adam isterse yine de uzaktan kilitleyebilir sistemini. Saddam ornegi tam yerinde olmus. Oyle vidasina kadar yabanci kullanilsin bir sey olmaz diyerek geccistirmemek lazim konuyu.

Rusya nasıl yapıyor bu işi ? Onların işlemci şirketi yok bildiğim kadarıyla.

• -Altay- kullanıcısına yanıt
    Askeri alanda kullanilan islemciler icin pc, mobil v.b. gibi seri uretimde milyonlarca uretilen islemcileri uretecek devasa bantlara ihtiyaciniz yok. Dunyada saysaniz aktif 5000 tane Rus savas ucagi ya da heikopteri yoktur. Ayni sekilde bizim ihtiyacimiz olan fuze sayisini hesaplasaniz ihrac etseniz bile bir kac bini gecmiyecek. Bunlar icin uretim tesisi kurmak intelin yilda sattigi milyonlarca islemci kadar buyuk tesis gerektirmez. Ayrica islemci isini baskasina birakirsaniz adamin icine hangi kodlari gomecegini bilemezsiniz. Bizde aktif uretim tesisi olmasa da universitelerde islemci dizayni yapiiliyor. Kullanilacak sistemlerin dizaynini yapip uretimi kontrol etmek kosulu ile baskasina da yaptirilabilir ama kesinlikle dizayn da yerli olmali. Gecen hafta netgear routerlarda bir bug (belki arkakapi) nedeni ile uzak erisim ile root yetkilerinin ele gecirililebildigi belirtildi. Ayni seyin basucunuzda duran bir binayi yokedebilecek gucteki fuze icin olmasini istemezsiniz. Ya da savasmak durumunda kaldiginizda aletin olmus oldugunu gormek ise felaketle sonuclanir. Donanimi yazilimdan kesinlikle ayirmak mumkun degil. Ornegin kullandiginiz telefonlarda Arm7, Arm 53 chipset v.b. terimleri gecer. BU aslinda islemcinin kendi iscerisinde barindirdigi kodlarin sinifidir. disaridan yazilim yuklenmeden de islemci bu kodlari bilir yani. Bunlarin icerisinde size bildirilmeyen kodlar varsa ve islemciye gonderilen ornegin bir GPS komutu ile aktif edilebiliyorsa bunu tespit etmek imkansiz gibi birsey olur. Savasttiginiz kisi yolladiginizi dusndugunuz muhimmat kendi HQ nuza yonlendirildigini anladiinizda zaten olmek uzere olursunuz. Geri donusu de olmaz artik.

• quote:

quote:

Saddam örneği yerinde olmamış kesinlikle. %100 hazır alımla, yazılımını senin yazdığın alım asla biribirle benzer tutulamaz, ki meads meselesi böyle de değil, teknoloji transferinden, aselsan, roketsan vs tr içinde üretilmesinden bahsediliyor.

• Teknoloji her şey demek bunlar bile şuan ki koşullarda sıradanlaşmış daha uçuk fikirlere projelere ihtiyacımız var.
  • hollowman_ kullanıcısına yanıt
    Tecrube edinmek acisindan elbette bir degil. Buna katiliyorum ama guvenlik kisminda baskasinin elinin degdigi sey asla yeteri kadar guvenli olmaz. Adamlar acik acik Kurdistan kuracaklarini ilan etmisken onlardan alacagimiz seylere fazla bel baglamamak lazim. Yapilacak teknoloji transferinin icerigi kendi urunlerimizi dizayn etmek konusunda bize hiz kazandiracaksa tabii ki alinsin. Ama onlardan alinacak urune de fazla guvenmemek lazim. En basit ornegi Kibris Harekati'nda uyguladiklari ambargo. Ya da almanlarin sattiklari silahlar konusunda sik sik siz bu silahlari Kurtlere karsi kullanamazsiniz v.b. gibi sorun cikartmalari. teknoloji transfer edelim ama kendi yapacagimiz urunleri hizlandirmak icin.
  • Ticaret konusunda yerlilik oran olarak kalabilir ama savunmada teknoloji transferi ve ortaklaşa geliştirme gibi faktörler dışında tamamen yerli olmalıdır.

• quote:

Tecrube edinmek acisindan elbette bir degil. Buna katiliyorum ama guvenlik kisminda baskasinin elinin degdigi sey asla yeteri kadar guvenli olmaz. Adamlar acik acik Kurdistan kuracaklarini ilan etmisken onlardan alacagimiz seylere fazla bel baglamamak lazim. Yapilacak teknoloji transferinin icerigi kendi urunlerimizi dizayn etmek konusunda bize hiz kazandiracaksa tabii ki alinsin. Ama onlardan alinacak urune de fazla guvenmemek lazim. En basit ornegi Kibris Harekati'nda uyguladiklari ambargo. Ya da almanlarin sattiklari silahlar konusunda sik sik siz bu silahlari Kurtlere karsi kullanamazsiniz v.b. gibi sorun cikartmalari. teknoloji transfer edelim ama kendi yapacagimiz urunleri hizlandirmak icin.

Şöyle bir handikapımız var. birçok silah sisteminden önemli tecrübeler edindik fakat hava savunması konusunda hem daha yolun başındayız hem de çok büyük bir açığımız var. şahsen şu an için hazır alıma dahi razıyım, zira güneyimizde iran'ın daha yapacağı çok pislik var. yemen'de iran'ın verdiği balistik füzeleri husiler mekke'ye, riyad'a ateşler hale geldi. yarın birgün suriye'de iran oyunları bozulursa orda da bazı gruplara benzer yardımları yapıp şehirlerimize yeni bir tür saldırı başlayabilir. suud elindeki patriotlarla gelen saldırıları durduruyor, biz de gerek patriot gerek fransızların eurosam'ı ile bunu yapabiliriz. olur da bu meads meselesi vaadedilen gibi bir sonuca da bağlanırsa tadından yenmez. zira buradan edindiğimiz tecrübeyle ilerde bir de tamamen yerli tasarım bir hava savunma sistemine de girişiriz. sonuçta hava savunma sistemi tek alternatif üzerine oturtulamaz. katman katman geliştirmek lazım.

• acil hazır alım yapmalıyız, ülke resmen korumasız kaç yıldır.
    ortak üretim/yerli yapım da paralel olarak devam etmeli.
  • ne amerika ya güvenilir nede fransa ya savaş çıksa çoğu çalışmaz unutmayın israilden aldığımız iha lar görüntüyü aynı anda pkk yada aktarıyormuş birde bir iha kilitlenmiş havadan inmiyordu israilli şirketle temasa geçtiler onlar oradan indirmişti gerisini siz düşünün bunun üzerine türkiye kendi ihasını yaptı birçok firma ve israil ihalarında kat kat kat üstün daha ne diyeyim

• abd avrupa yanlış seçim.
    rus s 400

• hollowman_ kullanıcısına yanıt
    Hocam selamlar, bahsettiğiniz kişinin başka konuya attığı mesajlarda troll amaçlı. Çok fazla dikkate almamak lazım. Kendisi Saddamın ''S''sini bilmez. (NOT: Reelde kendisini tanıyorum)
  • Şu ülkede o kadar israf yapılıyor ki.. İsrafı engellese yetkililer bu hava savunmadan 10-15 tane bile alır. Milli bekamız için hava savunma sistemi şart

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Avrupa'da ve ABD den bişey alınmaz alacaksan Rusya ve Çin den alacaksın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • O kadar vergi veriyoruz bu paralarla suriyeliler besleneceğine böyle yatırımlar yapılsa keşke. Umarım güzel sonuçlar elde ederiz ne zaman ne olacağı belli olmaz ortalık karışık biran evvel savunma sistemlerimizi kurmalıyız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.