Şimdi Ara

uzun dönem askerlik çıkmaması için taktikler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
0
Favori
39.978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

aramızda birçok kişi kısa dönem askerlik istiyor uzun çıkmaması için birçoğu efsane olsada bazı taktikler duymuşsunuzdur bunları paylaşalım

sınava üçüncü gün girin

doldurduğunuz herhangi bir forma yabancı dil biliyorum diye yazmayın

herhangi bir sınav sonucu veya sertifika sonucunu vermek gibi bi gaflette bulunmayın

iş tecrübeniz varsa mümkün olduğunca saklayın

sınava girdiğinizde tamamen boş ve yanlışlarla dolu bi kağıt vermeyin

meslek kodunuzu yazacak göreli memuru kafalayıp alakasız bir kod yazdırın ( yapanlar var)

• Torpil bulun tek garanti yol
  • quote:

Orjinalden alıntı: _awaken_

evet arkadaşlar

aramızda birçok kişi kısa dönem askerlik istiyor uzun çıkmaması için birçoğu efsane olsada bazı taktikler duymuşsunuzdur bunları paylaşalım

sınava üçüncü gün girin

herhangi bir sınav sonucu veya sertifika sonucunu vermek gibi bi gaflette bulunmayın

meslek kodunuzu yazacak göreli memuru kafalayıp alakasız bir kod yazdırın ( yapanlar var)

Vay be bunların tam tersini yaparsam kesin astsubayım.

• hiç bir ilgisi yok arkadaşlar tamamı ile askerlik şubenizden talep edilen yedek subay sayısı ile alakalı.Ankara asal her askerlik şubesine her tertip alacağı kısa dönem ve yedek subay sayısını bildirir.Eğer siz yedek subay istedi iseniz tc numarası sırasında adınız listeye girdi ise yedek subay çıkarsınız birde sonra orda ikinci elemeyi yapar bilgisayar meslek elemesi yani.Çünkü yedek subayın da sınıfları olduğu için...levazıma şukadar şu meslek, topçu şu kadar şu meslekten , ne bilim personel olan şukadar şeklinde ....eğer kısa istediniz de uzun çıktı ise tertip tercihinizde kısa yazmanıza rağmen demek ki sizin döneminizde beklenen kadar kimse yedek subayı işaretlememiş demektir o yüzden sayıyıyı doldurmak için ben istememiştim dedirten sonuç çıkar...
    sınava ilk günde girseniz son günde girseniz dosyalar aynı gün Ankaraya Milli Savunma Bakanlığına ASAL 'a gönderilir.Biz sınava girdiğimiz sırada gözetmen astsubay bizlere askere ne olarak gideceğiniz ilk günden bellidir burda sadece sınıfı belli olur ben burdan uzun isteyip ful çekip kısa gönderdiğimide hatırlarım hepsini sallayıp kısa gelsin diyerek önem vermeyim astek gönderdiğimide hatırlarım demişti.Yani bu işin taktiği yok şans ve kısmet meselesi eğer döneminizde yedek subay alımında uygun düşüyorsanız o sayıya giriyorsanız sıralamada yani şubeniz sizi koydu ise sıralamaya yedek subaysınız.Yeterlilik yada sınavdaki başarı ile değil.Öyle olsa idi benim kaç arkadaşım hepsini A yı işaretledi eğridir yedek subay geldi kaç arkadaşım vardı bende dahil olmak üzere uzun istedik üşenmedik çözdük kısa geldi.Bir sürü insan tanıyorum 3.gün giripte uzun çıkan.

Ha bu arada bütün asteklerin ortak özelliğidir ben kısa istedim derler halbuki yalandır, isyan ederler uzun çıktı diye sonra daha hariciyi giymeden kraldan çok kralcı olur askerlik bitince de vay be ne güzel günlerdi diye geçmişe yanar:) :) :)

• quote:

Orjinalden alıntı: /UMUT/

quote:

evet arkadaşlar

sınava üçüncü gün girin

güzel taktik

• quote:

Orjinalden alıntı: omaykan

hiç bir ilgisi yok arkadaşlar tamamı ile askerlik şubenizden talep edilen yedek subay sayısı ile alakalı.Ankara asal her askerlik şubesine her tertip alacağı kısa dönem ve yedek subay sayısını bildirir.Eğer siz yedek subay istedi iseniz tc numarası sırasında adınız listeye girdi ise yedek subay çıkarsınız birde sonra orda ikinci elemeyi yapar bilgisayar meslek elemesi yani.Çünkü yedek subayın da sınıfları olduğu için...levazıma şukadar şu meslek, topçu şu kadar şu meslekten , ne bilim personel olan şukadar şeklinde ....eğer kısa istediniz de uzun çıktı ise tertip tercihinizde kısa yazmanıza rağmen demek ki sizin döneminizde beklenen kadar kimse yedek subayı işaretlememiş demektir o yüzden sayıyıyı doldurmak için ben istememiştim dedirten sonuç çıkar...
    sınava ilk günde girseniz son günde girseniz dosyalar aynı gün Ankaraya Milli Savunma Bakanlığına ASAL 'a gönderilir.Biz sınava girdiğimiz sırada gözetmen astsubay bizlere askere ne olarak gideceğiniz ilk günden bellidir burda sadece sınıfı belli olur ben burdan uzun isteyip ful çekip kısa gönderdiğimide hatırlarım hepsini sallayıp kısa gelsin diyerek önem vermeyim astek gönderdiğimide hatırlarım demişti.Yani bu işin taktiği yok şans ve kısmet meselesi eğer döneminizde yedek subay alımında uygun düşüyorsanız o sayıya giriyorsanız sıralamada yani şubeniz sizi koydu ise sıralamaya yedek subaysınız.Yeterlilik yada sınavdaki başarı ile değil.Öyle olsa idi benim kaç arkadaşım hepsini A yı işaretledi eğridir yedek subay geldi kaç arkadaşım vardı bende dahil olmak üzere uzun istedik üşenmedik çözdük kısa geldi.Bir sürü insan tanıyorum 3.gün giripte uzun çıkan.

Ha bu arada bütün asteklerin ortak özelliğidir ben kısa istedim derler halbuki yalandır, isyan ederler uzun çıktı diye sonra daha hariciyi giymeden kraldan çok kralcı olur askerlik bitince de vay be ne güzel günlerdi diye geçmişe yanar:) :) :)

Şimdi ben tam anlamadım olayı aydınlatırsan sevinirim. Her kişinin bağlı olduğu yerel şubeden mi bu yedek subayları istiyorlar? Bu saçma geldi bana doğru anladıysam, neden Türkiye geneli bir sıralama değil mi?. Adam Hakkariden mesela yedek subay istediği kadar istesin kaç tane bulabilir ki potansiyel? Benim şubem Bingöl mesela şimdi oradan bana şu kadar yedek subay yollayın mı denildi? Ben bilgisayar mühendisiyim Bingöl'de herhalde ya ben tek olurum bu dönem ya da 1-2 kişi daha biz şimdi yedek subay mı çıkacaz yani? Sen ASAL'da görevliydim dediğin için sana soruyorum.

Bir de benim askerlik durum belgemde A grubu arızalı (komando olamaz demek sanırsam) ibaresi geçiyor, beni yedek subay yapıp eğirdire göndermek gibi bir saçmalık da yaparlar mı bunlar? Yoksa ben yedek subay oldum mu meslekçi mi olurum?

• quote:

Orjinalden alıntı: Falcon83

quote:

hiç bir ilgisi yok arkadaşlar tamamı ile askerlik şubenizden talep edilen yedek subay sayısı ile alakalı.Ankara asal her askerlik şubesine her tertip alacağı kısa dönem ve yedek subay sayısını bildirir.Eğer siz yedek subay istedi iseniz tc numarası sırasında adınız listeye girdi ise yedek subay çıkarsınız birde sonra orda ikinci elemeyi yapar bilgisayar meslek elemesi yani.Çünkü yedek subayın da sınıfları olduğu için...levazıma şukadar şu meslek, topçu şu kadar şu meslekten , ne bilim personel olan şukadar şeklinde ....eğer kısa istediniz de uzun çıktı ise tertip tercihinizde kısa yazmanıza rağmen demek ki sizin döneminizde beklenen kadar kimse yedek subayı işaretlememiş demektir o yüzden sayıyıyı doldurmak için ben istememiştim dedirten sonuç çıkar...

Şimdi ben tam anlamadım olayı aydınlatırsan sevinirim. Her kişinin bağlı olduğu yerel şubeden mi bu yedek subayları istiyorlar? Bu saçma geldi bana doğru anladıysam, neden Türkiye geneli bir sıralama değil mi?. Adam Hakkariden mesela yedek subay istediği kadar istesin kaç tane bulabilir ki potansiyel? Benim şubem Bingöl mesela şimdi oradan bana şu kadar yedek subay yollayın mı denildi? Ben bilgisayar mühendisiyim Bingöl'de herhalde ya ben tek olurum bu dönem ya da 1-2 kişi daha biz şimdi yedek subay mı çıkacaz yani? Sen ASAL'da görevliydim dediğin için sana soruyorum.

Bir de benim askerlik durum belgemde A grubu arızalı (komando olamaz demek sanırsam) ibaresi geçiyor, beni yedek subay yapıp eğirdire göndermek gibi bir saçmalık da yaparlar mı bunlar? Yoksa ben yedek subay oldum mu meslekçi mi olurum?

kesinlikle saçma gelmesin..İşte kastettiğim olay o eğer senin bağlı bulunduğun yani kütüğünnün bağlı olduğu askerlik şubesinden eğer Ankara ASAL yedek subay talep etti ise ve sen bu sıralamanın içine girersen senin yedek subay çıkma şansın var ve her sene belli kriter değerlendirmelerle belirlenen bir şeyle bazı şubeler askıya alınır bazılarında ise bindirme yapılır.Mesela benim gittiğim sene benim askerlik şubem askıya alınmış mecburi meslekler (doktor gibi eczacı gibi ) olanlar dışında çok az sayıda yedek subay alınmış fakat benden önceki iki dönem de yüklü şekilde alınmış hatta çoğuda eğridir çıkmış.Ben bunu asalda olmamın avantajı ile öğrendim gidip sorup öğrenebileceğin bir şey değil.Tasnif dışı değil yani.

Devlet yedek subay açığını kapatırken meslek üzerinden talep eder.Yani senin ne olduğun nerde yaşadığın değil.Hakkariden de talep eder bingölden de talep eder ...etmemesinin bir sebebi yok orası bu ülkenin sınırları içerisinde değil mi :))) Ha tamam tercih etmeyen kimse çıkmayabilir ama yedek subayı sen yazsanda yazmasanda seni yedek subay yapan devletin talebi.TSK nın değerlendirme stratejisi şudur şubenin her celp döneminde ağarlık ortalamasına bakılır hangi celp döneminde bindirmeler var.Atıyorum 317 dönemde çok sayıda yedek subay talebi gelmiştir x şubeden bana şu kadar piyade, şu kadar levazım, şu kadar komando şu kadar, sıhhiye v.s diyerek meslek elemesi yap gönder diyerek talep eder.O yüzden üniversite mezunlarının diplomasında ne yazıyor ise ona göre dağalım yapılır.Mesela kolay kolay bir mühendis levazıma verilmez daha çok topçu yada zırhlı birliğe verilirler yada mekanize piyade, komando olurlar.İnşaat müh istihkam ve levazımda dağıtılır.İşletme mezunları levazım, piyade, komando,jandarma olurlar çok azının topçu okuluna gönderirler.Çünkü amaç subay eksiğini kapatmak olduğu için sizin orduda üsteleneceğiniz işin temelini almış olarak kabul edilir mesleğinizden dolayı ve sizden faydalanacağı kısımlara göre sizi eler ve seçerler.O yüzden sınav formalitedir.Sınav sadece herkesi düzenli bir şekilde bir araya toplayarak bildiririm ve geri bildirim yapmaktır.Biz 15 arkadaş arka arkaya oturduk sınavda sallayanda oldu oturup benim gibi çözende oldu ama hepimizin şubeleri farklı idi merkezleri saymazsak.karman çorman bir sonuç çıktı.Bİr arkadaş bankacı idi istifa etmek zorunda kaldı çünkü uzun çıktı.

GElelim senin komando olayına.Eğer özürün var ise komando çıkmassın.Askerde mantık yoktur diyelim ki 10 kişide bir sana vurdu.O zaman ne olur emin ol orda seni refüze ederler.Çünkü eğridire ben gitmedim ama giden arkadaşlarımın anlattığına göre dışardan dört dörtlük gözüken bir adamda bile kusur buldular refüze ettiler, onların mükemmel mantığı çok üst düzey özellikle ortapedik ve göz üzerinden sıkıntın var ise direk refüzesin.Yani çürük:))

Ha ama rahatlayabilirsin benim gittiğim yani 321.dönem den itibaren komando alımı durduruldu artık istesende komando olamassın TSK bunu başardı bak mesela:)) olsan bile direk Tuzla Piyade Okulu ...

• quote:

Orjinalden alıntı: /UMUT/

quote:

evet arkadaşlar

sınava üçüncü gün girin

Astsubay değil astteğmensin

• quote:

Bu konuyu defalarca sormama rağmen bir cevap alamadım şu forumdan bir daha sorayım:) Bir cevap veren bulunur elbet :) Bilinen yabancı dil ve girilen sınav sonuçlarını şubeye ibraz ettirmek askerliğin tipini belirlemede gerçekten bir etkisi var mı bunu merak ediyorum.Eğer böyle birşey varsa da uzun çıktı diyelim eğirdir'e komando yedek subay olarak mı gönderilir yoksa dil bilenlere göre ayrı bir sınıf var mı ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: sessizciqlik

quote:

Bu konuyu defalarca sormama rağmen bir cevap alamadım şu forumdan bir daha sorayım:) Bir cevap veren bulunur elbet :) Bilinen yabancı dil ve girilen sınav sonuçlarını şubeye ibraz ettirmek askerliğin tipini belirlemede gerçekten bir etkisi var mı bunu merak ediyorum.Eğer böyle birşey varsa da uzun çıktı diyelim eğirdir'e komando yedek subay olarak mı gönderilir yoksa dil bilenlere göre ayrı bir sınıf var mı ?

asteğmenin ingilzice bilmesi sadece formda doldurulur ama kale alınmaz.Girdiğin sınav bir kere formalite arkadaşlar sizin sadece lisans mezuniyetiniz onların işine yarar.Ayrıca tekrar söyleyim eğridiri unutun oraya astek olarak artık gidiş yok alım durduruldu.

• quote:

quote:

quote:

asteğmenin ingilzice bilmesi sadece formda doldurulur ama kale alınmaz.Girdiğin sınav bir kere formalite arkadaşlar sizin sadece lisans mezuniyetiniz onların işine yarar.Ayrıca tekrar söyleyim eğridiri unutun oraya astek olarak artık gidiş yok alım durduruldu.

Girilen sınav sonucu derken; kpds-üds-toefl-ielts tarzındaki sınav sonuçlarından bahsetmiştim.Diğer sınavında formalite olduğu fakat tsk'nın ihtiyacını giderecek öncelikli bölüm mezunlarının direk yedek'e ayrıldığı diğer sınıflar içinse yapılan doğrunun tercih edilen sınıfa ulaşmakta kişiye fayda sağlayacağı yönünde bir inanış mevcut.Keza tsk ihtiyacını o anda şart koştuğu bölümlerden sağlayamadığı takdirde sınavda başarı göstermemiş birini gösterene tercih edeceğini de sanmam.Bu çok küçük bir ihtimalde olsa doğruluk payı var tabiki bence.Bir de ; Şubedeki memurlar eğerki yukarda saydığım sınavlara girdiyseniz sonuçlarını sisteme girelim şeklinde bir beyanda bulundu.Ayrıca eskiden yedek subay olarak başlayanlar acemilik eğitimi sonunda bir ingilizce sınavına tabi tutuluyordu şimdi bu kaldırılıp yerine daha ilk başta girilen sınavların şubeye ibrazı ve kimin ingilizce bilip bilmediği baştan belli ediliyor şeklinde bir karar okumuştum.Böyle bir karar olduğunu şubedeki görevlilerde doğruladı.

Arkadaşların ve benim de endişemiz 12 aylık zaman problemi değil bunun komando olarak yapılmasının önümüze sürülmesi ki dediğiniz gibi bir uygulama şuan yürürlükte ise kimsenin uzun yapmakdan yana sıkıntısı olmaz tabiki ekstrem durumlar hariç iş yerinden alınan izin yada yeni bir işe giriş için verilen söz veya yazılı beyanlar...Ayrıca sizin dediğinize göre 327.dönem eğirdir'de yedek subay adaylarının olmaması gerekir.Bunu doğrulayabilir misiniz? Bu uygulama benim bildiğim 2 senedir konuşuluyor profesyonel ordu kapsamında ama 325.dönem dahil ve ona kadar olan dönemler ve belki de 327. dönemde halen daha alımlar mevcut !

• quote:

quote:

quote:

Kaynak neresi alımın durdurulduğunun. Eğer genel açıklamalarsa senelerdir durucak deniyor alım ama Nisan'da bile aldılar :)

• arkadaşlar söz konusu pozisyona sisteml olarak alımlar durduruldu ancak daha öncede dediğim gibi 10 kişide bir şans size denk geldi ise orda sizi refüze ediyorlar.Yani komando olamaz diyerek raporu yazarak Tuzlaya gönderiyorlar.Bu arada hepniz takmışsınız eğridire diğer taraftan foçayı düşünen hiç yok.Emin olun ki foça ya düşerseniz eğridir heralde nur nimettir.Foça refüze olma şansınız da yoktur ya iç güvenlik komandosununz yada sınırda çatışmaya giren komandosunuz yolda gördüğüne sıkacaksın....Ben şu ana kadar 321den sonra yani komando olarak alınan görmedim ne yalan söyliyim ama siz gördü iseniz bana yalan borcunuz var diyemem ancak 323 .dönemlerin dağıtımlarını az çok hatırlıyorum bizim komutanlar da derdi komando kaldırılacak artık

uygulama olayı şu şekilde işler bu arada onuda belirteyim.Sülüs belgenizi aldığınız da sizi ilk önce komando eğitim okuluna verdikleri yazıyor olabilirler.Orda size soracaklar ordu görevi ve sert muharebe üzerine gönüllü kalmak isteyen var mı ki zaten tğm taburun %90 ı hayır cevabı verecektir.O zaman sizleri refüze sistemi ile dağıtacaklar.Yani pat diye biranda iptal edilemez.Ancak altını çiziyorum benim dönemimde alımların hepsi eğrdire çıkan yaklaşık bir 20 arkadaşım refüze oldu.Ya direk Tuzla çıkarsınız yada yada refüze olursunuz tuzla çıkarsınız yani sonuçta komando olmassınız.

Yedek subaylıktan sonraki yani astek okulu süreçlerini yabancı dil sınavlarını bilemem çünkü ben kısa dönemdim.

• Girilen sınav sonucu derken; kpds-üds-toefl-ielts tarzındaki sınav sonuçlarından bahsetmiştim.Diğer sınavında formalite olduğu fakat tsk'nın ihtiyacını giderecek öncelikli bölüm mezunlarının direk yedek'e ayrıldığı diğer sınıflar içinse yapılan doğrunun tercih edilen sınıfa ulaşmakta kişiye fayda sağlayacağı yönünde bir inanış mevcut.Keza tsk ihtiyacını o anda şart koştuğu bölümlerden sağlayamadığı takdirde sınavda başarı göstermemiş birini gösterene tercih edeceğini de sanmam.Bu çok küçük bir ihtimalde olsa doğruluk payı var tabiki bence.Bir de ; Şubedeki memurlar eğerki yukarda saydığım sınavlara girdiyseniz sonuçlarını sisteme girelim şeklinde bir beyanda bulundu.Ayrıca eskiden yedek subay olarak başlayanlar acemilik eğitimi sonunda bir ingilizce sınavına tabi tutuluyordu şimdi bu kaldırılıp yerine daha ilk başta girilen sınavların şubeye ibrazı ve kimin ingilizce bilip bilmediği baştan belli ediliyor şeklinde bir karar okumuştum.Böyle bir karar olduğunu şubedeki görevlilerde doğruladı.

Arkadaşların ve benim de endişemiz 12 aylık zaman problemi değil bunun komando olarak yapılmasının önümüze sürülmesi ki dediğiniz gibi bir uygulama şuan yürürlükte ise kimsenin uzun yapmakdan yana sıkıntısı olmaz tabiki ekstrem durumlar hariç iş yerinden alınan izin yada yeni bir işe giriş için verilen söz veya yazılı beyanlar...Ayrıca sizin dediğinize göre 327.dönem eğirdir'de yedek subay adaylarının olmaması gerekir.Bunu doğrulayabilir misiniz? Bu uygulama benim bildiğim 2 senedir konuşuluyor profesyonel ordu kapsamında ama 325.dönem dahil ve ona kadar olan dönemler ve belki de 327. dönemde halen daha alımlar mevcut !

ihitimal değil arkadaşım sınava girdin mi ?

• quote:

ihitimal değil arkadaşım sınava girdin mi ?

Sınav derken ? 329.dönem olucağım henuz girmedim.Ama diğer saydığım yabancı dil sınavlarına girdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sessizciqlik -- 9 Haziran 2009; 15:38:19 >
  • anlatamadım sanırım TSK sizin kpss niz ile ÜDS niz ile ilgilenmez.Arkadaşar sadece bilir.Sizi yedek subay yapanda kısa dönem yapanda lisans diplomanız ve şansınızdır.Benim askerdeki arkadaşım bilgisayar mühendsi ve amerikada oxford da master yapmış biri idi ama beraber sürünyorduk :))))

fazla gözünüzde büyütmeyin çok yüksek beklenti hayal kırıklığı yaratır abi tavsiyesi benden size:))
  • quote:

anlatamadım sanırım TSK sizin kpss niz ile ÜDS niz ile ilgilenmez.Arkadaşar sadece bilir.Sizi yedek subay yapanda kısa dönem yapanda lisans diplomanız ve şansınızdır.Benim askerdeki arkadaşım bilgisayar mühendsi ve amerikada oxford da master yapmış biri idi ama beraber sürünyorduk :))))

fazla gözünüzde büyütmeyin çok yüksek beklenti hayal kırıklığı yaratır abi tavsiyesi benden size:))

İlgilenmediği sonuçları ibraz etmemizi istemez.Öyle konuşuyorsun ki sanki kural kanun koyucu sen mişsin gibi! Ki zaten böyle olmadığı da ortada,örnekleri var.Bir şahıs(mühendisti kendisi öğretmen değil yani) girdiği yabancı dil sınavını şubeye ibraz etti onu ayrı bir sınava daha tabi tutup tercüman olarak bir lisans okuluna yolladılar bu da küççük bir dipnot mu olsun kapak mı olsun bilemem :)))Bildiğimiz birşey var ki konuşuyoruz.Ben yabancı dilin askerliğin tipinin belirlemesi üzerinde etkisi olup olmadığını sormadım keza böyle birşey mümkün değil olsaydı bütün dilciler yedek subay olurdu bu mantıkla! Sadece gerek yedek subay iken gerekse kısa dönemde böyle bir etkisi mevcut mu diye bilen birisi vardır belki diye sormuş bulundum.Tecrübeyle bilgim sabit ama tasdik etmek istedim fakat sen bu durumdan bi habermişsin!

Üslubun da hep küçük dağları ben yarattım havasında! Askerlik yapmışsın ama maşallah sanki türkiyedeki üniversite mezunlarının kısa veya uzun dönem yapmasına sen karar veriyormuşsun zamanında gibi konuşuyorsun.Bence en kısa zamanda bu tavrından kurtulmalısın çünkü öncede bir kaç şekilde böyle çıkışlarını gördüm ve gerekli cevabı verdim sana ! Hukukçusun belli ki ama burda ne iddaa makamı var ne de biz sanığız ,hep tepeden bakarak yorumlar yapıyorsun.Karar verici son söz söyleyici sen misin burda.Sanırım sen meslek hastalığına tutulmuşsun.

Beklenti içinde olmadığım için herhangi bir hayal kırıklığı yaşamıycam kesin.Sırf bu yüzden de beklenti içinde olmam imkansız zaten ! Amacım kısa dönem gidip gelmek bi an önce hayata kaldığım yerden devam etmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sessizciqlik -- 9 Haziran 2009; 18:41:45 >

• quote:

quote:

anlatamadım sanırım TSK sizin kpss niz ile ÜDS niz ile ilgilenmez.Arkadaşar sadece bilir.Sizi yedek subay yapanda kısa dönem yapanda lisans diplomanız ve şansınızdır.Benim askerdeki arkadaşım bilgisayar mühendsi ve amerikada oxford da master yapmış biri idi ama beraber sürünyorduk :))))

İlgilenmediği sonuçları ibraz etmemizi istemez.Öyle konuşuyorsun ki sanki kural kanun koyucu sen mişsin gibi! Ki zaten böyle olmadığı da ortada,örnekleri var.Bir şahıs(mühendisti kendisi öğretmen değil yani) girdiği yabancı dil sınavını şubeye ibraz etti onu ayrı bir sınava daha tabi tutup tercüman olarak bir lisans okuluna yolladılar bu da küççük bir dipnot mu olsun kapak mı olsun bilemem :)))Bildiğimiz birşey var ki konuşuyoruz.Ben yabancı dilin askerliğin tipinin belirlemesi üzerinde etkisi olup olmadığını sormadım keza böyle birşey mümkün değil olsaydı bütün dilciler yedek subay olurdu bu mantıkla! Sadece gerek yedek subay iken gerekse kısa dönemde böyle bir etkisi mevcut mu diye bilen birisi vardır belki diye sormuş bulundum.Tecrübeyle bilgim sabit ama tasdik etmek istedim fakat sen bu durumdan bi habermişsin!

Üslubun da hep küçük dağları ben yarattım havasında! Askerlik yapmışsın ama maşallah sanki türkiyedeki üniversite mezunlarının kısa veya uzun dönem yapmasına sen karar veriyormuşsun zamanında gibi konuşuyorsun.Bence en kısa zamanda bu tavrından kurtulmalısın çünkü öncede bir kaç şekilde böyle çıkışlarını gördüm ve gerekli cevabı verdim sana ! Hukukçusun belli ki ama burda ne iddaa makamı var ne de biz sanığız ,hep tepeden bakarak yorumlar yapıyorsun.Karar verici son söz söyleyici sen misin burda.Sanırım sen meslek hastalığına tutulmuşsun.

Beklenti içinde olmadığım için herhangi bir hayal kırıklığı yaşamıycam kesin.Sırf bu yüzden de beklenti içinde olmam imkansız zaten ! Amacım kısa dönem gidip gelmek bi an önce hayata kaldığım yerden devam etmek.

birincisi askerlik yaptım sen daha yapmadın.Benim o tecrübem tahi yeterli bu konuda.İkincisi dediğim gibi ben Asal da idim.Asker Alma dairesi yani.Üçüncüsü kanun koyucu ben değilim ama kanunun ne olduğunu nasıl olduğunun ve nereden geldiğinin eğitimini aldım.Bırakta konuşayım.Ha senin derdine gelince bak arkadaşım öncelikle hayalinde geçen cevabı alamaman birilerine bu konudan bir habermişsin yada karşı taaruza geçme hakkı tanımaz sana.Ben küçük dağları yarattım demem ama bildiğimide söylerim varsa anti tezini üreten buyursun gelsin.yok ise eğer söyleyecek bir şey yok zaten.Bana senden gerekli bir cevap gelmedi bu arada...Onuda belirteyim....Benim acemilik yaptığım yerde doktora mezunları bile vardı yabancı dili bir değil 3-4 sertifikalı ama beraberdik sonuçta...Ha Asala gelmiyormuydu evet geliyordu.Senin sorduğun soru benim yabancı dil bilgim kısa olmamlı yada uzun olmam da etken mi diyorsun bende sana diyorum ki senin kısa yada uzun olmanı meslek diploman berlirler.Bunda anlaşılmayacak bir şey yok sanırım.Sen genede şubene belirtirsin şuben dosyanı gönderir dosyanda acemilik yaptığın yerde senin ne olduğunu hangi sertifikalara sahip olduğun yazılı şekilde görülür ondan sonra süreç başlar.Ben sana bunu anlatmaya çalıştım sen hala diyorsun şubeye ibraz edersin de yok ilgilenmediği sonuçları niye talep etsinde ....Sınava girerken sizlere sadece şu soruları soracaklar: Aranızda yılduzlı dalgıç var mı, aranızda helikopter kullanmış olan var mı, aranızda beden eğitimi öğretmeni var mı ....Bize bunları sordular...hatta aranızda skorsy helikopter kullanmayı bilen var mı diye sordular.evet diyenlerden belgelerini ibraz etmeleri istendi.Onun dışında üds yada tofel sorulmadı.

Senin sülüsün verilir subaysan subay, er isen er olarak teslim olursun.Dosyan açılır senin şu şu belgelere sahip olduğun tespit edilir ve dağıtımın onlara göre yapılır.Bizim aramızda ingilizce öğretmenleri vardı hepsini yabancı dilin kullanılacağı yerlere dağıtım olarak gönderdiler.

BUnlar bana kapak olmaz arkadaşım yada kardeşim benden küçüksün çünkü daha gideceğin çok yol var....:)))Ben o yollardan geçtim darısı sizin başınıza.

• Geçiceksin taktiği maktiği,yok öyle şeyler.Ordudaki yedek subay açığına göre alıyorlar ama büyük oranda kısa gidiyor herkes,ufak bir ihtimal astek gitmek ama gene de bir ihtimal.
  • taktik maktik yok müdür...tsk gözüne kestirdi mi kız olsan bile alır astek yapar seni..yaani onlar bilir ne yapacağını sen git kısa iste ve de sınav sorularını yap...ha eğer aralıkta gidersen kısa ihtimalli çok ama gerek yok gibi..çünkü ağustosta da baya adam gidecek askere...
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.