Şimdi Ara

uzman sorusu map sensörü nasıl temizlenir.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
1
Favori
11.506
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bilmem konuyu dogru yere açtımmı ama askere gittigimden beri forum birazda olsa degişmiş.

uzun zamandır aracımda düzensiz bi çalışma var araç ısınınca aniden ışıklarda rölantide dururken 4000 5000 dd a kadar araç kendi kendine gaz yiyor ben hiç gaza dokunmadan hemde

gaz teli saglam vites boşta iken kaputu açtıgımda bile gaz teli hiç kıpıprdamadan araç 5000 dd a kadar gaz veriyor kendi kendine

araştırmalarıma göre bogaz kelebegi rölanti sesörü bi elden geçirmem gerekmiş daha önceden forumda okumuştum temizligini elimde yatkındır bu işlere zaten

hem biraz vakit geçsin hemde aracımdaki sorunu çözmek adına yardımlarınızı bekliyorum

bu arada araç 1.4 accent era team +orjinal brc lpg

• Sanıyorum MAF sensöründen söz ediyorsunuz. Bu sensör kimi otomobillerde hava filtresi haznesi içindeyken çoğunda gaz boğaz kelebeği civarındadır. Özellikle kelebek civarındakiler zamanla emme manifolduna geri kaçan benzin buharının yol açtığı karbon kontaminasyonuna maruz kalırlar. Çoğu arabada Bosch marka MAF sensörü kullanılır. Bu sensör aracılığı ile EPU benzin püskürtmeyi ayarlar. Eğer sensör Bosch ise sizin durumunuzda P171 veya p174 arıza kodu döndürmesi lazım bildiğim kadarıyla.

Temizliğe gelince; ya tel ya da film tipi bu sensörlerde hareketli parça olmamakla birlikte elektronik aksam olduğundan elektronik devre spreyleri ile temizlenmelidir. Dokunur veya yerinden çıkarırsanız bir daha doğru ölçüm alamayabilirsiniz. Bu nedenle spreyi (ama sadece elektronik devre spreyleri mesela CRC silikon sprey gibi) iyice sıktıktan sonra bir 10 dakika bekleyin kir tamamen çözülene kadar bu işlemi bir kaç kez tekrarlayın.

Kolay gelsin.

• teşşekür ederim hocam

bogaz kelebegide mazot la temizleniyo diye duymuştum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.