Şimdi Ara

Uzman Çavuş Olmayı Düşünüyorum..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
1
Favori
8.596
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar hayatta bi baltaya sap olamayacagimi dusunuyorum. Yakinda okulum bitecek ve askere gidicem, orada kalmayi dusunuyorum. Bu isleri bilen biri varsa yardimci olabilir mi lutfen?

-Şartları nasıl?
    -Paralı asker oldugumuz icin dedikleri gibi ölüm riski cok olan her operasyona bizi mi gönderecekler?
    -Uzman cavus kulaga iyi bi rutbe gibi geliyor, askeriyede bu rutbenin durumu nedir? Rutbeleri hic bilmiyorum.
    -Parali askerlik diyorlar da parasi ne kadar aylik?
    -Rutbeyi diger askerler gibi 3 yilda bir sinava girerek artirabiliyor muyuz yoksa hep ayni rutbede mi kaliyoruz?
    -Askeriyenin sagladigi dusuk vergiler, lojmanlar, sosyal tesisler gibi sartlardan faydalanabiliyor muyuz?

Belki sorularim sacma olmus olabilir ama bu isle ilgili pek bilgim yok, arastirdim ama bulamadim, yardimci olacak olanlara simdiden tesekkurler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Uzman çavuş bildiğim kadarıyla kalktı astsubay olarak alıyorlar.
  • Ne fark var hocam arada? Bi de basta sordugum sorularin cevaplari sizde var midir acaba?

• Lojman her ilde var da az olduğundan puanla alınıyor girmek sıkıntı. İlk görev yerin doğu maaşı 3000-3800 olması lazım fazla yüksek bir rütbe değil, emir almaya alışık değilsen tavsiye etmem.
  • Ömrüm azarlanmakla emir almakla gecti zaten sorun degil. Bir de yukselme şansımız var mi hocam onu biliyo musunuz?

• Rütbe artmaz subay olmak gerekiyor. Sadece kendi rütben de 3-4 yılda bir kıdem alırsın.
  • Hocam rutbe artmaz ama kendi rutben artar kismini anlamadim, biraz detayli anlatir misiniz?

• Hocam verdigin degerli bilgiler icin cok tesekkur ederim. Ama sorularima cevap verirken baska bi soru cikardin ortaya 4 yillik okul okumazsan subay olamazsin diyosun da, bu 4 yillik okul askeri okul olmak zorunda mi yoksa baska 4 yillik bi universite olur mu? Cunku ben paramedik okuyorum, gerekirse onu bitirdikten sonra askerlikte yukselmek icin 4 yila da tamamlayabilirim. Bi de şöyle adam gibi bi rütbe almak icin ne kadar sure calismak lazim? Atiyorum tegmen olmak icin mrsela?

• Uzman cavusluktan,subayliga gecis mümkün degil.

Astsubayliktan subayliga gecilebilir,ancak subaylik rutbesi olarak alacaginiz en yüksek rutbe üsttegmenliktir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ___General___

Kara Harp Okulu öğrencisi olarak, ilk sorunuza cevap vererek başlamak istiyorum :)

-Öncelikle Uzman Çavuş, TSK'ya bağlı Astsubay değil, Erbaş'dır.
    Seçimini Uzman Çavuşluktan yana değil, Astsubay lıktan yana kullanmalısın. Sonradan Astsubaylığa geçebilirsin tabiki ancak uğraş gerektirir.

-Ölüm riski yüksek operasyonlara gönderilme demeyelim de, doğal olarak, Subay ve Astsubay sayısı Er ve Erbaşlardan az olduğu için genellikle Çavuşlarımız, Erlerimiz şehit düşüyor.

-Rütbe konusunda ise daha önce de belirttiğim gibi, Erler ile Astsubaylar arasındaki bağlantı görevini ifa eden rütbedir Uzman Çavuş.

-Maaşlar aylık ortalama 3000 TL dir.

-Şöyle belirteyim, dört yıllık öğrenim görüp mezun olmadı isen, Astsubaylıktan Subaylığa geçemezsin.
    Uzman Çavuşluktan Subay olabilen varmıdır bilemeyeceğim, ki yine bir önceki satırlarda belirttiğim gibi sonradan Subay olanların hepsi dört yıllık okulunu bitirip Astsubay olanlardır.

Bir diğer deyiş ile, Uzman Çavuşların çoğu Lise mezunudur ve bu Astaubaylığa yükselmek için yeterli değildir. En yüksek Erbaş rütbesi Uzman Çavuş, En yüksek Astsubay rütbesi ise, Astsubay Kıdemli Başçavuş dur.

-Lojmanlardan yararlanabilirler, ancak tabiki Subaylar veyahut Astsubaylar kadar değil, ki zaman zaman Astsubaylarımız da bu konudan muzdarip olabilmekte.

Kardeş sana şuan gıpta ile bakıyorum. Harp okulundan memnun musun?

• quote:

Orijinalden alıntı: ___General___

Gerekli şartlar sağlandığında Uzman Çavuşluktan Astsubaylığa, sonradan ise Subaylığa geçilebileceğini belirttim. Dikkatli okumadınız sanırsam :)

Teorik olarak mümkün degildir.

Uzman cavuslarin en fazla lise mezunu oldugunu biliyoruz.

2 yillik yada uni mezunu olsalar zaten Astsb olabilirler.
  •  Uzman Çavuş Olmayı Düşünüyorum..

• Hocam şu anda deniz kuvvetlerinin uzman erbaş başvurusu açık martın 20 sine kadar başvuru yapacaksınız şu şekilde tercih yapın
    1. Sahil güvenlik komutanlığı
    2. Deniz kuvvetleri komutanlığı
    3. Hava kuvvetleri komutanlığı

Jandarma ve kara kuvvetleri komutanlığına astsubay veya subay haricinde başvuru yapma derim

• Arkadaslar valla anlamadim ki simdi ben 2 yil paramedik okuyup onu 4 yila tamamlayip 4 yillik uniyi bitirmis sekilde uzman cavusluga basvurcam, bu sekilde baslayinca en fazla yukselebilecegim rutbe nedir? Bu askerlik islerinden hic anlamiyorum kusura bakmayin geri zekali gibi hissediyorum kendimi

Edit: 4 yillik uniyi bitirdikten sonra uzman cavus degil de askerde astsubay olarak kalabilir miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CRoSSBoNeSS -- 28 Şubat 2016; 13:21:23 >
  • Mesela askerde sınava girdik Uzman çavuş olduk. Rütbe sınavları falan var mı? Asteğmenlık için. Veya 4 yıllık üni mezunu olan bir kişi nasıl Asteğmen olabilir kısaca?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2F6FBCC3F -- 28 Şubat 2016; 13:25:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cannurkars

Arkadaslar valla anlamadim ki simdi ben 2 yil paramedik okuyup onu 4 yila tamamlayip 4 yillik uniyi bitirmis sekilde uzman cavusluga basvurcam, bu sekilde baslayinca en fazla yukselebilecegim rutbe nedir? Bu askerlik islerinden hic anlamiyorum kusura bakmayin geri zekali gibi hissediyorum kendimi

Edit: 4 yillik uniyi bitirdikten sonra uzman cavus degil de askerde astsubay olarak kalabilir miyim?

Sanirim universite okuyorsunuz. İki yillik bittikten sonra astasak sutasak kurslari var 8 ayda ast/sub oluyorsunuz. Sansinizi deneyin. 4 yil bitirirseniz sutasak katilabiliyorsunuz diye biliyorum.

Soz/muv. Astsubay veya subay alimi yapiliyor onlarida gozden kacirmayin.

• quote:

Orijinalden alıntı: ressi1

quote:

Arkadaslar valla anlamadim ki simdi ben 2 yil paramedik okuyup onu 4 yila tamamlayip 4 yillik uniyi bitirmis sekilde uzman cavusluga basvurcam, bu sekilde baslayinca en fazla yukselebilecegim rutbe nedir? Bu askerlik islerinden hic anlamiyorum kusura bakmayin geri zekali gibi hissediyorum kendimi

Sanirim universite okuyorsunuz. İki yillik bittikten sonra astasak sutasak kurslari var 8 ayda ast/sub oluyorsunuz. Sansinizi deneyin. 4 yil bitirirseniz sutasak katilabiliyorsunuz diye biliyorum.

4 yilligi bitirip de astsubay olursam rutbe olarak ne kadar yukselebilirim? Tegmen olabilir miyim? Tegmenlige biraz hayranligim var da :)

• quote:

quote:

quote:

4 yilligi bitirip de astsubay olursam rutbe olarak ne kadar yukselebilirim? Tegmen olabilir miyim? Tegmenlige biraz hayranligim var da :)

4 yillik bitirirseniz direk tegmen olabilirsiniz ast. Olmadan

Bu arada sozlesmeliden muvazzafa gecemezseniz tsk 9-10 yil sonra ordudan cikariyor.

Tavsiyem muvazzaf olmaniz astasak jana gibilerini denemeniz gerekiyor. Mesleki yasanti icin. Kazanip astsubay olursaniz 4 yillikta bitirmisseniz subayliga sinavla yukselebilirsiniz.

Gecen gunlerde ogrendigim bir bilgiyide paylasiyim. Astsubaydan subayliga gecerseniz en fazla albay olabilirsiniz ama alay komutani olamazmissiniz.

• Hocam direkt tegmen olmak icin ne yapmak lazim? Bir de su kisaltmalari aciklar misiniz onlari anlamadim. Ha bir de yukselme sinavlarinda kpss gibi turkce matematik falan mi soruyorlar yoksa askeri icerikli bi sinav midir?

• quote:

quote:

quote:

quote:

4 yillik bitirirseniz direk tegmen olabilirsiniz ast. Olmadan

Bu arada sozlesmeliden muvazzafa gecemezseniz tsk 9-10 yil sonra ordudan cikariyor.

Tavsiyem muvazzaf olmaniz astasak jana gibilerini denemeniz gerekiyor. Mesleki yasanti icin. Kazanip astsubay olursaniz 4 yillikta bitirmisseniz subayliga sinavla yukselebilirsiniz.

Gecen gunlerde ogrendigim bir bilgiyide paylasiyim. Astsubaydan subayliga gecerseniz en fazla albay olabilirsiniz ama alay komutani olamazmissiniz.

Hocam direkt tegmen olmak icin ne yapmak lazim? Bir de su kisaltmalari aciklar misiniz onlari anlamadim. Ha bir de yukselme sinavlarinda kpss gibi turkce matematik falan mi soruyorlar yoksa askeri icerikli bi sinav midir?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.