Şimdi Ara

Uyuz Rehberi | Salgına karşı dikkat! Tedavi için piyasadaki ilaçlarla vakit kaybetmeyin.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
2
Favori
4.293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Herkese merhaba.


  Konuya yabancı olanlar için önce ön bilgilendirme yapacağım. İşe yarayan tedaviyi ise yazının sonunda anlattım. İsteyenler direkt oraya bakabilir.


  Özellikle son 2 yılda Türkiye'de dirençli bir uyuz salgını söz konusu. Belki uyuza yakalananlar bunu dile getirmekten çekindiği için, belki de medyada koronadan dolayı yeterince yer edinemediği için bu durum toplum tarafından yeterince bilinmiyor. Ben de bilmiyordum. Başıma geldikten sonra internetten araştırdığımda ancak böyle bir salgının söz konusu olduğunu öğrendim.


  Google'dan arattığınızda son iki yıldır salgın haline gelen uyuzla ilgili bazı haberler aşağıdaki gibi,


  Uyuz Rehberi | Salgına karşı dikkat! Tedavi için piyasadaki ilaçlarla vakit kaybetmeyin.
  Uyuz Rehberi | Salgına karşı dikkat! Tedavi için piyasadaki ilaçlarla vakit kaybetmeyin.dw.com
  Google aramalarında yeni trend: Uyuz hastalığı | DW | 19.05.2021
  https://www.dw.com/tr/google-aramalar%c4%b1nda-yeni-trend-uyuz-hastal%c4%b1%c4%9f%c4%b1/a-57582102
  Uyuz Rehberi | Salgına karşı dikkat! Tedavi için piyasadaki ilaçlarla vakit kaybetmeyin.
  Uyuz Rehberi | Salgına karşı dikkat! Tedavi için piyasadaki ilaçlarla vakit kaybetmeyin.cnn türk
  Korona günlerinde "Dirençli uyuz" salgını
  https://www.cnnturk.com/video/turkiye/korona-gunlerinde-direncli-uyuz-salgini

  Uyuz, normal şartlarda zahmetli ama kolay bir tedavi gerektiren türde parazit hastalığıdır. Ancak şu anda sorun şu ki, piyasadaki ilaçlar bu uyuz akarlarını öldürmekte yetersiz kalıyor. Sağlık forum sitelerinde, ekşi sözlükte ve Youtube'da arattığınızda şu anda piyasada olan Kwellada, Metrin gibi ilaçların doktorlar tarafından yazılmaya hâlâ devam edildiği, ancak kullananlara aylarca vakit kaybettirdiği ve bu nedenle bu sorundan bir türlü kurtulamadıkları hikâyeleriyle dolu. Hatta zaman zaman "Bir yıldır/İki yıldır uyuzdan kurtulamadım" diyen kişilere de rastladım. Çünkü piyasadaki ilaçları deneyerek vakit kaybediyorlar.


  Bu konuyu üç grup insan için rehber olması amacıyla açtım. Kendim üç aylık çok zorlu ve stresli bir süreçten geçtim. Deneyimlerimin ve araştırmalarımın sonucunu paylaşmak istiyorum. Araştırmalarımda yabancı kaynaklardan Türkçe kaynaklardan yararlandığımdan çok daha fazla yararlandım, çünkü daha güncel bilgilere ulaşılabiliyor.


  Eğer uyuz hakkında bir bilginiz yoksa,

  Eğer uyuz kaptığınızdan şüpheleniyorsanız,

  Eğer uyuz kaptığınızı biliyor ama tedavide başarısız oluyorsanız,

  burada size bilmeniz gereken her şeyi açıklamaya çalışacağım. Sorularınız olursa da sorabilirsiniz.


  Ekşi sözlüğe de ulaşmak isterdim, internet aramalarında orası da çok sık başvurulan bir platform. Ben orada yazar değilim, ancak fırsatı olan biri ilgili başlıklara bunları paylaşırsa, mağdur olan daha çok kişiye ulaşılabileceğini düşünüyorum.


  Uyuz nedir?


  Uyuz akarı bir tür parazittir. Kayıtlara göre Dünya'da her yıl 130 milyon kişi bu parazitlerle baş etmek zorunda kalıyor. Vücudunuza yapışan bu parazitler derinizle beslenir. Bu döngü içinde yetişkin dişi akar, erkek akarla çiftleşir. Bu çiftleşmenin sonunda erkek akar ölür, dişi akar teninizde tüneller kazarak içine yumurtalarını bırakır. Ortalama iki ay yaşayan dişi akar, ayda ortalama 60 ila 90 yumurta bırakır ve bu yumurtalar kazdığı tünellerin içinde kalır. Ancak bu yumurtaların sadece %10'u ya da daha azı başarılı bir şekilde uyuz akarı olur. Diğerleri ölür. Bu süreç ise vücutta uyuz şişlikleri, tüneller, lezyonlar ve kaşıntı halinde kişiyi etkiler.


  Uyuz nasıl bulaşır?


  • Uyuz akarları için en kolay ve yaygın bulaşma şekli, vücudunda uyuz akarı olan biri ile uzun süreli fiziksel temasta bulunmak. Yani uyuz olan biriyle uzun süreli temasta bulunursanız size de bulaşır. El ele tokalaşma ya da sarılma gibi kısa süreli temaslarda bulaşı söz konusu değildir.
  • Uyuz akarları bulunan birinin kıyafetini giymek, aynı havluyu kullanmak ya da aynı yatakta yatmak da bulaşı riski taşır ama bire bir temasa kıyasla daha düşük bir ihtimaldir.
  • Uyuzlar insan teni dışında genellikle kumaşa tutunur. Bu nedenle tuvalet, mutfak tezgâhı gibi yerlerden uyuz kapmak çok olası değildir. İnternetten sipariş ettiğiniz ya da mağazalarda denediğiniz kıyafetlerde ya da toplu taşımalarda size bulaşma ihtimali çok düşük olsa da sıfır olduğu söylenemez.


  Semptomları nelerdir?


  • Eğer daha önce uyuz olmadıysanız, ilk semptomları görmeniz 2 ila 6 hafta gibi bir süre alır. Daha önce uyuz olduysanız bu süre 1 ila 4 gün arasında değişkenlik gösterir.
  • Kızarıklıklar ve geceleri daha da kötüleşen yoğun bir kaşıntı, uyuzun en önemli belirtisidir. Eğer geceleri uykunuzdan kaşınarak uyanıyorsanız uyuz kapmış olma ihtimaliniz çok yüksektir.
  • Kaşınan yeri kaşımanız önerilmez. Uyuzun uzun vadede vücuda bir etkisi olmasa da, dolaylı olarak kaşıdığınız yere enfeksiyon kaptırarak daha komplike sorunlarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.
  • Yetişkin bireylerde kızarıklıklar çoğunlukla bileklerde, dirsek içlerinde, koltuk altında, kadınlarda meme çevresinde, erkeklerde genital bölgede, belde ve parmak aralarında sıkça görülebilir, ancak bunların bütün vücuda yayıldığını unutmayın. Benim bacaklarımda da çok fazla şişlik ve kaşıntı olmuştu. Bebeklerde ve bazen yaşlılarda kafada, yüzde, boyunda, ellerde ve ayaklarda da görülebilir.
  • Bu akarlar 3 mm ila 7 mm arasında olduğu için gözle görülmezler.


  Tedavi nasıl olmalıdır?


  Tedavi iki çok önemli faktörden oluşmaktadır; birincisi vücudunuzdaki akarları öldürmek, ikincisi ise dışarıdan size tekrar bulaşmasını önlemek için evinizde ya da kıyafetlerinizde kalmış olan akarları öldürmek.


  • Vücuttaki akarları öldürmek


  Yazının başında da ifade ettiğim gibi, Youtube'u açıp "Uyuz tedavisi" şeklinde aratırsanız, bütün videolarda kullanıcılar Kwellada ve Metrin gibi ilaçlarla haftalarca kendilerini tedavi etmeye çalıştıklarını, ancak başarısız olduklarını anlattığını görebilirsiniz. Bu ilaçlar birkaç yıl öncesine kadar etkili bir tedavi gösteriyor olsa bile, özellikle son iki yıldır görülen uyuz vakalarında yetersiz kalıyorlar.


  O zaman ne yapacağız?


  Wilkinson Pomad, çok rahatsız edici bir kullanım şekli olsa da piyasadaki ilaçlar içinde en işe yarayanı bu. Reçetesiz satın alabilirsiniz. %100 başarı oranı yok, ancak büyük oranda hastalar bu ilaçla kurtuluyor. Genellikle bir tüp, tek kür kullanımı için yeterli ancak bazen bir tüpten biraz daha fazlasına ihtiyaç duyabiliyorsunuz.


  Nasıl kullanılacağına gelirsek, bu kremi üç gün boyunca boynunuzdan başlayarak ayak parmaklarınıza kadar baştan aşağı sürüp bedeninize güzelce yediriyorsunuz. Bu işlemi 24 saatte bir tekrar ediyorsunuz ve hiçbir şekilde yıkanmıyorsunuz. Hatta bu süre içinde elinizi yıkamanız gerekirse ilacı elinize tekrar sürüyorsunuz. Bu çok stresli bir süreç, çünkü Wilkinson Pomad çok kötü kokan, kumlu bir yapısı olan ve hiç akışkanlık göstermeyen bir krem. Yani onu vücuda sürmek ve bu şekilde 72 saat beklemek çok sabır istiyor. Öte yandan bu kahverengi ilaç cildinizden o 72 saat boyunca giydiğiniz kıyafetlere, yatağınıza vs. bulaştığı için onları da kirletiyorsunuz. 72 saatlik sürenin sonuna geldiğinizde ise temiz bir duş alıp ilacı vücudunuzdan atıyorsunuz.


  Teknik olarak, vücudunuzdaki yaşayan bütün uyuz akarlarını bu şekilde öldürüyorsunuz. Ama ikinci bir sorunla karşı karşıyasınız, bu akarların bıraktığı yumurtalar, bu süre içinde ölmüyor. O yüzden yumurtalarından çıkmalarına yetecek kadar, ama tekrar üremelerine fırsat vermeyecek kadar bir süre içinde bu tedaviyi tekrar etmeniz gerekiyor. Bu yüzden bir hafta sonra tekrar etmeniz önerilir.


  Her 72 saatlik uygulamadan sonra yumurtaların sağlıklı bir şekilde çıkmalarını önlemeye yardımcı olacak Fucicort kremini de bütün vücudunuza sürüp 24 saat bekletmeniz önerilir.


  Bu tedavi, çoğu kişinin vücudundaki bütün akarları öldürüp parazitlerin kendini tekrar etmesini önlemek için yeterli bir tedavi. Ama benim gibi azınlıktaki şanssızlar için bu tedavi yanıt vermeyebilir ve kendinizi sürekli tekrar eden bir döngüde bulabilirsiniz. Bu durumda ne yapacaksınız?


  Yukarıdaki tedaviyi aynı şekilde uygulayacağınız bir karışım ile kurtulacaksınız. Ben 9 hafta Wilkinson Pomad ile vakti kaybettikten sonra bundan hiç kurtulamayacağıma inandığım sırada özel hastanede adını duyurmuş bir doktora gittim. Bana yazdığı reçetedeki karışımı bir eczaneye yaptırdım. Bu ilacı 24 saatte bir tekrar etmek üzere 3 gün boyunca boyundan aşağı bütün vücuduma sürdüm. 72 saatin sonunda duş alarak yıkandım. Aynı işlemi bir hafta sonra tekrar ettim. Emin olabilmek için ise bir hafta sonra üçüncü kürümü de yaptım. Artık uyuzdan tamamen kurtuldum.


  Karışımı aşağı bırakıyorum, ihtiyaç hâlinde eczacınıza gösterebilirsiniz.


  Uyuz Rehberi | Salgına karşı dikkat! Tedavi için piyasadaki ilaçlarla vakit kaybetmeyin.


  Bu karışım miktarı size iki kür için yani 6 kez bütün vücuda uygulamak için yeterli.


  Bunun dışında Fucicort kullanmayı yine ihmal etmeyin.


  Bu arada bu ilaçlar vücudunuzda inanılmaz bir kuruluğa sebep verebiliyor. Benim tedaviden sonra vücudumun her yeri kuruluktan oluşan yaralarla doldu. Bu yüzden Ürederm Lipo %10 Emülsiyon kullanıyorum ve kısa sürede çok faydasını gördüm. Siz de ilaç sürmediğiniz günlerde bu nemlendiriciyi kullanabilirsiniz.


  Eğer bu da başarısız olursa, muhtemelen çok ağır ve fazlasıyla dirençli bir uyuzla karşı karşıyasınız demektir. Bu durumlarda Dünya'da genellikle başvurulan tedavi yöntemi, parazit öldürücü kremlerle dışarıdan, Oral Ivermectin tabletlerle de içeriden hepsini öldürmek. Ama Türkiye'de Oral Ivermectin bulunmuyor. Bu yüzden bir doktorun yazdığı reçete ile başvurarak yurt dışından getirtebilirsiniz. Bu süreç en fazla 20 gün sürüyor.


  • Çevreden Tekrar Bulaşmasını Önlemek


  İkinci dikkat etmeniz gereken çok önemli konu ise, vücudunuzdaki uyuz akarlarını başarılı olarak öldürseniz bile evinizdeki mobilyalardan ya da kıyafetlerinizden, yatağınızdan size tekrar bulaşabilir. Bunu nasıl önlersiniz?


  Araştırmalar uyuz akarlarının insan teması olmadan en fazla 72 saat yaşayacağını söylese de nem, sıcaklık gibi faktörlerden dolayı bu süre daha da uzayabiliyor. Hindistan'da yapılan bir araştırmaya göre bir uyuz için en ideal yaşam ortamında 8 gün hiçbir insan teması olmadan hayatta kalabildikleri gözlemlenmiş.


  Yıkayabileceğiniz bütün kumaşlı eşyalarınızı (kıyafet, nevresim, yatak, halılar) en az 60 derecede yıkayın. 50 - 60 derecede 20 dakikadan fazla bırakılan uyuz akarları genellikle ölür. Daha sonra kurutucuda kullanabileceğiniz en yüksek sıcaklıkta iyice kurutun. Eğer kurutucunuz yoksa iyice ütüleyin.


  Yıkayamayacağınız eşyalarınızı ise plastik poşetlere koyup ağızlarını iyice bağlayın ve en az 7 gün bu şekilde bekletin.


  Yatağınızı ve yastığınızı poşete sarın ve yine 10 günlük tedaviniz sırasında bu poşetin üzerinde yatın. Yatağınıza doğrudan temas etmeyin.


  Genellikle zeminden tekrar bulaşması olası değildir. Ancak tedbir amaçlı sirke ve çamaşır suyu ile temizlik yapabilirsiniz.


  Uyuz Sonrası Semptomlar


  Bu kısım insanları en çok aldatabilen ve yanılgıya düşürebilen süreçtir. Çünkü tedaviniz başarılı olsa bile ilk başta bunu hissetmeyeceksiniz, hatta hâlâ akarların olduğunu düşüneceksiniz. Kendinize 10 gün, iki hafta gibi bir zaman tanımanız gerekiyor. Bunu doktorlar bile söylemiyor, ancak başarılı bir tedaviden sonra yeni şişlikler çıkabilir, kaşıntınız bir aya kadar devam eder. Vücudunuzda göreceğiniz yeni şişlikler, aktif uyuz akarlarına çok benzediği için ayırt etmekte zorluk yaşarsınız. Ama bu süre içinde sizi gece uykunuzdan uyandıran kaşıntılarla karşılaşmadığınız sürece rahat olabilirsiniz.


  Eğer tedaviye, tedavi sürecine dair sorularınız varsa bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.
 • Bu arada ekşi sözlükte Scab Forte ile bundan kurtulan birinin entrysini de aşağı bırakıyorum. Eğer doktorun kürü başarısız olsaydı üçüncü alternatifim bu tedaviyi uygulamak olacaktı, ama gerek kalmadı.


  Uyuz Rehberi | Salgına karşı dikkat! Tedavi için piyasadaki ilaçlarla vakit kaybetmeyin.
  Uyuz Rehberi | Salgına karşı dikkat! Tedavi için piyasadaki ilaçlarla vakit kaybetmeyin.ekşi sözlük
  2020 uyuz salgını
  https://eksisozluk.com/entry/115387221


  Sözü geçen Scab Forte için ise araştırmam sırasında şöyle bir şey fark ettim,


  Kendi sitelerindeki yorumlara baktığımızda herkes başarılı bir şekilde kurtulduğundan söz etmiş, ya da yeni aldım ve deneyeceğim diyor. Ama Youtube'da ya da Şikayetvar gibi platformlarda başarısız olanların şikayetlerine denk geldim. Kendi sitelerindeki yorumların bot ya da uydurma olduğunu düşünmüyorum, ama tedavisi başarısız olan kişilerin yorumlarını yayınlamadıklarından eminim. Eğer ekşide bizzat yaşayıp başarılı sonuç almış birine denk gelmeseydim bu ilaca güvenmezdim. Ama uyuz tedavisinde başarı, gerçekten pek çok kritere bağlı. O yüzden başkasında işe yaramayan sizde işe yarayabilir. Tek önerim, makul bir oranda şans verdikten sonra olmuyorsa o tedaviyle vakit kaybetmeden bir alternatif arayışına girmeniz.

 • Herkes evdeyken uyuz vakalarının artması saçma aslında, ama sebebi mülteciler ne yazıkki.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: Omisis046

  Herkes evdeyken uyuz vakalarının artması saçma aslında, ama sebebi mülteciler ne yazıkki.

  Öyle. Avrupa'da da dirençli uyuz sorunu yaşanıyor son zamanlarda. Reddit'te bununla ilgili pek çok paylaşım ve soru/cevap var.

 • Allah kahretsin en son 4 yıl önce olmuştum kwel diye bi ilaçla sadece 1 kere sürüp sabaha kadar bekledikten sonra kendiliğinden kaybolmuştu. Şimdi çok ufakdan daha başlangıcındayım belli ki kaşınmaya başladım ama uykudan uyandırırcasına değil bir önce ki öyleydi artık kafayı yemek üzereydim bu sefer ki çok rahatsız edicek düzey de değil henüz işin kötü yanı hastanelerde randevu bulamıyorum. 4 yıl önce gittiğim doktorun bana yazdığı ilaçlar e nabız da buldum görünüyor alıp kullansam mı acaba sorun olur mu dostlar.?
 • Hocam bu Fucicort'u yazdığın reçeteyle beraber nasıl kullanıcaz? beraber mi süreceğiz?

  reçetedeki ilacı eczaneye yaptırdım. reçetedeki distile suyun tamamını ilaca yediremediğini söyledi. siz böyle bir sorunla karşılaşmıydınız?

 • yaşam alanınızın uygun bir yerine agzı açık şekilde yüksek bir yere TUZRUHU asın, uyuz yaşam alanınıza ugramaz..
 • Taner Akbaba T kullanıcısına yanıt

  Böyle bir şey yok

 • Güzel konu, elinize sağlık, geçmiş olsun.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Satoshi.

  Böyle bir şey yok

  deneyin hocam ne kaybedersiniz,
 • Mayıs 2021 tarihinde asker de uyuz oldum , doktor bana kwellada denen losyon ve farklı bir hap verdi hiç bir işe yaramadı. Aileme durumu anlattım onlarda eczaneden vazelinli kükürtlü bir karışım yaptırıp kargoyla gönderdiler bunu kullandım 20 gün civarı %70 azalma oldu.

  Ardından askerlik bitti eve geldim bir de ne göreyim abim de uyuz olmuş ( benle alakası yok )

  Ben hemen eczaneden wilkinson pomad aldım sürdüm 1 gün dayanamadım felaket kötü kokuyordu , neyse bu yazı az çok atlattım ama hala uyuz etkisi sürüyor bütün evde ve işin kötü yanı abim kremleri kullanmıyor bütün çamaşırlar ortak yıkanınca parazit uyuz döngüsü devam ediyor hala kurtulamadım.

  Doktordan randevu almayı deniyorum MHRS randevu vermiyor çünkü doktor yok sistem de Uyuz Rehberi | Salgına karşı dikkat! Tedavi için piyasadaki ilaçlarla vakit kaybetmeyin. 

 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.