Şimdi Ara

Uyudum, hem de iki kere! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
0
Favori
4.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yola çıkarken süt ürünlerini kullanmamaya özen gösterin.

Tatlıyı aşırı kaçırmayın

Fazla aç kalmayın.

Uyksuz kalmamaya özen gösterin.

Birde benim taktiğim gideceğim yol 20 km lik yol bile olsa termusa sıcak su yanıma da nescafe alırım uyumamak için değil zevk meselesi. fakat çok işe yaradığını gördüm.
  • Yorgun ve uykusuz araç kullanmak , çok sarhoş araba kullanmaktan 2 kat daha tehlikelidir.Test edilip onaylanmıştır.

Kaynak: Mythbuster
  • quote:

Orijinalden alıntı: sienaumut

quote:

Orijinalden alıntı: kocaballi

herkes gibi benimde başıma geldi bu durum, yani sonuçta olası ve insani bir durum...

eskiden (yani gençken.. ) gece 12 gibi ankaradan-çorluya gider, gündüz gerekli toplantıları ve görüşmelerimi yapar aynı günün akşamı da aynı yolu tekrar geri gelirdim.

Ama şimdi yaş oldu 42, gece 11 den sonra uzun yola çıkmıyorum.

Uzun yola çıkacağımda da yanıma red-bull benzeri uyarıcılar alıyorum. bununla beraber tek değilseniz yanınızdaki kişi ile konuşmak, sakız çiğnemek, soğuk hava iyi uyarıcılar. Bunların hiçbiri işe yaramazsa, hiç zorlamıyorum, çekiyorum arabayı uygun bir yere kendimi dinlendiriyorum.

yanlız şöyle de bir durum var. aracı kullanırken peşimi bırakmayan uyku sağ koltuktaysam hiç yanıma uğramıyor..... bunun nedenini bilen var mı??

Uykunun yanınıza uğramaması, aracı kullanan kişiye duydunuz güvenle ilgili. En küçük bir güvensizlik durumu bile uykuyu ortadan kaldırıyor. Mesela benim 1 veya 2 kişidir aracında uyuyabildiğim

kesinlikle katılıyorum bende 1 kişi kullanırken uyuyabilirim ancak başkası kullanırsa uyumam imkansız

• Forumda ne çok uykucu varmış yahu.

Aynı durum benimde başıma geldi. uyuduğumu fark ettiğim anda birden kalp atışlarım hızlanmaya başladı, hızlı hızlı nefes alıp vermeye başladım. İşin aslı çok fena korktum. O korkuyla gözlerim fal taşı gibi açıldı. İlk gördüğüm benzinliğe girip yolum uzun diye uyumaya çalıştım ama bu seferde yaşadığım korkudan kendime gelemediğim için uyuyamadım
  • Bir gün uzun zamandan beri görüşemediğim dayım Ankaraya bizi ziyarete gelmişti. Akşam çay içip sohbet ederken anlatmaya başladı. " Bir gün işten eve geldim. Yengenle tartıştık kavga etmeye başladık gene kızdım kapıyı çarpıp çıktım. Sonra bi gözümü açtım Bolu dağını tırmanıyorum."
    Biz de saf saf gerçekten kavga ettiklerini sanmıştık oysa Ankaraya yanımıza gelirken dreksiyon başında uyumuş. Allah korumuş bir şey olmamış. Daha önceden geçenler bilir Bolu Tuneli açılmadan önce o Bolu Dağı tam bir kabustu. Çift yönlü trafik ve bir tarafın dağ bir tarafın uçurum. Dreksiyon başında bazen o yanılgya benim de düştüğüm oldu. Ama bana bir şey olmaz demek en büyük yanlış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sienaumut

quote:

Orijinalden alıntı: kocaballi

herkes gibi benimde başıma geldi bu durum, yani sonuçta olası ve insani bir durum...

eskiden (yani gençken.. ) gece 12 gibi ankaradan-çorluya gider, gündüz gerekli toplantıları ve görüşmelerimi yapar aynı günün akşamı da aynı yolu tekrar geri gelirdim.

Ama şimdi yaş oldu 42, gece 11 den sonra uzun yola çıkmıyorum.

Uzun yola çıkacağımda da yanıma red-bull benzeri uyarıcılar alıyorum. bununla beraber tek değilseniz yanınızdaki kişi ile konuşmak, sakız çiğnemek, soğuk hava iyi uyarıcılar. Bunların hiçbiri işe yaramazsa, hiç zorlamıyorum, çekiyorum arabayı uygun bir yere kendimi dinlendiriyorum.

yanlız şöyle de bir durum var. aracı kullanırken peşimi bırakmayan uyku sağ koltuktaysam hiç yanıma uğramıyor..... bunun nedenini bilen var mı??

Uykunun yanınıza uğramaması, aracı kullanan kişiye duydunuz güvenle ilgili. En küçük bir güvensizlik durumu bile uykuyu ortadan kaldırıyor. Mesela benim 1 veya 2 kişidir aracında uyuyabildiğim

Hiç böyle düşünmemiştim, şimdi düşünüyorum da, genelde iş seyahatlerimde bu durum söz konusu çünki özel seyahatlerde zaten hep ben kullanırım. iş seyahatlerinde kullanıcılara güvenemiyormuşum demekki... (aman müdürüm duymasın)
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Normalde uyku sorunum yoktur. Bir ara şeker haplarımı aksatmıştım ve gece 3'te yatıp işe sabah erkenden gidebilen ben yolda saat 1'de saçmalamaya başlamıştım. Ankara otobanında Metro tesislerine çektim. Arabada herkes uyuyordu zaten. Bir kapadım gözlerimi, iki saat geçmiş. İçeri girdim, "beni uyandırın" dedim. Acı bir kahve yaptılar, zehir gibi. Su, poğaça falan 15 dakika da öyle geçirdim. Kalan 200 km yolu da öylece bitirdim.

Yaş ve hastalıklar insanı değiştiriyor, gördüm. İlaçlarımı alınca sorun ortadan kalktı.
  • Geçen sene bodruma giderken manisa içinden geçiyoruz, etrafıma bakıyorum yahu diyorum bir önceki sene gittiğimde bu yoldan gitmedim ben, kesin yolu karıştırdım falan derken ilerde farkettim ki doğru yoldayım. Demek ki dedim geçen sene ya uyudum yolda ya da o kadar kötü haldeymişim ki bilinçli halde sürmüyormuşum aracı. O günden beri asla kastırmıyorum. Gerekirse geç kalayım gideceğim yere ama varayım. En ufak uyku belirtisinde benzinliğe dinlenmeye... Benzinliğe kadar kolonya banyosu, naneli sakız, varsa yanımda biri onu dürtüp sürekli beni kontrol etmesi gibi ek tedbirler alıyorum. Kendi canımı geçtim karşıdaki ve yanımdakilerin başına bir şey gelse o vicdan azabıyla yaşıyamam...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hoze78
    Daha önceden geçenler bilir Bolu Tuneli açılmadan önce o Bolu Dağı tam bir kabustu. Çift yönlü trafik ve bir tarafın dağ bir tarafın uçurum. Dreksiyon başında bazen o yanılgya benim de düştüğüm oldu. Ama bana bir şey olmaz demek en büyük yanlış.

Aslında öyle dolambaçlı yollar avantaj. Düz yollarda uyumak daha sık rastlanan bir şey. Öyle hallerde de önümde hızlı birini buluyorum, bir ben onu geçiyorum, bir o beni. O kaybolursa bir başkası. Böylece kafa ve gözler ayık kalıyor.
  • normalde günde 1 paket sigara bitiremiyorum, 2-3 gün gider 1 paket. fakat uzun yolda en büyük keyfim sigara içmektir ve her yarım saatte bir yakarım. sağlığımızdan oluyoruz ama uykumu getirmiyor
  • benimde gecenlerde basima geldi.ama ben ondekine carpmistim.

isten zeytinburnundan cikip otogar yolunu kullanarak parali yola baglanacaltim.otogar yolundaki trafigi bilenler bilir.bolunmus yol orasi.neyse cok trafik vardi 15-20 km hizla gidiyorumdur anca.yorgunlugun kaloriferinde acik olmasinin etkisiyle ne oldugunu anlamadan gozum kapandi kafam dustu asagiya.ondeki eski kasa fiestaya guumm diye vurunca gozum acildi. hizim 15-20 anca vardir ama inanilmaz bir carpisma sesi ve siddeti geldi.emniyet kemeri takiliydi allahtan.yoksa kafayi direksiyona gomerdim.

neyse ben inerken dedim kendi kendime tampon far camurluk gitmistir benim ve ondekinin diye.neyseki ondekinin arka tamponu koselerden disleri atmis ve birazda cizik vardi.benim tampon ve sag camurluk koseden atmis disleri ve sag far dislerinin hepsi kirilmis.neyseki yasli adam anlayisli cikti hakkini helal etti gitti.ama iceride hepimizi fena sarsttin oglum acaip hirpalandik dedi..tamponla camurlugu taktim far dislerinide yapistirttim sanayide kullaniyorum mis gibi.siz siz olun yorgun yola cikmayin arkadaslar

• Her gün asgari 150 km yaparım. Diyarbakırdan çıktık bir kez, gece 3 civarı. Gideceğimiz yer yarım saat, 60 km uzak mesafede bir ilçe. İlçeye 5 km kala gözlerimin kapanacağını anladım. Arkadaşımın ısrarına rağmen yine de devam etmedim, çektim kenara bi güzel uyudum. Yarım saatlik yola 1.5 saat sonra vardık ama en doğrusu da buydu.
  • mecbur kalmadıkça gece yolculuğu yapmam zaten şimdiye kadar da gece yaptığım yolculuk sayısı bir elin parmaklarını geçmez. o yüden uyku problemi yaşamadım ancak van depreminden sonra geceyi dışarda, uyumadan geçirip sabah trabzona doğru yola çıkmıştım, bayburt'a geldiğimde henüz öğle vakti olmasına rağmen uyku iyice bastırdı, gözlerim kapanmaya, başım öne düşmeye başladı. yol kenarına çekip hemen elimi yüzümü boynumu bir güzel yıkadım biraz yürüdüm sonra aracıma binip yoluma devam ettim.tüm bunları yapmam sadece 2-3 dakikamı aldı ama uykum da açıldı.
    araç sürerken sakız çiğnemeyi tavsiye ediyorum zira bayburta kadar sakız çiğniyordum, bayburtta bıraktım ve anında uyku bastırdı. birşeylerle vücudu ayakta tutmaya çalışmak gerekli, yine mecbur kalmadıkça (iş icabı vs hariç) gece yolculuk yapılmamasından yanayım.
  • Valla arkadaşlar, öyle bir durum ki aslında uykunuzun geldiğini bile anlayamıyorsunuz. Dediğim gibi benim biraz gözlerim ağrımıştı, sonrasında çat film koptu. Yukarıda konuştuğumuz önlemleri sadece uyku gelince değil, hafif hafif yorgunluklar başlayınca hemen almak gerekiyor.
  • Bursa yönünden Balıkesir'e yaklaşırken sağda çamlık,Değirmenboğazı mevkisi vardır...Yıllar önce tam oraya geldik, arkadaki üç kişi uyuyyor....Ben de az kaldı diye gözümü kapattım. Aracı arkadaş kullanıyor...Zaten büyük bir kaza geçirdiğim için hep tedirginim o ara...Arabanın bariyere gittiğini hissettim. Küfürlü bir bağırışla arkadaşı uyandırdım. Eleman direksiyonu ters yöne bir kırdı..3 şerit yolu boydan boya geçtik. Arka sağ lastik havaya kalktı.

Arkadaş suçlu suçlu '' Ama hepiniz uyuyordunuz'' deyince sinirlerim boşaldı, gülme krizine girdim.
  • Tek başına uzun yola çıkarken çok korkarım uyumaktan. Bir keresinde Bursa çevre yolunda benim de başıma geldi çünkü. Allah'tan yol 3 şerit ve her zaman olduğu gibi bomboştu.
  • bende ilk acemilik yıllarımda istanbul-izmit otobanında uyudum. kış günüydü, hemen karoliferi açmıştım arabanın ve üzerime üfletmiştim. büyük hata!!!
    allhtan arkadan birisi farketti, sellöktör yaptı, bi baktım bariyerlere gidiyorum. 3-5 saniye uyudum sanırım. uyuduğum anı hiç hatırlamıyorum.
    o gün bugündür asla aracı çok sıcak yapmam, asla fanları kendi üstüme çevirmem.
    uzun yolda da yemek sonrası rehavet çöküyor. dikkat etmek lazım. en ufak rehavette üşenmeyip, sağa çekip, eli yüzü güzelce yıkamak lazım.
  • Aracın içini hafif serin tutun, sıcağı görünce mayışıyor insan bu yüzden otomatik klima yoksa kaloriferi uzun süre açık bırakmayın.
  • İstanbuldan ankaraya giderken başıma gelmişti bu olayın aynısı. Gözlerimi açamaz hale gelmiştim. En sonunda yanımdaki arkadaşım bir ara direksiyona müdahale etmişti o zaman yediğim fırçanında etkisiyle ayılmış ve ilk park alanına girip bir güzel dinlenmiştim.
  • şöförün en büyük sermayesi uykudur
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.