Şimdi Ara

UYKU APNESI CPAP CIHAZI VE MASKE SEÇİMİ HAKKINDA (81. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3.208
Cevap
130
Favori
440.040
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7980818283
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    nasıl memnun musunuz ben de daha bu hafta aldım aynı cihazdan?
  • 9 Bar basınçta kullannım için yüzü kaplamayan CPAP Maskesi tavsiyesi olan var mıdır ?

SGK Maske raporu yazılınca bildiğim kadarıyla 280 TL civarı karşılıyor. Philips Dreamwear maske internetten 700 TL ye alınabiliyorken SGK anlaşmalı medikalciler 1000 TL diyor. Siz 700 TL ödeyeceksiniz diyor. Ben zaten hiç raporla falan uğraşmadan bu fiyata alabiliyorum. Kaldı ki internetten satan adam komisyon, kargo ücreti, KDV vs de ödüyor. Eline 550-600 TL civarı geçiyordur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: accountmanager

9 Bar basınçta kullannım için yüzü kaplamayan CPAP Maskesi tavsiyesi olan var mıdır ?

SGK Maske raporu yazılınca bildiğim kadarıyla 280 TL civarı karşılıyor. Philips Dreamwear maske internetten 700 TL ye alınabiliyorken SGK anlaşmalı medikalciler 1000 TL diyor. Siz 700 TL ödeyeceksiniz diyor. Ben zaten hiç raporla falan uğraşmadan bu fiyata alabiliyorum. Kaldı ki internetten satan adam komisyon, kargo ücreti, KDV vs de ödüyor. Eline 550-600 TL civarı geçiyordur.
    Resmed airfit n20 naval mask kullaniyorum cok memlunum
    12 ve 8 bpap

Bu tamamen senin yuz yapina ve azindan hava alip almama aliskanligina bagli. Bir kac maske mutlaka dene. Maske kullanimi cok kisisel bir durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi segorgulu -- 14 Ekim 2019; 23:10:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • selimcu S kullanıcısına yanıt
    BK2000 isimli arkadaşla benzer şeyler yaşadım. İlk bir ay makina ile verilen mirage fx burun maskesini kullanmaya çalıştım ama bir ay boyunca maskeyi gece farkında olmadan çıkardığımı farkettim. Geceleri ağzım açık uyuduğumdan olmadı. Sonra orta kalite ağız burun maskesi aldım. O da çok iz yaptı. Madem bu işi sürekli kullanacağız düşüncesini kabul edip resmed f20 yüz maskesini aldım ve son bir yıldır onu kullanıyorum. Gayet güzel ve memnun kaldım. Bir yıl dolunca silinkon renk değiştirmeye başladı yeni model arayışına girerken. Bmc burun yastığı maskesini çok tavsiye eden oldu belki direk buruna havayı verdiği için kullanabilirim diye düşündüm hatta kullanırken kendimin gece boyunca videosunu çektim ağzım tam açık olmasa da ağzımdan ara ara hava kaçtığını fark ettim ve direk hava buruna geldiği için burnumun içi hep acıyarak uyandım. Zaten bu tür maskeler basıncı 7 nin altında olanlara tavsiye ediliyor bunu dikkate alın (benim basınç 6,5 olmasına rağmen beceremedim) ağzım açık uyuduğumdan denemek için bile burun maskesi takmayacapım. En kaliteli yüz maskesi alarak bu şekilde devam edeceğim. Benim gibi uyuyan larda öyle yapsın. Şimdi F30 mu dreamwear mı alayım diye düşünüyorum. Dreamı denedim o da güzel. Ama hepsi pahalı bu bir gerçek... Paraya kıyın iyi maske alın.. Makinadan bile önemli bence

• quote:

Orijinalden alıntı: KODEM

**** RESMED P30i DENEYİMLERİM ***

Resmed N30i kullanıyorum ve çok memnunum. Bu maskenin kardeşi (çift yumurta ikizi) var: TR de yeni piyasaya çıktı,çıkıyor; P30i.

Birde bunu deneyeyim (çok beğenirsem n30i maskemle dönüşümlü kullanırım), ahir ömrümüzde en az sıkıntı veren ekipmanla yaşayalım uyku apnesi hastalığımızı diye düşündüm...

Uyku apnesi hastası için en sıkıntılı konu;bir ömür boyu kafanızda burnunuzda bir maskeyle cendere gibi (adeta kafa kundağı gibi) uyumak mecburiyeti. Bu nedenle kişiye uyumlu en az rahatsızlık veren maske çok çok çok önemli ve her birey içinde uyumlu/rahat ettiren maske tercihi farklı oluyor.

Gelelim P30i maskeye:

Webte teknik tarifi şu;
    Burun Yastığı : İki cidarlı teknoloji, havayı buruna hafifçe dağıtan temasta trambolin etkili contalara sahiptir .
    QuietAir havalandırması, gürültüyü ve rahatsızlığı önlemek için tasarlanmış, solunan havayı yavaşça yayar.

Benim tarifim hissettiğim ise şöyle;
    * Bu maskede burun yastıkçığı burnunuzun içine girdiğinden, maske beraberinde olan 3 boy burun aparatından size en uygun olanına cihaza bağlıyken uyku pozisyonunuzda tekrar tekrar deneyerek karar vermelisiniz. Mesela bende en küçük olan boy aparat hiç uymadı, orta ve büyük olanları ise bir kaç tur deneyerek, yatış pozisyonunu değiştirerek bire indirebildim. Sonrası peri masalı... 7 saat 30 dk kesintisiz ve maske hava kaçağı olmayan bir uyku kalitesi

* Maskenin en büyük artısı, burun kısmındaki hava tahliyesini bir filtre takarak o kadar mükemmel hale getirmişler ki neredeyse hissedilemiyor. Yani bu maskeyi alan, yastık arkadaşının duasını alır, diğer tüm maskelerde yanınızdakinin ensesine doğru üflüyor maalesef, bazen kendi kolunuza üflüyor da ne menem birşey olduğunu anlıyorsunuz...

* Hangi maske olursa olsun, kullanımda maske ne çok sıkı ne de çok gevşek olmalı; sıkarsanız burnunuzu acıtır/tahriş eder,sizi maskeden soğutur, çok gevşek bırakırsanız da uykuda ya çıkar ya da maske/hava kaçağı oluştuğundan randımanı çok düşer.

* Bu maskenin bir ilginç yönü de şu: (uykunuzda partnerinizi maskenin burun kısmındaki hava tahliyesi ile rahatsız etmiyor amma); maskemi takayım uykum gelene kadar kitap okuyayım cepten/tabletten film izleyeyim derseniz, UYANIKKEN Kİ nefes alışverişiniz biraz derinden ve güçlü olursa göre düdüklü çaydanlık gibi degisik bir ses cikabiliyor maskeden :) Şaşırmayın, uyku modunda duyulmuyor bu ses

*Yaz günü, sıcaklar vb. sebeplerle n30i maske kullanımım gece boyu toplamda 5-6 saatlere düşmüştü,sabah kalktığımda maskeyi çıkmış/yastığın kenarında buluyordum. P30i ile 7,5 saat kesintisiz uyku deneyimi olması, uyandığımda maskenin takılı olması beni çok şaşırttı ve mutlu etti açıkçası.

* Ben hukukçuyum, medikal firma sahibi,personeli değilim, son kullanıcıyım. Ama bugüne kadarki kişisel tecrübelerimden (maske anlamında bol bol resmed ve philips kullandım) edindiğim sarsılmaz kanaat;
    Resmed ürünleri, philips ürünlerine nazaran (ikisi birbirine çok benzer bile olsa -ki çoğu zaman fiyatları da aynı oluyor-) çok daha kaliteli ve kullanım kolaylığu konfor sunan ürünler oluyor.
    Misal, burun yastıkçıklı maskede (pillow veya değil) Philips Anadol, Resmed Audi A8.. (Hem kullanırken hem dayanıklılık hemde konfor anlamında)

Velhasıl artık bu iki maskeyi de kullanmış bir hasta olarak Resmed N30i benden 10 üzerinden 9, Resmed P30i ise 10 üzerinden yıldızlı 10 aldı. Şuan Resmed distribütörünün ithalatı yok sanırım. N11, gittigidiyor gibi sitelerden bulabiliyorsunuz.

Keşke şu burun aparatlarından kişiye uymayan kalan 2 boyu için bir kullanıcılar havuzu oluşsa da değiştirebilsek kullanmadığımız aparatları, yedek olur.

BİR MÜDDET P30i ve N30i kullandıktan sonra:

Biraz üst solunum yolu enfeksiyonunuz, cilt hassasiyetiniz ve yatakta (halk tabiriyle) biraz deli yatışınız varsa P30i, sabah burnunuzun direğini sızlatıyor :(

N30i zor şartlara çok daha uyumlu,toleranslı...

AMA EĞER; P30i ile uyumu bir yakalarsanız, anlatılmaz yaşanır bir performans... Maalesef ben yukarıdaki sıkıntılar nedeniyle %70 N30i, %30 P30ikullanıyorum...

***BURUN TIKANIKLIĞI SORUNU***

Yıllarca mevsim geçişlerinde alerji ilaçları kullandım ve konforlu bir fayda sağlayamadım, bu durumda cpap cihazının performansı da yerlerde oluyor tabi...

En son bir KBB uzmanına gidip ağıt yakarcasına yakındım;muayene etti ve "sizin durumunuz klasik mevsimsel alerjen tepkimesi değil, bu hep karıştırılır,alerji testleri de çok sınırlı ve çokta güvenilir değildir" dedi ve 3 ay sürekli kullanma tavsiyesi ile farklı bir hap ve burun damlası verdi..İkisi de sadece gece yatarken kullanılıyor... FARK ANLATILMAZ YAŞANIR...

Demem o ki; göz yaşarması, gözlerin buğulanması, burun akıntısı ve burun tıkanması ALERJİ denilip geçilecek birşey değil ve bu semptomlar giderilmeden en iyi cpap cihazı ve maskesi bile size beklediğiniz konforu sağlayamaz, iyi bir KBB uzmanı takibi de önemli...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KODEM -- 17 Ekim 2019; 21:21:30 >

• segorgulu S kullanıcısına yanıt
    MERHABA USTAD..
    BENDE P30 I DENESEM MI DIYE DUSUNUYORUM.. YALNIZ BURUN YASTIGI KISMINI BULURSAM ALIP DENEYECEĞİM.. GÖRÜŞLERİNİZ COK ONEMLİ.. COK TESEKKURLER..
  • Daha önce cpap cleaner alan arkadaşlar vardı, bu konuda bilgisi olan, deneyimleyen olduysa, tecrübelerinden faydalanmak isterim.

• KODEM kullanıcısına yanıt
    Aynı sorundan muzdaribim. Hangi ilaçları kullanıyorsunuz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Rescomf CPAP ozon temizleme cihazını diyorsanız burada anlatmışım.
    https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/139092516

Uzun zamandır haftalık kullanıyorum. Zahmetsiz olması işimi görüyor.
  • eozen81 kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim, bakayım konuya.

• Philips dreamstation cihazımı dreamwear maske ile 6 gündür kullanmaya başladım. Ara ara uykumda.. Tak tak tak.. diye bir ses uyandırıyor, dün bayağı sık yaptı, sanırım nemlendirici içindeki su hortumda bu sesi meydana getiriyor, şimdi ben ısıtıcılı bir hortum mu alayım ki pahalı, ya da bir tane daha normal hortum mu alayım.

• Nemlendirici ayarını kaçta kullanıyorsunuz,biz son kademe 5 e çıkardık ancak sabah kalktığında nezle ediyor..yazın hiç böyle sıkıntı yoktu 3.ayarda çalışıyordu..önceden alakası yok diyordum ama makineden olduğundan emin olduk..ya da bu nemlendiriciye koyulan suyu ılık koysak fayda eder mi..
    Bir de anlamadığım,bu nemlendirici aparatı gönderdiği havayı ısıtmıyor mu,2 ye de çeksen 5 e de çeksen pek sıcaklığı hissedilmiyor eline tutsan bile..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bella Ciao -- 27 Ekim 2019; 1:36:4 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dediğim gibi 1 hafta bile olmadı başlayalı, nemlendirici ayarı 3 teydi, 5 e arttırdım, dünde hiç takmadım, deneyimleme aşamasındayım. Başağrısı başladı, sinüziti aktive etti, bakalım nasıl olacak.

• Denemedir

• Merhaba.
    5 ay önce uyku testine girdim. Ahi : 30.6 (ağır apne)
    Uyku apnesi ve horlama için burun eti, kemiği, yumuşak damak gerdirme ve küçük dil kısaltma ameliyatı oldum. Uyku lab başkanı bana ameliyattan önce tam çözüm olmaz, %20-30 fayda sağlarsın, apne cihazı kullanman lazım demişti. Ben yine de gündüzleri de burnumdan rahatsız olduğum için ameliyatı olmaya karar verdim. Ameliyattan 4 ay sonra testi tekrarladım. Ahi çok değişmedi, 28.6 oldu. Bu arada 2. Testten 4 gün önce arkadaşın tavsiyesi ile Alerji doktoruna gittim. Alerjik rinit ( üst solunum yolu alerjisi) çıktı. Bu nedenle burnundan nefes alma sorunu olanlar alerjik açıdan da değerlendirsin. Alerjik rinit burun etlerini şişiriyor, tekrarlı hapşırık gibi etkileri var.

İkinci testi başka hastanede yaptırdım. Oradaki doktor da bana gelseydin ameliyat olma derdim dedi. Bunun gibi şeyleri apne endeksine göre karar veriyorlar. Yani hafif apne olsa işe yarayabilirmiş.

Cihazlı teste de girdim sonra. 6 basınçlı n-cpap önerdiler. 10 gündür cihaz seçimi için kafayı yedim. Bu gruptaki son 10 sayfayı da okudum. Gördüğüm kadarıyla çoğunluk cihaz ve maskede piyasanın en lüksü olan (en iyisi diyen de var, üst segment diyen de var ) Resmed ve Philips tercih etmiş.

Bir tanıdık bana bu cihazı 15 yıldır satan ve kendisinin de oradan aldığı bir medikal önerdi.
    O medikal bana tanıdık diye Philips Dreamstation cihazı 3700 TL ye verebilirmiş. Ama ben tanıdıklarıma Philips önermem dedi. 10 yılda 3-4 defa arıza yapar. Her arızada 1 hafta cihazsız kalırsın dedi. Respinox, Devilbiss ve Plusmed de varmış. Bunlar çok az arıza yapar ve arıza durumunda anında yeni cihaz veriyorum dedi. Ayrıca da 7/24 eve servis var.
    Cuma günü de Reswell diye yeni bir marka geldi, çok iyi dedi. Devilbiss in yan markasıymış. İnternette baktım. Çin malı. Devilbiss mevzu doğru olabilir belki ama ben bilmediğim çin malına pek güvenemiyorum. (Gerçi Çin malı Xiaomi telefon kullanıyorum. Şimdilik gayet iyi).
    Sizin görüşleriniz ne olur bu markalar arasında ? (Philips, Plesmed, Devilbiss, Respinox, Reswell). Aslında sabit 6 basınç için çok para vermek istemiyorum. Özel sigortam 1300 TL ödüyormuş.

• irfan1977 İ kullanıcısına yanıt
    Çok geçmiş olsun. Yaşınızı bilmiyorum ama 40'ın altında ise alacağınız cihazı otomatik almaya bakın çünkü yaş ilerledikçe ihtiyacınız sabit basınçtan otomatik basınca doğru değişebilir. Bana bunu doktorum önermişti, keza bende de testler sonucu kullanmam gereken basınç sabit 10 cm/h2o çıkmıştı. Bu aleti uzun süre kullanacağınızı (10 sene için ) düşünerek iyi araştırın, alacağınız marka mutlaka bu konuda uzmanlığı olan bir firma olmalı, hava kompresörü mantığıyla düşünmeyin, bu cihaz sizin solunum yollarınıza gidecek havayı üreten bir cihaz olacak, filtrason ve hijyen konusunda sorular sorun cevaplar isteyin. Doktorum (uzmanlığı uyku bozuklukları) Çin markalarından uzak durmamı söylemişti.
  • Teşekkür ederim. Yaşım 42. O halde çok yanlış bir karar olmaz manuel cpap almak değil mi ?

• Tekrar merhaba. Önceki mesajı aslında 5 gün önce gönderecektim. DH girişimde sorun oldu. E-posta adresi ile girilmiyormuş. Bugün çözüldü.
    3 gün önce Respirox G1 aldım. 3 gece kullandım. Henüz bir etki görmedim. Cihazda apne indeksimin 1.7 ve 1 olduğunu gösteriyor sabahları. Yani teorik olarak iyi gelmiş. Dün gece 7:18 uyudum ama uykum var. Bunun etkisini ne zaman görmeye başlarım ? Ne zaman uykumu almış hissedeceğim.

• quote:

Orijinalden alıntı: irfan1977

Tekrar merhaba. Önceki mesajı aslında 5 gün önce gönderecektim. DH girişimde sorun oldu. E-posta adresi ile girilmiyormuş. Bugün çözüldü.
    3 gün önce Respirox G1 aldım. 3 gece kullandım. Henüz bir etki görmedim. Cihazda apne indeksimin 1.7 ve 1 olduğunu gösteriyor sabahları. Yani teorik olarak iyi gelmiş. Dün gece 7:18 uyudum ama uykum var. Bunun etkisini ne zaman görmeye başlarım ? Ne zaman uykumu almış hissedeceğim.
    Amacınız apnelerin sıfıra yakın olması oldugundan eğer değerleriniz doğru ise iyi gidiyorsunuz demektir. Cihazı kullandıkça fonksiyonlarınız düzelecektir, sabırlı olun neticede vücudunuzun alışması gerek. Ayrıca cihazınızda verileri saat saat takip edebiliyorsanız SD kart falan varsa onları takip edin, ya da medikalcinizden isteyin, böylece apneleriniz nasıl gidiyor uykunuz sırasında gözlemleyin.

• Teşekkürler eozen81

• 
Sayfa: önceki 7980818283
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.